Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Ελπίζω κι εύχομαι το ίδιο, Πέτρο. Θα πάω να τον δω αύριο το απόγευμα. Οι γιατροί του είπαν ότι, εκτός απροόπτου, αύριο θα τον βάλουν να κάτσει, ενώ σήμερα τον είδε ήδη ο φυσιοθεραπευτής του νοσοκομείου.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Πολύ λυπηρό. O Ivan είναι από τους πιο κλασάτους ποδηλάτες της περασμένης δεκαετίας.

Υ.Γ. Το 2006 και το 2010 κέρδισε το Γύρο Ιταλίας κι όχι της Γαλλίας που γράφει ο συντάκτης.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
[...]Υ.Γ. Το 2006 και το 2010 κέρδισε το Γύρο Ιταλίας κι όχι της Γαλλίας που γράφει ο συντάκτης.
Τους έστειλα email να το διορθώσουν, thanks man.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Καλημέρα!!
Με το ψάξιμο που κάνω για να αλλάξω την σέλα στην κούρσα μπήκα λίγο στην διαδικασία του "bike fitting", σε θεωρητικό επίπεδο. Πρακτικά όντας άσχετος και αρχάριος ακολουθώ κάποιες συμβουλές και υποδείξεις 1-2 γνωστών που ασχολούνται χρόνια και ξέρω ότι είναι άνθρωποι που έχουν ψαχτεί.
Έχω δεί και κάποια βιντεάκια στο youtube που σου παραθέτουν πρακτικούς ή απλουστευμένους τρόπους να ρυθμίσεις την στάση σου. Έχω αρχίσει λοιπόν να υποψιάζομαι ότι θα χρειαστώ πιο κοντό λαιμό, και μάλλον το τιμόνι που είχε το ποδήλατο μου "πέφτει" λίγο στενό. Αλλά αν αρχίσω να αλλάζω εξαρτήματα έτσι εύκολα...μάλλον θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι...Δεν έχω ευρύ ποδηλατικό κύκλο έτσι ώστε να αρχίσω να δανείζομαι και να δοκιμάζω....ούτε την δυνατότητα να κάνω καθημερινές βόλτες για να φτάσω σε συμπέρασμα γρήγορα.

Μήπως, λέω μήπως, είναι πιο σωστό να απευθυνθώ σε κάποιον πιο ειδικό; Κάποιον που δουλεύει βάση πιστοποιημένου προγράμματος επώνυμης εταιρείας;
Δεν ξέρω ποιές εταιρείες/μαγαζιά παρέχουν κάτι τέτοιο εδώ Αθήνα, δεν ξέρω το κόστος, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο/χρόνο/χρήμα. Υπάρχει περίπτωση να πάω σε 2 διαφορετικές εταιρείες και να έχω 2 αποτελέσματα που να διαφέρουν αισθητά μεταξύ τους;

(Αν δεν θέλετε να αναφέρετε εδώ επωνυμίες κλπ ρίξτε ένα πμ. )
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
[...] Μήπως, λέω μήπως, είναι πιο σωστό να απευθυνθώ σε κάποιον πιο ειδικό; Κάποιον που δουλεύει βάση πιστοποιημένου προγράμματος επώνυμης εταιρείας;
Δεν ξέρω ποιές εταιρείες/μαγαζιά παρέχουν κάτι τέτοιο εδώ Αθήνα, δεν ξέρω το κόστος, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο/χρόνο/χρήμα. Υπάρχει περίπτωση να πάω σε 2 διαφορετικές εταιρείες και να έχω 2 αποτελέσματα που να διαφέρουν αισθητά μεταξύ τους;[...]
(Καταρχάς, θα πρότεινα να περιμένεις να σχολιάσουν/συμπληρώσουν/διορθώσουν την ακόλουθη απάντησή μου ο xfader και ο PeterMeni που ασχολούνται πολύ περισσότερο από εμένα με το ποδήλατο κι εμπειρία τους είναι ανεκτίμητη.)

