PHILIPS: "The Golden Ears Challenge"

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Η Philips εδώ και καιρό, στα εργαστήριά της στο Βέλγιο, ξεκίνησε ένα πρόγραμμα εκπαίδευσης του προσωπικού της σε ότι αφορά την ικανότητά τους στο "ακούειν"...
Ήταν διαθέσιμο σε όλο το προσωπικό που ασχολούνταν με το Audio Research και σκοπό είχε να τους κάνει όσο το δυνατόν καλύτερους κριτικούς ακροατές.
Να ξέρουν τί ακούνε δλ, βρε αδερφέ, οι άνθρωποι.

Προσφάτως λοιπόν, αυτό το πρόγραμμα βρήκε το δρόμο του για μια consumer εκδοχή του, σε επίσημη σελίδα της PHILIPS --> ΕΔΩ

Μπορούμε όλοι να κάνουμε online το πρόγραμμα αυτό της Philips το οποίο χωρίζεται σε 4 levels (αναλόγως και της δυσκολίας): Basic - Bronze - Silver και Gold.
Κάθε level αποτελείται από 5 στάδια: Timbre - Details - Spaciousness - Bass και Loudness.

Στο παρακάτω γράφημα μπορείτε να δείτε αναλυτικά τα στάδια και μια περίληψή τους:

 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Άντε να δούμε τους "χρυσαυτιάδες" ανάμεσά μας... :p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
Επανέρχομαι στο thread ενάμιση χρόνο μετά, μόλις το ανακάλυψα. Πέρασα σχετικά εύκολα το basic level. Το έκανε κανείς? να ξεκινήσουμε ευγενή άμιλλα?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Ενδιαφέρον test! Μόλις βρω χρόνο, θα το κάνω και θα ενημερώσω το thread.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
Πέρασα και το bronze. Πάμε για silver μέσα στη μέρα. :gamer:

Και εσείς ασχολείστε με πολιτική!:gotcha:

Άντε να σας δω....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
Θα προσπαθησω ξανα να προκαλεσω ενδιαφερον και αμιλλα

IMG_5466.jpg
[SPO

Και μεχρι αυριο θα παω για GOLD. Προειδοποιω δεν ειναι ευκολο...Ωρα να αποδειξουμε ολοι αν οσα ισχυριζομαστε οτι ξερουμε και οτι ακουμε ισχύουν. Ξαναλέω ειμαι ηδη Silver

177462__beautiful-kittens_p.jpg

Εκτος αν μας ενδιαφερει περισσοτερο η πολιτικη απο τον ηχο....

kotes_aftodioikisi.jpg
[
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
Αγαπητοι φιλοι, ειμαι πλέον Certified Golden Ear!!!!:imtheking:

IMG_0358.jpg


IMG_0360.jpg
Και ισως να πρέπει να διεκδικήσω διπλα ή κατω απο το ονομα οσων περασουν το Challenge ( ή καποιο άλλο αντίστοιχο απο άλλη εταιρία αν υπάρχει) να πρεπει να υπαρχει καποια ενδειξη Golden Ear τοποθετημένη απο τους moderators ετσι ωστε να ξερει ο καθενας μας την πραγματική ακουστική ικανοτητα-γνωση του συνομιλητη, και αρα την αξιοπιστία του. Και οχι μονο λογια του αερα!;)

