New Wave 70's - 80's - 90's - 00's - 10's

S

sk4t4

Guest
Δεν θα έλεγα τους Οδοντιάτρους ακριβώς εκπροσώπους του νέου κύματος, μάλλον το αντίθετο, εκπροσώπους του παλιού κύματος, αλλα συγχωρείσαι λόγω έρωτα. Βέβαια sk4t4 τα έκανες πάλι, αλλα ο έρωτας σε έσωσε για μια ακόμα φορά.:rofl::rofl::rofl:
Αν αρχισουμε να ψειριζουμε την μαιμου τοτε ουτε οι Stranglers ειναι New Wave αφου προυπηρξαν κατα μερικα χρονια του New Wave ουτε και Punk φυσικα παροτι ακομα και στην ιδια την Αγγλια στο Punk τους κατετασσαν.Οσο για τις επιρροες των Dentists φυσικα και προερχονται και απο την δεκαετια του 60 αλλα μην ξεχνας οτι στον ορο New Wave συμπεριλαμβανονταν οι πιο ετεροκλητες μουσικες επιρροες (τοσο ετεροκλητες που η μουσικη μου "φανατιλα" απερριψε πολλες απο αυτες απο την εποχη που ημουνα εφηβος).
Βεβαια, ομολογω, πριν προλαβεις να μου το υπενθυμισεις, οτι κι εγω ψειρισα τη μαιμου με τους Seeds...
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Αν αρχισουμε να ψειριζουμε την μαιμου τοτε ουτε οι Stranglers ειναι New Wave αφου προυπηρξαν κατα μερικα χρονια του New Wave ουτε και Punk φυσικα παροτι ακομα και στην ιδια την Αγγλια στο Punk τους κατετασσαν.Οσο για τις επιρροες των Dentists φυσικα και προερχονται και απο την δεκαετια του 60 αλλα μην ξεχνας οτι στον ορο New Wave συμπεριλαμβανονταν οι πιο ετεροκλητες μουσικες επιρροες (τοσο ετεροκλητες που η μουσικη μου "φανατιλα" απερριψε πολλες απο αυτες απο την εποχη που ημουνα εφηβος).
Βεβαια, ομολογω, πριν προλαβεις να μου το υπενθυμισεις, οτι κι εγω ψειρισα τη μαιμου με τους Seeds...
Βρε παρεξηγιαρη sk4t4 την τρίχα την έκανες τριχιά. :lolsign: Αλλα συγχωρείσαι για μια ακόμη φορά λόγω έρωτα.:lolsign:. Τελος πάντων για να το κλείσουμε, χωρίς παρεξήγηση, οι Οδοντίατροι δεν είχαν καμμία σχέση με το new wave ούτε μουσικα ούτε χρονολογικά μιας και άρχισαν να ηχογραφούν το 1985, όταν το new wave, τουλάχιστον ως μαζική τάση ήδη ήταν στην Δύση του, μην πω είχε ήδη τελειώσει. Άντε πάμε και οι δυο τώρα να ψειρισουμε καμμία μαϊμού. :drinks::roflmao: Άντε Και σου αφιερώνω και το ποστ στο νήμα Ψυχεδέλεια - Νέα Γενιά με τους Mr. Elevator & The Brain Hotel. :drinks:
 

S

sk4t4

Guest
Σχετικα παντως με τους Stranglers η αλλα συγκροτηματα το επιχειρημα οτι ηταν οι πατερες η οι παππουδες η οτι αλλο θελεις του οποιουδηποτε μουσικου ρευματος, πραγμα που εχει χρησιμοποιηθει κατα κορον επι δεκαετιες μου θυμιζει το επιχειρημα οτι ο Χριστος ηταν ο πρωτος κομμουνιστης.Εγω τουλαχιστον γελαω με αυτο.Απλως οτι υπηρχε μεσα στην περιοδο του Punk βαφτιζοταν Punk και ετσι εμενε και αυτο ισχυε και για αλλα ειδη Π.Χ. απο την εποχη που εβγαλαν τον πρωτο δισκο τους οι Fleshtones εχω βαρεθει να ακουω και να διαβαζω οτι ειναι γκαραζ...
Και οι Smiths παντως που εχουν κοινα καποια στοιχεια με τους Dentists για την εποχη που ξεκινησαν New Wave θεωρουνταν και αυτοι
 