Προσωπικά, θεωρώ το bike fitting την πιο σημαντική υπηρεσία που μπορεί να "αγοράσει" κάποιος για το ποδήλατό του. Όλα τα συμπεράσματα που περιγράφεις (στενό τιμόνι, πιο κοντός λαιμός κτλ), μπορεί να είναι σωστά, αλλά μπορεί να είναι και λάθος. Αυτό θα το "αποφασίσει" το bike fitting.

Όσον αφορά καταστήματα κι εταιρίες, τουλάχιστον αυτό που ισχύει στην Κύπρο, είναι ότι κάθε κατάστημα που πουλάει ποδήλατα και σέβεται τον εαυτό του και τους πελάτες του, έχει αγοράσει και χρησιμοποιεί σύστημα bike fitting από κάποια από τις εταιρίες που παρέχουν τέτοια υπηρεσία. Ελπίζω ότι το ίδιο θα συμβαίνει και στην Αθήνα. Δεν θυμάμαι εάν το ποδήλατό σου το πήρες καινούριο ή μεταχειρισμένο. Εάν το πήρες καινούριο, ο καταστηματάρχης όφειλε να σου προτείνει να κάνες bike fitting. Εάν το πήρες μεταχειρισμένο, τότε να εύχεσαι το μέγεθος του σκελετού να ανταποκρίνεται στο ύψος σου και όλα τα υπόλοιπα θα διορθωθούν.

Όσον αφορά στην πιθανή διαφορά 2 μετρήσεων από 2 εταιρίες, αυτό, πρακτικά, δεν υφίσταται. Ο λόγος είναι ότι τα χαρακτηριστικά που μετριούνται δεν αλλάζουν! Για παράδειγμα, το ύψος σου, το μήκος των χεριών σου, το μήκος των ποδιών σου, η απόσταση από τον κάβαλο μέχρι το πηγούνι κτλ, είναι σταθερά, δεν αλλάζουν. Όπως επίσης, δεν αλλάζει η γεωμετρία του ποδηλάτου σου ή/και των εξαρτημάτων του. Εάν, για παράδειγμα, η μία μέτρηση δείξει ότι η σέλα πρέπει να μετακινηθεί μπροστά κατά 1 εκατοστό, είνα πρακτικά απίθανο η δεύτερη μέτρηση να δείξει κάτι διαφορετικό ή σημαντικά διαφορετικό (εάν π.χ. δείξει ότι πρέπει να μετακινηθεί 9 χιλιοστά, ΟΚ, δεν τρέχει κάτι, αλλά εάν δείξει ότι πρέπει να μετακινηθεί 3 εκατοστά ή ότι πρέπει να μετακινηθεί προς τα πίσω, ε, εκεί υπάρχει πρόβλημα!).

Οπότε, για αλλαγές εξαρτημάτων τα οποία επηρεάζουν τη στάση του σώματός σου (π.χ. λαιμός, τιμόνι κτλ), θα πρότεινα να κάνεις πρώτα τη διαδικασία του bike fitting και μετά, αναλόγως αποτελεσμάτων, αποφασίζεις.

Τα πρώτα νέα είναι πολύ καλά. Ο γιατρός της ομάδας είπε ότι οι πιθανότητες για πλήρη ανάρρωση είναι άνω του 98%.
Αυτά είναι όντως καλά νέα!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Καλημέρα!!
Με το ψάξιμο που κάνω για να αλλάξω την σέλα στην κούρσα μπήκα λίγο στην διαδικασία του "bike fitting", σε θεωρητικό επίπεδο. Πρακτικά όντας άσχετος και αρχάριος ακολουθώ κάποιες συμβουλές και υποδείξεις 1-2 γνωστών που ασχολούνται χρόνια και ξέρω ότι είναι άνθρωποι που έχουν ψαχτεί.
Έχω δεί και κάποια βιντεάκια στο youtube που σου παραθέτουν πρακτικούς ή απλουστευμένους τρόπους να ρυθμίσεις την στάση σου. Έχω αρχίσει λοιπόν να υποψιάζομαι ότι θα χρειαστώ πιο κοντό λαιμό, και μάλλον το τιμόνι που είχε το ποδήλατο μου "πέφτει" λίγο στενό. Αλλά αν αρχίσω να αλλάζω εξαρτήματα έτσι εύκολα...μάλλον θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι...Δεν έχω ευρύ ποδηλατικό κύκλο έτσι ώστε να αρχίσω να δανείζομαι και να δοκιμάζω....ούτε την δυνατότητα να κάνω καθημερινές βόλτες για να φτάσω σε συμπέρασμα γρήγορα.

