Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Χεχεχε, που να δεις άλλες φορές που καίω 3000, 4000 και παραπάνω (μιλάμε όμως για αποστάσεις άνω των 120-150χλμ)! Εκεί να δεις γέλια, φτάνω σπίτι και το μόνο που βλέπω μπροστά μου είναι φαγητό!:D
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Ρε παιδιά, για πείτε μου τη γνώμη σας: πηγαίνετε εδώ http://www.bicycling.com/training/bicycling-training/how-get-quads-these και πείτε μου εάν αυτοί οι τετρακέφαλοι (ειδικά τότε τύπου) είναι φυσιολογικοί φυσιολογικοί/φπαίζει ή αν "παίζει" φάρμακο .
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Είναι απολύτως φυσιολογικοί για έναν σπρίντερ πίστας. Οι ποδηλάτες αυτοί θέλουν αποκλειστικά δύναμη κι εκρηκτικότητα, όποτε και η προπόνησή τους είναι προσαρμοσμένη στις μυϊκές ίνες ταχείας συστολής που σηκώνουν πολύ υπερτροφία. Αν έχουν και γενετική προδιάθεση στο μέγεθος, τότε μπορεί να γίνουν άκρως εντυπωσιακοί. Ψάξε για τον Robert Forstemann...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
@xfader: ευχαριστώ για την απάντηση.

@all: guys, sorry για το ακαταλαβίστικο post, έγραφα από το κινητό και το autocorrection τον "έπαιζε"...
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
rΕίπα και εγώ να τσεκάρω μια Prologo σέλα αυτό το ΣΚ μπας και την αγοράσω απο εβδομάδα....και έγινε το σώσε...!!!

Αμα είχα πεί να πάρω καινούργιο ποδήλατο δλδ...ποιός ξέρει τι θα είχε γίνει!!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Δύο μεγάλες ποδηλασίες Παρασκευή και Κυριακή, η μία πιο δύσκολη από την άλλη. Για πάμε:

Παρασκευή 26/06

H MTN είναι εταιρία τηλεπικοινωνιών, με έδρα τη Νότια Αφρική και ισχυρή παρουσία στην Κύπρο. Στα πλαίσια της Κοινωνικής Εταιρικής Ευθύνης (Corporate Social Responsibility) της, ανακαίνησε και δενδροφύτεψε ένα (εγκαταλελειμμένο/παραμελημένο από τη δημοτική αρχή) πάρκο στην περιοχή Παλλουριώτισσα, στη Λευκωσία. Για να δώθει περισσότερη δημοσιότητα στο γεγονός, οργανώθηκε μια προωθητική εκδήλωση στο πάρκο, το οποίο ήταν και η κατάληξη ποδηλατικής διαδρομής η οποία ξεκίνησε από τη Λεμεσό. Η ποδηλασία αρχικά προοριζόταν για εργαζόμενους στην ΜΤΝ, αλλά λόγω κάποιων επαφών που έχω στην εταιρία, έλαβα πρόσκληση συμμετοχής, την οποία κι αποδέχτηκα (άλλο που δεν ήθελα, χεχεχεχε!
). Η ΜΤΝ για να ενισχύσει το CSR καθώς και το φιλανθρωπικό της έργο, για κάθε συμμετέχοντα ποδηλάτη (είμασταν 20), δώρισε ένα tablet σε μαθητές δημοτικών σχολείων.

Ξεκινήσαμε από τη Λεμεσό, στις 14:00, με απώτερο στόχο να είμαστε στη Λευκωσία και συγκεκριμένα στο πάρκο κάποια στιγμή πριν τις 19:00. Είχαν προβλεφθεί 4 στάσεις για ανεφοδιασμό (ηλεκτρολύτες, σταφίδες, μπανάνες, νερό κτλ), ενώ συνοδευόμασταν από ασθενοφόρο με γιατρό και νοσηλευτές, αστυνομία (σε όλη τη διαδρομή!) και δύο αυτοκίνητα της ΜΤΝ τα οποία θα παρείχαν υποστήριξη σε περίπτωση που χρειαζόμασταν κάτι (από τρύπιο λάστιχο μέχρι να μην μπορέσει κάποιος να βγάλει τη διαδρομή).

