Δεν βρίσκω άκρη με τα dac! Θέλω συμβουλή!!!!!

Μηνύματα
683
Reaction score
415
Έχω ένα Sony XA50ES cd player. Ψάχνω να βρω ένα dac που να βελτιώσει στα σίγουρα τον ήχο χρησιμοποιώντας φυσικά το υπάρχον cd player. Έμπειροι ιδιοκτήτες αντιπροσωπειών ήχου μου είπαν ότι για να είμαι σίγουρος για το αποτελέσμα ,επειδή το συγκεκριμένο μηχάνημα ήταν συσκευή αναφοράς πρέπει να δανειστώ dac για να δω ποιο μου κάνει. Είμαστε καλά; Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο dac με αναμφίβολα καλό αποτέλεσμα; Και φυσικά σχετικά οικονομικό με τιμή μεταξύ 200 -400 ευρώ. Άκουσα καλές σχετικά κριτικές για Cambridge Audio. Δεν ξέρω. Αν μπορείτε προτείνετε συγκεκριμένα μοντέλα (όχι μόνο από Cambridge Audio) ΜΕ ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ ΚΑΛΟ ΗΧΗΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
29 ιδιοκτήτες αντιπροσωπειών συνιστούν ακρόαση, αυτοί ξέρουν.
Κάτι καλο για τα δικά μου αυτιά, μπορεί για τα δικά σας να ειναι κακό, και ταναπαλιν.
Αν μπορείτε να ακούσετε κάποια στην κατηγορία τιμής που κινείστε θα ήταν ευχής έργο.
Απ την άλλη, αναλόγως και του συστήματος που έχετε βέβαια, μην περιμένετε και μεγάλες διάφορες σε αυτή την κατηγορία τιμής σε σχέση με το υπάρχον σιντί σας.
 

Μηνύματα
531
Reaction score
126
Το εχω ακουσει το συγκεκριμένο cd και παιζει μια χαρα,ενα dac στην κατηγορία τιμης που αναφέρεται δεν θα βελτιώσει τον ηχο.
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
αν θες να ακούσεις και τo teak ud-h01s με το δικό σου cd, μπορείς αν θες να το δοκιμάσουμε σπίτι μου, με και χωρίς το dac για να ακούσεις τυχόν διαφορές. Υπόψην ότι δεν πουλάω το dac, απλά να δεις αν σου κάνει το συγκεκριμένο dac γι'αυτό που ζητάς και να το βρεις μετά, αν δε κάνω λάθος κάνει 375€.
Λέανδρος 6977394300
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
και 1000 ευρο ντακ να του βαλεις παλι τιποτα δε θα κανεις...εχω το ιδιο αλλα με καποιες βελτιωσεις..
που ομως το πουλαω , αφου αυτο και αλλα 3 πλευερ κάθονται...και ακουν μουσικη, απο το pc...
 

Μηνύματα
1.860
Reaction score
371
Δοκίμασε αν μπορείς το PIONEER U-05-S, ότι καλύτερο έχω ακούσει μέχρι τα 2.000€ (και ίσως αρκετά πιο πάνω!!!).

Είναι πιο ακριβό από το ποσό που θέλεις να ξοδέψεις αλλά πίστεψε με αξίζει απόλυτα τα λεφτά του και είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι πολύ ανώτερο από το 50ES.
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
και 1000 ευρο ντακ να του βαλεις παλι τιποτα δε θα κανεις...εχω το ιδιο αλλα με καποιες βελτιωσεις..
που ομως το πουλαω , αφου αυτο και αλλα 3 πλευερ κάθονται...και ακουν μουσικη, απο το pc...
Δημήτρη το δικό μας DAC παίζει καλύτερα απο το Sony?
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Δυστυχώς πρέπει να κινηθείς σε κατηγορία 1000ε + για να ακούσεις διαφορές!
 

Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
στα χρηματα που θελεις να κινηθεις,ειναι αδυνατον να βελτιωσεις τον ηχο του. Σε dac πανω απο 800 ευρω υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να βελτιωσεις τον ηχο του,αλλα και παλι το αναλογικο τμημα του sony θα ειναι ανωτερο και αυτο εχει ιδιαιτερη σημασια (παλιοτερο dac αλλα καλυτερη τροφοδοσια-αναλογικο σταδιο). Σιγουρα πρεπει να δοκιμασεις να ακουσεις τον συνδυασμο.
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Φίλε εάν μένουμε κοντά ευχαρίστως να ακούσουμε το DAC μου στο σύστημα σου.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Δημήτρη το δικό μας DAC παίζει καλύτερα απο το Sony?
το δικο μας ντακ χτυπαει ανετα κατηγοριες στα 2000 ευρο που αναφερω...

μη ξεχνας οτι εδωσα το των 1800ευρο κ με τις καλυτερες κριτικες ντακ για να καταληξω εδω.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
στα χρηματα που θελεις να κινηθεις,ειναι αδυνατον να βελτιωσεις τον ηχο του. Σε dac πανω απο 800 ευρω υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα να βελτιωσεις τον ηχο του,αλλα και παλι το αναλογικο τμημα του sony θα ειναι ανωτερο και αυτο εχει ιδιαιτερη σημασια (παλιοτερο dac αλλα καλυτερη τροφοδοσια-αναλογικο σταδιο). Σιγουρα πρεπει να δοκιμασεις να ακουσεις τον συνδυασμο.
εχει αρκετη διαφορα το λιγο τροποποιημενο δικο μου 50αρη, αλλα και μονο τα φιλτρα που εχει για να παιξεις - προσαρμόσεις ειναι ενα πλεονέκτημα ...
 


Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Δημήτρη το δικό μας DAC παίζει καλύτερα απο το Sony?
το δικο μας ντακ χτυπαει ανετα κατηγοριες στα 2000 ευρο που αναφερω...

μη ξεχνας οτι εδωσα το των 1800ευρο κ με τις καλυτερες κριτικες ντακ για να καταληξω εδω.
περί ποίο dacίδιον ομιλείται ?
για πείτε και σε μας ...
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
περί ποίο dacίδιον ομιλείται ?
για πείτε και σε μας ...
ειναι Ελληνίδα , απλα οι φιλοι τη φωναζουν Diana... (Νικος Πετραλιας..)

 
Last edited:

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Θα μας πείτε και λεπτομέρειες ?
με τι τσιπάκια παίζει και με τι την έχετε συγκρίνει ?
 


Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Το SONY 50es είναι κορυφαίο player, το δε dac του πολύ ανώτερο όλων αυτών που προτείνονται. Δέχεται δε πολύ βελτίωση ( διαφόρων επιπέδων), και εκεί νομίζω πρέπει να προσανατολιστείς. Το μόνο πρόβλημα που έχει το sony είναι η έλλειψη κεφαλής laser (και αν βρεθεί είναι πανάκριβη) από την αγορά.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.883
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top