Αγορά τελικού μέχρι 2000 ευρώ

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Μια και άλλαξα ηχεία με τα Triangle color δαπέδου πλέον ο επόμενος παλιωμένος στην σειρά του ηχοσυστήματος μου είναι οι ενισχυτές που και αυτοί είναι δεκαετίας και θέλω να τους αλλάξω και για ανανέωση αλλά και για να πάω ένα σκαλί παραπάνω.
Οι ενισχυτές που έχει είναι ένας pro και τελικός της rotel rb, rc 06.
Να ξεκαθαρίσω από την αρχή ότι γενικά είμαι οπαδός των pro-τελικών συστημάτων και όχι των ολοκληρωμένων γιαυτό ψάχνω τέτοιες λύσεις. Η αγορά θα γίνει μετά από δύο με τρεις μήνες αλλά ξεκινάω τώρα την αναζήτηση και περιμένω φυσικά τις προτάσεις σας :).
Γνώμη μου είναι πρώτα να αλλάξω τον τελικό και μετά τον pro για να το ψάξω περισσότερο και που νομίζω ο pro δίνει και περισσότερο μουσικό χαρακτήρα. Η τιμή που μπορώ να διαθέσω είναι από 1500-2000 ευρώ και με τίποτα παραπάνω και μιλάω πάντα για καινούργιους και δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι μεταχειρισμένοι.
Σαν πρώτη σκέψη και αυτός που μου αρέσει πάρα πολύ είναι ο vincent sp-33mkII που νομίζω για τα λεφτά του και θηρίο είναι και ρεύματα έχει και την λάμπα του.

http://www.tnt-audio.com/ampli/vincent_sp331_e.html

Το θέμα είναι να μπορεί να ματσάρει γενικά με άλλους προενισχυτής. Για τα ηχεία δεν νομίζω να έχει θέμα καθώς τα triangle έχουν υψηλή ευαισθησία και μπορούν να οδηγηθούν από όλους τους ενισχυτές.
Περιμένω και τις δικές σας προτάσεις σε αυτή την κατηγορία τιμής.
 



Μηνύματα
125
Reaction score
147
Κάτω από 2.000 ευρώ, για περισσότερες πληροφορίες και ακρόαση επικοινώνησε μαζί τους. Είναι πολύ εξυπηρετικοί και προπαντώς τίμιοι κατασκευαστές, ακούω μουσική με ενισχυτές τους τα τελευταία 18 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος από απόδοση σε σχέση με το σχετικά χαμηλό κόστος.
 


Μηνύματα
120
Reaction score
214
χαιρετώ,
είχα ακούσει πρόσφατα τελικό ADGOM 555 και μου άρεσε ο ήχος του ενώ έδειχνε και δυνατός, ίσως έχει ενδιαφέρον,
καλές αναζητήσεις
 

Μηνύματα
531
Reaction score
126
Εάν πιάνουν λιγο τα χέρια σου ρίξε μια ματιά στη hypex,και ξεμπερδεύεις με τελικους
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Μπήκε και adcom στην λίστα και φάινεται αρκετά ενδιαφέρων και με ψάξιμο που έκανα όλοι μιλάνε με φοβερό ενθουσιασμό γιαυτόν τον τελικό. Οχι μόνο για τον παλιό που μάλλον είναι κάτι σαν θρύλος στα ηχοσυστήματα από τι κατάλαβα αλλά και το κανούργιο.
Η λίστα μέχρι στιγμής είναι

- Vincent sp 331-MkII
- Densen B-310+
- adcom GFA-555SE
- Tsakiridis Apollo
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Να προσθέσω στην λίστα και τον Cambridge Audio 851W αν και είναι λίγο πάνω από το όριο που έχω θέσει πάντως είναι αρκετά ενδιαφέρων από τι φαίνεται.
 



Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
Τελικά η λίστα είναι αυτή εδώ

- Vincent sp 331-MkII
- Densen B-310+
- adcom GFA-555SE
- Tsakiridis Apollo
- Cambridge Audio 851W
- Usher R-1.5
- Parasound A21
- NAD C 275BEE

και xindak ποιο μηχάνημα προτείνετε σε αυτό το εύρος από 1000-2000?
Θα ήθελα να μου πείτε από αυτή την λίστα ποιο θα επιλέγατε εσείς και για ποιο λόγο? Και προπάντων ποιο θα απορρίπτατε και πάλι για ποιο λόγο.
 



tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Ολοι καλοι οι ενισχυτες που προτεινε ο φιλος, μακαρι να μπορουσε να κανει ακροαση με τα ηχεια του για να επιλεξει τον καταλληλο.
 

Μηνύματα
1.234
Reaction score
324
για xindak είπα να πάρω τελικό αλλά μην πάω στην υπερβολή. Αυτά τα monoblock το καθένα από τι είδα θέλει 400 w για να παίξει δλδ γρήγορα γρήγορα θέλεις 800w ρεύμα για να τα έχεις να παίζουν με λίγα λόγια δύο κουζίνες να τις είχες αναμένες :p
Θα δω τα xindak αλλά λέω να δω τον δικάναλο τελικό τους PA-1(s)
 




Μηνύματα
1.234
Reaction score
324

είναι και μικροί σε μέγεθος γιαυτό που βγάζουν. Θα πάρω τηλέφωνο πάντως την εδώ αντιπροσωπεία να δω πότε θα το φέρουν και θα το ακούσω σίγουρα :)
 


Staff online

  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.865.099
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top