Έχετε θωρακισμένη πόρτα;


Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Με καλάζνικοφ. Ένα από τα πιο δυνατά και θανατηφόρα όπλα.
θεωρειται απο πολλους -και οχι αδικα- το Νο1 οπλο μαζικης καταστροφης....
παγκοσμιως εχει χρησιμοποιηθει σχεδον σε ολους τους πολεμους και εχει σκοτωσει περισσοτερους ακομα και απο τις ατομικες βομβες που επεσαν στην Ιαπωνια.....
προσφατα η Ρωσσια ανακοινωσε την αποσυρση του απο τη γραμμη παραγωγης...
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Μιχάλη εννοείται οτι τέτοια συμμορία δεν την αντιμετωπίζεις με συναγερμό.Δεν χρειάζεται κουβέντα...
Αλλά η πιθανότητα να σε κλέψει ένας απλός διαρρήκτης είναι πολύ μεγαλύτερη.Εκείνη λοιπόν την πιθανότητα,μπορείς να την καλύψεις με συναγερμό.

Αλήθεια,εκεί που λες ..."Γνώμη μου είναι ότι πρέπει να λάβουμε κάποια πρόσθετα μέτρα."
εννοείς η πολιτεία να πάρει μέτρα ή εμείς ατομικά?
Γιατί εμείς ατομικά δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά ούτε για απλό κλέφτη στο δρόμο (πόσο μάλλον για οπλισμένους με καλάσνικοφ).
Αν για παράδειγμα περπατάς στο δρόμο με λεφτά απο ανάληψη ΑΤΜ και σου την πέφτει κάποιος που σε παρακολουθούσε τι κάνεις?Τα δίνεις ή όχι?
Θα κουβαλάς οπλό,μαχαίρι, ή τέλος πάντων πατέντα όπλου (κάτι αιχμηρό)?Θα σε πάνε μέσα για οπλοκατοχή σηκωτό!!!
Και άντε τα βάζεις μαζί του τραυματίζεσαι σοβαρά.Ρισκάρεις να μείνεις με κουσούρι-ανάπηρος για ένα ασήμαντο ποσό?


Για να έχεις το θάρρος να αντιμετωπίζεις τέτοιες καταστάσεις θα πρέπει να έχεις αποδεχτει το γεγονός οτι αν χρειαστεί να πας μέσα για κάποιο μη προβλέψιμο λόγο,θα πας.Ενας απο αυτούς που κλέβουν κατα πάσα πιθανότητα μπαινοβγαίνει στις φυλακές και για αυτόν δεν είναι τίποτα τρομακτικό,απεναντίας θα βρει και φαγητό,αλλά εμείς μία μέρα να μείνουμε θα δεινοπαθήσουμε..
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.659
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Πρόσθετα μέτρα εννοώ να πάρουμε εμείς όσα και όποια μπορούμε για να προστατέψουμε το σπίτι μας.
Ηλεκτροφόρα σύρματα, τάφρο με κροκόδειλους, τείχη με πολεμίστρες, καζάνια με καυτό λάδι, αντιαρματικά, εδάφους - αέρος, αέρος - εδάφους, ακτίνες λέϊζερ, ηχοβολείς, υδροβόλα, σφεντόνες, μυδράλια, σπρέϋ πιπεριού και ότι άλλο.
Και ναι, Οδυσσέα είμαι αποφασισμένος αν κάποιος μου την πέσει να κάνω ότι χρειαστεί για να αμυνθώ.
Κι όπου βγει.
Αλλά αν τα καταφέρω, ο όποιος καλοθελητής δεν θα περάσει καλά.
Ή αυτός ή εγώ.
Ήδη εξοπλίστηκα ελαφρώς. :137: :137:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Έχετε θωρακισμένη πόρτα;

Πρόσθετα μέτρα εννοώ να πάρουμε εμείς όσα και όποια μπορούμε για να προστατέψουμε το σπίτι μας.
Ηλεκτροφόρα σύρματα, τάφρο με κροκόδειλους, τείχη με πολεμίστρες, καζάνια με καυτό λάδι, αντιαρματικά, εδάφους - αέρος, αέρος - εδάφους, ακτίνες λέϊζερ, ηχοβολείς, υδροβόλα, σφεντόνες, μυδράλια, σπρέϋ πιπεριού και ότι άλλο.
Και ναι, Οδυσσέα είμαι αποφασισμένος αν κάποιος μου την πέσει να κάνω ότι χρειαστεί για να αμυνθώ.
Κι όπου βγει.
Αλλά αν τα καταφέρω, ο όποιος καλοθελητής δεν θα περάσει καλά.
Ή αυτός ή εγώ.
Ήδη εξοπλίστηκα ελαφρώς. :137:
:135: :137: :138:
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
καλα εκανες και το ξεθαψες το θεμα που ειχαν ανοιξει....

