Βοηθεια για αγορα dac

Μηνύματα
19
Reaction score
4
Καλησπέρα σε όλο το fοrum! Ειμαι νεο μέλος και ήθελα να μoυ δώσετε τα φώτα σας για αγορά dac με usb ασύχρονο 24-192 και εισοδο coaxial για την σύνδεση dvd player. Tο συστημα μου ειναι: ραδιοενυσχυτης yamaha rs700, ηχεία βάσης acoustic energy aegis neo1, dvd pioneer dv380, laptop hp pavilion dv5000. η ακρόαση θα ειναι κυρίως απο laptop! Τα διαθέσιμα χρήματα ειναι μεχρι 250 ευρω
 




Μηνύματα
19
Reaction score
4
ναι, το rdac ειναι καλο αλλα εχει αντικατασταθει απο το irdac το οποιο ειναι πολυ ακριβοτερο http://www.skroutz.gr/s/4292318/Arcam-irDAC.html?keyphrase=arcam+irdac

Αν ανεβεις λιγο, μπορεις να δεις και το Peachtree dac-itx που ειναι σε προσφορα.
τελικά αγοράστηκε το mf v90 μεταχειρισμένο!
ναι, το rdac ειναι καλο αλλα εχει αντικατασταθει απο το irdac το οποιο ειναι πολυ ακριβοτερο http://www.skroutz.gr/s/4292318/Arcam-irDAC.html?keyphrase=arcam+irdac

Αν ανεβεις λιγο, μπορεις να δεις και το Peachtree dac-itx που ειναι σε προσφορα.
Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Τελικά πήρα μεταχειρισμένο με την εγγύηση σε ισχύ! το ΜF v90 dac στα 150 ευρώ.
 


Μηνύματα
19
Reaction score
4
Καλησπέρα παιδια! Μετά απο αρκετές ημέρες ακρόασης με το mf v90 μου αρέσει αρκετά ο ήχος του σε σχέση με το μινι τζακ σε rca που ειχα απο το pc στον ενισχυτή. Αλλα υπάρχει μια προβολικότητα στα υψηλά η οποία σε πολύωρες ακροάσεις κουράζει! (πάντα flat και χωρίς να πειράξω τα ρυθμιστικά του ενισχυτή) όχι οτι δεν υπήρχε και πριν απο το ντακ, αλλά τώρα χειροτέρεψε!
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Καλησπέρα παιδια! Μετά απο αρκετές ημέρες ακρόασης με το mf v90 μου αρέσει αρκετά ο ήχος του σε σχέση με το μινι τζακ σε rca που ειχα απο το pc στον ενισχυτή. Αλλα υπάρχει μια προβολικότητα στα υψηλά η οποία σε πολύωρες ακροάσεις κουράζει! (πάντα flat και χωρίς να πειράξω τα ρυθμιστικά του ενισχυτή) όχι οτι δεν υπήρχε και πριν απο το ντακ, αλλά τώρα χειροτέρεψε!
Την ιδια αισθηση μου εβγαζαν ολα τα MF και για αυτο δεν πλησιασα....
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
205
Καλησπέρα παιδια! Μετά απο αρκετές ημέρες ακρόασης με το mf v90 μου αρέσει αρκετά ο ήχος του σε σχέση με το μινι τζακ σε rca που ειχα απο το pc στον ενισχυτή. Αλλα υπάρχει μια προβολικότητα στα υψηλά η οποία σε πολύωρες ακροάσεις κουράζει! (πάντα flat και χωρίς να πειράξω τα ρυθμιστικά του ενισχυτή) όχι οτι δεν υπήρχε και πριν απο το ντακ, αλλά τώρα χειροτέρεψε!
Το πρόβλημα ίσως οφείλεται στο λογισμικό και στους drivers που χρησιμοποιείς.
Το MF σε ένα ισορροπημένο σύστημα σίγουρα δεν έχει τα χαρακτηριστικά της προβολικότητας που αναφέρεις.
Αν για παράδειγμα δεν έχεις φορτώσει στο PC τους κατάλληλους ASIO drivers ή τους WASAPI (event / push) τότε απλά ξεκινάς από εδώ και στη συνέχεια ασχολείσε και με τα υπόλοιπα.
Το foobar είναι μια καλή αρχή ως media player, με κορυφαίο ήχο εφόσον ρυθμιστεί/παραμετροποιηθεί σωστά .
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Το πρόβλημα ίσως οφείλεται στο λογισμικό και στους drivers που χρησιμοποιείς.
Το MF σε ένα ισορροπημένο σύστημα σίγουρα δεν έχει τα χαρακτηριστικά της προβολικότητας που αναφέρεις.
Αν για παράδειγμα δεν έχεις φορτώσει στο PC τους κατάλληλους ASIO drivers ή τους WASAPI (event / push) τότε απλά ξεκινάς από εδώ και στη συνέχεια ασχολείσε και με τα υπόλοιπα.
Το foobar είναι μια καλή αρχή ως media player, με κορυφαίο ήχο εφόσον ρυθμιστεί/παραμετροποιηθεί σωστά .
...ε, τονίζει λιγουλάκι τα σίγμα είναι η αλήθεια αλλά όχι τις πολύ ψηλές συχνότητες που να κουράζουν. Τουλάχιστον εμένα, εδώ μπαίνει και η προσωπική προτίμηση του καθενός.
dwezzil, αν δεν σου αρέσει αυτή η προσέγγιση όντως δεν θα σου αρέσει η MF γενικότερα.

Αλλά εντύπωση μου κάνει αυτό που είπες για την κουραστική ακρόαση. Μήπως υπάρχει και κάτι άλλο που τσιμπάει τα πρίμα? Τι να πω..
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Mαλλον καπου αλλου ειναι το θεμα του συστηματος εαν φτανει να ακουγεται κουραστικο. Εαν ο συνδιασμος ηταν ηδη λαμπρος ψηλα, ισως το MF με την εξτρα αναλυση που να το τονισε λιγο ακομα
 

Μηνύματα
19
Reaction score
4
Mαλλον καπου αλλου ειναι το θεμα του συστηματος εαν φτανει να ακουγεται κουραστικο. Εαν ο συνδιασμος ηταν ηδη λαμπρος ψηλα, ισως το MF με την εξτρα αναλυση που να το τονισε λιγο ακομα
 

Μηνύματα
19
Reaction score
4
Τελικά βρήκα τι φταίει είναι τα ηχεία! Βγήκα για ακρόαση ηχείων και άκουσα μερικά ζευγάρια βάσης σε σύγκριση με τα δικά μου AE aegis neo 1. και με ενυσχυτή yamaha as 700 με πηγή κάποιο cdp sony (δεν θυμάμαι τον τύπο) τελικά κατέληξα στα chario syntar 516, 513 λόγο του ζέστου ήχου τους στα υψηλά με πρίμα που δεν ξύναν! και φοβέρου μπάσου για ηχεία βάσης! συγνώμη εκ των προτέρων αν είμαι off topic. πρέπει να ανοίξω νέο θέμα στα ηχεία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.045
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top