Για την πρώτη μία ώρα, οι συνθήκες ήταν (το λιγότερο) αντίξοες, λόγω του συνδυασμού της υψηλής θερμοκρασίας και του υψηλού ποσοστού υγρασίας (σε φάση που κάποιοι, λιγότερο έμπεροι συμμετέχοντες δυσκολευόντουσαν να αναπνεύσουν σωστά). Ευτυχώς, όσο απομακρυνόμασταν από τη Λεμεσό, η υγρασία έπεφτε σε φυσιολογικά επίπεδα. Ήταν αναμενόμενο το group να "σπάσει" σε μικρότερα, λόγω διαφορετικού επιπέδου ποδηλατών (κάτι το οποίο φάνηκε σε κάποια δύσκολα ανηφορικά κομμάτια της διαδρομής), αλλά κι επειδή κάποιοι (ας το πω ευγενικά) δεν εκτίμησαν σωστά τη διαδρομή και ήρθα με mountain bikes... (ουδέν σχόλιο). Το σημαντικό είναι ότι στην τελευταία στάση καταφέραμε να μαζευτεί ο κύριος όγκος των ποδηλατών και να καταλήξουμε στο πάρκο όλοι μαζί.

Καλύψαμε 88.78χλμ σε 3 ώρες και 37 λεπτά, με ταχύτητα 24.5χλμ/ώρα και μέση θερμοκρασία 29.3 C (!!!). Σε μια από τις κατηφόρες, η ταχύτητά μου έφτασε (στιγμιαία, μάλλον) τα 80.1χλμ/ώρα!

Κυριακή 28/06

Ξεκινήσαμε παρέα 4 ποδηλατών, στις 07:20 το πρωί, για μια δύσκολη διαδρομή. Η δυσκολία έγκειτο στο γεγονός ότι ο στόχος μας ήταν να φτάσουμε σε ένα χωριό, στην επαρχία Λευκωσίας, το οποίο βρίσκεται σε υψόμετρο 1175 μέτρων (!!!). Αυτό το τελευταίο σήμαινε ότι τα πρώτα 8-10 χλμ της διαδρομής χρησίμευσαν ως "ζέσταμα" και τα επόμενα 32χλμ ήταν η "κόλαση επί γης"! Συνεχείς ανηφόρες, άλλες με χαρακτηριστικό τη διάρκεια (απόσταση), άλλες με χαρακτηριστικό την κλίση και - δυστυχώς - κάποιες που συνδύαζαν και τα δύο! Ειδικά, σε κάποια από αυτές - σκεφτείτε για παράδειγμα, να ποδηλατούμε επί 8χλμ με 8-10% κλίση - όταν η κλίση "έπεφτε" στο 4-6%, νομίζαμε ότι κατηφόριζε ο δρόμος!


Κάναμε δύο στάση, με την πρώτη (ολιγόλεπτη) να γίνεται σε ένα χωριό 5χλμ πριν τον προορισμό μας. Εννοείται ότι τα τελευταία 5χλμ ήταν ανηφορικά και πολύ δύσκολα και το μόνο που σκεφτόμασταν ήταν η επόμενη στάση. Φτάσαμε στον προορισμό μας (χωριό Πολύστυπος), όπου κάτσαμε να ξαποστάσουμε. Μας περίμενε κατηφόρα μεν, αλλά ήταν τόσο μεγάλες οι κλίσεις, οι οποίες σε συνδυασμό με κλειστές στροφές με περιορισμένη ορατότητα, καθιστούσαν το έργο της κατάβασης επίπονο. Τουλάχιστον, δεν χρειάστηκε να κάνουμε πετάλι για πολλαααααααααααά χλμ, οπότε βρήκαμε την ευκαιρία να "ξεκουραστούμε" έστω και λίγο, πάνω στη σέλα.

Η επιστροφή κύλισε ομαλά. Στο τέλος, οι υπόλοιποι τρεις κατευθύνθηκαν σε ταβέρνα για να περιδρομιάσουν πριν καταλήξουν στο σημείο εκκίνησης για να φορτώσουν τα ποδήλατα στα αυτοκίνητα κι εγώ πήγα σπίτι μου.

Κάλυψα 90.14χλμ σε 4 ώρες και 41 λεπτά, με ταχύτητα 19.2χλμ/ώρα και μέση θερμοκρασία 26.7 C. Μέγιστη ταχύτητα τα 62.6χλμ.

