JVC DLA-x3 απορίες

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τι θες να δεις Κωστα μου ?
Το μετρο δεν ειναι δικο μου ? ενα προφιλ ειδα και το μεταφερω θυμαμαι οτι μου εκανε εντυπωση το ποσο κοντα ηταν τα μετρα τωρα εαν ηταν ή οχι τριτο δεκαδικο θα σε γελασω μπορει και να υπερβαλω .......
Με την ευκαιρια τσεκαρισα τις δυο πηγες μου με το Full RGB level ( 0-255 ) το pc και το ps3 οταν ολα ειναι ρυθμισμενα σωστα στην καρτελα brithness απο 16 και κατω δεν αναβει οσο και εαν ανεβασεις την φωτεινοτητα και το λευκο απο το 235 και πανω δεν αναβει οσο και εαν κατεβασεις το κοντραστ .
Για ριξε μια ματια και εσυ στις ρυθμισεις σου εισαι σιγουρος οτι παιζεις full RGB 0-255 ?
δεν θελω να δω κατι.....θα σου δειξω το δικο μου να μου πεις(οταν παρω την βασουλα του)

οι αποκλισεις των μετρητικων ειναι τετοιες που δεν σημαινει τιποτα αν συμβαδιζουν καποια....

εγκυκλοπαιδικα να πουμε οτι ενα μετρητικο i1 pro ειναι το μινιμουμ για εικονα.....ειναι κατασκευασμενα σε μεγαλο βαθμο για χαρτι -φωτογραφια - εκτυπωτη.....και σε δευτερη μοιρα για εικονα...

αν θες αναφορα σε εικονα πας σε κοστος 10πλασιο μινιμουμ.

για την πλακα μας καλο ειναι το i1 pro με καλα αποτελεσματα...

οσον αφορα το κοντραστ και την φωτεινοτητα θα επρεπε να δουλευει οπως δουλευει το rgb μεμονομενα...δλδ με 0 κοντραστ και φωτεινοτητα θα μπορουσες απο το advanced μενου να φτιαξεις 16 μαυρο και 235 λευκο η οτι αλλο θες .....απο την στιγμη που δεν μπορεις να κανεις αυτο τοτε κατι λαθος υπαρχει στην πηγη σου....

οσοι παιζουν 16-235 συνηθως ειναι και κακορυθμισμενη η εικονα τους...
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
δεν θελω να δω κατι.....θα σου δειξω το δικο μου να μου πεις(οταν παρω την βασουλα του)
Αυτο που θελω να δω ειναι ο προβολεας σου ρυθμισμενος σε full RGB να παιζει καρτελες brithenss και white clipping και να αναβοσβηνει το 15 στο 236
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Λοιπον. Θα σας γραψω ολες τις πηγες και μεσα θέασης και τις εκαστοτε ρυθμισεις τους και να μου πειτε πως να τα σεταρω καλυτερα, χωρις βεβαια οταν θα θελβ να δω κατι να μην χρειαζεται να μπαινω σε καποιο μενου και να αλλαζω ρυθμισεις.

ΥΓ: στην τηλεοραση μου δεν ειδα ρυθμιση για video ή pc levels. Αυτη πώς παιζει δλδ?
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αυτο που θελω να δω ειναι ο προβολεας σου ρυθμισμενος σε full RGB να παιζει καρτελες brithenss και white clipping και να αναβοσβηνει το 15 στο 236
για να μην βαζω οτι ναναι....

φανταζομαι οτι το εχεις δει αυτο....τον panasonic 6000 δεν εχεις ?

εδω βλεπεις τι σημα παιρνει ο προβολεας και απο εκει και περα κανεις οτι θελεις....το 0% ειναι το 16 και το 100% ειναι το 235

το oppo δινει ολα τα digital

2-254.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
για να μην βαζω οτι ναναι....

