Επαναφορα bios

Μηνύματα
148
Reaction score
1
Εχω αυτη την μητρηκη

http://www.asrock.com/mb/Intel/Z77 Extreme4/

Μηπως μπορει να μου καποιος γνωστης πως μπορω να επαναφερω το bios γιατι εκανα κατι αλλαγες με το jamper και εκτοτε δεν μπορει να μπει καθολου στην οθονη εναρξης για να μπω παλι στο bios.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.849
Reaction score
77.436
Με ποια jamper έπαιξες?
Βγάλε την μπαταρία και βραχυκύκλωσε τους ακροδέκτες της για λίγο και είσαι οκ
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Έχει κουμπάκι από πίσω (εκεί που είναι οι USB) για να κάνεις reset χωρίς να μπλέξεις με ανοίγμα κουτιού.

Τι ακριβώς έκανες και δεν σου εμφανίζει τίποτα; overclock; Bios update;

Αν θέλεις να το κάνεις πατροπαράδοτα:

Δες τη φωτό για το που ακριβώς ειναι το jumper.

Κλείνεις το πισί, κατά προτίμηση το βγάζεις από το ρεύμα. Περιμένεις 15-20 δευτερολεπτα. Τοποθετείς το jumperστη δεξιά μεριά, να πιάνει δηλαδή τα jumpers 2-3. Περιμένεις 10 δευτερολεπτα. Το βάζεις αριστερά.
 

Attachments



Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Κάνουμε λόγο για ένα σύστημα που λειτουργούσε και όλα ήταν καλά όμως κάτι έκανες (κλόκαρες;) και χρειάστηκε reset;

Αν έπρεπε να μυρίσω τα νύχια μου επί του θέματος θα σε συμβούλευα να βγάλεις τις μνήμες και να ξαναβάλεις μόνο ένα dimmάκι.

Έλα όμως που δεν χρειάζεται να μυρίσω τα νύχια μου γιατί η γερόΠυθία-Asrock σου δείχνει τι φταίει.

Ενεργοποίησε το pc με ανοικτό καπάκι και δες στο Dr. Debug τι κωδικό σφάλματος βγάζει. Το Dr. Debug όπως κοιτάς τη motherboard είναι κάτω και αριστερά από το jumperάκι του BIOS.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.584
Μηνύματα
2.866.430
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top