Windows 10

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Ασε συνδεδεμένο μόνο τον δίσκο με το λειτουργικό και δες τι κάνει, άλλαξε και κανένα καλώδιο καλού κακού
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.401
Reaction score
93.994
Για να μην έχει επανέρθει τόσες ώρες, μάλλον το πέταξε απ' το παράθυρο! :D
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Για να μην έχει επανέρθει τόσες ώρες, μάλλον το πέταξε απ' το παράθυρο! :D
:p:p:p ήμουν σχεδόν έτοιμος να το κάνω χθες βράδυ αλλα είμαι στον 1ο και μπορεί να τη γλύτωνε...Μόλις παω σπιτι τ'απογευμα όντως θα το τσεκάρω και θα αλλάξω και καλώδια για σίγουρα. Εκείνο που με προβληματίζει ειναι οτι μερικές φορές το κάνει και άλλες όχι χωρίς να κάνω εγώ κάποια ενέργεια...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.401
Reaction score
93.994
Εκείνο που με προβληματίζει ειναι οτι μερικές φορές το κάνει και άλλες όχι χωρίς να κάνω εγώ κάποια ενέργεια...
Άλλαξε καλώδιο SATA και ρεύματος στο δίσκο.
 

Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
έχει κανείς θέμα με το installation του nvidia geforce experience 2.5.14.5 ?? ξεκινάει και σε 5'' βγάζει fail-not installed
 

Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
:p:p:p ήμουν σχεδόν έτοιμος να το κάνω χθες βράδυ αλλα είμαι στον 1ο και μπορεί να τη γλύτωνε...Μόλις παω σπιτι τ'απογευμα όντως θα το τσεκάρω και θα αλλάξω και καλώδια για σίγουρα. Εκείνο που με προβληματίζει ειναι οτι μερικές φορές το κάνει και άλλες όχι χωρίς να κάνω εγώ κάποια ενέργεια...
δοκιμασε και ενα repair με το Installation disc
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Για την αναβάθμιση σε Win 10 απαιτούνται 8.1GB ελεύθερου χώρου στον δίσκο.
Η αναβαθμηση μπορεί να γίνει και με λιγότερο ελεύθερο χώρο, την έκανα σε tablet με 6GB, αρκεί να συνδέσετε ένα USB flash στο οποίο θα αποθηκευτούν τα αρχεία για την επαναφορά στο προηγούμενο λειτουργικό.
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Εχουμε μπει σε twilight mode o_O

Εγιναν οι εξής δοκιμές:

1. Αφησα μόνο το δίσκο με το λειτουργικό: Κανένα αποτέλεσμα (operating system is missing, press any key to restart)
2. Αλλαξα θέση sata στον boot δίσκο χωρίς τον 2ο δίσκο συνδεδεμένο: Το pc φόρτωσε σφαίρα χωρίς μηνύματα λάθους.
3. Αφήνοντας αυτο το setup συνέδεσα και τον 2ο δίσκο: Επαναφορά μηνύματος λάθους (operating system is missing, press any key to restart)
4. Μπήκα στο bios menu στο υπομενου boot οπου βρήκα επιλογή boot from all devices, hdd only, usb only και ενεργοποίησα το hdd only.

Εχω κανει restart 3-4 φορές και δείχνει να είναι οκ. Το θέμα είναι ωστόσο αν χρειαστεί να κάνω boot απο άλλη συσκευή (πχ usb γιατι το pc δεν εχει cd-rom drive) θα πρέπει να αλλαχθεί ξανά το μενου. Να διευκρινήσω οτι δεν έχω κανενα εξωτερικό δίσκο συνδεδεμένο σε usb.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Βάλε τον δίσκο με το λειτουργικό στη θύρα SATA 0
Μπες στο UEFI σε ΕΖ Mode, δεξιά έχει το boot priority, βάλε τον δίσκο με το λειτουργικό στη πρώτη θέση, βγάλε από τη λίστα όλους τους άλλους εσωτερικούς δίσκους.
Για να κάνεις boot από άλλη συσκευή πατάς το F12, δεν χρειάζεται να μπεις στο UEFI/BIOS
 

Μηνύματα
1.237
Reaction score
1.559
Καλησπερα παιδακια
Εαν κανω αναβαθμιση απο 8.1 σε 10 κραταει τις ρυθμισεις πχ outlook η πρεπει να σεταρω παλι?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Καλησπερα παιδακια
Εαν κανω αναβαθμιση απο 8.1 σε 10 κραταει τις ρυθμισεις πχ outlook η πρεπει να σεταρω παλι?
Η προεπιλεγμένη αναβάθμιση κρατάει προγράμματα και ρυθμίσεις. Παρ' όλα αυτά, καλό είναι να έχεις πάρει ένα αντίγραφο ασφαλείας πριν αλλάξεις οτιδήποτε.
 


Μηνύματα
1.815
Reaction score
339
έχει κανείς θέμα με το installation του nvidia geforce experience 2.5.14.5 ?? ξεκινάει και σε 5'' βγάζει fail-not installed
επανέρχομαι....κατέβασα και τον νέο driver 355.82 (που περιλαμβάνει το experience) και πάλι δεν ολοκληρώνεται η εγκατάσταση, παρόλο που επιλέγω το clean installation....λογικά φταίει το ότι είχα σβήσει κάτι αρχεία από τον φάκελο της nvidia (αφού εννοείται το είχα ψάξει στο δίκτυο και θεωρείται safe να τα σβήσω)...παρακάτω το screenshot του σφάλματος όταν πάω να κάνω uninstall οποιοδήποτε από τα προγράμματα της nvidia από το programms and features..
τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση παρακαλώ??:dance2:
 

Attachments





MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Καλά, κάτσε να περάσει κανένας χρόνος, και θα δούμε εάν και τότε θα τα βάλουμε!!! :roflmao:
 


Μηνύματα
235
Reaction score
110
όσο δε βάζεις, τόσο χάνεις;)
Καλημέρα.

Με κρύα καρδιά, είν' αλήθεια, έκανα κι εγώ την αναβάθμιση. Απογοήτευση! Τα πάντα αργά. Σαν το Τζακ Ντάνιελς ένα πράμα...

Ώσπου πήρα την απόφαση να κάνω clean install, όπως πολλοί προέτρεπαν. Ε, λοιπόν τα πάντα τρέχουν σα γάργαρο νεράκι σε καταπράσινο λιβάδι!!!

Tο laptop πλέον είναι σαν καινούργιο!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top