Windows Lumia 640


Μηνύματα
14
Reaction score
0
Με ενδιαφέρει και έμενα αυτό τηλέφωνο, αλλά εδώ που είμαι στο εξωτερικό, δεν το βρίσκω.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Όπως έχω γράψει και πιο πάνω η επιλογή είναι θέμα των αναγκών του χρήστη.
Το πιο σταθερό και ασφαλές λειτουργικό για κινητά είναι τα Windows Phone 8.1 update 2, σε 3-4 μήνες θα είναι τα Windows 10 Mobile.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
ξαναψαξε για το p8 lite !!! ειναι απιθανο για τα λεφτα του!
Λες να μην το ξανάψαξα?

Σε όλα τα μαγαζιά που το προμοτάρισαν εδώ που είμαι, εξαντλήθηκε το στοκ εν ριπή οφθαλμού και μάλλον αυτό έγινε και πανελλαδικά. Όλα τα μαγαζιά έχουν λίστες αναμονής για τους πελάτες τους, χωρίς όμως να ξέρουν πότε θα παραληφθεί καινούργιο στοκ και αν αυτό, όταν και όποτε παραληφθεί, θα έχει την ίδια τιμή με αυτή της προσφοράς των 169 ευρώ.
-
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Όπως έχω γράψει και πιο πάνω η επιλογή είναι θέμα των αναγκών του χρήστη.
Το πιο σταθερό και ασφαλές λειτουργικό για κινητά είναι τα Windows Phone 8.1 update 2, σε 3-4 μήνες θα είναι τα Windows 10 Mobile.
Αυτά τα καινούργια 10άρια πώς θα ενσωματωθούν στις συσκευές?
Υποθέτω βέβαια ότι θα παραδίδονται μαζί με την (καινούργια) συσκευή. Υπάρχει πιθανότητα να αναβαθμιστούν και τα λειτουργικά των ήδη υπαρχόντων με 8.1?
-
 

Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
Το πιο σταθερό και ασφαλές λειτουργικό για κινητά είναι τα Windows Phone 8.1 update 2, σε 3-4 μήνες θα είναι τα Windows 10 Mobile.
επσης και το πιο δυχρηστο...:p

Λες να μην το ξανάψαξα?

Σε όλα τα μαγαζιά που το προμοτάρισαν εδώ που είμαι, εξαντλήθηκε το στοκ εν ριπή οφθαλμού και μάλλον αυτό έγινε και πανελλαδικά. Όλα τα μαγαζιά έχουν λίστες αναμονής για τους πελάτες τους, χωρίς όμως να ξέρουν πότε θα παραληφθεί καινούργιο στοκ και αν αυτό, όταν και όποτε παραληφθεί, θα έχει την ίδια τιμή με αυτή της προσφοράς των 169 ευρώ.
-
δες και public, γερμανο, wind...
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
the following is a first list of Lumia smartphones that will receive a free upgrade when available: Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 635 (1 GB RAM), Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735, Lumia 830, and Lumia 930. Features may vary by device. 8 GB of internal memory required.
http://www.microsoft.com/en/mobile/windows10/#


Mέχρι στιγμής η MS χωλαίνει στο πλήθος των εφαρμογών και στο styling ορισμένων που έχουν πολύ πέραση(instagram και twitter είναι τα περισσότερα παράπονα).
Εαν κάποιον τον ενδιαφέρουν κυρίως τα παιχνίδια ή να βρίσκει εφαρμογές-για-ό,τι-του-κατέβει-στο-κεφάλι τότε τα Windows phones δεν του κάνουν ακόμα.
Βέβαια με το android υπάρχει ο περιορισμός ότι οι εφαρμογές αποθηκεύονται μόνο στην μνήμη του τηλεφώνου,ενώ σε windows μπορείς και στην κάρτα μνήμης.Προσωπικά αυτό το βρήκα σωτήριο.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
0
Μιας και το συζητάμε, εδώ που βρίσκομαι, έχουν τα παρακάτω Lumia (4G πάντα):
- Το 625, λίγο κάτω από 100 ευρώ (σε αντιστιχία τοπικού νομίσματος με το ευρώ)
- Το 635, λίγο πάνω από 100 ευρώ
- Το 640, κοντά στα 200 ευρώ
και
- Το πολύ πιο ακριβό 1320 (μακριά από τη δυνατότητα της τσέπης μου, ούτε δεν ρώτησα πόσο ακριβώς το έχουν).

Τί προτείνουμε?
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
...
- Το 625, λίγο κάτω από 100 ευρώ (σε αντιστιχία τοπικού νομίσματος με το ευρώ)
- Το 635, λίγο πάνω από 100 ευρώ
- Το 640, κοντά στα 200 ευρώ
και
- Το πολύ πιο ακριβό 1320 (μακριά από τη δυνατότητα της τσέπης μου, ούτε δεν ρώτησα πόσο ακριβώς το έχουν).

Τί προτείνουμε?
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, τί προτείνουμε;
-
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Όποιο νεότερο αντέχει η τσέπη.
Με το 535 είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.583
Reaction score
94.462
Βέβαια με το android υπάρχει ο περιορισμός ότι οι εφαρμογές αποθηκεύονται μόνο στην μνήμη του τηλεφώνου,ενώ σε windows μπορείς και στην κάρτα μνήμης.
Νομίζω αποθηκεύονται, αλλά όχι όλες.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα και πάλι

Ψάχνοντας για το 640, βρήκα το 640 XL, που έχει μεγαλύτερη οθόνη και για μένα αυτό είναι σημαντικό, προκειμένου να διευκολύνομαι στην ανάγνωση των παρουσιαζομένων σ' αυτήν. Παρατηρώ όμως ότι υπάρχουν 2 εκδόσεις, μια σε 3G/3.5G και μια σε 4G, που είναι και ακριβότερη.

