Αλλαγη χρωματος - βαψιμο ηχειου??

Μηνύματα
456
Reaction score
141
Kαλημερα σας.
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος απο εσας εχει προβει σε αλλαγη χρωματος των ηχειων του. (κλασικα λογω WAF)

Ειμαι κατοχος των Klipsch rf7 σε χρωμα Cherry , το οποιο δεν ηταν η επιλογη μου μιας και τα πηρα μεταχειρισμενα....ΑΛΛΑ τοτε δεν με ενδιεφερε κιολας.
Πλεον θα πρεπει να παω σε αποχρωσεις του γκρι , μαυρου.....
Υπαρχει καποιος που το εχει ξανακανει? Μπορει να μου συστησει καποιον (ξυλουργο..?) που θα αναλαμβανε μια τετοια διαδικασια?? Να τονισω οτι απο εμενα θα λαβει σκετες τις καμπινες των ηχειων χωρις μεγαφωνα κλπ ηλεκτρονικα πραγματακια μεσα

Η αλλη λυση που σκεφτομουν ηταν του αυτοκολλητου αλλα θα δειχνει ΚΑΙ ψευτικο πολυ αλλα με οσους επαγγελματιες μιλησα μου ειπαν οτι θα χαλαει - κοβεται ευκολα

Ευχαριστω
x1_7856a8a4501bfab8251b71e698879480_635042192963990000_large.jpg
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
να τα πας σε λουστραδόρο....αλλά θα κοστίσει το κατι τις του
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Κι εγώ νομίζω πως ο λουστραδόρος είναι η μόνη σου λύση. Από την άλλη όμως, σκέψου ότι κάτι τέτοιο θα ρίξει σημαντικά την τιμή σε ενδεχόμενη μεταπώληση των ηχείων σου.

Μιας και δεν μιλάμε για φθηνό ηχείο, πιθανόν η λύση να είναι να τα πουλήσεις/ανταλλάξεις.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Μία λύση είναι να βάλεις μία αγγελία ανταλλαγής αλλά μόνο για τις καμπίνες γυμνές!
Αυτό άν δέν νιώθεις σίγουρος σε ότι αφορά την χρήση που έχει κάνει ο άλλος...
Μπορείς να βάλεις και μία αγγελία για καμμένα ηχεία..!
 

Μηνύματα
456
Reaction score
141
Δεν θελω μωρε να μπω σε διαδικασια αλλαγης-ανταλλαγης ηχειων......ξερω σε τι κατασταση ειναι τα δικα μου και δεν θελω να πειραματιστω.....επισης σκοπευω να κανω βελτιωση παραλληλα στα κροσοβερ τους , οποτε ειναι ευκαιρεια οσο φτιαχνονται αυτα ,να αλλαξω και το χρωμα σε καμπινες.
Δεν σκοπευω να τα πουλησω μελλοντικα.....να παρω αλλα 2 καινουρια και να μπουν αυτα front width ΜΠΟΡΕΙ.....να τα δωσω δεν βλεπω το λογο , οποτε ας χασουν και μεταπωλητικη αξια :p

Η ουσια λοιπον , εχει κανει κανεις μας αναλογη κινηση και εχει να μου προτεινει καποιον συγκεκριμενο ?
Μηπως οι DIY εχουν γνωση διοτι εχουν συνεργατες που τους κατασκευαζουν (αρα και βαφουν) τις καμπινες τους?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Βαλε μεμβρανη, οπως σου προτεινε ο asikamin , τι βαψιματα και ιστοριες, εδω τα τοποθετουν σε αυτοκινητα που ειναι εκτεθημενα σε ακραιες συνθηκες που ποτε δε προκειται να βρεθουν τα ηχεια σου, και φυσικα αν δε θες να κανεις εσυ πειραματα μονο σου , φροντισε η τοποθετηση να γινει απο επαγγελματια...
οχι φυσικα απο αυτους που σου ειπαν οτι θα κοβεται, χαλαει τσαλακωνει, λερωνει,κτλ..κτλ..(ενω το λουστραρισμενο τους ειναι χαιλαντερ :D)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Τον καλό λουστραδορο θα τον πληρώσεις, και δεν είναι και λίγα. Έχω δει διάφορα παλιά ηχεία μετά απο restoration. Πραγματικά καλό αποτέλεσμα είχαν μόνο οι δουλειές ενός. Αλλά 500€.
 

Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.152
Βάλε αυτοκόλλητο όπως σου πρότεινε και ο asikamin παραπάνω.
Εδώ ένα sub που σκάρωσα για τον κολλητό μου και το ντύσαμε με αυτόν τον τρόπο..

 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλό θα ήταν να αναφέρεις την περιοχή σου, ώστε να λάβεις συγκεκριμένες προτάσεις τεχνιτών.
 

Μηνύματα
456
Reaction score
141
Με μεμβρανη τυπου carbon εχω ντυσει και εγω (μου βγηκε η.....) δυο μικρα ηχεια και δε το ξανακανω ο ιδιος. Ωραιο το αποτελεσμα αλλα θα το εδινε σε εξειδικευμενο να το κανει μονο. Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το κανω ετσι

Λουστραρισμα 500ε ....?? Εκτος budget οφειλω να πω.......