S

sk4t4

Guest
Βρε παρεξηγιαρη sk4t4 την τρίχα την έκανες τριχιά. :lolsign: Αλλα συγχωρείσαι για μια ακόμη φορά λόγω έρωτα.:lolsign:. Τελος πάντων για να το κλείσουμε, χωρίς παρεξήγηση, οι Οδοντίατροι δεν είχαν καμμία σχέση με το new wave ούτε μουσικα ούτε χρονολογικά μιας και άρχισαν να ηχογραφούν το 1985, όταν το new wave, τουλάχιστον ως μαζική τάση ήδη ήταν στην Δύση του, μην πω είχε ήδη τελειώσει. Άντε πάμε και οι δυο τώρα να ψειρισουμε καμμία μαϊμού. :drinks::roflmao: Άντε Και σου αφιερώνω και το ποστ στο νήμα Ψυχεδέλεια - Νέα Γενιά με τους Mr. Elevator & The Brain Hotel. :drinks:
Δε σε παρεξηγω γιατι εχω καταλαβει τι πειραχτηρι που εισαι και το απολαμβανω.Παντως εχω μαυρα μεσανυχτα απο την νεα σκηνη γιατι επειδη εγω δεν ειμαι του διαδικτυου για να ακουσω ενα καινουργιο συγκροτημα αυτο γινεται με τον παραδοσιακο τροπο..Προταση απο κανεναν γνωστο και φερε και τον δισκο να τον ακουσω.Οποτε καλοδεχουμενη η προταση.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Σχετικα παντως με τους Stranglers η αλλα συγκροτηματα το επιχειρημα οτι ηταν οι πατερες η οι παππουδες η οτι αλλο θελεις του οποιουδηποτε μουσικου ρευματος, πραγμα που εχει χρησιμοποιηθει κατα κορον επι δεκαετιες μου θυμιζει το επιχειρημα οτι ο Χριστος ηταν ο πρωτος κομμουνιστης.Εγω τουλαχιστον γελαω με αυτο.Απλως οτι υπηρχε μεσα στην περιοδο του Punk βαφτιζοταν Punk και ετσι εμενε και αυτο ισχυε και για αλλα ειδη Π.Χ. απο την εποχη που εβγαλαν τον πρωτο δισκο τους οι Fleshtones εχω βαρεθει να ακουω και να διαβαζω οτι ειναι γκαραζ...
Και οι Smiths παντως που εχουν κοινα καποια στοιχεια με τους Dentists για την εποχη που ξεκινησαν New Wave θεωρουνταν και αυτοι
Είσαι πεισματάρης σαν γαϊδούρι αλλα μ'αρεςει αυτό. :p Τελος πάντων, εγω πάντως αγνοώ τους πάντες και τα πάντα σχετικά με τι και που "ανήκε" ποιο group η καλλιτέχνης και βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα σύμφωνα με τα στοιχεία που γνωρίζω και καταλαβαίνω. Όσο για τους Οδοντιάτρους, σκέψου τι θα σου έλεγαν οι ίδιοι αν τους ρώταγες "παιδιά θεωρείτε τους εαυτούς σας μέρος του new wave?" εγω πάντως ήδη γελάω φανταζοντας σε να σου σπάνε το μικρόφωνο στο κεφάλι :lolsign::lol: άντε γεια μας:drinks:
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Δε σε παρεξηγω γιατι εχω καταλαβει τι πειραχτηρι που εισαι και το απολαμβανω.Παντως εχω μαυρα μεσανυχτα απο την νεα σκηνη γιατι επειδη εγω δεν ειμαι του διαδικτυου για να ακουσω ενα καινουργιο συγκροτημα αυτο γινεται με τον παραδοσιακο τροπο..Προταση απο κανεναν γνωστο και φερε και τον δισκο να τον ακουσω.Οποτε καλοδεχουμενη η προταση.
Σωστότατος, συμφωνώ απόλυτα, κι εγω μια απο τα ίδια. Αλλα επειδή το διαδίκτυο ειναι μία ανεξάντλητη πηγή γνώσεων κι επειδή εγω είμαι ενεργός στα μουσικα δρώμενα με την έννοια ότι μου αρέσει να ακούω και να ανακαλύπτω νέα πράγματα δεν υπαρχει άλλη επιλογή, μιας και η δισκογραφία ειναι τεράστια πλέον. Βέβαια, το YT δεν το πολυ πάω, ακούω κυρίως απο Spotify, Bandcamp και κάποια ψαγμένα blogs και forums, και ότι μου αρέσει πολυ το αγοράζω κι όλας, όσο μπορούμε βέβαια με την μπουρδελ@χωρα που έχουμε μπλέξει. Όσο για το πειραχτήρι....αυτά...:lolsign::roflmao::lolsign::biggrin::rofl:κοιτα πάντως, στο ότι δεν συμφωνούμε σε κάποια πράγματα ειναι απόλυτα φυσιολογικό λόγω χάσματος γενεών:D είσαι πενήντα βάλε και είμαι 27 :rofl::roflmao::lolsign:
 