Αυτά. Το Σάββατο που μας έρχεται, προβλέπεται "ξεπάτωμα" πάλι. Αυτή τη φορά θα κάνω lead μια διαδρομή παρόμοια με της Κυριακής (σε είδος και βαθμό δυσκολίας), αν και πιο μικρή σε απόσταση. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Κυριακή 28/06

Ξεκινήσαμε παρέα 4 ποδηλατών, στις 07:20 το πρωί, για μια δύσκολη διαδρομή. Η δυσκολία έγκειτο στο γεγονός ότι ο στόχος μας ήταν να φτάσουμε σε ένα χωριό, στην επαρχία Λευκωσίας, το οποίο βρίσκεται σε υψόμετρο 1175 μέτρων (!!!). Αυτό το τελευταίο σήμαινε ότι τα πρώτα 8-10 χλμ της διαδρομής χρησίμευσαν ως "ζέσταμα" και τα επόμενα 32χλμ ήταν η "κόλαση επί γης"! Συνεχείς ανηφόρες, άλλες με χαρακτηριστικό τη διάρκεια (απόσταση), άλλες με χαρακτηριστικό την κλίση και - δυστυχώς - κάποιες που συνδύαζαν και τα δύο! Ειδικά, σε κάποια από αυτές - σκεφτείτε για παράδειγμα, να ποδηλατούμε επί 8χλμ με 8-10% κλίση - όταν η κλίση "έπεφτε" στο 4-6%, νομίζαμε ότι κατηφόριζε ο δρόμος!


Κάναμε δύο στάση, με την πρώτη (ολιγόλεπτη) να γίνεται σε ένα χωριό 5χλμ πριν τον προορισμό μας. Εννοείται ότι τα τελευταία 5χλμ ήταν ανηφορικά και πολύ δύσκολα και το μόνο που σκεφτόμασταν ήταν η επόμενη στάση. Φτάσαμε στον προορισμό μας (χωριό Πολύστυπος), όπου κάτσαμε να ξαποστάσουμε. Μας περίμενε κατηφόρα μεν, αλλά ήταν τόσο μεγάλες οι κλίσεις, οι οποίες σε συνδυασμό με κλειστές στροφές με περιορισμένη ορατότητα, καθιστούσαν το έργο της κατάβασης επίπονο. Τουλάχιστον, δεν χρειάστηκε να κάνουμε πετάλι για πολλαααααααααααά χλμ, οπότε βρήκαμε την ευκαιρία να "ξεκουραστούμε" έστω και λίγο, πάνω στη σέλα.

Η επιστροφή κύλισε ομαλά. Στο τέλος, οι υπόλοιποι τρεις κατευθύνθηκαν σε ταβέρνα για να περιδρομιάσουν πριν καταλήξουν στο σημείο εκκίνησης για να φορτώσουν τα ποδήλατα στα αυτοκίνητα κι εγώ πήγα σπίτι μου.

Κάλυψα 90.14χλμ σε 4 ώρες και 41 λεπτά, με ταχύτητα 19.2χλμ/ώρα και μέση θερμοκρασία 26.7 C. Μέγιστη ταχύτητα τα 62.6χλμ.

Αυτά. Το Σάββατο που μας έρχεται, προβλέπεται "ξεπάτωμα" πάλι. Αυτή τη φορά θα κάνω lead μια διαδρομή παρόμοια με της Κυριακής (σε είδος και βαθμό δυσκολίας), αν και πιο μικρή σε απόσταση. Ελπίζω να πάνε όλα καλά.
Εμείς πάλι ρε φίλε, κάνουμε ορθοπεταλιά από το Σάββατο 27/6, και πάμε όλο προς τα πίσω...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Φίλε, καταλαβαίνω απόλυτα τι περνάτε. Τα περάσαμε (ίσως και σε χειρότερη μορφή) στην Κύπρο πριν 2.5 χρόνια, χώρια του ότι στην Ελλάδα βρίσκονται οι γονείς μου κι ένα κάρο συγγενείς οι οποίοι έχουν 35 και 40 χρόνια εργασίας και βλέπουν τους κόπους να γίνονται βορρά πολιτικάντηδων και των (τάχα μου) ιδεολογιών τους.

Ας τα αφήσουμε όμως αυτά έξω από το παρόν thread. Αύριο ξημερώνει μια δύσκολη ποδηλατική μέρα. Όχι τόσο για μένα, αλλά για όσους θα με ακολουθήσουν. Ο σχεδιασμός λέει ότι η ποδηλασία θα ξεκινήσει στις 06:00 (για να μην μας "φάει" η ζέστη), θα πάρουμε τις ανηφόρες πάλι κι όποιος αντέξει!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.999
η ποδηλασία θα ξεκινήσει στις 06:00 (για να μην μας "φάει" η ζέστη), θα πάρουμε τις ανηφόρες πάλι κι όποιος αντέξει!
Γιατί δε παίρνετε ηλεκτρικά ποδήλατα; :p
 



indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Ένα βιβλίο για τη διατροφή του… ποδηλάτη! Ναι, διακόσιες σελίδες και 80 συνταγές δια χειρούς ειδικού. Ο πρώην Head Chef των φημισμένων εστιατορίων Mathias Dalgren και Matbaren, ο κος Orre now αφιερωνει τη ζωή του σε κάτι που αγαπά πλέον: το ποδήλατο. Και το Velochef είναι το αποτέλεσμα δουλειάς ετών στον τομέα.




