Coaxial cable...τι καλωδιο?

Μηνύματα
221
Reaction score
59
Καλησπερα σας.....
Ο ενισχυτης μου εχει 3 εισοδους για coaxial cable...και μιας και η νεα μου πηγη υποστιριζει το καλωδιο αυτο ....
θελω να τον συνδεσω ετσι. (μεχρι προτινος ειχα οπτικη ινα) απλα θελω να δοκιμασω και την αλλη συνδεση!
Δεν θελω να ανοιξω θεμα Optical vs Coaxial :p

Το ερωτημα μου ειναι ,,,,,ποιο καλωδιο κανει να συνδεσω???
το colaxial ειναι στην ουσια ενα μονοκαναλο RCA που μεταδιδoντε τα δεδομενα ψηφιακα..?η ειναι αλλο συγκεκριμενο καλωδιο?
Με ενα καλο rca καλωδιο θα κανω την δουλεια μου σωστα?
Παρακαλώ διαφωτίστε με :)
Eυχαριστω εκ των προτερων
 

Μηνύματα
513
Reaction score
683
Από την προσωπική μου εμπειρία, ένα ουδέτερο καλώδιο coaxial (δεν θυμαμαι τύπο, αλλά ήταν από τα πιο διαδεδομένα) είναι το canare (είναι και πολύ οικονομικό).
Είχα κάνει δοκιμές με hiface evo μεταξύ canare και άλλα coaxial όχι πολύ ακριβά, αλλά ακριβότερα από το canare, σε σχέση με σκέτο το dac (Antelope zodiac silver + volticus) συνδεδεμένο με usb, και ήταν ότι πιο κόντινό στον ήχο.
Αν πάλι ψάχνεις συγκεκριμένα πράγματα που σου λείπουν στον ήχο, και περιμένεις να σου τα δώσει ένα coaxial καλώδιο, κάποιο θα στα δώσει αλλά όχι και στο βαθμό που περιμένεις.

Πάνος
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Το ερωτημα μου ειναι ,,,,,ποιο καλωδιο κανει να συνδεσω???
το colaxial ειναι στην ουσια ενα μονοκαναλο RCA που μεταδιδoντε τα δεδομενα ψηφιακα..?η ειναι αλλο συγκεκριμενο καλωδιο?
Με ενα καλο rca καλωδιο θα κανω την δουλεια μου σωστα?
Θεωρητικά χρειάζεσαι ένα ψηφιακό ομοαξονικό καλώδιο 75 Ohm. Στην πράξη, ό,τι κι αν βάλεις, θα παίξει.

Το καλό είναι υποκειμενικό :)
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Από την προσωπική μου εμπειρία, ένα ουδέτερο καλώδιο coaxial (δεν θυμαμαι τύπο, αλλά ήταν από τα πιο διαδεδομένα) είναι το canare (είναι και πολύ οικονομικό).
Είχα κάνει δοκιμές με hiface evo μεταξύ canare και άλλα coaxial όχι πολύ ακριβά, αλλά ακριβότερα από το canare, σε σχέση με σκέτο το dac (Antelope zodiac silver + volticus) συνδεδεμένο με usb, και ήταν ότι πιο κόντινό στον ήχο.
Αν πάλι ψάχνεις συγκεκριμένα πράγματα που σου λείπουν στον ήχο, και περιμένεις να σου τα δώσει ένα coaxial καλώδιο, κάποιο θα στα δώσει αλλά όχι και στο βαθμό που περιμένεις.

Πάνος
http://www.canare.com/ProductItemDisplay.aspx?productItemID=80
http://www.bluejeanscable.com/store/shopbycable/LV77S.htm
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ενα belden περιπου στα 8 ευρο το μετρο , δεν θυμαμαι κωδικο, αλλα μπορω να το μαθω αν σε ενδιαφερει, παιζει τοσο καλα, που το εχει καποιος για αναφορας σε συγκριτικο μεχρι τα 300 ευρο..

φυσικα δεν υπαρχει θεμα Optical vs Coaxial.....Coaxial !
 

Μηνύματα
221
Reaction score
59
χεχεχε σε υπερ ευχαριστω Δημητρη για την γνωμη σου και την βοηθεια!
όταν βαλω το coax θα πω εντυπώσεις κτλ.
Παντος νομιζω ποω εχω περαν του δεοντος καλο καλωδιο.....τουλαχιστων στα specs....
εχω αυτό εδώ...... VAN DEN HUL M.C. THE NAME 1 μετρο.. με επιχρυσες RCA ακρες....
http://www.athensproaudio.gr/el/van-del-hul-the-name-halogen-free.html
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
καλο κοαξιαλ καλωδιο ειναι αυτο που ειναι οσο δυματον κοντα στο ακριβες 75 ωμ...

επισης τα βύσματα κανουν τη διαφορα, ωστε ολο το αποτελεσμα να ειναι στα 75ωμ..

επισης καλο ειναι , αποτι ακουω κ διαβαζω, να ειναι πανω απο μετρο, και οχι κοντύτερο

απλα πραγματα...
 

Μηνύματα
221
Reaction score
59
Τα βύσματα είναι τερματισμένα από το εργοστάσιο. δεν εχω βαλει εγω 2 ακροδέκτες rca...οποτε φαντάζομαι είναι οκ
Αυτό για το ελάχιστο μηκος 1 μετρο πρωτη φορα το ακουω.....όπως κ να εχει 1 μετρο είναι το καλώδιο μου και δεν χρειάζομαι παραπάνω.... γιατι είναι κοντά ενισχυτής και πηγή.
Οι προδιάγραφες του καλωδίου αυτό λενε ότι είναι στα 75Ω....
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
αυτο λενε ολα τα κοαξιαλ..το θεμα ειναι εργαστηριακα σε τι επιπεδο μετρησης βρισκονται
 

Μηνύματα
221
Reaction score
59
Σιγουρα.... Τροπο μετρησης απλο εχουμε;;και ανεξοδο οσο το δυνατον....;δεν εχω κανενα εργαστηριο ηλεκτρονικης στο δωματιο μου περαν απο τα απαραιτητα... :) οποτε αρκουμαστε στο τι λεει ο καθε κατασκευαστης και κρινουμε αναλογος της φημης που εχει και στο αυτι μας....
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top