Μήπως, λέω μήπως, είναι πιο σωστό να απευθυνθώ σε κάποιον πιο ειδικό; Κάποιον που δουλεύει βάση πιστοποιημένου προγράμματος επώνυμης εταιρείας;
Δεν ξέρω ποιές εταιρείες/μαγαζιά παρέχουν κάτι τέτοιο εδώ Αθήνα, δεν ξέρω το κόστος, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο/χρόνο/χρήμα. Υπάρχει περίπτωση να πάω σε 2 διαφορετικές εταιρείες και να έχω 2 αποτελέσματα που να διαφέρουν αισθητά μεταξύ τους;

(Αν δεν θέλετε να αναφέρετε εδώ επωνυμίες κλπ ρίξτε ένα πμ. )

To bike fitting είναι ένα πολύ μεγάλο κεφάλαιο στην ποδηλασία. Ένας σοβαρός λόγος που χρειάζεται είναι για την αποφυγή τραυματισμών. Μετά έρχεται η καλύτερη μεταφορά της δύναμης του αναβάτη στο δρόμο και τέλος η αεροδυναμική στάση. Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές. Ενδιάμεσα υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές που εξαρτώνται από τις ιδιαιτερότητες του ποδηλάτη, στατικές και δυναμικές, όπως και από τη χρήση για την οποία γίνονται οι ρυθμίσεις.

Το επόμενο σημείο που πρέπει να ξέρουμε είναι πως οι ιδανικές ρυθμίσεις στο ίδιο άτομο μεταβάλλονται με το χρόνο. Οι διακυμάνσεις του βάρους, της φυσικής κατάστασης, της ηλικίας κλπ απαιτούν νέες μετρήσεις.

Σε αυτό το δίλεπτο video υπάρχουν μαζεμένες οι παλιές, πιο μπακάλικες, ρυθμίσεις που είναι αρκετές για το 80%των ποδηλατών. Αλλά είναι στο περίπου.


Από κει και πέρα, καλό είναι να επισκεφτείς κάποιο κατάστημα που κάνει bike fitting, απλά να αποφύγεις τις πολύ ψαγμένες μεθόδους γιατί είναι ακριβές και δεν πιστεύω ότι σου χρειάζονται στο επίπεδο που είσαι. Για παράδειγμα, ο Κασιμάτης στον Πειραιά χρησιμοποιεί τη μέθοδο BG που απευθύνεται κυρίως σε αγωνιζόμενους και στοιχίζει, αν θυμάμαι καλά, γύρω στα 150 ευρώ.

