22 συμβουλές αν θέλετε να αρχίσετε μια συλλογή βινυλίων




Μηνύματα
463
Reaction score
575
Η βελόνα σας (ή η γραφίδα, όπως επίσης ονομάζεται) .......
Πρωτη φορά διαβαζω κάτι τέτοιο. Εσείς;;
Εχει και άλλα παραξενα που μάλλον οφειλονται σε κακη μεταφραση
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
"Το παχύτερο, βαρύτερο βινύλιο θα εξασθενήσει πιο αργά από ό, τι ένα λεπτότερο πιεστικά "...

μεχρι εκει διαβασα... δεν παει αλλο...
 




AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Γιατί όχι;
Να σου πω γιατί.

Το 99,8% των καινούργιων σφραγισμένων δίσκων που κυκλοφορούν είτε είναι από ψηφιακά μάστερ είτε σε κάποιο σημείο στα τρία στάδια "παραγωγής" των έχει μπει "ψηφιακό χέρι" (DAA ή DDA ή ADA), άρα αν ο στόχος είναι η "αναλογική" αναπαραγωγή αυτή έχει πάει περίπατο.

Άσε που είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ οι καινούργιοι δίσκοι. Στην καλύτερη περίπτωση 17-18 € ο ΕΝΑΣ δίσκος. Μια συνδρομή στο Tidal (20€/μήνα) ή Spotify (7€/μήνα) για όλη τη μουσική του κόσμου είναι πρακτικά δωρεάν για το μέγεθος της μουσικής βιβλιοθήκης που μπορεί να έχει κάποιος.

ΟΜΩΣ, αν κάποιος θέλει να ξεκινήσει μια συλλογή με μεταχειρισμένους δίσκους, σε καλή κατάσταση και τιμή, παραγωγής πριν το 1979-1981 (ώστε να είναι ως επι το πλείστον ΑΑΑ) τότε ΟΚ.
Βέβαια αργά ή γρήγορα θα υπάρξουν σοβαροί και ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟΙ περιορισμοί ως προς την ποικιλία του μουσικού περιεχομένου.

Φιλικά, Άρης
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Σύμφωνοι, αλλά εμένα εξακολουθεί να με γοητεύει το μέσον παρόλους τους περιορισμούς που ανέφερες και θα ήθελα οι νέοι να γνωρίσουν αυτό το μέσο.
Οι επιλογές πιά είναι απεριόριστες.
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
932
Reaction score
1.629
Συμφωνώ, και εγώ ενίοτε παίζω με πικαπ όχι για την ποιότητα αναπαραγωγής αλλά γιατί μου φέρνει στο μυαλό αναμνήσεις ωραίες από τότε που ήμουν πιτσιρικάς που ο πατέρας μου με άφηνε 2-3 ωριτσες τα Σαββατοκύριακα να παίξω τους δίσκους που είχα αγοράσει με το χαρτζιλίκι μου στο πικάπ του.

Το δυστύχημα με την νέα γενιά είναι ότι γνωρίζουν το μέσο αυτό ως ένα fashion trend, αν τους μιλήσεις για ADA ΑΑΑ DAA και προσπαθήσεις να τους εξηγήσεις σε κοιτάνε σαν εξωγήινο.

Από την άλλη χαίρομαι πολύ όταν αραιά και που κάθομαι με τον γιο μου που είναι 8,5 ετών, τον αφήνω να διαλέξει εκείνος κάποιο δίσκο (συνήθως επιλέγει βάση εξωφύλλου) και ακούμε λίγη μουσική.

Ωραία πράγματα...:)
 





S

sk4t4

Guest
[QUOTE="AriPetro, post: 2001467, member: 32959"Άσε που είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ οι καινούργιοι δίσκοι. Στην καλύτερη περίπτωση 17-18 € ο ΕΝΑΣ δίσκος. Μια συνδρομή στο Tidal (20€/μήνα) ή Spotify (7€/μήνα) για όλη τη μουσική του κόσμου είναι πρακτικά δωρεάν για το μέγεθος της μουσικής βιβλιοθήκης που μπορεί να έχει κάποιος.[/QUOTE]


Δε νομιζω οτι οι καινουριοι δισκοι ειναι ακριβοι διοτι εχουν μεγαλο κοστος παραγωγης.Eκει που υπαρχει ληστεια ειναι στις τιμες των cd.
 

Μηνύματα
606
Reaction score
577
Δε νομιζω οτι οι καινουριοι δισκοι ειναι ακριβοι διοτι εχουν μεγαλο κοστος παραγωγης.Eκει που υπαρχει ληστεια ειναι στις τιμες των cd.
Σωστοοοοοοοος !!!!! με 10 λεπτα κοστος το δισκακι και με ενα εξωφυλλο θελουν να παρουν 20αρικα!
 

