Γινε και εσυ Ραδιοφωνικος Παραγωγος










cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Sex - Scratch My Back from LP "Sex" (1970) Trans-Canada Records


Εξαιρετικό underground hard progressive blues απο τον Καναδά με 2 περίφημα albums στο ενεργητικό τους. Το πρώτο τους λίγο ώμο με ακατέργαστο αλλα με τρομερή ενέργεια, το δεύτερο πιο prog και ψαγμένο.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Arcade Fire - Wake Up from LP "Funeral" (2004) Merge Records


Καναδάς πάλι, 30 χρονια μετά και απο τους Sex πάμε στους Arcade Fire, ο Καναδάς ξαναμπαίνει στον χάρτη απο τα μέσα της δεκαετίας του 90, με εταιρείες οπως η Constellation, και τον γνωστό post-rock ήχο, αλλα και mainstream underground groups σαν τους Arcade Fire, κάνοντας σαφές ότι δεν ακολουθούσε τάσεις οπως στην δεκαετία του 60 και του 70, αλλα όριζε.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Smoke Fairies - Eclipse Them All / Shadow Inversions from LP "Smoke Fairies (2014) Full Time Hobby Records



2 κομμάτια απο το φανταστικό γυναικείο Βρετανικό ντουέτο και τον περσινό δίσκο τους. Η βρετανική φολκ ειναι σε καλά χέρια, όλοι κοιμόμαστε ήσυχοι. Άντε να φέρουν και κανα τέτοιο γκρουπάκι για συναυλίες στα μέρη μας γιατί πήξαμε στη μπούρδα.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Wheatstone Bridge - Live Each Day (1976)


Για κάποιο ανεξήγητο λόγο, μιας και ηχητικά δεν ειναι και πολυ συγγενικά, μου θύμισαν τους Thunderpussy, ένα απο τα αγαπημένα μου αμερικανικά επαρχιακά prog concept albums. Το βραδυ, μόλις γυρίσω σπίτι με βλέπω με ακουστικά για επανάληψη Thunderpussy.
 




cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Gnac - Bad Dancers Collide from LP "Biscut Barrel Fashion" (2001) Poptones Reocrds


Ένα απο τα αγαπημένα μου albums όλων των εποχών, ένα κινηματογραφικό ποπ κομψοτέχνημα, θα αςχοληθω κάποια στιγμή εκτενέστερα, ένα project του Mark Tranmer που διήρκεσε καμμία 15 χρονια με αρκετά αριστουργήματα. Ότι πρέπει για ακροάσεις με ακουστικά παραλία η μεταμεσονύχτιες με αλκοόλ και τσιγάρα.
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.628
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top