Turbo X ΜΑΚΡΙΑ!!!

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Πριν από ένα χρόνο είχα πάρει μια ταμπλέτα Turbo X στο γιο μου.
Γυρνώντας τώρα από διακοπές που είχε μείνει κανά μήνα αχρησιμοποίητη (στις διακοπές υπάρχει εμπάργκο σε όλα τα ηλεκτρονικά: laptop, ταμπλέτες, PSP κλπ. γιατί διαφορετικά δεν θα κάνει τίποτα άλλο, ούτε μπάνιο, ούτε ποδήλατο, ούτε τίποτα...) πάω να την πιάσω στα χέρια μου και διαπιστώνω ότι το πίσω καπάκι όχι μόνο είχε ξεκολλήσει αλλά ήταν έτοιμο να φύγει. Βλέπω μέσα ένα περίεργο πράγμα....
Ξεκολλάω τελείως το καπάκι και διαπιστώνω ότι η μπαταρία έχει φουσκώσει σαν μπαλόνι!!!

Δείτε στις φωτογραφίες και πείτε μου αν σας έχει ξανατύχει ποτέ κάτι παρόμοιο με οποιαδήποτε μπαταρία. Εμένα πάντως όχι, πρώτη φορά είδα κάτι τέτοιο!!!

Συμπέρασμα: ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΠΡΟΪΟΝΤΑ TurboX Καλύτερα να δίνεις κάτι παραπάνω να πάρεις κάποιο επώνυμο παρά να πετάς τα λεφτά σου στις ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ ΜΑΪΜΟΥΔΕΣ ΤΟΥ ΠΛΑΙΣΙΟΥ.






 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δείτε στις φωτογραφίες και πείτε μου αν σας έχει ξανατύχει ποτέ κάτι παρόμοιο με οποιαδήποτε μπαταρία. Εμένα πάντως όχι, πρώτη φορά είδα κάτι τέτοιο!!!
Έχει συμβεί σε γνωστό με τάμπλετ της Crypto.
Δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά και εκείνος το διαπίστωσε μετά από 2 μήνες που το μηχάνημα ήταν απενεργοποιημένο σε ένα συρτάρι.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Και φυσικά αυτό συνέβη μόλις τρεις μήνες αφού είχε λήξει η εγγύηση ενός έτους του Πλαισίου.
Την Ταμπλέτα την αγόρασα 30-05-2014 και η μπαταρία την κατέστρεψε μέσα στον Αύγουστο 2015
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Δεν καταλαβαίνω καθόλου την αγορά κινεζιάς με στάμπα καταστήματος. Αν αγόραζα ποτέ (ποτέ όμως!) κινεζιά, θα έπαιρνα original κινεζιά σε τιμή κινεζιάς.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Δεν καταλαβαίνω καθόλου την αγορά κινεζιάς με στάμπα καταστήματος. Αν αγόραζα ποτέ (ποτέ όμως!) κινεζιά, θα έπαιρνα original κινεζιά σε τιμή κινεζιάς.
Εχεις δίκιο. Αν ήταν σημαντικά φθηνότερα τα μαϊμουδοπροϊόντα TurboX θα μπορούσαμε να πούμε πως υπάρχει κάποιος λόγος να τα προτιμήσει κανείς... Ομως το Πλαίσιο τα πουλάει ελάχιστα φθηνότερα από τα επώνυμα προϊόντα.
TurboX USB flash drive καταστράφηκε σε μία μόλις εβδομάδα χρήσης. Σταμάτησαν να το αναγνωρίζουν οι Η/Υ. Λίγα ευρώ παραπάνω και έπαιρνα Kingston στην ίδια χωρητικότητα. Εγώ προσωπικά δεν πρόκειται να αγοράσω ΚΑΝΕΝΑ άλλο μαϊμουδοπροϊόν TurboX
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΤΥΠΩΔΕΣ ΚΥΚΛΩΜΑ ΥΠΕΡΦΟΡΤΙΣΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΠΑΛΟΝΙΑ.....
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΣΚΑΣΕ ΔΗΛΑΔΗ....
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΛΑΠΤΟΠ ΝΤΕΛΛ ΟΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΙΜΙΤΑΣΙΟΝ ΚΙΝΕΖΙΑ....
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΤΥΠΩΔΕΣ ΚΥΚΛΩΜΑ ΥΠΕΡΦΟΡΤΙΣΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΠΑΛΟΝΙΑ.....
ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΣΚΑΣΕ ΔΗΛΑΔΗ....
ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΣΕ ΛΑΠΤΟΠ ΝΤΕΛΛ ΟΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ ΙΜΙΤΑΣΙΟΝ ΚΙΝΕΖΙΑ....
Πράγματι! Σαν τις μπαταρίες που πουλάει το Jumbo για τα παιγνίδια. Σε τρεις μήνες το πολύ βγάζουν υγρά και καταστρέφουν τις επαφές. Μην κάνετε το λάθος να τις βάλετε ΠΟΤΕ σε τηλεκοντρόλ μηχανήματος.
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
Πράγματι! Σαν τις μπαταρίες που πουλάει το Jumbo για τα παιγνίδια. Σε τρεις μήνες το πολύ βγάζουν υγρά και καταστρέφουν τις επαφές. Μην κάνετε το λάθος να τις βάλετε ΠΟΤΕ σε τηλεκοντρόλ μηχανήματος.
ΑΣΧΕΤΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΣ

ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ ΜΕ ΘΕΜΑ "ΜΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΩΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΩΝ ΣΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΟΥ

ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ" ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ "ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ" ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ,

ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΥΓΕΝΙΚΑ

ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΣΕ ΓΡΑΠΤΗ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ.

http://www.synigoroskatanaloti.gr/index.html

ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΠΡΙΟΝ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΔΡΑΣΤΙΚΑ.
 