Μενω νοτια προαστια , ανω γλυφαδα , οποτε δεκτες οι προτασεις σας.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Για τα δυο ηχεια κολωνες που βλεπω στην φωτο, βαψιμο χρειαζονται, οι δυο πλευρες, η πλατη, το πανω και το κατω μερος, η προσοψη δεν θελει βαψιμο.....ενας καλος τεχνιτης με την προεργασια και το χρωμα δεν θα σου παρει πανω απο 60 ευρω.....που τα ειδατε τα 500 !!!
 

Μηνύματα
456
Reaction score
141
Πολυ μαρεσει το τελευταιο ποστ χαχαχα
Ισχυει οτι ΜΠΡΟΣΤΑ δεν θα πειραξω κατι !
Αν εχεις κατα νου καποιον τεχνιτη στειλε μου PM plz
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Για τα δυο ηχεια κολωνες που βλεπω στην φωτο, βαψιμο χρειαζονται, οι δυο πλευρες, η πλατη, το πανω και το κατω μερος, η προσοψη δεν θελει βαψιμο.....ενας καλος τεχνιτης με την προεργασια και το χρωμα δεν θα σου παρει πανω απο 60 ευρω.....που τα ειδατε τα 500 !!!
Οπως είπα οτι δουλειές εχω δει, ακόμα και απο πολύ παλιά ηχεία, το αποτέλεσμα ήταν για γέλια. Λουστραδοροι που δίνουν Εργοστασιακο αποτέλεσμα είναι λίγοι, και πληρώνονται. Αυτά.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
το κόστος θα εξαρτηθεί από το πάχος το καπλαμά.αν ο ίδιος καπλαμάς έχει το πάχος να αντέξει διαβρωτικά αν χρησιμοποιηθούν κ το τρίψιμο όλα καλά κ εύκολα.αλλιώς μπλέκεται το πράγμα κ ίσως καταλήξεις με ένα κακό αποτέλεσμα αν ο άλλος είναι τσαπατσούλης.
δεν είναι κάτι δύσκολο γενικά όμως.

αν σου πεί κάποιος 60 όμως καλύτερα μην τα δώσεις. ;)

αν σου 500 κ πάλι μην τα δώσεις τα ηχεία.

μια λύση είναι κ το plastidip.φθηνή κ προκλητικά εύκολα αντιστρέψιμη.όχι κ τόσο ωραίο όμως.

το θέμα όμως είναι εσύ τι αποτέλεσμα ζητάς.solid black?
μαύρο αλλά να φαίνονται τα νερά του ξύλου?

πες κ διαστάσεις,κ αύριο θα σου πω χοντρικά μια τιμή απο επαγγελματία που έχω δεί τα αποτελέσματά του πολλές φορές.
κ αν σου κάνει σου δίνω το τηλέφωνό του κ κανονίζετε μεταξύ σας.

Μηπως οι DIY εχουν γνωση διοτι εχουν συνεργατες που τους κατασκευαζουν (αρα και βαφουν) τις καμπινες τους?
ηηηηηηηη τι είπε,οι κανονικοί diy τα βάφουν κ μόνοι τους (όταν επιτέλους τα τελειώσουν :oops: :p )

Βάλε αυτοκόλλητο όπως σου πρότεινε και ο asikamin παραπάνω.
Εδώ ένα sub που σκάρωσα για τον κολλητό μου και το ντύσαμε με αυτόν τον τρόπο..

dayton??
 

Μηνύματα
456
Reaction score
141
Μαυρο η' σκουρο γκρι και να κανει νερα θα μου αρεσε....
Διαστασεις ειναι 1.15 X 30 X 40 , AΛΛΑ το μπροστινο σημειο που εχει τα μεγαφωνο ειναι εργοστασιακα ΗΔΗ μαυρο οποτε δεν θα χρειαστει να γινει κατι.
ΕΠΙΣΗΣ το ηχειο θα το παραδωσω χωρις μεγαφωνα , κροσοβερ κλπ....θα παρει αδειες ετοιμες για επεξεργασια καμπινες.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Μπορεί να αλλάξει τόσο ο ήχος του ηχείου, με την επένδυση από μεμβράνη, ή την αλλαγή χρώματος;
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Το μαυρο απορροφάει τα κύματα :confused:

Γιάννης Παπαιωάννου .
Εξαιρετικός λουστραδόρος στην Ν.Σμύρνη .Τον συστήνω ανεπιφύλακτα
τηλ .210 9353200 .Εκ μέρους μου .Μανώλης από Κόρινθο πεστου
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
4.047
Απ' όσο γνωρίζω,η καμπίνα του ηχείου συμβάλει σημαντικά στο τελικό αποτελεσμα και κάποιοι κατασκευαστές το επιδιώκουν κιόλας (να συμμετέχει επίτηδες,παράγοντας κάποιες αρμονικές).Κάτι σαν τα μουσικά όργανα.
Επίσης,κάποιες στρώσεις απο λούστρο (π.χ. Quad σειρά classic L11, L12...),θεωρείται οτι αυξάνουν την ακαμψία τη καμπίνας και κατ' επέκταση και τους συντονισμούς - ηχητική ταυτότητα,κατά κάποιους γνώστες - κριτικούς.Φανταστείτε πόσο επενεργεί κάποιο αυτοκόλλητο στην επιφάνεια της,θετικά ή αρνητικά! Σε κάθε περίπτωση,δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος απο πριν και πρέπει να πειραματιστεί,μιάς και δεν είναι εύκολο να γυρίσει στην προτέρα κατάσταση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.589
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top