S

sk4t4

Guest
Σωστότατος, συμφωνώ απόλυτα, κι εγω μια απο τα ίδια. Αλλα επειδή το διαδίκτυο ειναι μία ανεξάντλητη πηγή γνώσεων κι επειδή εγω είμαι ενεργός στα μουσικα δρώμενα με την έννοια ότι μου αρέσει να ακούω και να ανακαλύπτω νέα πράγματα δεν υπαρχει άλλη επιλογή, μιας και η δισκογραφία ειναι τεράστια πλέον. Βέβαια, το YT δεν το πολυ πάω, ακούω κυρίως απο Spotify, Bandcamp και κάποια ψαγμένα blogs και forums, και ότι μου αρέσει πολυ το αγοράζω κι όλας, όσο μπορούμε βέβαια με την μπουρδελ@χωρα που έχουμε μπλέξει. Όσο για το πειραχτήρι....αυτά...:lolsign::roflmao::lolsign::biggrin::rofl:κοιτα πάντως, στο ότι δεν συμφωνούμε σε κάποια πράγματα ειναι απόλυτα φυσιολογικό λόγω χάσματος γενεών:D είσαι πενήντα βάλε και είμαι 27 :rofl::roflmao::lolsign:
Μεχρι τωρα εσυ ησουν 28 και εγω 50, πως γινεται εγω να μεγαλωνω και εσυ να μικραινεις;Παντως αυτους τους ιστοτοπους που αναφερεις δεν τους εχω επισκεφθει ποτε, το δε Spotify πρωτη φορα το ακουω στην ζωη μου.Γηρασκω αει διδασκομενος...
 


cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Παντως αυτους τους ιστοτοπους που αναφερεις δεν τους εχω επισκεφθει ποτε, το δε Spotify πρωτη φορα το ακουω στην ζωη μου.Γηρασκω αει διδασκομενος...
Ρε Συ sk4t4 που δουλεύεις? Στο ληξιαρχείο? η στο ΙΚΑ? :lolsign::lolsign::lol:
 

Μηνύματα
2.689
Reaction score
248
Forward Music Quintet



Τα Make Sure και Waiting απο 1ο τους άλμπουμ το 1983 τα επέλεξαν να είναι τα πρώτα τραγούδια στην κάθε πλευρά του βινυλίου, με ωραίο εξώφυλλο και ένθετο με τους στίχους, σπάνιο για την εποχή. Για την ιστορία, να μαθαίνουν οι νεότεροι, έπαιξαν support στους New Order στις 19 Σεπτέμβρη του 1982 (3ημερο στο Σπόρτιγκ, με Birthday Party, Fall, New Order). Ο μουσικός τύπος της εποχής (Ποπ & Ροκ) τους έθαψε για μιμητισμό και μεγαλομανία γιατί είχαν πει στον Νίκο Κοντογούρη ότι όταν αρχίσουν θέλουν να κλείσουν οι πόρτες γιατί δεν γουστάρουν τζαμπατζήδες. Πάντως εισέπραξαν περισσότερα χειροκροτήματα απ' τα άλλα δυο ελληνικά γκρουπ, Magic De Spell και Metro Decay support στους Fall και Birthday Party αντίστοιχα. (για τους αγαπημένους μου Metro Decay θα γράψω μια άλλη φορά)
Νομίζω οτι έβγαλαν άλλα δυο-τρία αδιάφορα άλμπουμ, δεν ασχολήθηκα παραπάνω μαζί τους, μου αρκούν τα δυο αυτά διαμάντια απο το 1ο τους μίνι άλμπουμ.
(πολλά έγραψα, συνήθως είμαι χειρότερος από τον φίλο του Μελίδη :) )
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Forward Music Quintet