Μηνύματα
32
Reaction score
7
Καλησπέρα κι απο μένα. Νεούδι στο avsite, δυστυχώς όχι και στα χρόνια. Όσον αφορά στο θέμα του thread, έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να συλλέγω βινύλια. Εχω γίνει αρκετά πρακτικός. Είναι και οικονομικοί λόγοι, και αισθητικοί (άρχισαν να μου τη σπάνε οι έμπορες)... Παρ' όλα αυτά θεωρώ ότι συνολικά η εμπειρία του να ακούς μουσική απο δίσκο είναι απαράμιλλη. Πιστεύω ότι η γενιά μου, που μυηθήκαμε στη μουσική μέσα απο βινύλια που αγοράζαμε με οικονομίες καθώς και κασσέτες, "δεθήκαμε¨με τις μουσικές αυτές με έναν μοναδικό τρόπο. Οι ήχοι αυτοί έγιναν κομμάτι μας και η μουσική μέρος της ταυτότητας μας. Συνυπολογίστε το ψάξιμο, το διάβασμα κλπ... Άλλη εμπειρία.
Σήμερα πλέον το βινύλιο αξίζει και για ιστορικούς λόγους. Λ.χ., τραβάω απο τη δισκοθήκη μου το KILL 'EM ALL στην έκδοση της Megaforce του '83, ξέρω ότι έχω στα χέρια μου ένα κομμάτι ιστορίας. Ή το Highway 61 revisited το αυθεντικό... ιστορικό κειμήλιο πραγματικό!
Εν κατακλείδι, δεν θα ξεκινούσα σήμερα να συλλέγω, αλλά απο την άλλη δεν πρόκειται ποτέ να πουλήσω τη συλλογή μου (αν και λένε "ποτέ μη λές ποτέ"...)
Συμφωνώ επίσης οτι δεν αξίζει να αγοράζεις βινύλια, όταν έχει μπεί ψηφιακός δάκτυλος. Είναι τυπικό μεταμοντέρνο εμπόρευμα, για να κάνω και την κοινωνιολογική μου αναφορά :) [λ.χ. στυλ ουζερί αλλά όχι ουζερί, στυλ μπακάλικο αλλά όχι μπακάλικο κλπ.]
 

Μηνύματα
606
Reaction score
577
Καλως τον!Θα συμφωνήσω μαζι σου με τα περισσότερα που προαναφέρεις! οι οικονομικοι λογοι σίγουρα είναι αγκαθι για την αγορα βινυλιου για πολλους (και για μενα), αλλα αυτό δεν πρεπει να μας κανει να σταματήσουμε! οσους μπορει ο καθενας, τρεις, δυο, έναν, η χαρα είναι ιδια! τωρα οσο αφορα τους καινουριους και ψηφιακά επεξεργασμενους δισκους: δεν μπορω να καταλαβω γιατι μην αγορασω εναν τετοιο δισκο αφου παίζει πολύ καλα και με ευχαριστεί στο σύστημα μου????
 

Μηνύματα
32
Reaction score
7
Καλως τον!Θα συμφωνήσω μαζι σου με τα περισσότερα που προαναφέρεις! οι οικονομικοι λογοι σίγουρα είναι αγκαθι για την αγορα βινυλιου για πολλους (και για μενα), αλλα αυτό δεν πρεπει να μας κανει να σταματήσουμε! οσους μπορει ο καθενας, τρεις, δυο, έναν, η χαρα είναι ιδια! τωρα οσο αφορα τους καινουριους και ψηφιακά επεξεργασμενους δισκους: δεν μπορω να καταλαβω γιατι μην αγορασω εναν τετοιο δισκο αφου παίζει πολύ καλα και με ευχαριστεί στο σύστημα μου????
Καλώς σας βρήκα! Σίγουρα, αν έχεις την δυνατότητα, μπορείς να βιώσεις την εμπειρία του βινυλίου και με νέες εκδόσεις, και δείχνει ότι είσαι "μερακλής" μουσικόφιλος, αν μου επιτρέπεις την έκφραση. Απλά (ή τουλάχιστον όπως το σκέφτομαι εγώ), σε κάποια φάση της παραγωγής του μέσου, ο ήχος έχει διαλυθεί (ή αναλυθεί, αν θες) σε 0 και 1 και έχει ανασυσταθεί ως ψηφιακό άρχείο. Αν έχουμε ψηφιακά επεξεργασμένη μουσική, προτιμώ πλέον να πάω κατευθείαν σε ψηφιακό φορμά, με όλες τις ευκολίες που αυτό παρέχει. Την εμπειρία του αναλογικού ήχου, με όλη την υπέροχη "υλικότητα" της και την "ιεροτελεστία" που τη συνοδεύει, την απολαμβάνω ακόμα ακούγοντας τα παλιά μου δισκάκια (δυστυχώς, αρκετά αραιά πια...).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.391
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top