Φορτιστης Lidl

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Συντηρητή βρες. Θέλω έναν για το μηχανάκι. :p
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Eιναι και συντηρητης Δημητρη! Διαβαζω σε μοτοφορουμ οτι ειναι καλος.Τωρα που δεν δουλευω και το μηχανακι ειναι παρκαρισμενο η μπαταρια μου κανει κολπα.
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Έχω τον προηγούμενο χωρίς οθόνη, χωρίς πρόβλημα και τον χρησιμοποιώ συχνά. Το καλό είναι ότι κάνει και για 6V μπαταρίες καθώς και για AGM μπαταρίες. Αφού φορτίσει τη μπαταρία, διατηρεί ένα trickle charge και μπορείς να τον αφήσεις πάνω όσο θες!
Τον συνιστώ (έχει και εγγύηση).
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Καταστημα Περιστεριου Sold out απο το πρωι,θα ξαναφερουν μου ειπαν. Προλαβα στα Κ.Πατησια και πηρα. Εχει ακομα καμμια 10αρια κομματια.
Πετυχα εναν τυπο απο το scooterclubellas,και μου ειπε οτι ειναι αξιοπιστος φορτιστης.

http://www.lidl-service.com/static/65812880/92517_HR_RO_BG_EL.pdf
 
Last edited:

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Μόλις ήρθα από τα Lidl Τρίπολης
Έχει πάρα πολλά κομμάτια διαθέσιμα και απο τους δύο τύπους ( με οθόνη ή χωρίς) .
Σε συζήτηση που έπιασε με έναν αγρότη, είναι ιδανικοί για φόρτιση μπαταριών αυτοκινήτου ! Αυτοί τις χρησιμοποιούν στα ραβδιστικά τους μηχανήματα ( μάζεμα ελιάς ) .
Αγόρασα αυτόν με την οθονίτσα και σαν πάω στην Αθήνα θα βάλω μια παλιά μπαταρία για φόρτιση να τον τεστάρω !
 


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Αστερι τελικα το εργαλειο!
Μολις εβγαλα την μπαταρια απο φορτιση και ειναι "τουμπανο"!! Απλα πρεπει να βρω μια παντεντα ωστε να μην βγαζω την μπαταρια.

Σκεφτομαι να παρω και ενα βολτομετρακι αδιαβροχο να το βαλω κατω απο την σελα ωστε να παρακολουθω την ταση της μπαταριας.
http://www.ebay.com/itm/400802955244?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

10915286_10205781734286547_3113149514364966753_n.jpg
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Αστερι τελικα το εργαλειο!
Μολις εβγαλα την μπαταρια απο φορτιση και ειναι "τουμπανο"!! Απλα πρεπει να βρω μια παντεντα ωστε να μην βγαζω την μπαταρια.

Σκεφτομαι να παρω και ενα βολτομετρακι αδιαβροχο να το βαλω κατω απο την σελα ωστε να παρακολουθω την ταση της μπαταριας.
http://www.ebay.com/itm/400802955244?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK:MEBIDX:IT

View attachment 43753
Aν βάλεις, φρόντισε να βάλεις διακοπτάκι ή να παίρνει ρεύμα από τη μίζα, ώστε να μην μένει ανοιχτό συνέχεια.
Στο καντράν σου δεν έχει καθόλου χώρο να το χώσεις;

Πατέντα για τα καλώδια: Βάζεις στους πόλους δύο καλώδια και τα τερματίζεις με κάποιο βύσμα τροφοδοσίας (εγώ π.χ. έχω βάλει βύσμα από αερομοντελισμό, που αποκλείει ανάποδη σύνδεση - χώρια που ο φρτιστής δεν ξεκινά αν τον συνδέσεις ανάποδα). Αφήνεις μπόσικο όσο καλώδιο σου χρειάζεται και πρέπει να βρεις κάπως να το μαζεύεις κάπου σταθερά και στεγνά.
Μπορείς επίσης να βάλεις βύσμα αναπτήρα (θηλυκό) και να φορτίζεις με αρσενικό. Έτσι θα έχεις τροφοδοσία και για ότι άλλο θέλεις να χρησιμοποιήσεις (gps, φορτιστή κινητού κτλ.)
Εννοείτε ότι όποια περίπτωση και να διαλέξεις, μην ξεχάσεις να βάλεις ασφαλειοθήκη!
:drinks:
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Το sh εχει στο ντουλαπακι του αναπτηρα. Μπορω να φορτιζω την μπαταρια απο εκει?
Λογικά ναι. Αν ακολουθήσεις την καλωδίωση του αναπτήρα θα πρέπει να καταλήγει στους πόλους της μπαταρίας, με την παρεμβολή βέβαια μιας ασφάλειας. Για να μην ψάχνεις, βρες την καλωδίωση σε κανά μανιουάλ. Θα ρωτήσω και ένα φίλο που έχει το ίδιο όχημα.
 


ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Δυστηχως ο αναπτηρας παιρνει ρευμα απο την μιζα. Δοκιμασα να φορτισω το κινητο,και εδωσε ρευμα οταν ανοιξα το διακοπτη.
Τα βυσματα τροφοδοσιας μαλλον αυτα λες....http://www.tridimas.gr/site/pdf.asp?pid=120.000.0378
Κατάλαβα, οπότε μπορεί να λειτουργήσει κάτι μόνο με τον διακόπτη ανοικτό.
Ναι, αυτά τα βύσματα λέω! Δεν είναι δύσκολο να το φτιάξεις!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Αντιγράφω όπως μου το έστειλε:
Από το πριζάκι που έχει το ντουλάπι του SH μπορείς να φορτίσεις μόνο με τον φορτιστή της Honda. To 300αρη έχει can-bus οπότε η φόρτιση μέσω αυτής της πρίζας γίνεται μόνο από τον μαμά φορτιστή ή με άλλο φορτιστή που να υποστηρίζει can-bus.
Οπότε τράβα μια καλωδίωση με μια ασφάλεια 5Α από τη μπαταρία και είσαι έτοιμος. Και ο φίλος το ίδιο έχει κάνει και έχει βάλει πριζάκι κάτω από το κάθισμα.
:drinks:
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.335
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top