Windows Lumia 640

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Καλημέρα,

Ύστερα από μενού iphone, έμπλεξα πάλι με τα windows.
Μαζοχισμός? Όπως θέλετε πάρτε το!

Τέλος πάντων.

Προσπαθώ να φέρω την συσκευή στα μέτρα μου.

Προβλήματα:

1. Gmail. προσπαθώ να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή και μου γράφει (αφού περάσουν 5-10 λεπτά προσπάθειας για σύνδεση) '''Εσφαλμένες πληροφορίες λογαριασμού gmail''' και φυσικά αρνείται να ενημερωθεί.

Τι κάνω λάθος???

Φυσικά χρησιμοποιώ τους σωστούς κωδικούς gmail...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
δεν χρειάζεσαι εφαρμογή για να συνδεθείς με το gmail, υπάρχει έτοιμο στα settings--email+accounts--add an account--Google
μήπως χρησιμοποιείς 2 step authentication?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ok Είχες δίκιο, το τακτοποίησα.

Σχετικά με το ιντερνετ τώρα.
Υπάρχει τρόπος απενεργοποίησης του ιντερνετ μέσω της κάρτας και χρήσης μόνο μέσω wi-fi ???
Πως μπορώ να το ελέγξω κατόπιν?
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
settings--cellular+SIM--data connection on/off στην ίδια καρτέλα έχει και την επιλογή highest connection speed με επιλογές από 2G έως 3G ή 4G, αν δεν χρησιμοποιείς τα data της σύνδεσης να βάζεις 2G, θα έχεις καλύτερο σήμα για ομιλία και θα κρατά περισσότερο η μπαταρία.
Έλεγχο του όγκου των δεδομένων κάνεις με την ενσωματωμένη εφαρμογή data sense
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Ευχαριστώ πολύ.

Αυτά προς το παρόν.
Σχετικά με την συσκευή, έχει αρκετά πλεονεκτήματα σχετικά με το iphone 4. Μέγεθος, ταχύτητα κλπ.
Αρκετά καλό player και το κυριότερο χωρίς τις γνωστές ιδιοτροπίες του 4 σχετικά με την διαχείριση των αρχείων.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
ρώτα ότι θες για Windows phone...
να ξέρεις ότι τα Lumia 640 έχουν μια από τις καλύτερες οθόνες LCD
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
ανάλογα τις ανάγκες σου...
Αν θες απροβληματιστη λειτουργία, δεν σε ενδιαφέρουν τα βαριά παιχνίδια και οι σπασμένες εφαρμογές πάρτο με κλειστά μάτια
 

Μηνύματα
376
Reaction score
250
ανάλογα τις ανάγκες σου...
Αν θες απροβληματιστη λειτουργία, δεν σε ενδιαφέρουν τα βαριά παιχνίδια και οι σπασμένες εφαρμογές πάρτο με κλειστά μάτια
για κανενα facebook skype viber youtube movie το θελω
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Καλό απόγευμα και από μένα.

Ύστερα από αρκετή χρήση του iphone και του λειτουργικού του, το συνιστώ και εγώ άφοβα.
Στην τιμή αυτή δε δεν πρόκειται να βρεις κάτι επώνυμο. Υπάρχει μεγάλη βιβλιοθήκη σε online βοήθεια, μάνουαλς κλπ.. Επίσης διαθέτει πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (οθόνη κάμερα κλπ).

Προχώρα άφοβα.

Συνιστώ δε την έκδοση LTE σαν πιο σύγχρονη και έχει μικρή διαφορά στην τιμή. Την στιγμή αυτή θα το βρεις γύρω στα 170 με 180 ευρώ...


Παρακάτω ένα τεστ από το xl

 
Last edited:

Μηνύματα
376
Reaction score
250
Καλό απόγευμα και από μένα.

Ύστερα από αρκετή χρήση του iphone και του λειτουργικού του, το συνιστώ και εγώ άφοβα.
Στην τιμή αυτή δε δεν πρόκειται να βρεις κάτι επώνυμο. Υπάρχει μεγάλη βιβλιοθήκη σε online βοήθεια, μάνουαλς κλπ.. Επίσης διαθέτει πάρα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής (οθόνη κάμερα κλπ).

