Το home cinema του Huey του Louie και του Diy

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
έτοιμος για τα Ports,
δηλαδή έτοιμος για τις τρύπες για τα Ports,
πολλές τρύπες,
18 τρύπες.......

IMGP0111.JPG


IMGP0112.JPG


IMGP0113.JPG


η εφαρμογή είναι πολύ σφικτή,για να βγεί το pvc χρειάζονται χέρια πόδια 8-)

πως πετυχαίνουμε τώρα κάτι τέτοιο.
πρώτα βρίσκουμε τις αδυναμίες του ρούτερ μας.
όσα ρούτερ έχω δοκιμάσει (πέντε συνολικά,διαφορετικές μάρκες,ένα από αυτά επαγγελματικής σειράς) πάσχουν σε δυο σημεία,το ένα είναι πως δεν είναι το κοπτικό απόλυτα κάθετο στην βάση τους σε όλες τις διευθύνσεις(μικρό το κακό αφού θέλουμε κύκλο,μας ενδιαφέρει να είναι κάθετο στην ακτίνα).
δεύτερο κ πιο εκνευριστικό είναι πως αλλάζοντας το βάθος κοπής δεν κλειδώνουν πάντα στο ίδιο σημείο.έχουν μικρές αποκλίσεις μεν,αλλά για την συγκεκριμένη εργασία 0.20mm πχ είναι πολύ.διαγράφοντας τον κύκλο θα γίνει 0.40...no good.

δηλαδή για να πετύχουμε το ζητούμενο χρειάζονται αρκετές δοκιμές κ παράλληλα τύχη.
κ η διαδικασία είναι αυλάκι,σέγα,αντιγραφικό όπως για το μεγάφωνο... για να μην αλλάζουμε πολλές φορές βάθος,αλλά μια μόνο.

οπότε,εφοδιάστηκα με υπομονή κ έχοντας χρόνο μπροστά μου,άρχισα να μετράω κ να ξαναμετράω,κ να ξαναμετράααω με το παχύμετρο ...(ευτυχώς δεν έκοβα να γεμίζω σκόνη) κ αφού τελείωσε η υπομονή κ πρίν πετάξω το ρούτερ από το μπαλκόνι κ τσαπατσουλίσω τα sub,χαλάρωσα έφτιαξα έναν καφέ,πήρα ανα χείρας ένα ρετάλι mdf,ένα ρετάλι Pvc κ πήγα στην ΕΒΓΑ (aka cnc) της γειτονιάς μου.
(αγαπητέ αναγνώστη μόλις σπατάλησες 5' διαβάζοντας το παραπάνω κατεβατό :tongue:)

κ έτοιμο το καλούπι diy vs cnc 0-1.:redface:

δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται τα πολύ ποιοτικά ρούτερ,αλλά η τιμή τους σίγουρα είναι απαγορευτική για κάποιον που δεν κάνει ανάλογες εργασίες πολύ συχνά.

επίσης να ευχαριστήσω τον Θύμιο (S2000) που προσφέρθηκε να μου δανείσει το ολοκαίνουργιο,αχρησιμοποίητο ρούτερ του.:hi:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αυτο εκει στα 50-60 ειναι πολυ μακρυ ..παρε ενα ψαλιδι και κοφτο :D

δοκιμασε διαφορες θεσεις να δουμε ....

αυτο ειναι με το sub στην ακρη δεξα ?
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
το sub πλέον είναι ανάμεσα στα c-r...δεξιά στη γωνία με κούραζε το βουητό οπότε πολύ επιστημονικά το έβαλα εκεί που είναι τώρα.
 



profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
πάμε λοιπόν μετρήσεις από το μπροστά αριστερό παρέα με το sub.
τα ηχεία στα 75db με pink noise 500-1000hz
το sub 90db με pink noise 20-120hz
ref front left sub.jpg


ref front left sub water.jpg


ref front left sub spectr.jpg


κάτι περίεργο τώρα που συμβαίνει,
μετρώντας το sub μόνο του με επιλεγμένη την δική του έξοδο στο rew παίζει 10db πάνω από όταν όταν παίζει ένα ηχείο κ το sub μαζί με επιλεγμένη την έξοδο του ηχείου κ τον AV να αναλαμβάνει να στείλει ό,τι είναι να στείλει στο sub.o_O
έχω αφήσει κανένα dynamic something ανοιχτό στον AV?