φανταζομαι οτι το εχεις δει αυτο....τον panasonic 6000 δεν εχεις ?

εδω βλεπεις τι σημα παιρνει ο προβολεας και απο εκει και περα κανεις οτι θελεις....το 0% ειναι το 16 και το 100% ειναι το 235

το oppo δινει ολα τα digital

View attachment 50859
Τωρα ο panasonic ακομα εκει εισαι ? αναβαθμιστηκα .....

Εχω τον tw 9200 πλεον ....
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
δεν παιζει :D

η samsung παιζει full rgb δεν χρειαζεται να επιλεξεις κατι απλα παιζει αυτο που δινει η πηγη εαν η πηγη δωσει full rgb θα το παιξει απλα θελει λιγο προσοχη με την ρυθμιση του μαυρου εαν δεις οτι στο κρασαρει πρεπει να ψαξεις τις ρυθμισεις σου
 


Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
τι λες !!! καλοριζικος

βλεπω πας κουτσα κουτσα :p

ολοι καποια στιγμη παιρνουν αυτο που πρεπει :)
Για εκει παω αλλα πρωτα πρεπει να αποκτησω πλουσιο θειο και μετα να μου αφησει την περιουσια του ή να αφησω τον θειο οπως λεει και η διαφημιση και να παω στο πρακτορειο .......
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Για εκει παω αλλα πρωτα πρεπει να αποκτησω πλουσιο θειο και μετα να μου αφησει την περιουσια του ή να αφησω τον θειο οπως λεει και η διαφημιση και να παω στο πρακτορειο .......
Ξέχασες ένα βήμα πριν πας στον Τζίβι. Το Γιούνζι. http://www.dreamvision.net/proj/yunziplus3.html
Είναι και τριντί και παίζει και το τέτερα κάπα, πάρτο καλέ να το βάλει το σαλόνι για την κυρία το κύριο, για τα παιδιά..
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
View attachment 50859 [/QUOTE]
Ξέχασες ένα βήμα πριν πας στον Τζίβι. Το Γιούνζι. http://www.dreamvision.net/proj/yunziplus3.html
Είναι και τριντί και παίζει και το τέτερα κάπα, πάρτο καλέ να το βάλει το σαλόνι για την κυρία το κύριο, για τα παιδιά..
Αυτο ταιριαζει σε γαυρους εγω ειμαι Βαζελος :p
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
για να μην βαζω οτι ναναι....

φανταζομαι οτι το εχεις δει αυτο....τον panasonic 6000 δεν εχεις ?

εδω βλεπεις τι σημα παιρνει ο προβολεας και απο εκει και περα κανεις οτι θελεις....το 0% ειναι το 16 και το 100% ειναι το 235

το oppo δινει ολα τα digital

View attachment 50859

Γι αυτο βρε συ μου ελεγες οτι ειχες καλυτερο μαυρο απο τον 6000 ....... παιζεις με κρασαρισμενα τα μαυρα :o
 


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Πάω για σουβλάκια, αλλά θέλω μια επιστημονική απάντηση. Μου ηρθε έμπνευση να κάνω ρυθμιση grayscale 33 σημείων αργότερα. Να χρησιμοποιησω τα fixed ΙRE που έχει ο JVC και να πάρω και 21 σημεία του Lumagen, που ρυθμίζεις οπου θες, από οτι ειδα χθες.

Έχει νόημα και σε ποια IRE είναι καλό να ρυθμιστεί; Παρακαλώ όταν γυρίσω να μου έχετε απαντήσει! Δλδ, σε 30 λεπτά.
 



Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Πάντως σε λιγο θα κάνω A/B συγκριση με τον Benq που παρέλαβα απο cpi. Νομίζω ότι δεν θα δω διαφορές... :D

Θα παιζουν ταυτοχρόνα και οι δυο με την ιδια πηγη και θα κανω hide μια τον ένα, μια τον άλλον.
 





Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.705
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top