Το home cinema του Huey του Louie και του Diy

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
λοιπόν με περισσότερη ηρεμία σήμερα
το sub μόνο του,το κεντρικό μαζί με το sub... k to sub μετρημένο από το κανάλι του κεντρικού για να σιγουρευτώ οτι οι ανωμαλίες προκύπτουν από τα Main.το crossover στον AV είναι στα 80hz αλλά μάλλον η κλίση του δεν είναι αρκετή κ δημιουργεί αυτή την κορυφή στα 54hz.

propersubcenter.jpg


ευτυχώς τα m-audio m3-6 έχουν κ δικό τους crossover στα 80 κ στα 100.στην θέση 100hz λύθηκε το πρόβλημα στα 54hz.
στα 100hz το πρόβλημα παραμένει,έχουν κ φίλτρο +/- 6db στα 100hz ακριβώς αλλά δεν βοηθάει κ πολύ :(
είναι το bass reflex στο πίσω μέρος οπότε λογικό.

με διάφορες δοκιμές έφτασα εδώ

alleqed.jpg


ναι μεν η κορυφή στα 100hz παραμένει στο κεντρικό κ στα surround αλλά μειώθηκε κατά 10db περίπου.

30-8-15 centersub.jpg


30-8-15 centersub spectr.jpg


το πιο αποτελεσματικό για την μείωση τον κορυφών στα 100hz ήταν η κάλτσα στο port :D...συμβάλει το port στην ψύξη των ηλεκτρονικών που έχουν μέσα τους?
 


profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Στην ένταση που παίζεις, χλωμό. :p
σιγά κύριος,30db μας λείπουν μόνο.:p

άψογα τότε.να σταματήσω να μετράω την θερμοκρασία τους ir θερμόμετρο :D
δεν είδα διαφορά πάντως.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Χαμηλα, χωρις εξωμαλυνση δε δειχνει σωστα, το waterfall ειναι λαθος μην πολυ μετακινεις τα ρυθμιστικα κρατα καποιες σταθερες :D

χρηση φιλτρων ενεργου κροσσ κοβουν headroom!! οι εκρηξεις θα ακουγονται σαν πορδες:p:p

βελτιωσεις απο την καθυστερηση (αποστασεις )εαν και οσο ειναι εφικτο.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Χαμηλα, χωρις εξωμαλυνση δε δειχνει σωστα, το waterfall ειναι λαθος μην πολυ μετακινεις τα ρυθμιστικα κρατα καποιες σταθερες :D

χρηση φιλτρων ενεργου κροσσ κοβουν headroom!! οι εκρηξεις θα ακουγονται σαν πορδες:p:p

βελτιωσεις απο την καθυστερηση (αποστασεις )εαν και οσο ειναι εφικτο.
τι εννοείς δεν δείχνει σωστά??
το sub ένα φίλτρο έχει μόνο στα 54hz κ το crossover.κατά τα άλλα παίζει ελεύθερο...στον κάμπο:p
αλλαγές βλέπεις πολλές γιατί δεν είχα κάνει τίποτα ποτέ.αλλά κ πάλι τα πολλά στα Main έγιναν.
σίγουρα καλό είναι το eq να είναι η τελευταία λύση.απλά ήθελα να παίξω με τα menu Μιας κ αυτό δεν το είχα κάνει ποτέ.

η ακριβής τοποθέτηση θα γίνει μόλις οριστικοποιηθούν τα της απορρόφησης στο χώρο(μέχρι τα 100hz) Κ μετά εκ νέου eq.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
χαμηλα να μην χρησιμοποιεις εξωμαλυνση αυτο εννοουσα ...εσυ παντου εβαλες 1/6 στο ειχα πει και ποιο πριν.
με μετρο την απορροφηση, εγω αρχισα να αφαιρω και να προσθετω frk αντι αυτων..
( Foil Reinforced Kraft paper)
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
το σαμπ βαλε να το δουμε απο 20-120hz ανα 5db κλιμακα με 35db διαφορα απο το ανω ακρο με 1/48
χαμηλα να μην χρησιμοποιεις εξωμαλυνση αυτο εννοουσα ...εσυ παντου εβαλες 1/6 στο ειχα πει και ποιο πριν.
τώρα κατάλαβα οτι μιλάς για το διάγραμμα,νόμιζα για το eq.
η μέτρηση είναι από το κανάλι του κεντρικού με κλειστό το κεντρικό όμως.
οπότε ό,τι βλέπεις +10db...δεν το έχω μόνο του πρόχειρο.