Ξεκολήστε λοιπόν απ τα threads της πολιτικής και show us what you are made of

Συμπεράσματα απο το Challenge:
  1. Παίρνει τουλάχιστον 5 ώρες με την απαραίτητη εκμάθηση. Ειδικά τα επίπεδα Silver-Gold έχουν κάποια test πραγματικά δύσκολα
  2. Απο τους 17000 “βλαμένους” παγκοσμίως (μη “βλαμενοι” δεν πρόκειται να το επιχειρησουν και να περάσουν το πρωτο επιπεδο) που περάσαν το basic level μονο 2202 μεχρι τωρα φτασανε ως το Gold. Περίπου 1 στους 8,5 μουσικόφιλους-audiophiles μπορει πραγματικά.:fuckyou:
  3. Οσοι είναι πάνω απο 50 τών φοβάμαι πως θα εχουν σοβαρό πρόβλημα σε ο,τι αφορά ψηλές συχνότητες. Εγω πάντως ειχα στα 47 μου…
  4. Τα τεστ με τα bitrates ειναι ζόρι. Ισως με εξωτερικά DAC-ή κάρτα ήχου καλής ποιότητας και πολυ καλά ακουστικά να είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Εγώ πάντως απο το ipad με SONY XBA-2ip (μετριοκαλούτσικα http://www.whathifi.com/sony/xba-2ip/review ) ζοριστηκα αρκετα. Και αρχισα να αναρωτιέμαι κατα πόσο εχει νόημα το ripping σε lossless…:help:Οσο για να περάσει κάποιος το challege με ηχεία και όχι ακουστικά πρέπει να ειναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!!!!
  5. Συνολικά ειναι πολύ εκπαιδευτικό, διασκεδαστικό, εξωφρενικά εκνευριστικό σε κάποια τεστ. Βοήθεια απο την θεά τυχη δεν παίζει, γιατι καθε λάθος απάντηση δεν σε αφήνει απλως στο ίδιο σημείο αλλα σε πάει ενα βήμα πισω.Αλλα στο τέλος -για τους λιγους που θα τα καταφερουν- καταλήγεις καλύτερος ακροατής.
  6. Επιφυλασομαι να προσκαλέσω ονομαστικά καποιους προκλητικούς στα threads της πολιτικής να περάσουν το challenge...
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
Προεδρε, ευχαριστω...:drinks:

Δηλώνω παντα προθυμος για μαζωξεις και μουσική! Βλέπω να βγαζω γαντια και να φευγω απο χειρουργεια σε στυλ "εντιμοτατοι φίλοι μου" (για οσους το εχουν δει!):D
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Καιρό τώρα ηθελα να κάνω το τεστάκι αυτό της Philips.
Μια το άρχιζα, μια το σταμάταγα, τέλος πάντων βρηκα το χρόνο για να το τελειώσω.

Επειδή τα πρώτα τρία levels, Basic, Bronze και Silver είναι αστεία υπάρχει η πιθανότητα να βαρεθείτε να το τελειώσετε όλο.
Είναι κρίμα όμως γιατί στο τελευταίο level είναι που αρχίζει και γινεται ενδιαφέρον και δυσκολεύει.

Θα συμφωνήσω με τον Dimifoot στο οτι δεν παίζει να το βγάλεις στην "τύχη" που λέμε γιατί οταν κάνεις λάθος σε μια απάντηση σε γυρνάει πίσω και είναι αλήθεια οτι σε κάνει πιο εκπαιδευμένο ακροατή.

Και εγώ λοιπόν ένας απο τους 3486 παγκοσμίως "βλαμμένους" που το ολοκλήρωσαν.

Α, μου έστειλαν και συγχαρητήριο e-mail... και αυτοί "βλαμμένοι" είναι μου φαίνεται :roflmao:

Screen Shot 2016-02-19 at 00.05.33.png


Screen Shot 2016-02-18 at 23.59.28.png
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.493
>:(Ύπουλοι moderators:smg:!!

Δεν υπαρχει τέτοια έκφραση chickenear που μου βάλατε στη σφραγίδα :roflmao::roflmao::roflmao:
Chickens είστε όλοι όσοι δεν κάνετε το τεστ, όχι εγω!

Και έχουμε και τους άλλους που κρίνουν τα μηχανήματα με τα αυτιά τους, με τις χροιές και τις μουσικοτητες, αλλα το τεστ δεν το κάνουν. Αυτοί ειναι chickenears.

Πειραξτε με όσο θέλετε, βάλτε οτι χαβαλετζιδικο θέλετε αλλα παρακαλώ όχι και chicken. Μπήκα και έκανα το τεστ πρώτος :dance2: πριν απο μήνες, και ενημέρωνα σε όλη την πορεία με κίνδυνο να φάω το άπειρα δούλεμα αν δεν το περάσω, μονο chicken δεν είμαι!

Chickens! >:(>:(>:(
 








Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.930
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top