ντιζα σελας ποδηλατου


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Η ντίζα ταιριάζει μόνο σε ΜΤΒ ή ταιριάζει και σε road bikes;

(δεν ξεκαθαρίζει κάτι στο site, για αυτό ρωτάω)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
η διαμετρος οριζει το που θα μπει, μπαινει παντου μονο οριο βαρους αναβατη , αν υπαρχει.....
εξξαλου στο ποδηλατα βουνου το ζορι ειναι μεγαλυτερο, οποτε υπαρχει μονο το πεναλτι του βαρους που εδω ειναι
ανυπαρκτο.......(αν θες φωτο με το πραγματικο βαρος μου λες.
Το καρμπον αποσβαινει τους κραδασμους καλυτερα απο καθε αλουμινιο,
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Άρα, μετράω τη διάμετρο της ντίζας που έχω τώρα στο road bike για να δω εάν ταιριάζει, σωστά;
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Άρα, μετράω τη διάμετρο της ντίζας που έχω τώρα στο road bike για να δω εάν ταιριάζει, σωστά;
Συγνώμη για τη παρέμβαση αλλά...
Θα πρέπει να γνωρίζεις και τη κατάλληλη απόσταση offset της ντίζας, ώστε να ταιριάζει στο σωματότυπο σου επάνω στο πλαίσιο που έχεις.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Συγνώμη για τη παρέμβαση αλλά...
Θα πρέπει να γνωρίζεις και τη κατάλληλη γωνία offset της ντίζας, ώστε να ταιριάζει στο σωματότυπο σου επάνω στο πλαίσιο που έχεις.
Πέτρο, ευχαριστώ για την - ενημερωτική - παρέμβαση. Αντιλαμβάνομαι ότι θα πρέπει να γνωρίζω τις γωνίες offset και των δύο ντίζων, έτσι ώστε να μπορώ να συγκρίνω και να καταλήξω στο συμπέρασμα εάν όντως ταιριάζει στο πλαίσιό μου ή όχι. Τη γωνία της ντίζας μου, θα τη βρω.

@argi: Ποια είναι η γωνία offset της ντίζας σου;:)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Πέτρο, ευχαριστώ για την - ενημερωτική - παρέμβαση. Αντιλαμβάνομαι ότι θα πρέπει να γνωρίζω τις γωνίες offset και των δύο ντίζων, έτσι ώστε να μπορώ να συγκρίνω και να καταλήξω στο συμπέρασμα εάν όντως ταιριάζει στο πλαίσιό μου ή όχι. Τη γωνία της ντίζας μου, θα τη βρω.

@argi: Ποια είναι η γωνία offset της ντίζας σου;:)
Από λάθος έγραψα γωνία (το διόρθωσα αργότερα στο μήνυμα μου) ενώ το σωστό είναι απόσταση και μετριέται σε χιλιοστά.
Είναι η απόσταση που χωρίζει το κεντρικό σημείο της ντίζας από το σημείο ένωσης της με τη σέλα.
Καθορίζει την οριζόντια απόσταση του κορμού μας από τη μεσαία τριβή, σε συνδυασμό πάντα με τη ρύθμιση της σέλας μας.
Θα πρέπει δηλαδή η απόσταση offset της ντίζας να είναι τέτοια, ώστε να επιτρέπει την τοποθέτηση της σέλας στο κατάλληλο σημείο χωρίς πρόβλημα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
0 - ειναι η ισια ,
αλλα και σε αυτο παιζει ρολο η γεωμετρια του σκελετου ,
ποσο μπροστα ( αν ) ερχεται ο καθετος σωληνας) ωστε να ξερεις αν εχει περιθωριοα για τι ντιζα
βασικα το οφσετ απο ντιζα σε ντιζα διαφερει
αν ξερουμε τι ντιζα φορας (απλη η με οφσετ) και ποσο μπορουμε να δουμε μετα καποια πραματα
(και να πουμε)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
ΟΚ, σας ευχαριστώ και τους δύο.

Θα κοιτάξω το manual του ποδηλάτου και θα ενημερώσω την αγγελία.

Εννοείται ότι εάν κάποιος από όσους διάβασαν ή/και διαβάσουν την αγγελία, ενδιαφέρεται για την ντίζα του argi, μπορεί να την αγοράσει. Ναι μεν ενδιαφέρομαι, αλλά δεν την δέσμευσα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αν σε βοηθαει το layback της ντιζας
point to point
με μια ισια ντιζα
υπαρχει διαφορα σκαρτου cm
οποτε βλεπεις καθιστος στο ποδηλατο σου , αν εχεις τετοιο περιθωριο.
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.347
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top