Spiderbox HD6000 & Smartbox HD6000 !!!









Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
EUROBASKET
IPTV
Czech vs Estonia 15:30 --> TV6
Poland vs Bosnia 16:00 --> Viasat Sport Baltic
Germany vs Iceland 16:00 --> ZDF
Spain vs Serbia 19:00 --> Sport 4 TV POR & Viasat Sport Baltic
FYROM vs Greece 19:00 --> ANT1
Lithuania vs Ukraine 21:30 --> TV3 & 2+2
Italy vs Turkey 22:00 --> RTS 2
Croatia vs Slovenia 22:00 --> ANT1 & Viasat Sport Baltic
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Τα σημερινα παιχνιδια του Eurobasket
IPTV
Σερβια - Τσεχια απο 1TV Georgia, Diema Sport 2, Basketball
Ιταλια - Λιθουανια απο 1TV Georgia, Diema Sport, Basketball
Δορυφορικα απο RTRS 16E, NTV Spor 7E-42E, TV Sport HD 13E

CL : Ολυμπιακος - Μπαγερν
Δορυφορικα απο ΕΡΤ ΗD 3E, Arenasport 2HD 16E, Canal+ Sport HD Pol 13E, S Sport 3 DE 19E, ZDF HD 19E
IPTV απο Arenasport 2, NTV Sport Plus, ZDF
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Τα σημερινα παιχνιδια του Eurobasket
IPTV
Λετονια - Τσεχια απο 2TV Georgia και πιθανοτατα καποιο απο ΝΤV Basketball η' NTV Sport Plus
Σερβια - Λιθουανια απο ANT-1, 2TV Georgia, Diema Sport και πιθανοτατα καποιο απο ΝΤV Basketball η' NTV Sport Plus
Δορυφορικα απο RTRS 16E, NTV Spor 7E-42E, TV Sport HD 13E,Canal+ Sport FR 19,2E
 


Μηνύματα
218
Reaction score
32
Συμφορουμήτες κάποια βοήθεια για τον SmartBox HD6000.......

Για κάθε αναβάθμηση του λογισμικού του δέκτη πρέπει να σώζουμε την βάση δεδομένων (Database) σε ένα USB, με την διαδικασία Menu / System Settings / Software Update / S/W backup / USB, επιλογή User Database, και πάμε στο Root του USB, γραφουμε με το πληκτρολόγιο το δέκτη το όνομα του αρχείου στο οποίο θέλουμε να σώσουμε την User Database, πατάμε OK, μας ρωτάει αν θέλουμε να την σώσουμε και πατάμε ξανά OK, και την σωζει στο USB.

Παρατήρηση 1: Σώζει το αρχείο στο USB με το όνομα που γράψαμε αλλά ΧΩΡΙΣ επέκταση ονόματος που πρέπει να ειναι της μορφής ΟνομαΑρχείου.ssu !!!!!!! γιατί αλλοιώς μετά την αναβάθμηση δεν αναγνωρίζει την User Database σαν αρχείο εάν δεν έχει την επέκταση ssu μετά το όνομα.

Μετά την αναβαθμηση Λογισμικού (1η Απριλιου 2015) πρέπει να επαναφέρουμε την User Database, που γίνεται ευκολα και σωστά από το USB που την σώσαμε (αλλά δεν την πειράξαμε με κανένα Channel Editor σε περιβάλλον Windows )

Μεχρι εδώ όλα καλά.

Αν τώρα, όπως εγώ, κάποιος θέλει να αλλάξει την User Database με την βοήθεια του ειδικού Channel Editor (version 2.1.1) και φορτώσει την User Database στον Channel Editor σε περιβάλλον Windows (εγώ έχω Windows 10) και κάνει κάποιες μικροαλλαγές πχ. στα favorites να κάνει κάποιες ρυθμήσεις να προσθέσει κανάλια σε κάποια Favorites, και μετά σωσει την αλλαγμένη User Database στο USB με άλλο όνομα (η και με το ίδιο όνομα δεν παίζει ρόλο) και με επέκταση .ssu, και την επαναφέρει στον δέκτη ...... τότε .... τότε ...... τότε ..... οι αλλάγές φαίνoνται στον δέκτη αλλά ο δέκτης βγαζει μηνυμα NO SIGNAL και δεν παίζουνε τα κανάλια.