Η ερώτησή μου είναι αν όντως ισχύει αυτό, αφού το συγκεκριμένο μοντέλο βγήκε φέτος και λογικά - ως μοντέλο - θα έπρεπε να είναι σε όλες του τις εκφάνσεις 4G.

Υπάρχουν πράγματι 2 εκδόσεις (3G και 4G)?
-
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.583
Reaction score
94.462
Αν το χρειάζεσαι κι αν υπάρχει 4G στη περιοχή που θα είσαι τις περισσότερες ώρες, ναι.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.703
Reaction score
83.396
Προς Παναγιώτη και Greecstrike:

Το 4G είναι πρακτικά κλάσεις ανώτερο από το 3G. Όταν η κεραία του παρόχου δεν είναι "φορτωμένη" οι ταχύτητες είναι εντυπωσιακές.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.994
Reaction score
8.045
Καλημέρα.

Από την μικρή συμβίωση με την 640 μπορώ να διαβεβαιώσω ότι για κάποιον που έχει κάποια εμπειρία στο "παραθυρικό" περιβάλλον θα την βρει πολύ βολική μιας και έχει να κάνει με ένα ακόμη προϊόν της.

Γνώριμο λοιπόν το περιβάλλον και από την πρώτη στιγμή νιώθεις ότι γνωρίζεις τα πάντα.

Ειδικά προσωπικά που δεν έχω προηγούμενη εμπειρία σε adroid, με έχει βολέψει πάρα πολύ.

Επίσης στο κόστος της, δεν υπάρχουν και πολλές άλλες σοβαρές επιλογές.

Κάποια δε στιγμή θα γίνει και αναβάθμιση (φαντάζομαι) σε περιβάλλον 10, μιας και το αναφέρεις. (Πάντως και τώρα τα μενού της είναι μια χαρά).
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα.

Από την μικρή συμβίωση με την 640 μπορώ να διαβεβαιώσω ότι για κάποιον που έχει κάποια εμπειρία στο "παραθυρικό" περιβάλλον θα την βρει πολύ βολική μιας και έχει να κάνει με ένα ακόμη προϊόν της.

Γνώριμο λοιπόν το περιβάλλον και από την πρώτη στιγμή νιώθεις ότι γνωρίζεις τα πάντα.

Ειδικά προσωπικά που δεν έχω προηγούμενη εμπειρία σε adroid, με έχει βολέψει πάρα πολύ.

Επίσης στο κόστος της, δεν υπάρχουν και πολλές άλλες σοβαρές επιλογές.

Κάποια δε στιγμή θα γίνει και αναβάθμιση (φαντάζομαι) σε περιβάλλον 10, μιας και το αναφέρεις. (Πάντως και τώρα τα μενού της είναι μια χαρά).
Καλημέρα σε όλους και πάλι.

Σ' ευχαριστώ, Βάκη, για την επισήμανσή σου. Όντως, οι γνώμες διΐστανται σχετικά με την "χρηστικότητα" του - όποιου - Lumia, αφού το "παραθυρικό" περιβάλλον είναι μη γνώριμο σε όλους τους χρήστες κινητών τηλεφώνων, ή ακόμα και σ' αυτούς που είναι γνώριμο, έχουν μάθει να ξεχωρίζουν το μεν από το δε περιβάλλον (με το "μεν" εννοώ το περιβάλλον που προσέφεραν ή προσφέρουν τα κινητά μέχρι σήμερα, πριν μπεί στο παιχνίδι η Microsoft και με το"δε" εννοώ το παραθυρικό περιβάλλον των υπολογιστών που τρέχουν κάποια έκδοση των Windows). Ξέρετε, ο ανθρωπινος εγκέφαλος έχει μάθει να τακτοποιεί τα δεδομένα με έναν παράξενο τρόπο και πολλές φορές αρνείται ή αργεί να τα συνδέσει και να τα συνθέσει.

Έτσι, να κάποιος έχει μάθει να δουλεύει πάνω σε ένα άλλο περιβάλλον, το διαφορετικό, έστω κι αν του είναι γνωστό, του φαίνεται άγνωστο.
-
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.994
Reaction score
8.045
Η γνώμη μου ίσως δεν είναι αντικειμενική διότι όπως προανέφερα, δεν έχω μεγάλη εμπειρία σε περιβάλλον adroid.
Από το παλιό γνωστό σύστημα των πρώτων κινητών (χωρίς οθόνες αφής κλπ), πέρασα σε περιβάλλον apple. Το οποίο περιβάλλον έχει τις γνωστές ευκολίες, αλλά και ιδιοτροπίες.
Το περιβάλλον δε των lumia, μου φάνηκε πάρα πολύ οικείο, κυρίως εξ αιτίας της εμπειρίας μου στους Η/Υ.

Ίσως αν είχα και εγώ μηχανάκια με adroid κατά τις προηγούμενες αγορές, να είχα διαμορφώσει διαφορετική άποψη.

Αν θέλετε την άποψή μου σχετικά με τα δύο λειτουργικά, apple vs lumia, θεωρώ πιο απλό και βολικό αυτό του lumia. Σχετικά δε με τις extra εφαρμογές δεν βλέπω κάτι να μου έχει λείψει από την προηγούμενη μου επιλογή...
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top