Focal Greek Club

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ίσως είμαστε πολλοί αλλά...σκόρπιοι...

ας μαζευτουμε λοιπόν , να μοιραστούμε απόψεις..

ο,τι σχετικό λοιπον με την εταιρια..

κουβεντα για τα συνοδα των ηχειων μας , τυχόν βελτιώσεις , τοποθετήσεις , ματσαρισματα , προβληματα , καλωδια κλπ..

επισης βιντεακια , φωτογραφίες , ριβιουζ και τα σχετικα ...
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
αυτή ήταν η δική μου στιγμή, πριν απο δυο χρονια περιπου...

καινούριο μου κόσκινο και που να σε κρεμάσω...

και η αναπόφευκτη κόντρα, νεου vs "παλαιού"...
 

Attachments



AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
καλοάκουστα, ωραίο σύστημα, να χαιρεσαι τη μουσική σου :thumbsup:
 




Μηνύματα
407
Reaction score
312
εγω μολις απεκτησα τα focal aria 926 φανταστικος ηχος απογειωθηκε το συστημα.
παιδια μια ερωτηση μιας που εχετε focal αμα ξερετε.
λοιπον εκανα μια ψιλοβλακεια,επαιζα με τις ρυθμισεις του phono stage της project βαση παντα μανιουαλ.
με τα διακοπτακια που εχει σαν τζαμπερακια.
για συχνοτηες και διαφορα αλλα.
καποια στιγμη εκανα μια ρυθμιση το ειχα χαμηλα στον ενισχυτη μου εκει που επαιζε κανονικα εκανε λογου fhono stage ενα τσιριγμα γιατι εδωσε το fhono stage περιοσοτερη συχνοτητα,κατευθιαν σε δευτερολπετα χαμηλωσα την σταθμη του ενισχυτη στο μηδεν συνεχισε να κανει το τσιριγμα και ετσι εκλεισα το ρευμα.

η αληθεια ειναι οτι χεστηκα λεω πανε τα ηχεια μου.
μου εχει μπει στο μυαλο οτι κατι εχουν παθει αλλα δουλευουν κανονια ουτε τσιριζει κανενα τουιτερ τα υπολοιπα δουλευουν κανονικα.
σημερα μονο σε ενα κοματι απο cd του dire straits you&your freed καπου εδειχνε να συντονιζει το ηχειο αλλα μετα στην συνεχεια που εχει με την κιθαρα κατι ηψηλες νοτες μια χαρα.

βρε παιδια επειδη κοντευω να παθαινω απο το αγχος δεν νομιζω απο μια βλακεια να παθανε τιποτα τα ηχεια ε?να καιηκε κανενα τουιτερ?δουλευουν κανονιικα μονο σε αυτο το κοματι δειχνει ετσι ενα μικρο συντονισμο,σε κανενα αλλο κοματι και εχω δοκιμασει να ανεβασω και την ενταση σε αλλα κοματια μια χαρα δουλευουν.

δεν νομιζω με το παραμικρο να παθαινουν κατι ε?να ειναι τοσο ευσθητα?
θα παρω και τον κυριο χρηστο κοψια να ερθει απο το σπιτι μου που τα αγορασα απο εκει που εχει καλυτερο αυτι και ξερει ο ανθρωπος να τα ακουσει να μου πει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
εγω μολις απεκτησα τα focal aria 926 φανταστικος ηχος απογειωθηκε το συστημα.
παιδια μια ερωτηση μιας που εχετε focal αμα ξερετε.
λοιπον εκανα μια ψιλοβλακεια,επαιζα με τις ρυθμισεις του phono stage της project βαση παντα μανιουαλ.
με τα διακοπτακια που εχει σαν τζαμπερακια.
για συχνοτηες και διαφορα αλλα.
καποια στιγμη εκανα μια ρυθμιση το ειχα χαμηλα στον ενισχυτη μου εκει που επαιζε κανονικα εκανε λογου fhono stage ενα τσιριγμα γιατι εδωσε το fhono stage περιοσοτερη συχνοτητα,κατευθιαν σε δευτερολπετα χαμηλωσα την σταθμη του ενισχυτη στο μηδεν συνεχισε να κανει το τσιριγμα και ετσι εκλεισα το ρευμα.

η αληθεια ειναι οτι χεστηκα λεω πανε τα ηχεια μου.
μου εχει μπει στο μυαλο οτι κατι εχουν παθει αλλα δουλευουν κανονια ουτε τσιριζει κανενα τουιτερ τα υπολοιπα δουλευουν κανονικα.
σημερα μονο σε ενα κοματι απο cd του dire straits you&your freed καπου εδειχνε να συντονιζει το ηχειο αλλα μετα στην συνεχεια που εχει με την κιθαρα κατι ηψηλες νοτες μια χαρα.