http://www.rapha.cc/us/en_US/shop/velochef-book/product/VCB01
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά στο site του λέει ότι είναι out of stock. Θα το ψάξω κι αλλού.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Γαμήθηκε το σύμπαν χτες... Πήγαμε ποδηλασία, εγώ κι άλλος ένας. Σε μια στροφή, σε κατηφόρα, αφαιρείται για 1 δευτερόλεπτο, χάνει τον έλεγχο, πέφτει κάτω και σπάει το κόκκαλο του μηρού, περίπου στη μέση. Τηλέφωνο σε ασθενοφόρο, νοσοκομείο και περιμένει τις πλατίνες σήμερα για να μπει χειρουργείο.

Λεπτομέρειες πιο μετά. Ξέρω ότι δεν είναι δική μου ευθύνη, ούτε φταίω για κάτι, αλλά αισθάνομαι σαν να με έχεσαν 20 σκατόσαυροι...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
...και του είχα πει... "Πρόσεχε, είναι διαδρομή που δεν έχεις κάνει ξανά, η κατηφόρα είναι δύσκολη, έχει απότομη κλίση και "κλειστες" στροφές με ελάχιστη ορατότητα. Μην παρασυρθείς και "ανοίξεις" ταχύτητα, γιατί σε μια "στραβοτιμονιά" υπάρχει πιθανότητα να πάθεις κακό". Μίλαγα σε άνθρωπο 63 χρονών, ο οποίος αθλείται χρόνια. 25 χρόνια αθλητής του squash (με διακρίσεις κτλ), σε κάποια φάση όταν δεν τον βοηθούσε το σώμα του στο squash, άρχισε το ποδήλατο. Είναι πιο ελαφρύς και πιο δυνατός (=καλύτερη φυσική κατάσταση και αεροβική ικανότητα) από μένα και έχω την εντύπωση ότι έχει "γράψει" περισσότερα χιλιόμετρα από μένα. Από ότι φαίνεται, τελικά δεν "μετράνε" τόσο πολύ τα χιλιόμετρα, αλλά οι συνθήκες και οι διαδρομές που "γράφτηκαν". Δεν λέω ότι είμαι καλύτερός του, αλλά...Θα καταλάβετε σε λίγο.

Φτάσαμε στην κορυφή της ανηφόρας που ανεβαίναμε επί σχεδόν 1 ώρα. Σταματάμε για πολύ λίγο και του λέω αυτά που έγραψα πιο πάνω. "Μην ανησυχείς" μου λέει "προσέχω". Είχε έρθει και σε άλλες ποδηλασίες που έκανα lead και φαινόταν να ποδηλατεί "συντηριτικά" (= δεν έκανε μαλακίες π.χ. sprints στις ανηφόρες σαν δεκαπεντάχρονο κτλ), οπότε τον πίστεψα. Ε, σε μια στροφή, μετά από κατηφορική ευθεία, ήμουν μπροστά του και ξαφνικά ακούω πίσω μου ένα "Ώωωωωωωωωωωωχ", σταματάω και τον βλέπω πίσω, σωριασμένο στο δρόμο. Τι είχε συμβεί; Είχε υπερεκτιμήσει τις ικανότητές την ίδια στιγμή που είχε υποτιμήσει την στροφή και προσπάθησε να φάει κάτι, εκείνη την γαμημένη στιγμή. Έβαλε στο στόμα του αυτό που ήθελε και βάζοντας το σακουλάκι στην τσέπη της μπλούζας του - άρα είχε ένα χέρι στο τιμόνι - συνειδητοποιεί ότι έχει "μπει" στη στροφή, αλλά δεν έχει ξεκινήσει να στρίβει! Πανικοβάλλεται και πατάει πισινό φρένο, κλειδώνει ο τροχός, κάνει "κωλιά" και βρίσκεται με την αριστερή πλευρά στο έδαφος. Εκεί που σκάει το πόδι του έχει μια πέτρα και του μοίρασε το κόκκαλο στη μέση... Ευτυχώς είχε τις αισθήσεις του και σε μια φάση βρήκε τη δύναμη να γονατίσει κρατώντας το κιγκλίδωμα προσπαθώντας να σηκωθεί. Ξεκίνησα να πάω δίπλα του μήπως μπορούσα να του προσφέρω κάποια βοήθεια, αλλά περνώντας από πίσω του, σταμάτησα. Δεν ξέρω πόσο καιρό θα κάνω να βγάλω από μυαλό του την εικόνα των δύο ποδιών του - το δεξί από τον γλουτό μέχρι το γόνατο μια ευθεία γραμμή και το αριστερό...τεθλασμένη με γωνία προς τα μέσα... Γάμησε τα... Έγειρε σιγά σιγά στο δεξί του πλευρό κι έμεινε έτσι μέχρι να έρθει το ασθενοφόρο. Επέλεξα να μην του πω κάτι (=τι ακριβώς είχε σπάσει) και να τον αφήσω να νομίζει ότι χτύπησε το ισχύο του.

