Ποδήλατο

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
περιμενοντας να πεσει λιγο η ζεστη και να δω τι διαφορα (στην οδηγηση-ανεση) θα εχουν τα λαστιχα μου χωρις τις σαμπρελες τους....το ποδηλατο ελαφρυνε ενα κλικ ,
εδω που εχει φτασει δυσκολα κατεβαινει το βαρος , το μονο που εμεινε ειναι τιμονι απο τα 150 να πεσει στα 100 gr
και απο 2x10 να το κανω single track
αλλα κανω ανηφορες και το χρειαζομαι (για την ωρα)
α και να δω τι κανει η νεα σελα.......προσεχως εντυπωσεις
για την ωρα εχω ακομα ενα μαθηαμτακι σημερα
και την τεταρτη εχω σε αλλο γυμναστηριο να δοκιμασω για πρωτη φορα τα real ryder
απο οσο εμαθα δουλευει πολυ την μεση
http://www.realryder.com/shop/detail.cfm/the-realryder-abf8/id-1

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Το Σάββατο, 1 Αυγούστου 2015, στο πλαίσιο του 10ου Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Λεμεσού, θα προβληθεί το ντοκιμαντέρ "Bikes vs Cars".

Αν κι είναι εκτός πόλης, θα προσπαθήσω να πάω στην προβολή. Μπορείτε να δείτε πιο κάτω τα trailers του ντοκιμαντέρ:


 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το real ryder , δεν μου πολυ αρεσε,
δεν ηταν οτι επρεπε να το μαθω
....απλα δεν μου αρεσε
ενδιαφερον μονο οι κλησεις σαν μοτοσυκλετα..τιποτα αλλο
Περι ποδηλατου προσφατα εβγαλα τις σαμπρελες απο τα λαστιχα και πλεον ειναι κατι κατι ελαφρυτερο
12 κατι κιλα 29αρι hardtail.......
20150807_175355.jpg
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
καπου κρυμενος και εγω ---0λα τα αριστερα 5 ειναι real ryder
παλμοι 120-180.........για μια ωριτσα....αλλοι και αλλοι στο δεκαλετπο μαζευονται με το φτυαρι
11695936_10155842178050247_4621917183960918150_n.jpg
 







wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
Άντε σιγά σιγά, να ξεκινήσουμε να ανεβαίνουμε στη σέλα... "Έγραψα" ήδη περίπου 100χλμ από την προηγούμενη εβδομάδα, σε χαλαρές διαδρομές και από το Σαββατοκύριακο που μας έρχεται, "μπαίνω" σε full ρυθμούς!
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Άντε σιγά σιγά, να ξεκινήσουμε να ανεβαίνουμε στη σέλα... "Έγραψα" ήδη περίπου 100χλμ από την προηγούμενη εβδομάδα, σε χαλαρές διαδρομές και από το Σαββατοκύριακο που μας έρχεται, "μπαίνω" σε full ρυθμούς!
Εγώ γύρισα από διακοπές με την μέση πολύ ζορισμενη....θα περιμένω λίγο ακόμα. ...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.942
Reaction score
20.445
"Έγραψα" και χτες 21χλμ σε περίπου 1 ώρα. Πολυποίκιλη διαδρομή, ξεκινάει με 1χλμ ανηφόρα με κλίση 8-10%, περνάει μέσα από χωριά (μία ανηφόρα με κλίση 13%, Jesus!), ο δρόμος σε κάποιες φάσεις προσφέρεται για sprints (έπιασα 66.6χλμ max speed - σατανικό νούμερο, χαχαχαχα) ενώ δεν λείπουν και οι "τεχνικές" κατηφόρες.

Μια χαρά ήταν, ότι πρέπει για απογευματινή άσκηση. Θα την κάνω ξανά με το group το Σάββατο, είμαι περιέργος να ακούσω τις απόψεις τους.
 

Μηνύματα
561
Reaction score
1.003
Κι εγω μετα τους μονι καυσωνες που θα εχουμε αυτη την εβδομαδα θα ξανακαβαλησω... Αυτες τις μερες θα γινει μια συντηρηση και με το που δροσισει ξεκινω!
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
σχετικα τωρα με τις κατασκευαστικες προδιαγραφες
βλεποντας την ντιζα ( που εφυγε) στον ζυγο του ποδηλαταδικου
και μετα στο ζυγο του σπιτιου
μου εκανε εντυπωση ποσο μπορει να χανει ο κατασκευαστης.
Δεν μιλαμε για βαρυτερη ντιζα
αλλα για πιο ελαφρια.
Εκει που δινει ο crankbrothers 160 gr
περιπου
στο ποδηλαταδικο την ειδα 115
και εκει κοντα την ειδα στο σπιτι.
Και μιας και εχω καμποση εμπειρια σε μετρητικα οργανα,
την βουταω και παω σε ενα ζυγο στην παλια μου δουλεια.
Ζυγο χημειου που ανα μηνα ελεγχεται απο αναλγο τμημα και ρυθμιζεται (αν χρειαστει)
Και εκει ειδα οτι ο crankbrothers απλα χανει 45 gr.....
Και ο ζυγος στην δουλεια που μετρησει την ντιζα τσεκαριστηκε απο εναμ τον ιδιο, για να μην χανει πανω απο 0,5 gr
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Η σύζυγος είχε αγοράσει πριν 15-20 χρόνια ένα Mercier Tour de France (από τον Τσιπίδη).
Το Σαββάτο το έβγαλα απο την αποθήκη και το πήγα για μάζεμα-φτιάξιμο για να γίνει και πάλι λειτουργικό. Σκοπός είναι να πηγαίνει με αυτό στην δουλειά (καιρού επιτρέποντος) για να έχω εγώ το αυτοκίνητο για τα πήγαινε έλα των παιδιών.
Θα αλλαχτούν λάστιχα, αλυσίδα, ντίζες, καλώδια, ταινία τιμονιού και φυσικά σέλα (αν και μάλλον θα της βάλω την milano/spesialized που έχω στο megisto και θα πάρω μια πιο οικονομική για αυτο, αφού το χρησιμοποιώ πολύ λίγο).
Ότι λύνεται και γρασάρετε θα λυθεί. Και βλέπουμε.....
Μόλις είναι έτοιμο θα το ανεβάσω μια φωτό...
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top