βρε παιδια επειδη κοντευω να παθαινω απο το αγχος δεν νομιζω απο μια βλακεια να παθανε τιποτα τα ηχεια ε?να καιηκε κανενα τουιτερ?δουλευουν κανονιικα μονο σε αυτο το κοματι δειχνει ετσι ενα μικρο συντονισμο,σε κανενα αλλο κοματι και εχω δοκιμασει να ανεβασω και την ενταση σε αλλα κοματια μια χαρα δουλευουν.

δεν νομιζω με το παραμικρο να παθαινουν κατι ε?να ειναι τοσο ευσθητα?
θα παρω και τον κυριο χρηστο κοψια να ερθει απο το σπιτι μου που τα αγορασα απο εκει που εχει καλυτερο αυτι και ξερει ο ανθρωπος να τα ακουσει να μου πει.

Ο ψυχολογικός τομέας είναι ότι χειρότερο και σε επηρεάζει στην κρίση σου....

πειραματίσου με μερικά τεστ συχνοτήτων δεξί-αριστερό κανάλι απο το youtube...αν και έχεις καρφωμένη μια υποψία ότι κάτι δεν παίζει καλά, δεν είμαι σίγουρος ότι θα πειστείς χωρίς γνώμη άλλου....την έχω πατήσει και εγώ παλαιότερα(ο ψυχολογικός τομέας που ανέφερα πριν:O_o::O_o::O_o:)

δεν γνωρίζω σε τι ένταση έγινε αυτό το τσίριγμα...ούτε έχω εμπειρία από phono stage...αλλά έχει αρκετές ανοχές ένα ηχείο μέχρι την καταστροφή....δεν πιστεύω να άρπαξε τίποτα...είναι ιδέα σου...

αλλά αν έχεις την δυνατότητα να σε τσεκάρει κάποιος που γνωρίζει το ηχείο...καλώς να το κάνεις για να μην έχεις αμφιβολίες....
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
εγω μολις απεκτησα τα focal aria 926 φανταστικος ηχος απογειωθηκε το συστημα.
παιδια μια ερωτηση μιας που εχετε focal αμα ξερετε.
λοιπον εκανα μια ψιλοβλακεια,επαιζα με τις ρυθμισεις του phono stage της project βαση παντα μανιουαλ.
με τα διακοπτακια που εχει σαν τζαμπερακια.
για συχνοτηες και διαφορα αλλα.
καποια στιγμη εκανα μια ρυθμιση το ειχα χαμηλα στον ενισχυτη μου εκει που επαιζε κανονικα εκανε λογου fhono stage ενα τσιριγμα γιατι εδωσε το fhono stage περιοσοτερη συχνοτητα,κατευθιαν σε δευτερολπετα χαμηλωσα την σταθμη του ενισχυτη στο μηδεν συνεχισε να κανει το τσιριγμα και ετσι εκλεισα το ρευμα.

η αληθεια ειναι οτι χεστηκα λεω πανε τα ηχεια μου.
μου εχει μπει στο μυαλο οτι κατι εχουν παθει αλλα δουλευουν κανονια ουτε τσιριζει κανενα τουιτερ τα υπολοιπα δουλευουν κανονικα.
σημερα μονο σε ενα κοματι απο cd του dire straits you&your freed καπου εδειχνε να συντονιζει το ηχειο αλλα μετα στην συνεχεια που εχει με την κιθαρα κατι ηψηλες νοτες μια χαρα.

βρε παιδια επειδη κοντευω να παθαινω απο το αγχος δεν νομιζω απο μια βλακεια να παθανε τιποτα τα ηχεια ε?να καιηκε κανενα τουιτερ?δουλευουν κανονιικα μονο σε αυτο το κοματι δειχνει ετσι ενα μικρο συντονισμο,σε κανενα αλλο κοματι και εχω δοκιμασει να ανεβασω και την ενταση σε αλλα κοματια μια χαρα δουλευουν.

δεν νομιζω με το παραμικρο να παθαινουν κατι ε?να ειναι τοσο ευσθητα?
θα παρω και τον κυριο χρηστο κοψια να ερθει απο το σπιτι μου που τα αγορασα απο εκει που εχει καλυτερο αυτι και ξερει ο ανθρωπος να τα ακουσει να μου πει.
καλησπερα...
στο κομμάτι που λες πως υπάρχει συντονισμός, θυμάσαι αν υπήρχε οταν το άκουγες πριν το...ατύχημα?
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
το συγκεκριμενο κοματι το ακουσα εχθες για πρωτη φορα οποτε δεν μπορω να πω,αν υπηρχε και πριν το ατυχημα.
βεβαια ειναι μικρος συντονισμος εκτος αμα ειναι απο την εγγραφη η ακομα και το ιδιο το κοματι να εχει μικρο συντονισμο ενοοειτε δεν ειναι σε ολο το τραγουδι αλλα στην αρχη.και πολυ λιγο/
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Ο ψυχολογικός τομέας είναι ότι χειρότερο και σε επηρεάζει στην κρίση σου....