καλο θα ηταν να μπει στην κατηγορια dyi..:p. ολο και καποιο αμυντικο κολπακι θα μπορεσουμε να κατασκευασουμε:focus:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Πλάκα πλάκα(πλάκα εις το τετράγωνον:D),με έναν σατανικό φίλο μου προχθές που συνομιλούσαμε μου είπε για το σχέδιο που έχει καταστρώσει σε περίπτωση ''εισβολής'' στο σπίτι του και οφείλω να ομολογήσω έχει βάση.

Καταρχάς έχει καραμπίνα(κυνηγός γαρ),αλλά το έξυπνο είναι ότι έχει προμηθευτεί και ένα πλαστικό όπλο(που δεν χρειάζεται,άδειες ούτε έχει σίριαλ νάμπερ),ρεπλίκα,έτσι σε περίπτωση που κάποιος εισβάλει.. του την ανάβει στο Δόξα Πατρί και βάζει το πλαστικό όπλο στα χέρια του ληστού για να φανεί ότι ήταν αυτοάμυνα(μέσα στα σκοτάδια πως μπορεί να ξεχωρίσει αν είναι πραγματικό όπλο ή όχι:fuckyou:) και έτσι γλιτώνει την δίωξη:p:p:p
 


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Γενικά την έχω την ανασφάλεια με το συγκεκριμένο ζήτημα... Καθώς στο παρελθόν με έχουν κλέψει. Κλειδαριά ATRA γαρ. Έκτοτε την άλλαξα με mykey της motura η οποία θεωρείται κορυφαία μαζί και με τις OMEGA και τοποθέτησα και μια "βλακεία" για την οποία επέμενε η σύζυγος που το πήρε πολύ πιο βαρέως από εμένα. Ένα κάλυμμα της κλειδαριάς το οποίο ανοιγοκλείνει συρτά με μαγνήτες. Φαίνεται εύκολα αντιγράψιμο καθώς έχει συνολικά τρεις μαγνήτες διαφορετικής πολικότητας αλλά ποντάρεις στο ότι ο κλέφτης δε θα έχει μαζί του τα αντίστοιχα εργαλεία και θα αποθαρρυνθεί. Κατά τ άλλα το πληρώσαμε δύο κατοστάρικα και μας έδωσε μόνο δύο μηχανισμούς ανοίγματος. Γενικά πάντως θεωρώ ότι η πόρτα είναι δευτερευούσης σημασίας. Ότι θωρακισμένη πόρτα και να έχει κανείς θέλει πολλή βαβούρα και φασαρία για να μετακινηθεί. Η κλειδαριές είναι το θέμα.

Καθώς επίκειται μετακόμιση, στη θωρακισμένη πόρτα του νέου σπιτιού έχει κανείς να προτείνει κάτι από κλειδαριά? Πάλι για την Motura σκεφτόμουν αλλά έλεγα μήπως κάτι έχει αλλάξει.
Αυτές με τα ηλεκτρονικά κλειδιά δε μου γεμίζουν καθόλου το μάτι.
 


Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΑΠ ΟΣΟ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ

ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.

ΜΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΑΦΑΛΟ ΟΠΟΥ ΕΝΑΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ

ΑΜΑ ΤΟΝ ΚΟΨΕΙΣ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ Η ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ!

ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΩΜΕΓΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΤΡΙΦΑΤΣΟ ΚΛΕΙΔΙ.

ΝΟΜΙΖΩ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ ΜΟΝΟ Η ΣΙΑΜΟ ΒΑΖΕΙ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ!

ΟΤΑΝ ΒΑΛΕΤΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΣΑΣ

ΚΛΕΙΔΑΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ.

 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΕΧΩ ΑΝΘΡΩΠΟ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΚΛΕΙΔΑΡΙΩΝ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΤΙΜΕΣ.

ΟΝΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΜΕ ΠΜ.
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Η τοποθέτηση 2ης κλειδαριας νομιζω απαιτεί να την υποστηριζει και η πόρτα και προσωπικά θα προτιμούσα να το αποφυγω.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
Η τοποθέτηση 2ης κλειδαριας νομιζω απαιτεί να την υποστηριζει και η πόρτα και προσωπικά θα προτιμούσα να το αποφυγω.

ΝΑΙ!

ΑΠ ΟΣΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΟΝΟ Η ΣΙΑΜΟ ΤΟ ΕΧΕΙ.

ΜΗΝ Τ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΩΝ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
ΑΠ ΟΣΟ ΕΧΩ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ

ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ.

ΜΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΑΦΑΛΟ ΟΠΟΥ ΕΝΑΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΠΑΤΕΝΤΑΣ

ΑΜΑ ΤΟΝ ΚΟΨΕΙΣ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙ Η ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ!

ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ ΩΜΕΓΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΤΡΙΦΑΤΣΟ ΚΛΕΙΔΙ.

ΝΟΜΙΖΩ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ ΜΟΝΟ Η ΣΙΑΜΟ ΒΑΖΕΙ.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΟΝΟ!