Θα σου πρότεινα το Cyclist στο Χολαργό. Υπεύθυνος στο bike fitting είναι ο Γιώργος Πορτελάνος, παλιός πολυπρωταθλητής και προπονητής της Εθνικής Ομάδας. Το κόστος ήταν πέρσι στα 30 ευρώ, πολύ λογικό ποσό. Αν το αποφασίσεις πρέπει να κλείσεις ραντεβού. Αν το κανονίσεις ειδοποίησε μήπως μπορώ να έρθω κι εγώ εκεί.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλημέρα!!
Με το ψάξιμο που κάνω για να αλλάξω την σέλα στην κούρσα μπήκα λίγο στην διαδικασία του "bike fitting", σε θεωρητικό επίπεδο. Πρακτικά όντας άσχετος και αρχάριος ακολουθώ κάποιες συμβουλές και υποδείξεις 1-2 γνωστών που ασχολούνται χρόνια και ξέρω ότι είναι άνθρωποι που έχουν ψαχτεί.
Έχω δεί και κάποια βιντεάκια στο youtube που σου παραθέτουν πρακτικούς ή απλουστευμένους τρόπους να ρυθμίσεις την στάση σου. Έχω αρχίσει λοιπόν να υποψιάζομαι ότι θα χρειαστώ πιο κοντό λαιμό, και μάλλον το τιμόνι που είχε το ποδήλατο μου "πέφτει" λίγο στενό. Αλλά αν αρχίσω να αλλάζω εξαρτήματα έτσι εύκολα...μάλλον θα μου κοστίσει ο κούκος αηδόνι...Δεν έχω ευρύ ποδηλατικό κύκλο έτσι ώστε να αρχίσω να δανείζομαι και να δοκιμάζω....ούτε την δυνατότητα να κάνω καθημερινές βόλτες για να φτάσω σε συμπέρασμα γρήγορα.

Μήπως, λέω μήπως, είναι πιο σωστό να απευθυνθώ σε κάποιον πιο ειδικό; Κάποιον που δουλεύει βάση πιστοποιημένου προγράμματος επώνυμης εταιρείας;
Δεν ξέρω ποιές εταιρείες/μαγαζιά παρέχουν κάτι τέτοιο εδώ Αθήνα, δεν ξέρω το κόστος, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο/χρόνο/χρήμα. Υπάρχει περίπτωση να πάω σε 2 διαφορετικές εταιρείες και να έχω 2 αποτελέσματα που να διαφέρουν αισθητά μεταξύ τους;

(Αν δεν θέλετε να αναφέρετε εδώ επωνυμίες κλπ ρίξτε ένα πμ. )
Εδώ θα βρεις έναν οδηγό για το σωστό στήσιμο του ποδηλάτου στα μέτρα σου.
Θα πρέπει να κάνεις τις μετρήσεις όσο το δυνατόν σωστότερα και ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες. Επανέλαβε αν χρειαστεί και σύγκρινε τα αποτελέσματα. Επίσης δοκίμασε όλη τη γκάμα των αποτελεσμάτων, εκτός των αγωνιστικών ρυθμίσεων, που αφορούν μόνο συμμετέχοντες στο Γύρο Γαλλίας.

Η θεωρητική άποψη σίγουρα θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν, αλλά επίσης σοβαρά θα πρέπει να δεις και τι ταιριάζει σε εσένα.