subnosmooth.jpg


subnosmoothwat.jpg
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
τα waterfall ανεβασε το στα 800ms για να εχεις καλυτερη εικονα πριν και μετα τις οποιες επεμβασεις,οι βυθισεις στα 70,80 95 μπορουν να ομαλοποιηθουν οταν παιζει το κεντρικο και ρυθμιστουν χειροκινητα απο την ισοσταθμιση του ενισχυτη οσο ειναι εφικτο.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ανεβαινεις σιγα-σιγα...ευγε νεε μου :)

θα σε διευκολυνει με τις σταθμες και πως θες να παιζεις.
...πας EQ και φτιαχνεις 1/6 smoothing και 20-20khz ανα 10db πινακα ....φτιαξε μια καμπυλη(οπως η μπλε)και κοιτα να εισαι κοντα σε αυτη(κατω απο +/- 5db...π.χ.τρεις καμπυλες

000000.jpg 111111.jpg 222222.png
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
ένα μικρό Update

double the baffle

IMGP0123.JPG


IMGP0124.JPG



κ τα νεύρα ( όχι τα δικά μου του sub)

IMGP0127.JPG


αύριο ή δευτέρα θα παραλάβω ένα καλούπι από τόρνο για τα flares των Ports.τα οποία επειδή είναι μονοκόμματα πρέπει να μπούν πρίν κλείσουν τα κουτιά.

κ μετά λίγα πρέπει να γίνουν για καλλωπισμό κ έτοιμα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Βιδες δε θα βαλεις και γιατι? δε ξερω τι αντοχη εχουν στις πιεσεις που θα δεχτουν εκει μεσα οι κολλησεις.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
στην μπάφλα,για το κομμάτι που προστέθηκε για να γίνει πιο χοντρή όχι.
αν αρχίσει να ξεκολλάει από την πίεση τόσο μεγάλη επιφάνεια κόλλησης οι βίδες θα κρατήσουν λίγα δευτερόλεπτα ακόμα.(δεν υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσει βέβαια)

αν εννοείς στα νεύρα είναι ακουμπισμένα απλά για την φωτογραφία,δεν μπορώ να τα τοποθετήσω μόνιμα αν δεν έχω έτοιμα περασμένα τα Ports.όταν είναι έτοιμα θα κολληθούν κ θα έχουν κ βίδες,κυρίως όμως για άσκηση πίεσης μέχρι να στεγνώσει η κόλλα.
αν σπάσει η ένωση με κάποιο τρόπο στα πλαίσια της φαντασίας,κ πάλι η βίδα θα είναι λιγότερο από άχρηστη.

γενικότερα στην όλη κατασκευή αν καταρρεύσει κάτι θα είναι το ίδιο το mdf κ όχι κάποια ένωση.αλλά κ πάλι δεν το θεωρώ πιθανό.
το sub που είναι τώρα στο home theater ούτε διπλή μπάφλα έχει ακόμα(μισή της μισής έχει για την ακρίβεια αφού έχει χωνευτεί το μεγάφωνο),ούτε νεύρα,ο μαγνήτης είναι στον αέρα κ το καπάκι του είναι βιδωμένο στα τέσσερα άκρα απλά.
στις εντάσεις που παίζω δεν έχει θέμα.σίγουρα η καμπίνα προσθέτει κάποιες παραμορφώσεις επειδή δεν έχει νεύρα αλλά δεν ακούω κάτι,δεν βλέπω κάτι στις μετρήσεις οπότε δεν με απασχολεί για την ώρα.