πειραματίσου με μερικά τεστ συχνοτήτων δεξί-αριστερό κανάλι απο το youtube...αν και έχεις καρφωμένη μια υποψία ότι κάτι δεν παίζει καλά, δεν είμαι σίγουρος ότι θα πειστείς χωρίς γνώμη άλλου....την έχω πατήσει και εγώ παλαιότερα(ο ψυχολογικός τομέας που ανέφερα πριν:O_o::O_o::O_o:)

δεν γνωρίζω σε τι ένταση έγινε αυτό το τσίριγμα...ούτε έχω εμπειρία από phono stage...αλλά έχει αρκετές ανοχές ένα ηχείο μέχρι την καταστροφή....δεν πιστεύω να άρπαξε τίποτα...είναι ιδέα σου...

αλλά αν έχεις την δυνατότητα να σε τσεκάρει κάποιος που γνωρίζει το ηχείο...καλώς να το κάνεις για να μην έχεις αμφιβολίες....
ε ναι ο κυριος χρηστος κοψιας που εχει μαγαζι και πηρα απο εκει τα ηχεια τα ξερει πολυ καλα,γιαυτο και του ειπα του ανθρωπου να ερθει να τα ακουσει να πει την γνωμη του.
το τσιριγμα εγινε σε χαμηλη ενταση απο τον ενισχυτη ουτε καν τον ειχα που λεμε τσιτωσει επαιζε σε μικρη ενταση γιατι εκανα πειραματισμους με το fhono stage.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
επανερχομε.
τα ηχεια μου δουλευουν αριστα,οντος ο ψυχολογικος τομεας κανει μεγαλη ζημια ηταν η ιδεα επειτα απο ωρες ακουσματος και διαφορων ειδη μουσικης ειναι κομπλε και τα ευχαριστιεμε ακομα ποιο πολυ τωρα
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
μετα απο στρωσιμο των ηχειων βεβαια εχει γινει παρα πολυ καιρο πλεον.
επανερχομε,μπορω να πω οτι εκανα μια παρα πολυ καλη επιλογη που πηρα τα focal,πολυ ωραιος ηχος λεπτομερια.
το μονο που λιγο με χαλαει θα τα προτιμουσα να ηταν λιγοτερα μπασατα ηχεια ωστε σε μουσικη κλασικη η τζαζ να μην ειναι τοσο υπαρκτο το μπασο του,αλλα ενταξει δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα
 


Μηνύματα
407
Reaction score
312
Ένα ωραίο πάντρεμα είναι με Accuphase
ενισχυτης ε?φαινετε καλος αλλα ηδη εχω τον creek evolution 2 που ειναι εντελως φλαταρισμενος ενισχυτης ουτε μπασα ουτε πριμα ουτε χρωμα,οποτε πιστευω εκανα καλα παντρεμα αγγλο με γαλλο χεχε
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ενισχυτης ε?φαινετε καλος αλλα ηδη εχω τον creek evolution 2 που ειναι εντελως φλαταρισμενος ενισχυτης ουτε μπασα ουτε πριμα ουτε χρωμα,οποτε πιστευω εκανα καλα παντρεμα αγγλο με γαλλο χεχε
καλος αλλα μηπως ειναι λιγος για τα focal σου? τα ακουσες εστω με εναν πιο μπρατσωμενο ?
[DOUBLEPOST=1451337781][/DOUBLEPOST]οσο για το μπασο , ναι αυτη η σειρα εχει μια καμπυλη πανω απο το μεσο της ουδετεροτητας αλλα ειναι πολυ στακατο ...ισως λιγο αερα παραπανω απο τον πισω τοιχο , η μια βαση απο γρανίτη να σηκωθεί 3-5 ποντους
 

Μηνύματα
5.607
Reaction score
3.420
ενισχυτης ε?φαινετε καλος αλλα ηδη εχω τον creek evolution 2 που ειναι εντελως φλαταρισμενος ενισχυτης ουτε μπασα ουτε πριμα ουτε χρωμα,οποτε πιστευω εκανα καλα παντρεμα αγγλο με γαλλο χεχε
Δεν μιλαω για την δικη σου σειρα φιλος
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.497
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top