Άλλη ευλυγισία και άλλο αυχένα έχει ένας 25αρης αθλητής για παράδειγμα και άλλη ένας 45αρης ερασιτέχνης (Για να μην παρεξηγηθώ δεν γνωρίζω την ηλικία σου).
Αν και θεωρητικά για τον ίδιο σωματότυπο θα ήθελαν ίδιο λαιμό, στη πράξη δεν είναι έτσι. Δοκιμή λοιπόν με τι αισθάνεσαι άνετα επάνω στο ποδήλατο και δεν πονάς σε διαδρομές άνω της 1,5 ώρας.
Θα έλεγα όμως ότι γενικά πολύ βιάζεσαι για τόσο προχωρημένες καταστάσεις.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Σας ευχαριστώ...Δεν ξέρω αν είναι προχωρημένες καταστάσεις....είμαι 40άρης και βλέπω ότι οι ανοχές του (λάγνου :p ) κορμιού μου στις στρεβλώσεις χρόνο με τον χρόνο ελλατώνονται...και επειδή μου αρέσει το ποδήλατο δεν με πειράζει να δώσω ένα ποσό 30-50 ευρώ αν τα αποτελέσματα της διαδικασίας με βοηθήσουν να ποδηλατώ πιο σωστά/άνετα και να αισθάνομαι όσο το δυνατόν καλύτερα.
Σίγουρα δεν είμαι ποδηλάτης μεγάλων αποστάσεων...αλλά σιγά σιγα από τις πρώτες βόλτες των 15-20 (σε 1 ώρα) χιλιομέτρων πλέον έχω φτάσει στις βόλτες των 30 ( σε 1h15min). Αν είχα τον χρόνο σίγουρα θα μπορούσα να κάνω και 40άρες βόλτες...
Θα κάνω τις μετρήσεις με όσο μεγαλύτερη ακρίβεια μπορώ να δώ τι θα δείξει το Bike Fit Calculator. Τσάμπα είναι και θα έχω σίγουρα μια πρώτη εικόνα αν μέχρι τώρα είμαι σε σωστό δρόμο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σας ευχαριστώ...Δεν ξέρω αν είναι προχωρημένες καταστάσεις....είμαι 40άρης και βλέπω ότι οι ανοχές του (λάγνου :p ) κορμιού μου στις στρεβλώσεις χρόνο με τον χρόνο ελλατώνονται...και επειδή μου αρέσει το ποδήλατο δεν με πειράζει να δώσω ένα ποσό 30-50 ευρώ αν τα αποτελέσματα της διαδικασίας με βοηθήσουν να ποδηλατώ πιο σωστά/άνετα και να αισθάνομαι όσο το δυνατόν καλύτερα.
Σίγουρα δεν είμαι ποδηλάτης μεγάλων αποστάσεων...αλλά σιγά σιγα από τις πρώτες βόλτες των 15-20 (σε 1 ώρα) χιλιομέτρων πλέον έχω φτάσει στις βόλτες των 30 ( σε 1h15min). Αν είχα τον χρόνο σίγουρα θα μπορούσα να κάνω και 40άρες βόλτες...
Θα κάνω τις μετρήσεις με όσο μεγαλύτερη ακρίβεια μπορώ να δώ τι θα δείξει το Bike Fit Calculator. Τσάμπα είναι και θα έχω σίγουρα μια πρώτη εικόνα αν μέχρι τώρα είμαι σε σωστό δρόμο.
Και εδώ μπορείς να απευθυνθείς. Σε περιοδικό του χώρου διάβασα ότι το κόστος είναι 40 ευρώ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Βρήκα δύο άρθρα, πιστεύω ότι είναι ενδιαφέροντα.

Το πρώτο άρθρο αφορά στον Λευτέρη Παρασκευά, αθλητή του τρίαθλου ο οποίος θα συμμετάσχει στο "Arch to Arc".

Το δεύτερο άρθρο, μπορείτε να το δώσετε να το διαβάσει σε όποιον "σνομπάρει" την ποδηλασία...θα τον κάνει να αλλάξει γνώμη!
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Πολύ ωραίο το δεύτερο άρθρο...
Μου θύμισε τις καλές εποχές που το Eurosport ήταν FTA και πραγματικά πέρναγα ώρες μπροστά απο το κουτί για να δω 2 συγκεκριμένα αθλήματα....ποδηλασία δρόμου και άλμα με σκι....

Ποτέ δεν μου άρεσε το ποδήλατο στην αγωνιστική του μορφή έτσι...γενικά και αόριστα...πάντα με τράβαγε το ποδήλατο δρόμου.....δεν έχω δεί ποτέ μου αγώνα MTB ή κάτι άλλα σε στυλ cross η downhill.
Αντίθετα μπορώ άνετα να κάτσω να παρακολουθήσω και τα 150-180 χιλιόμτερα ενός εταπ....απλά τώρα πλέον δεν μπορώ να έχω μια τηλεόραση δική μου στο ΄σπίτι....όλο και κάποιο απο τα βλαστάρια μου κολάει παραδίπλα και μετα γκρινιάζει για το νικελοντεον....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Πολύ ωραίο το δεύτερο άρθρο...
Μου θύμισε τις καλές εποχές που το Eurosport ήταν FTA και πραγματικά πέρναγα ώρες μπροστά απο το κουτί για να δω 2 συγκεκριμένα αθλήματα....ποδηλασία δρόμου και άλμα με σκι....