μια φορά που ανέβασα την ένταση αρκετά βέβαια το καπάκι κουδούνιζε αλλά λογικό είναι αυτό,είναι 73cm κ πιασμένο μόνο στα στις γωνίες,τα χρειάστηκα αλλά ήταν πολύ πάνω από το το επίπεδο που βλέπω ταινίες.

αν μέχρι να το κάνω κ αυτό σωστό το μεγάφωνο έχει σκίσει την μπάφλα στην μέση,γιατί ουσιαστικά πατάει στο μισό πάχος την ώρα που είναι στον αέρα,βλέπουμε :D

με τις μπόρνες δεν έχω σκεφτεί καθόλου τι να κάνω,καμία ιδέα?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
ενας αρσιβαριστας που σηκωνει 150 κιλα οριακα, εαν προσθεσεις ενα γραμμαριο δεν, ετσι και τις βιδες σαν αθροιστικη βαση τις θεωρουσα, τελοςπαντων απορια ειχα, εσυ γνωριζεις καλυτερα απο ξυλα.
για τις βιδες παντως του μεγαφωνου, (αυτο θα το εκανα και σε οποιοδηποτε ηχειο κατασκευαζα) θα φροντιζα να τοποθετουσα σπυρωμα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο αλλα και να εχω τη δυνατοτητα απειρων σφιξε-λασκαρισε ,στα πειραματα μου λεμε τωρα..
μη βαλεις το πλαστικο μαυρο καπακι που ενσωματωνει τις μπορνες απο τη στιγμη που δεν ειναι παθητικο , 2 τρυπες οσο να περναει η διατομη τους θεωρω την καλυτερη λυση.
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
σωστή σκέψη αλλά αν σπάσει η ένωση έχει καταστραφεί ήδη λίγο πολύ το υλικό μεσα στο οποίο είναι η βίδα.αν ήταν κάποιο σκληρότερο ξύλο φυσικά κ θα είχαν νόημα οι βίδες.
έψαξα για βιδες spax που έχουν πιο πλατύ σπείρωμα αλλά έπρεπε να περιμένω να μου τις φέρουν.

οι βίδες των μεγαφώνων είναι τέτοιες φυσικά

[DOUBLEPOST=1445080279][/DOUBLEPOST]
ενας αρσιβαριστας που σηκωνει 150 κιλα οριακα, εαν προσθεσεις ενα γραμμαριο δεν
αν το κάνουμε κρυφά??:p
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
τι κάθομαι κ φτιάχνω αφού δεν χρειάζομαι ούτε δεύτερο,ούτε ported??
ή έτσι νομίζω τουλάχιστον :D

IMGP0131.JPG


όχι δεν είναι για να κάτσω,το καλούπι για τα flares των ports είναι

IMGP0130.JPG


μια χαρά σφήνωσαν

IMGP0133.JPG


IMGP0134.JPG


IMGP0135.JPG
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
έτοιμοοο...

IMGP0136.JPG



θα μπεί στο HT να σιγουρευτώ οτι δεν σφυρίζουν τα ports, θα βγεί το sealed να ολοκληρωθεί κ θα βαφτούν μαζί!
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εχεις κανει εξαιρετικη δουλεια !!
Πως και δε εβαλες γκρι σωληνες? να μην κανουν αντιθεση , εκτος και εαν τη θες ...η θα μπει καλυμμα μπροστα?
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
σ'ευχαριστώ!!
γιατί γκρί καλέ?αφού άσπρες θα βαφτούν οι καμπίνες...Loljk :D


δεν βρήκα γκρί (στα δύο σημεία που κοίταξα :D) κ θα βαφτούν μαύρες μέχρι μέσα.
αυτό που περισσεύει μπροστά θα κοπεί,στην μπάφλα θα μπεί επένδυση από φυσικό ξύλο μάλλον,δρύς 5mm κ μετά θα γίνει flare με το ρούτερ,όσο mdf μείνει εκτεθειμένο μαύρο.
 




Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top