Προχώρα άφοβα.

Συνιστώ δε την έκδοση LTE σαν πιο σύγχρονη και έχει μικρή διαφορά στην τιμή. Την στιγμή αυτή θα το βρεις γύρω στα 170 με 180 ευρώ...


Παρακάτω ένα τεστ από το xl

έκδοση LTE??????
 





abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.999
Ωχ, ο Κοντολέτας Ν°2 :D
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους

Εδώ, δεν έχω γράψει ποτέ. Διότι μέχρι σήμερα η χρήση του κινητού μου δεν είχε πολλές απαιτήσεις. Όμως το παλιό καλό μου Sony Erricson Xperia X10 mini pro έχει αρχίσει να με προβληματίζει, κυρίως όχι για λόγους λειτουργικούς, αλλά πρωτίστως επειδή, αφενός συμπληρώνει 10ετία (ίσως και 12ετία) από τότε που το απόκτησα κα αφ' ετέρου έχω αρχίσει να μένω και από μπαταρίες, μολονότι μέχρι σήμερα τη "βόλευα" με 3-4 που είχα φροντίσει να προμηθευτώ και τις οποίες χρησιμοποιώ εναλλακτικά.

Την περασμένη βδομάδα λοιπόν, είπα κι εγώ να "αναβαθμιστώ". Έκανα μια γρήγορη έρευνα αγοράς στις 3-4 βασικές πηγές απόκτησης κινητών εδώ που βρίσκομαι (σημειωτέον ότι, για όσο ακόμα ισχύει, οι βασικές τιμές σε σχέση με την Αθήνα, είναι ελαφρά μειωμένες, λόγω χαμηλότερου ΦΠΑ), ήτοι καταστήματα Vodafone, Cosmote, Wind και Γερμανός και είδα ότι όλοι τους έχουν πάνω κάτω τις ιδιες τιμές (διαφορές του 1-2 ευρώ δεν έχουν σημασία), ενώ τα καταστήματα των εταιρειών κινητής προμοτάρουν φυσικά τις συσκευές που οι ίδιες διαθέτουν κατ' αποκλειστικότητα.

Και επειδή ΟΛΕΣ πλέον είναι Κινέζικες, οι διαφορές έχουν να κάνουν με το "επώνυμον" της συσκευής και με τα επί μέρους χαρακτηριστικά. Με βάση αυτό το σκεπτικό και με βάση το βαλάντιό μου, διάλεξα τελικά ένα Vodafone Smart Prime 6, που ήταν κοντά στην τιμή που έψαχνα (ήθελα ένα Huawei P8 Lite, που το είχαν σε προσφορά στα 169 ευρώ, αλλά έγινε ανάρπαστο και έχει εξαφανιστεί πλέον).

Αμ δε!

Πριν καν προλάβω να το χρησιμοποιήσω, χθες που ήλθε η κόρη μου από την Αθήνα για ολιγοήμερες διακοπές (δούλευε μέχρι τώρα), με το που το είδε, το έκανε δικό της "θυγατρικώ δικαίω" και τα σκυλιά δεμένα! Οπότε έμεινα ξανά να ψάχνω για αντικατάσταση συσκευής.

Στη δεύτερή μου αναζήτηση, σκέφτηκα μήπως πρέπει να απαγκιστρωθώ από τον κόσμο των Androids και να στραφώ προε τον κόσμο της Μικρομαλακής. Και προσπαθώ να σταθμίσω τα υπέρ και τα κατά, ώστε να καταλήξω σε ένα Lumia 640 ή να παραμείνω στα Androids.

Ποιός μπορεί να μου πει αν πρέπει να επιλέξω τη μεν ή τη δε λύση και γιατί?

Και ένα τελευταίο:
Όλα τα Lumia που βρίσκω αναφέρουν λειτουργικό Windows Phone 8.1. Με τα 10άρια τί παίζει για τα κινητά?

Ευχαριστώ.
-
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top