Ποτέ δεν μου άρεσε το ποδήλατο στην αγωνιστική του μορφή έτσι...γενικά και αόριστα...πάντα με τράβαγε το ποδήλατο δρόμου.....δεν έχω δεί ποτέ μου αγώνα MTB ή κάτι άλλα σε στυλ cross η downhill.
Αντίθετα μπορώ άνετα να κάτσω να παρακολουθήσω και τα 150-180 χιλιόμτερα ενός εταπ....απλά τώρα πλέον δεν μπορώ να έχω μια τηλεόραση δική μου στο ΄σπίτι....όλο και κάποιο απο τα βλαστάρια μου κολάει παραδίπλα και μετα γκρινιάζει για το νικελοντεον....
Όταν γυρίσω σπίτι θα γράψω για τις εναλλακτικές όσων δεν έχουν πρόσβαση στο Eurosport.
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Όταν γυρίσω σπίτι θα γράψω για τις εναλλακτικές όσων δεν έχουν πρόσβαση στο Eurosport.
Και πολύ καλά θα κάνεις....
(Εγώ βέβαια έβαλα εδώ και 4 μήνες OTE tv και έτσι το έλυσα το θέμα μου....άσχετα που δεν έχω παρακολουθήσει σχεδόν καθόλου γύρο Γαλλίας....μας έφαγαν τα μπάνια του λαου!!!)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Και πολύ καλά θα κάνεις....
(Εγώ βέβαια έβαλα εδώ και 4 μήνες OTE tv και έτσι το έλυσα το θέμα μου....άσχετα που δεν έχω παρακολουθήσει σχεδόν καθόλου γύρο Γαλλίας....μας έφαγαν τα μπάνια του λαου!!!)

Λοιπόν, τα δύο καλύτερα sites που ασχολούνται με τις live μεταδόσεις ποδηλασίας είναι:

* http://www.steephill.tv/

Αναλυτικά στοιχεία για όλους τους μεγάλους αγώνες, με συνεχείς ενημερώσεις με links για streaming κάλυψη των live μεταδόσεων.

* http://www.cyclingfans.com/

Πιο φτωχό σε περιεχόμενο , αλλά αρκετές φορές έχει εναλλακτικά feeds που δουλεύουν όταν υπάρχει πρόβλημα στο steephill.tv.


Αν θέλετε, μπορώ να σχολιάζω τα δρώμενα του Γύρου της Γαλλίας. Αυτό που έγινε χθες με τον Chris Froome έχει δημιουργήσει πολλά ερωτηματικά. Πιστεύω ότι μέσα στη χρονιά θα έχουμε αποκαλύψεις για τη SKY (την ομάδα του). Μιλάω για θέματα doping*.


* Έχω ουδέτερη άποψη για το doping στον αθλητισμό.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.126
Τι έγινε χτες με τον Froome;
Έκανε επίθεση στην τελευταία ανηφόρα, αφήνοντας πίσω τα αλλά φαβορί και δημιουργώντας μια διαφορά που δεν μπορεί να "δικαιολογηθεί". Οι προσεγγιστικοί υπολογισμοί που έγιναν μετά τον αγώνα έδειξαν κάποια νούμερα σε watt που ξεφεύγουν από τα ανώτερα φυσικά όρια.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.884
Reaction score
20.368
Έκανε επίθεση στην τελευταία ανηφόρα, αφήνοντας πίσω τα αλλά φαβορί και δημιουργώντας μια διαφορά που δεν μπορεί να "δικαιολογηθεί". Οι προσεγγιστικοί υπολογισμοί που έγιναν μετά τον αγώνα έδειξαν κάποια νούμερα σε watt που ξεφεύγουν από τα ανώτερα φυσικά όρια.
Thanks man. Πάντως, εάν δεν σου κάνει κόπο, προσωπικά θα ήθελα να σχολιάζεις τα τεκτενόμενα στο Γύρο της Γαλλίας.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top