Τι να πω... Η κακιά στιγμή. Τόσο κακιά, που εάν έπεφτε 3 μέτρα πιο κάτω, πιθανόν να την γλίτωνε με γρατσουνιές και μώλωπες.

Το μόνο που με χωρίζει από το κρεβάτι του νοσοκομείου που βρίσκεται αυτή τη στιγμή, με πλατίνα και 4 βίδες στο αριστερό πόδι, μετά από 4 ώρες χειρουργείο, είναι το εξής: Όταν ξεκίνησα το road bike, "μαθήτευσα" κοντά σε έναν πρώην αθλητή της ποδηλασίας, ο οποίος μεταξύ των πολλών χρήσιμων tips που μου έμαθε, μου είχε πει: "Όταν είσαι σε κατηφόρα, είτε την έχεις κατέβει ξανά είτε όχι, ΠΑΝΤΑ θα έχεις ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ σου χέρια στο τιμόνι. Δεν έχει σημασία εάν πεινάς, εάν διψάς, εάν κατουριέσαι, εάν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν κρατάς το τιμόνι με ένα χέρι στην κατηφόρα. Δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί και, πίστεψέ με, δεν θες να μάθεις."

Όλοι στο thread αυτό, ασχολείστε με το ποδήλατο, κρατήστε αυτό το περιστατικό στο μυαλό σας και προσέχετε στις κατηφόρες.
 
Last edited:


Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Περαστικά του ανθρώπου....
ΕΙδικά στις κατηφόρες πάω σαν χεσμένος....γιατί φοβάμαι ακριβώς αυτό...το πέσιμο με χιλιόμετρα...
Προτιμώ δλδ να πάω απο χέσιμο...παρά απο πέσιμο...γέρος άνθρωπος...!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Το Σάββατο, στον πρώτο γύρο του Tour De France, ο Rohan Dennis, αθλητής της BMC, έθεσε νέο παγκόσμιο record στην ατομική χρονομέτρηση.

Περισσότερα εδώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το μόνο που με χωρίζει από το κρεβάτι του νοσοκομείου που βρίσκεται αυτή τη στιγμή, με πλατίνα και 4 βίδες στο αριστερό πόδι, μετά από 4 ώρες χειρουργείο, είναι το εξής: Όταν ξεκίνησα το road bike, "μαθήτευσα" κοντά σε έναν πρώην αθλητή της ποδηλασίας, ο οποίος μεταξύ των πολλών χρήσιμων tips που μου έμαθε, μου είχε πει: "Όταν είσαι σε κατηφόρα, είτε την έχεις κατέβει ξανά είτε όχι, ΠΑΝΤΑ θα έχεις ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ σου χέρια στο τιμόνι. Δεν έχει σημασία εάν πεινάς, εάν διψάς, εάν κατουριέσαι, εάν ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν κρατάς το τιμόνι με ένα χέρι στην κατηφόρα. Δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί και, πίστεψέ με, δεν θες να μάθεις."

Όλοι στο thread αυτό, ασχολείστε με το ποδήλατο, κρατήστε αυτό το περιστατικό στο μυαλό σας και προσέχετε στις κατηφόρες.
Ένα ποδηλατικό ρητό λέει πως << Η ανηφόρα σε κουράζει, αλλά η κατηφόρα σε ρίχνει>>.
Δυστυχώς μετά από μια ζόρικη ανηφόρα και την ψυχολογία μας ανεβασμένη κάνουμε πολλές φορές το κάτι παραπάνω.
Περαστικά στον άνθρωπο. Αν έχει και καλή φυσική κατάσταση θα το ξεπεράσει ευκολότερα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top