κ μια όλα τα ηχεία μαζί με smoothing 1/12 γιατί με 1/24 φαίνεται σαν μουτζούρα
(όχι οτι τώρα είναι κ άνετο αλλά οκ)

η σειρά 1,2,3,4,5 είναι αριστερό,δεξί,κεντρικό,πίσω αριστερό,πίσω δεξί.

all5refsub3.jpg





οι μετρήσεις είναι από τα 10hz...το umik βέβαια έχει ένα κάτω όριο ακριβείας που δεν θυμάμαι που είναι (17hz?)...οπότε...τα συμπεράσματα δεν ξέρω αν έχουν βάση.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
1) σαμπ μονο του χωρις εξωμαλυνση 20-200 (βρες την θεση που θα σου δωσει την καλυτερη εικονα )
2)ολα τα αλλα 20-20000 με 1/6
3) και τελος ολα με την αυτοματη ισοσταθμιση
4)rt επισης με την ισοσταθμιση
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.395
Πρώτη παρατήρηση ΕΥΓΕ!!!Πολύ μεράκι και πολύ καλή κατασκευή!!!!!!
Δεύτερη παρατήρηση...δεν είναι λίγο κουφό να παίζει τόσα db στα 10Hz?!?Τι πράματα είναι αυτά?!?Θα χρειαστείς τσιμεντενέσεις στα θεμέλια!!!
ΜΠΡΑΒΟ!!!
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
1)το έχω κάνει.αυτή είναι η καλύτερη θέση από τις διαθέσιμες.το πρόβλημα στους 54 κ 100 δεν διορθώνεται με μετακίνηση.
2)ένα κλικ είναι αυτό.
3-4)αυτόματη ισοστάθμιση δεν παίζει μιας κ τον AV τον πήρα μεταχειρισμένο κ δεν είχε το μικροφωνάκι του αλλά δεν με πείραζε γιατί ήξερα οτι θα πάρω Umik κ θα θέλω να παίξω.

Πρώτη παρατήρηση ΕΥΓΕ!!!Πολύ μεράκι και πολύ καλή κατασκευή!!!!!!
Δεύτερη παρατήρηση...δεν είναι λίγο κουφό να παίζει τόσα db στα 10Hz?!?Τι πράματα είναι αυτά?!?Θα χρειαστείς τσιμεντενέσεις στα θεμέλια!!!
ΜΠΡΑΒΟ!!!
ευχαριστώ.όσο για το μεράκι ούτε κουρτίνες δεν έχω βάλει ακόμα οπότε.αν εννοείς την κατασκευή του sub κ αυτή τραγική είναι ακόμα.;)

έπρεπε να βάλω disclaimer με κόκκινο μάλλον.
το umik είναι σχεδιασμένο να μετράει σωστά μέχρι ένα κάτω όριο.από εκεί κ κάτω τα συμπεράσματα δεν έχουν νόημα.
με μια προχειρη ματιά βρήκα το κάτω όριο 5hz (nah) η εταιρία δίνει 20hz (ακούγεται πιο σωστό).
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εκτος απο επιστημονας εισαι και ζωγραφος...:D

με 1/24 και +/-5 db ειναι πολυ καλα ....και θα δειχνουν καλυτερα και σωστα με 1/6 και κλιμακα ανα 10db....οποτε βαλτα 1/6 και ανα 10db που ειναι και το σωστο για να βλεπεις......αλλα τις οποιες διορθωσεις οταν πειραζεις να τις βλεπεις 1/24

απο 20hz και κατω κοφτο απο τον ενισχυτη του sub .....το καναλι sub παιζει +10db

5 η 7 καναλια 105db και σαμπ 115db ειναι τα στανταρ.

