Κατάλληλη διατομή ρευματαγωγού 100m

Μηνύματα
300
Reaction score
62
8 kVA γράφει ο λογαριασμός. Και μάλιστα και του σπιτιού εδω στην Αθήνα τόσο γράφει.
Ναι, συνέχεια, αλλά με μία 30μετρη, (όχι 100μετρη). Πάντα έτσι κόβω το γκαζόν γύρω από το σπίτι. Τώρα όμως που έβαλα και γκαζον 100 μέτρα μακριά από τισ μπρίζες μου καλά να πάθω!!
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Πάρε δυό μπαλαντέζες πενήντα μέτρων με 3x2.5, αμόλα τις στον κήπο και μάζεψέ τις το χειμώνα. ;)
Αν θελήσεις ποτέ να το κάνεις μόνιμο, χρησιμοποιείς αυτά τα καλώδια. :D
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.643
Reaction score
94.601
Υπάρχουν και τριφασικές μπαλαντέζες! :D
 

D

Deleted member 23222

Guest
Toν σώσατε τον άνθρωπο...
Γιατί δεν τον στρέφετε στα φωτοβολταικά???

Φίλε κάνε μια απόπειρα με μπαλαντέζα.
Αλλά επειδή είσαι ο άντρας του σπιτιού,διέταξε να μην ανάψει κανείς φως στο σπίτι όσο κουρεύεις...:focus:
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Δες εδώ τις πτώσεις τάσης ανα μετρο καλώδιου ανάλογα με την ισχυ. Δεν πρεπει να εχεις πανω απο 4%. Δηλαδή 8,8v.
 


Μηνύματα
300
Reaction score
62
Παιδια ευχαριστω πάρα πολύ για τις απαντησεις σας.
Τελικά χρησιμοποιηθηκε καλωδιο 3χ2,5 , εξωτερικού χώρου (αυτό με την έξτρα μαύρη επένδυση δηλαδή) από ασφάλεια 16Α ή 20Α (δε θυμάμαι για να ειμαι ειλικρινής) και όλα βαίνουν καλώς.
Η μηχανή κούρεψε γκαζόν 150 τετραγωνικών μέτρων με 2-3 διλεπτα διαλειμματακια (για να μην υπερθερμάινεται και η ίδια) απροβλημάτιστα ,ούτε πτώση τάσης , ούτε ρίξιμο ασφάλειας ούτε τίποτα.
Συνεπώς , θεωρώ ότι ήταν η βέλτιστη λύση, καθώς οποιαδήποτε παραπάνω διατομή δε θα ήταν τίποτε άλλο, πέρα από σπατάλη χρημάτων. Και στα 100 μέτρα καλωδιού, η σπατάλη αυτή , δε θα ήταν αμελητέα , πιστέψτε με.
Επίσης , Εβγαλα και μερικές διακλαδώσεις ανά 20 μέτρα με τα κατάλληλα στεγανά κουτάκια για να μπει φωτισμός και στο ενδιάμεσο του κτήματος.
Όλα τα παραπάνω προσωπική εργασία με special credits στον πατέρα μου.

ΥΓ : Το καλώδιο δεν το έθαψα. Το ''έτρεξα'' κατά μήκους της περίφραξης για να είναι ορατό, για λόγους ασφαλείας, (δεν το χτυπάει ο ήλιος λόγω σκίασης από Λευλαντ κατά μήκος της περίφραξης) και για να μην το φάει η υγρασία μέσα στο χώμα (τουλάχιστον έξω στεγνώνει). Κάπως έτσι το σκέφτηκα. Αν κάποιος διαφωνεί είμαι ανοιχτός σε νέες απόψεις.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Σήμερα έπεσε στα χέρια μου αυτό και θυμήθηκα το παρόν τοπικ και λέω κάτσε να το πάρω να το σκανάρω και να ψάξω το τοπικ να το κρεμάσω. Και τσουπ udpate στο τοπικ!

Screen Shot 2015-09-17 at 19.31.38.jpg
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.643
Reaction score
94.601
Γιατί δεν το πέρασες σε μεταλλικό ή πλαστικό σωλήνα;

Ανεύθυνε! :p
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.639
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top