Μηνύματα
470
Reaction score
513
Πάντως εμένα μου έχει γίνει με μπαταρία ορίτζιναλ σε Sony PSP, όχι τέτοιο φούσκωμα (γιατί έχει πλαστικά έξω) αλλά στρογγύλεψε αρκετά...
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.100
Πάντως εμένα μου έχει γίνει με μπαταρία ορίτζιναλ σε Sony PSP, όχι τέτοιο φούσκωμα (γιατί έχει πλαστικά έξω) αλλά στρογγύλεψε αρκετά...

Η ΣΟΝΥ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΧΟΝΤΡΟ ΚΑΤΗΦΟΡΟ ΣΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΗΣ

ΣΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ.

ΕΚΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΗΣ ΣΗΜΕΙΟ.

ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΟΣΤΟΥΣ ΦΥΣΙΚΑ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΟΥΝ

ΦΑΣΟΝ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΑΠΟ ΚΙΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΤΟΥΣ.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Μου συνέβη και εμένα σε κινητό BlackBerry και σε λάπτοπ.
Το φαινόμενο έχει να κάνει με το τέλος ζωής της μπαταρίας το οποίο επιταχύνεται όταν οι επαναφορτιζομενες μπαταρίες μένουν για μεγάλο διάστημα εκτός φόρτισης (πχ. καλοκαίρι).
 


Y

Yiannis_B

Guest
ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ ΣΕ ΛΑΠΤΟΠ ΝΤΕΛΛ ΜΕ ΙΜΙΤΑΣΙΟΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ.

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕ ΓΙΑ ΤΟ ΓΡΑΨΙΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ

ΣΩΣΤΗ ΚΛΙΣΗ.....:D:D:D
Τα έχω ξαναγράψει, αλλά δεν πειράζει.

15 χρόνια στα ΙΒΜ / Lenovo laptops που χρησιμοποιώ, ρυθμίζω την φόρτιση από τον power manager, να ξεκινά όταν η μπαταρία είναι κάτω από 35%, και να σταματά στο 80%. Συνήθως οι μπαταρίες μου κρατούν τα διπλάσια χρόνια από των συναδέλφων.



Και όταν βγάζετε τις μπαταρίες από το laptop, φωτογραφική μηχανή κτλ, για μακροχρόνια αποθήκευση, να είναι φορτισμένες στο 50-60%, όχι παραπάνω.

Και ένα τεχνικό link.

http://batteryuniversity.com/learn/article/charging_lithium_ion_batteries
 
Last edited by a moderator:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.113
Δεν καταλαβαίνω καθόλου την αγορά κινεζιάς με στάμπα καταστήματος. Αν αγόραζα ποτέ (ποτέ όμως!) κινεζιά, θα έπαιρνα original κινεζιά σε τιμή κινεζιάς.
Τα Turbo-X παρασύρουν τους απλούς πελάτες που δίπλα στα επώνυμα του καταστήματος είναι φτηνότερα. Συν το ότι νιώθουν πιο ασφαλείς όταν ψωνίζουν "επώνυμη" κινεζιά από μεγάλο κατάστημα με φυσική παρουσία.

Αυτά εκμεταλλεύεται το Πλαίσιο και μπορεί να βγάλει το μέγιστο δυνατό κέρδος από τα Turbo-X. Για την εταιρεία είναι πολύ έξυπνη κίνηση γιατί μπορεί να πουλάει τεχνολογικά προϊόντα με καλό κέρδος, πράγμα που στα επώνυμα είναι αδύνατον λόγω ανταγωνισμού.

Προσωπικά και μόνο που ακούω το όνομα Turbo-X στραβώνω, ακόμα κι αν ήταν η πιο αξιόπιστη εταιρεία ever. Αλλά είπαμε, το target group είναι άλλο.
 


Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Ασχέτως τι εγγύηση δίνει το Πλαίσιο, η ευρωπαϊκή οδηγία (που είναι ενσωματωμένη και στο ελληνικό δίκαιο) μιλά για δύο χρόνια εγγύηση, σε περιπτώσεις μη συμμόρφωσης των προϊόντων στις προδιαγραφές που αναφέρει ο κατασκευαστής ή σε περίπτωση ελαττωματικού προϊόντος. Το φούσκωμα της μπαταρίας μάλλον δεν μπορεί να θεωρηθεί συμμόρφωση στις προδιαγραφές...

http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_el.htm
http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi...n-synallagon/56-polisi-agathon-eggyiseis.html

" - Εάν ένα ελάττωμα παρουσιάζεται τους έξι πρώτους μήνες μετά την αγορά του πράγματος,, ο αγοραστής δεν έχει να αποδείξει ότι το προϊόν ήταν ελαττωματικό τη στιγμή της παράδοσης. Το βάρος της απόδειξης είναι στον πωλητή. Μετά τους έξι μήνες ο αγοραστής πρέπει να αποδείξει ότι το προϊόν είναι ελαττωματικό.


- Καθιερώνεται η ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα ή έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων του πράγματος , η οποία εγείρεται σε περίοδο δύο ετών για τα κινητά και πέντε ετών για τα ακίνητα από τη στιγμή της παράδοσής του. Εξαίρεση γίνεται μόνον, εάν ο αγοραστής γνώριζε από πριν το ελάττωμα. Όταν η έλλειψη της συμμόρφωσης γνωστοποιείται στον πωλητή, ο αγοραστής δικαιούται να ζητήσει :


1. Την επισκευή ή την αντικατάσταση του πράγματος χωρίς οικονομική επιβάρυνση, μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα και χωρίς σημαντική ενόχληση του.


2. Μείωση του τιμήματος ή ακύρωση του συμβολαίου εάν η επισκευή ή η αντικατάσταση του πράγματος είναι αδύνατη ή δυσανάλογη σε σχέση με την αξία του. Τα παραπάνω δεν ισχύουν στην περίπτωση που το ελάττωμα είναι μικρό."
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Ασχέτως τι εγγύηση δίνει το Πλαίσιο, η ευρωπαϊκή οδηγία (που είναι ενσωματωμένη και στο ελληνικό δίκαιο) μιλά για δύο χρόνια εγγύηση, σε περιπτώσεις μη συμμόρφωσης των προϊόντων στις προδιαγραφές που αναφέρει ο κατασκευαστής ή σε περίπτωση ελαττωματικού προϊόντος. Το φούσκωμα της μπαταρίας μάλλον δεν μπορεί να θεωρηθεί συμμόρφωση στις προδιαγραφές...

http://europa.eu/youreurope/citizens/shopping/shopping-abroad/guarantees/index_el.htm
http://www.efpolis.gr/el/diasfalisi...n-synallagon/56-polisi-agathon-eggyiseis.html

" - Εάν ένα ελάττωμα παρουσιάζεται τους έξι πρώτους μήνες μετά την αγορά του πράγματος,, ο αγοραστής δεν έχει να αποδείξει ότι το προϊόν ήταν ελαττωματικό τη στιγμή της παράδοσης. Το βάρος της απόδειξης είναι στον πωλητή. Μετά τους έξι μήνες ο αγοραστής πρέπει να αποδείξει ότι το προϊόν είναι ελαττωματικό.


- Καθιερώνεται η ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα ή έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων του πράγματος , η οποία εγείρεται σε περίοδο δύο ετών για τα κινητά και πέντε ετών για τα ακίνητα από τη στιγμή της παράδοσής του. Εξαίρεση γίνεται μόνον, εάν ο αγοραστής γνώριζε από πριν το ελάττωμα. Όταν η έλλειψη της συμμόρφωσης γνωστοποιείται στον πωλητή, ο αγοραστής δικαιούται να ζητήσει :


1. Την επισκευή ή την αντικατάσταση του πράγματος χωρίς οικονομική επιβάρυνση, μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα και χωρίς σημαντική ενόχληση του.


2. Μείωση του τιμήματος ή ακύρωση του συμβολαίου εάν η επισκευή ή η αντικατάσταση του πράγματος είναι αδύνατη ή δυσανάλογη σε σχέση με την αξία του. Τα παραπάνω δεν ισχύουν στην περίπτωση που το ελάττωμα είναι μικρό."


Ναι ρε παιδιά ΑΜΑΝ!!!Τσιμπάνε άλλοι..τσιμπάτε και εσείς?!?!
Μάθετε τα δικαιώματά σας...έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα λέω σε πελάτες μου, που μου φέρνουν κάθε μέρα σαβούρες!!!

Η Turbo-x είναι μια κατηγορία από μόνη της,κάθε φορά που ανοίγω Laptop Turbo x αισθάνομαι σαν πυροτεχνουργός...δεν ξέρεις τι καλωδιάκι θα συναντήσεις μπροστά σου
 

Μηνύματα
18.936
Reaction score
13.309
Πριν μερικές ημέρες είχα μία παρόμοια συζήτηση με πωλητή στο Public, όταν αγόρασα μία action camera της Sony, με ένα χρόνο εγγύηση (από τη Sony). Σώνει και καλά να με πείσει ότι η εγγύηση δίνεται μόνο από τον κατασκευαστή, κι όχι και από τον πωλητή, όπως προβλέπει η νομοθεσία. Σε περίπτωση βλάβης μετά τον χρόνο θα του πάω εκτυπωμένο το κείμενο, μπας και το μάθει...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.309
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top