ΟΤΑΝ ΒΑΛΕΤΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΦΕΡΤΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ ΣΑΣ

ΚΛΕΙΔΑΡΑ ΝΑ ΣΑΣ ΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΛΕΙΔΑΡΙΕΣ.

Τα χωνευτά κυβοειδή ''extras'' είναι οργανικό fiber freaks?:D:D:D
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
ΝΑΙ!

ΑΠ ΟΣΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΟΝΟ Η ΣΙΑΜΟ ΤΟ ΕΧΕΙ.

ΜΗΝ Τ ΑΠΟΦΥΓΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΡΕΠΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΩΝ.
Οντως οταν το ειχα ψαξει οι πορτες siamo ειναι σε αλλο επιπεδο.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Το χειμώνα μας διέρρηξαν το σπίτι στις 11 το πρωί, την ώρα που λείψαμε για μία ώρα στο σούπερ μάρκετ. Όταν γυρίσαμε, πήγα να ξεκλειδώσω την πόρτα (που είχα κλειδώσει πριν φύγουμε) και την βρήκα απλά κλειστή και ξεκλείδωτη. Εκείνη την ώρα άκουσα την κάτω εξώπορτα να κλείνει. Είχαμε γυρίσει όσο ήταν ακόμα μέσα, αιφνιδιάστηκαν και βγήκαν και κρύφτηκαν στο διάδρομο. Μόλις εμείς ανεβήκαμε στο σπίτι, εκείνοι έτρεξαν και έφυγαν.

Η κλειδαριά της πόρτας ασφαλείας ήταν με τα μεγάλα κλειδιά, τύπου χρηματοκιβωτίου. Όπως μου είπε ο κλειδαράς, υπάρχει ένα εργαλείο σαν φορητό ηλεκτρικό κατσαβίδι που την ανοίγει σε μερικά δευτερόλεπτα, χωρίς καμία ζημιά. Το εργαλείο δουλεύει σαν απλό αντικλείδι.

Είχαν προλάβει να ψάξουν το μισό σπίτι, παίρνοντας ό,τι ήταν εύκολο και σχετικά ελαφρύ. Από iPads και κοσμήματα (όσα δεν ήταν σε θυρίδα), μέχρι ένα φάκελο με μετρητά για πληρωμή λογαριασμών και τον κουμπαρά του μπέμπη. Κανένα δεκαρικάκι χιλιάρικα περίπου όλα μαζί.

Έβαλα νέα κλειδαριά που στοίχισε 300 ευρώ. Ο κλειδαράς μου είπε πως οι κλειδαριές πρέπει να αντιμετωπίζονται πλέον όπως και οι υπολογιστές. Κάθε λίγα χρόνια θέλουν αντικατάσταση γιατί βρίσκονται τρόποι για να τις παραβιάζουν. Ειδικά τα μοντέλα που είναι δημοφιλή και υπάρχουν σε περισσότερα σπίτια.

Συναγερμό δεν είχα λόγω ...αναβλητικότητας. Από τότε που μπήκα στο σπίτι έψαχνα, ρωτούσα, διάβαζα και τελικά περνούσε ο καιρός χωρίς να αποφασίζω.
Τώρα έχω και συναγερμό.

Πάντως η λογική των συστημάτων ασφαλείας είναι απλή. Έχεις ό,τι χρειάζεται για να σε προσπεράσει ο διαρρήκτης και να πάει σε πιο "εύκολο" σπίτι. Ιδιαίτερα στις πολυκατοικίες, μπαίνουν και ψάχνουν την πιο εύκολη πόρτα χωρίς συναγερμό.
Αν όμως σε έχουν βάλει στο μάτι, δεν γλυτώνεις με τίποτα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Ξέχασα να πω και το επόμενο συμβάν.

Ένα απόγευμα του Μαρτίου ήμουν στον υπολογιστή και άκουγα μουσική. Ο μικρός (2.5 ετών) ήταν στο σαλόνι και έβλεπε τηλεόραση. Κάποια στιγμή άκουσα έναν υπόκωφο ήχο και ένα τράνταγμα, όπως όταν γίνεται ήπιος σεισμός. Δεν έδωσα σημασία, αλλά ο μικρός με φώναξε και μου είπε ότι κάποιος χτυπάει την πόρτα.
Έτρεξα, άνοιξα την πόρτα, αλλά δεν ήταν κανείς. Ακούστηκε όμως να κλείνει η πόρτα της κάτω εισόδου. Κατέβηκα, δεν ήταν κανείς αλλά η πόρτα ήταν παραβιασμένη με λοστό και είχε αχρηστευτεί η κλειδαριά.

Όταν ανέβηκα, παρατήρησα ότι και η πόρτα ασφαλείας είχε σημάδια και βαθούλωμα στην κάσα από λοστό. Προσπάθησαν να την ανοίξουν και δεν τα κατάφεραν ή άκουσαν ότι ήμασταν μέσα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Φρικαλεο συναίσθημα. Το σπίτι όλο ανακατα;
Η σύζυγος δεν το έχει ξεπεράσει ακόμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top