Τα Make Sure και Waiting απο 1ο τους άλμπουμ το 1983 τα επέλεξαν να είναι τα πρώτα τραγούδια στην κάθε πλευρά του βινυλίου, με ωραίο εξώφυλλο και ένθετο με τους στίχους, σπάνιο για την εποχή. Για την ιστορία, να μαθαίνουν οι νεότεροι, έπαιξαν support στους New Order στις 19 Σεπτέμβρη του 1982 (3ημερο στο Σπόρτιγκ, με Birthday Party, Fall, New Order). Ο μουσικός τύπος της εποχής (Ποπ & Ροκ) τους έθαψε για μιμητισμό και μεγαλομανία γιατί είχαν πει στον Νίκο Κοντογούρη ότι όταν αρχίσουν θέλουν να κλείσουν οι πόρτες γιατί δεν γουστάρουν τζαμπατζήδες. Πάντως εισέπραξαν περισσότερα χειροκροτήματα απ' τα άλλα δυο ελληνικά γκρουπ, Magic De Spell και Metro Decay support στους Fall και Birthday Party αντίστοιχα. (για τους αγαπημένους μου Metro Decay θα γράψω μια άλλη φορά)
Νομίζω οτι έβγαλαν άλλα δυο-τρία αδιάφορα άλμπουμ, δεν ασχολήθηκα παραπάνω μαζί τους, μου αρκούν τα δυο αυτά διαμάντια απο το 1ο τους μίνι άλμπουμ.
(πολλά έγραψα, συνήθως είμαι χειρότερος από τον φίλο του Μελίδη :) )
Κατα την ταπεινή μου γνωμη έβγαλαν 3 εκπληκτικά albums και για μένα ηταν το καλυτερο ελληνικό group της δεκαετιας του 80. Και σημειωτέον, πρώτον δεν ηταν του στυλ μου και δεύτερον, τοτε τους σνομπαριζα. Γκρουπαρα.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Solid Space - Space Museum (1982) In Phaze Records (cassette only)


Ενα εκπληκτικό Βρετανικό ντουέτο που έβγαλε μονο αυτή την αριστουργηματική κυκλοφορία μονο σε κασέτα και εξαφανίστηκε. Ενα απο τα καλύτερα new wave, minimal, synth pop ever.
 



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Minisex - Valium from LP "Minisex" (1980) Extraplatte Records


Οι Minisex ηταν ένα θαυμασιο New wave electro pop rock από την Αυστρια με μερικα φοβερα και δυσεύρετα albums. Εδώ σε ένα τρομερο κοματι από το πρωτο τους album.
F@ck first...drink later.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Drahdiwaberl - Kaiserhymne / Pink Punk Shirt (Mit Falco) from compilation LP "Wiener Blutrausch" (1979) Schnazz-o-phone Records


Ένα φανταστικο κοματι από ένα Αυστριακο group που δεν κατατασεται ευκολα και που ξεκινησαν το 1969 κι εχοντας περασει από διαφορα ειδη, political, new wave, punk, rock, ολιγον space και electronica, etc...Το κοματι είναι αποκλειστικο και δεν θα το βρειτε αλλου και τραγουδάει ο...Falco, ο οποιος σκοτωθηκε σε αυτοκινητιστικο το 1998.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Red Temple Spirits - Soft Machine from LP "If Tomorrow I Were Leaving For Lhasa, I Wouldn't Stay A Minute More..." (1989) Fundamental Records


:headbang::headbang::headbang: Τα'χουμε πει για τους Red Temple Spirits και την τρελλα που κουβαλαω, δεν ξερω λιγο αυτη η φωνη του William Faircloth, λιγο αυτες οι κατατονικες εμμονικες κιθαρες του Dallas Taylor (Dallas Taylor δεν λεγανε και τον δευτερο drummer των Clear Light?:rolleyes:) μου εχουν καψει τα κυταρρα εδω και πολλα χρονια. bit για bit δεν μου'χει μεινει.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Ptose - Ignobles Limaces (1984) Ayaa Records






https://m.youtube.com/watch?v=MSCcRyRSZV0

Εκπληκτικό, εγκληματικά αγνοημένο experimental, synth, minimal, avant garde pop απο που άλλου? Γαλλία φυσικά.
Faaaaar far out trippy tripiness, we might end up on drugs dancing to nowhere.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
100 Flowers - Horizontal from LP "100 Flowers" (1983) Happy Squid Records


Σημαντικοτατο arty new wave punk, στεκεται θαυμασια μεχρι και σημερα.
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Trisomie 21 - See The Devil In Me from LP "Passions Divisees (1984) Stechak Records


Μπαντα με μυθικό cult status απο το Βέλγιο, με μια αριστουργηματική δισκογραφια, κινούμενη στο χώρο του dark wave, cold wave, new wave. Μεγαλο κόλλημα για πολλα χρονια μεχρι και σημερα, εδω στο opening track απο το αριστουργηματικο δευτερο album τους. Κατατονικο μεχρι εκει που δεν παιρνει αλλο, το επόμενο στάδιο ειναι ο αυτισμός. Και με ενα απίθανο ονομα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.053
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top