Μονόκλωνο καλώδιο ρεύματος

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Στο προηγούμενο σύστημα είχα γραμμή από τον πίνακα με belden καλώδιο ,ασφάλεια hi-fi tunning τώρα που άλλαξα ηχεία και ενισχυτή παίξει τα ίδια απο τον πίνακα και την πρίζα. Συμφωνώ μαζί σου για κατευθείαν γραμμή απο τον πίνακα αρκεί να βρεις το καλώδιο που του ταιριάζει
καλης διατομης και χωρις κοψε στρίψε να ειναι και ολα καλα...μεγαλυτερη προσοχη θελει το μετρο καλωδιου επανω στο μηχάνημα ..
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Πάντως εγώ εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι θα συμβεί μέσα σε ένα καλώδιο ρεύματος από το οποίο περνάνε 230V 50Ηz και κάμποσα Amperes (ανάλογα με την ισχύ του μηχανήματος που τροφοδοτεί) εάν αυτό ταρακουνηθεί; o_O

Αν μιλούσαμε για πλατώ ή κεφαλή πικάπ ή CD το καταλαβαίνω, αλλά το καλώδιο ρεύματος;
Τι μπορεί να πάθει το καλώδιο ρεύματος, ας με διαφωτίσει όποιος ξέρει.
μεταφέρονται οι δονησεις στην συσκευή..

αν θυμάσαι κ κατι τζαμπερακια της νορντοστ, (που οντως εκαναν δουλεια), στα καλωδια ηχειων, η αποστολη τους ηταν αυτη, της απαγωγής κραδασμων...
γι αυτο κ δεν εκαναν την ιδια δουλεια σε διαφορετικα καλωδια ηχειων
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Πολύ σωστά, οι διαφορές έχουν σχέση με την ποιότητα του συστήματος.

Δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει σύστημα, όσο κακό και να είναι, που να μην ακούς έστω και μικρές διαφορές αλλάζοντας καλώδια.

Δεν υπάρχει ούτε ένα άτομο που να έχει έρθει σπίτι μου (και έρχονται πολλά αφού όπως ξέρετε μου αρέσει να αλλάζω συχνά μηχανήματα!) και να μην άκουσε διαφορές μετά τις αλλαγές καλωδίων που έκανα παρουσία του.
Οι περισσότεροι βέβαια ήταν έκπληκτοι αφού δεν υπάρχει κάποια λογική εξήγηση γιατί ένα καλώδιο ρεύματος 1,5μ. μπορεί να επιφέρει αλλαγές στον ήχο, όταν το δίκτυο της ΔΕΗ είναι καλωδιωμένο με χιλιάδες μέτρα αμφιβόλου ποιότητας καλώδιο.

Εδώ βασίζονται και πολλοί φίλοι που επιμένουν φανατικά ότι τα καλώδια και ειδικά αυτά του ρεύματος δεν κάνουν διαφορές.
Αν αφήσουν στην πάντα τη θεωρία και ακούσουν χωρίς προκαταλήψεις, είμαι βέβαιος ότι θα ακούσσουν αυτές τις διαφορές.

Και για να μην πούνε κάποιοι ότι εμείς που ακούμε τα καλώδια "παραμυθιαζόμαστε", είμαι και εγώ πρόθυμος να βάλω το στοίχημα που πρότεινε ο Argi, με δοκιμές/αλλαγές καλωδίων στο σύστημα μου.
γιατι μιχαλη, ειχες ποτε σύστημα στην κατηγορια του..οσο κακο και να ειναι ?:);)
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Αααα... το hobby μας δεν υπόκειται στους νόμους της Φυσικής: ηλεκτρισμός, ακουστική, ταλαντώσεις κλπ.
Είναι μεταφυσική, παραψυχολογία, αστρολογία, twilight zone! Τώρα το 'πιασα! 8-)
δεν ειναι δυσκολο να το πιασεις καλυτερα με ενα τυφλο τεστ...

και φυσικα , δεν ειναι απιθανο ενα απλο μαυρο καλωδιακι να παιζει καλυτερα απο ενα των 150 ευρο..
 


Μηνύματα
1.860
Reaction score
369
γιατι μιχαλη, ειχες ποτε σύστημα στην κατηγορια του..οσο κακο και να ειναι ?:);)
Κι' όμως Δημήτρη, για πολλά χρόνια δεν είχα την άνεση για ακριβά συστήματα.
Τα τελευταία 10-12 χρόνια όμως, που τα οικονομικά μου επιτρέπουν, είναι γεγονός ότι έχω ξεφύγει κάπως.:)
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Πάντως και εγώ πιστεύω ότι τα καλώδια ρεύματος δίνουν το κάτι παραπάνω σε οποιοδήποτε σύστημα..... Αρκεί βεβαία να βρεις αυτά που του ταιριάζουν...
Πολύ σωστά! Γι αυτό και εγώ κατέληξα τελικά σε αυτό: :p

IMG_9660.jpg


IMG_9666.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top