Παρακαλώ βοήθεια, γιατί αλλοιώς μου ειναι άχρηστος ο Channel Editor και ότι αλλαγές θέλω να κάνω στην User Database πρέπει να την κάνω μόνο χρησιμοποιόντας την διαδικασία MENU / Channel Editor του Δέκτη που ειναι μία χρονοβόρα και δύσκολη δουλιά να αλλάζεις favorites κλπ.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει μπορώ να του στείλω και μία απείραχτη User Database, και την ίδια με 1 - 2 αλλαγές και σωζμένη μεσω Channel Editor 2.1.1, για να μου πει κάποιος εάν η 2η βερσιόν δουλεύει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια.
 


Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Επισης τσεκαρε οταν περασεις την επεξεργασμενη λιστα σου στις ρυθμισεις δορυφορων αν οι δορυφοροι ειναι τσεκαρισμενοι στα αριστερα με 'ν' (πατησε το κουμπι ΟΚ αν δεν ειναι) και αν το lnb ειναι universal 9750-10600
 

Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
Το σημερινο παιχνιδι του Ολυμπιακου στο CL και απο τo iptv
arenasport 1-2
SK3
nSport
B Sport 2
TV3 Irl
TSN1
beIN Sports Mena
 

Μηνύματα
218
Reaction score
32
Λοιπον οπως πάντα ετοιμος να βοηθήσει ο johnny78, και τον ευχαριστώ προκαταβολικά που αφιερώνει τον πολύτιμο χρόνο του να βοηθάει συμφορουμήτες.

Πάμε λοιπόν, όπως μου ζήτησε ο johnny78, ετοίμασα 2 User Database από τον Smartbox HD6000 που έχω, και με τον οποίο εχω αυτό το πρόβλημα.

1. Την πρώτη (USER_DB_1.ssu) την εφτιαξα κάνοντας, Software Update - Software Backup - επιλέγοντας User Database - επιλέγοντας το USB - πηγαίνοντας στο USB και γράφοντας το Ονομα αρχείο στο οποίο θα σωθει η User Database, εγώ επέλεξα σαν όνομα USER_DB_1 και πάτησα 2 φορές το ΟΚ και το έσωσε στο USB (χωρίς την επέκταση .ssu, που πρόσθεσα εγώ για να μπορεί να το διαβάζει ο Channel Editor (version 2.1.1).

2. Φώρτοσα στον Channel Editor το αρχείο USER_DB_1.ssu, και απλά για να μην τον πειράξω πολύ έβαλα 3 Free (Ελεύθερα προγράμματα) στο Favorite 4 (που μέχρι τότε ήταν άδειο), και το έσωσα (save) με τον Channel Editor, με το όνομα USER_DB_1_mod.ssu.

3. Με Software Update από το USB, φόρτωσα το USER_DB_1_mod.ssu στον, έκανε μόνος του Restart, και μετά εμφανίζει το Favorite 4 me 3 προγράμματα μέσα, όπως και τα υπόλοιπα Favorite 1, favorite 2, Favorite 3 που ειχαν διαφορες επιλογές το καθένα, αλλά όταν επιλέγω κάποιο σταθμό Ελεύθερο η Οχι, εμφανίζει signal γύρω στα 77% αλλά Q (Quality) ειναι πάντα 0%, και κανένα κανάλι δεν παίζει και βγάζει το μήνυμα NO SIGNAL.

Ακολουθούν τα αρχεία που ζήτησε να δει ο johnny78

Εδώ το αρχείο USER_DB_1.ssu

Εδώ το αρχείο USER_DB_1_mod.ssu

Ελπίζω ..... Ελπίζω ....... Ελπίζω .......
 


Μηνύματα
2.883
Reaction score
114
IPTV : Cport 1HD Russia

Τουρνουά Μπάσκετ Gomelsky Cup
3/10
17:00 Παναθηναϊκός-Ούνικς Καζάν
20:00 ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Λαμποράλ Κούτχα

4/10
17:00 Μικρός Τελικός
20:00 Μεγάλος Τελικός
 



Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.698
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top