βαλε και το RT60 του κεντρικου να παρουμε μια ιδεα ....κλικαρε το Topt-T20-T30

και παιξε με το gain στην χαμηλη περιοχη των ηχειων σου που εχουν απο πισω τους..

να φτιαξεις ομορφο πινακα σαν τον φασιανο :D

το σαμπ βαλε να το δουμε απο 20-120hz ανα 5db κλιμακα με 35db διαφορα απο το ανω ακρο με 1/48
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
με δουλεύεις γενικότερα μου φαίνεται :p
έβαλα να δω καμία σκηνή κ παίζουν όλα πολύ χαμηλά.
δηλαδή με τον av στο 0 κ δεν ζορίζομαι καν εδω μέσα.αμφιβάλω πως είναι αυτή η στάθμη αναφοράς.
λέγε τι με έβαλες κ έκανα :p
 


profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
@SOCO το μικρόφωνό σου στην κονσόλα του ASIO πόσα db το έχει??

τώρα παρατήρησα το διάγραμμα με τα 5 ηχεία μαζί...έφτιαχνα τα χρώματα κ δεν είδα οτι άλλαξε η κλίμακα σε ανα δύο db.my bad.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Λιγακι δυσκολο να σου πω και φυσικα , γιατι ειναι "σε αλλη γη σε αλλα μερη για την ωρα".
Τωρα για το παιζουν χαμηλα που ειπες , εαν καταλαβα καλα .
1)τσεκαρε στα ρυθμιστικα πισω των ηχειων το volume που ειναι ουσιαστικα η ρυθμιση εισοδου τους.
2) εαν εχει τετοια ρυθμιση επισης ο ενισχυτης της εξοδου προενισχυσης του δηλ και ρυθμιζεται ηλεκτρονικα .
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν τα μαζεψεις λιγο στα 160hz που εχει την δυνατοτητα ο yamaha με το αναλογο Q και παιξεις και με το gain στα χαμηλα που διαθετουν τα ηχεια σου θα ερθουν ωραια σαν ενταση...
..απο 1khz και πανω αν θες τα φτιαχνεις λιγο :D


spl.jpg

αυτο ειναι πολυ καλο σε αυτες τις συχνοτητες

rt60.jpg

αλλα απο εδω και κατω θελει δουλεια ....

rt60 2.jpg

πολυ καλο ειναι ....και με τις παγιδες που θα κανεις θα μαζεψει λιγο που θελει ως τα 80hz ....αυτο στα 54 δεν μαζευεται και αστο να σε ταλαιπωρει...:p
μην ξεχασεις να κοψεις κατω απο τα 20

sub.jpg

πειραματισου σαν επιστημονας που εισαι ;):)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αν θα ειχα ενα πανελ και επρεπε να το τοποθετησω καπου , η θεση στον τοιχο πισω απο τον καναπε θα ηταν, ειδικα στην rt κανει τη διαφορα, μιας και μιλαμε για τον τοιχο με την κοντινοτερη αποσταση απο τη θεση σου..
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
πίσω από τον καναπέ έχω 2 πάνελ.κ άλλα διάσπαρτα στο χώρο.

λίγο βιαστικά σήμερα αλλά κάτι έγινε.

quick.jpg


quickwat.jpg


(μου έχουν σπάσει τα νεύρα με τις κλίμακες,για να βγούν ωραία,λες κ με νοιάζει.πειράζεις την μια αλλάζει κ η άλλη αλλάζει κ το ζουμ γκρρρρρρρρ.πως φιξάρω την διαβάθμιση ?)
 


profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
ναι έχει ζουμ που πάει λιιιιγο....λιιιιγο....λιιιιγο....ωωωωω πάρα πολύ.>:(
κ αλλάζοντας το ζουμ στις συχνότητες πειράζει την διαβάθμιση στον άλλο άξονα>:(
κ άλλο ένα μόνο του>:(

στο laptop που έχει μικρότερη ανάλυση η οθόνη συμπεριφέρεται καλύτερα.
όπως κ να έχει το sub μαζεύτηκε κάπως.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.865.204
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top