CRT κανένας άλλος;

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Άστε τα έφαγα μεγάλη πίκρα! ο VP30 τα έφτυσε δια παντός!!! τώρα με κάθε συσκευή που θέλω να δώ
βάζω και βγάζω καλώδια!!! εάν πείτε για splitter, δυστυχώς πρέπει να έχει έξοδο ήχου, και αυτοί είναι
ακριβοί! το πρόβλημα πιθανώς θα λυθεί, μετά τον Σεμπτέμβριο (με κανένα splitter), γιατί ο DUO που
θέλω εγώ είναι ακριβός! βρήκα φθηνά scaler αλλά με 2 εισόδους, ή 3 και DVI, δεν νομίζω οτι με βολεύουν!
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Εμένα ο 7άρης κάνει spikes και χάνει τα χρώματα ενώ δειχνει (κάθε λίγα δευτερόλεπτα για μερικα ms). Μάλλον μετασχηματιστής η διαιρέτης θα ειναι.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Επανέρχομαι, επισκευάστηκε ο scaler με 30 ευρώ, από έναν φίλο! ο G70 όμως κάνει νερά, χάνει την σύγκληση συνέχεια!
δηλαδή δεν βλέπεις έργο! αρχίζει και με κουράζει, τον βλέπω για αντικατάσταση με τον 350! :D
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
και ναι, πήρα έναν 2ο Cine 7 για ανταλλακτικά από τον Ζέρβα.
Έγινε τράμπα το focus board μαζί με τον voltage driver και είδαμε πάλι φως!



Τώρα το focus και η ποιότητα ανέβηκε απίστευτα. Καμία επαφή με πρίν. Τα γράμματα στα windows είναι ποιο καθαρά και ευανάγνωστα.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Αυτές τις πλακέτες έχω δώσει και εγώ για επισκευή! εάν είναι συμφέρουσα θα την κάνω, εάν όχι, θα τον κατεβάσω, και θα ανέβη ο JVC!
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Για να ρωτήσω κάτι τώρα σχετικό με τον scaler! όταν τον έχω σε έξοδο 1080p, ελάχιστα πράγματα μπορείς να διορθώσεις στην εικόνα! το gamma νομίζω και κάτι sync, μόνον σε έξοδο 1080ι, μπορείς να έχεις όλες τις ρυθμίσεις του!!! πως γίνεται να μπαίνει σε passthrough mode μόνο του δεν καταλαβαίνω!!!
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Εχθές έγινε η αποκαθήλωση του SONY G70! φυλάχτηκε στην αποθήκη, μήπως αργότερα (που δεν το νομίζω), επισκευασθεί!!!
θέλω να ευχαριστήσω τον Γιώργο τον Αναμουρλίδη, που χωρίς αυτόν και το μηχάνημά του δεν θα ήταν δυνατή η αποκαθήλωση 80 κιλών!!! φωτό επάνω στο άγχος μας, δεν βγάλαμε! και το μετάνιωσα βέβαια! Τέλος εποχής λοιπόν για τον CRT μου!!!
Τώρα ξεκινά σιγά σιγά, η τοποθέτηση του JVC 350W, η οποία βέβαια θα πάρει λίγο χρόνο!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δλδ μεταφερθηκε εις τοπον χλοερον....

δεν πειραζει Λιακο μου ..
νασαι καλα να θυμασε τις ωραιες εικονες του..:)

...θα τον δωσεις σε ανταλακτικα και θα βγαλεις πολλα...
με τον πρωτο θα βγαλεις και την αγορα του προβολεα :D
Δ..Ακριβος...:party:
 


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Εντάξει, έγραψε 19000 ώρες, δεν έχω παράπονο! και εάν θέλω επισκευάζεται με 1000 €, όμως..............δυστυχώς μπαίνουμε στην εποχή των 4Κ!!!!!! εάν ξοδέψουμε, θα είναι για άλλα μηχανήματα!!! κάνω λάθος?
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το σίγουρο ειναι οτι πανηγυρίζει η γυναίκα του λιακου !
Παει ή κασα πλέον και τα πολλα καλώδια , ένα ψευτοhdmi μόνο και τέλος !
Η τοποθέτηση γιατι θα αργήσει ?
Περιμένεις να λείπει η γυναίκα για να ανοίξεις νέες τρύπες ?
 

Μηνύματα
12.991
Reaction score
8.347
Εντάξει, έγραψε 19000 ώρες, δεν έχω παράπονο! και εάν θέλω επισκευάζεται με 1000 €, όμως..............δυστυχώς μπαίνουμε στην εποχή των 4Κ!!!!!! εάν ξοδέψουμε, θα είναι για άλλα μηχανήματα!!! κάνω λάθος?
καλά κατσε κανα χρόνο χωρις το μπαουλάκι και σου λέω εγω 4Κ!!:D
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Το σίγουρο ειναι οτι πανηγυρίζει η γυναίκα του λιακου !
Παει ή κασα πλέον και τα πολλα καλώδια , ένα ψευτοhdmi μόνο και τέλος !
Η τοποθέτηση γιατι θα αργήσει ?
Περιμένεις να λείπει η γυναίκα για να ανοίξεις νέες τρύπες ?
Όχι οι τρύπες υπάρχουν! απλά πρέπει να βρω τις κατάλληλες γωνίες, και πιθανόν να χρειαστεί και η μία ντίζα από τον CRT, που τον κρατούσε από το ταβάνι! αυτό λόγω του ότι θα πάει λίγο πίσω ο JVC, για να ανοίγει 110''.

ΥΓ. Δημήτρη μην ξεχνάς ότι εδώ και δυο μήνες βλέπω με τον OPTOMA HD20!!!!! :D
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Ελπιζω αυτή την φορα να γίνει κανονική τοποθέτηση και όχι υπό κλίση , υπό γωνία κλπ , κλπ.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ελπιζω αυτή την φορα να γίνει κανονική τοποθέτηση και όχι υπό κλίση , υπό γωνία κλπ , κλπ.
Ούτε εδώ έχω επιλογή δυστυχώς! οι τρύπες είναι έτοιμες, δεν μπορώ να κάνω άλλες, γιατί κατ' αρχήν, ούτε αυτές έπρεπε να γίνουν σε κολόνα της οικοδομής! οπότε θα παίξουμε με την τοποθέτηση της οθόνης, εάν χρειαστεί βέβαια!!!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.423
Reaction score
94.051
ούτε αυτές έπρεπε να γίνουν σε κολόνα της οικοδομής!
Δοκάρι εννοείς μάλλον και πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Δοκάρι εννοείς μάλλον και πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Ναι δοκάρι συγνώμη, το οποίο έχει ήδη 4 τρύπες δυο στο πίσω μέρος (που θα βιδωθεί ο JVC), και δυο από κάτω, που ήταν ο SELECO! παλιά, που τώρα θα κλείσουν, εκτός βέβαια και τις 6 που είναι από τις ντίζες στο ταβάνι! οι οποίες θα κλειστούν, και για τις οποίες σκέφτομαι, ότι η μία ίσως χρειαστεί, εάν πάω ακόμα πιο πίσω τον JVC, γύρω στους 30cm , για να έχω αργότερα 120' ?
αλλά με τις φωτό ίσως καταλάβεις καλύτερα!
 

Attachments


Μηνύματα
111
Reaction score
31
Ηλία έχει πολύ περιθώριο από το lens shift o JVC οπότε μην ανησυχείς. Βάλε το την ρύθμιση για το τραπέζιο στο μηδέν, για να μην σου χαλάει την ανάλυση, και παίξε με το lens shift.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.589
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top