Προβλημα σε ηχεια με καινουργια μεγαφωνα!!

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Καλσπερα στην παρεα...Ειχα παρει δυο ηχεια της skytec sp 1500 παθητικα τα εδωσα ομως σε εναν κλαρινιτζη και μου τα εκαψε.Πληρωσε την ζημια αλλα ειπα να μην βαλω τα δικα τους ανταλλακτικα μιας και ηταν οτι να ναι...εβαλα λιγα χρηματα ακομα και αγορασα ενα σετ 15'' mid-woofer τα τοποθετησα ενταξει....το θεμα μου τωρα ποιο ειναι...

Οταν βαζω μουσικη απο την κονσολα τα ρυθμιστικα της στερεοφωνιας τα εχω στην μεση κανονικα
εκει λοιπον εχω φτωχα μπασσα και πρεπει να τσιμπησω τα ρυθμιστικα λιγο...
οταν ομως τα γυρνα τερμα αριστερα η δεξια και τα δυο εχω τρομμερα μπασσα...

Γιατι γινετε αυτο;; τι μπορω να κανω για να βελτισω αυτην την ακουστικη και να εχω ενισχυμενα μπασσα και στην μεση των ρυθμιστικων;;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Eχεις λάθος πολικότητα στην σύνδεση με τον ενισχυτή.
Στο ένα ηχείο άλλαξε το + -
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Eχεις λάθος πολικότητα στην σύνδεση με τον ενισχυτή.
Στο ένα ηχείο άλλαξε το + -

Η κονσόλα είναι αυτό ενισχυόμενη έχω και μια φέτα τελικο αλλά δεν τον χρησιμοποιώ τα καλώδια τα έχω με speakon συνδεδεμένα κανονικά

Τι έννοιες να αλλάξω το +-
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Η κονσόλα είναι αυτό ενισχυόμενη έχω και μια φέτα τελικο αλλά δεν τον χρησιμοποιώ τα καλώδια τα έχω με speakon συνδεδεμένα κανονικά

Τι έννοιες να αλλάξω το +-

Μεσα στο speakon έχει σήμανση + και - εκεί που βάζεις το καλώδιο.
Ανοιξε το ένα και βάλτα ανάποδα.
 

Μηνύματα
280
Reaction score
1
Θα το κάνω και θα σου πω..σε οποίο ηχείο να ναι έτσι;; αυτήν είναι ξ διάφορα φάσης η κάνω λθος δεν ξέρω...
 


Μηνύματα
280
Reaction score
1
Nικολα Σ ευχαριστω πολυ!!! Μολις μου το πες αυτο με εβαλες σε σκεψεις...αλλα ημουν ξαπλωμενος :p:p
Ετσι μολις σηκωθηκα ηλεγξα ολα τα καλωδια απ τα speakon το ενα ηταν οκ οι πολικοτητες του στο αλλο απ την πλευρα του ηχειου ηταν ενταξει αλλα η αλλη στο +1 ηταν τοα ρνητικο και στο -1 το θετικο....τι να πω τωρα;; ετσι τα δωσα;;

Μολις τα αλλαξα εμφανιστηκαν οι μπασσες...σ ευχαριστω πολυ και παλι!!!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top