Βελτιωση cross Audio Spectrum Studio 5

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα από σένα και από όλους μας γιατί έβαλε αυτά τα υλικά.
Εδώ αγαπητέ μου κάνεις μεγάλο λάθος.
Μια εταιρία που παράγει ηχεία δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα αλλά επιχείρηση.
Έτσι απώτερος σκοπός της είναι το υψηλότερο δυνατόν κέρδος από τη κάθε κατηγορία προϊόντος, αρκεί να είναι μέσα στον ανταγωνισμό.
Για τα ηχεία λοιπόν ισχύει ότι και για οτιδήποτε άλλο αγοράζεται με χρήματα στον πλανήτη γη.
Από μανταλάκια μέχρι σπίτια.
Έχεις δει κάποιο φτηνό αυτοκίνητο να έχει αξιοπρεπή ελαστικά ή επένδυση στα καθίσματα?
Έχεις δει έτοιμο σπίτι χαμηλής τιμής να έχει αξιόλογα κουφώματα ή πλακάκια?
Ούτε θα δεις ποτέ. Ότι πληρώνεις παίρνεις και εδώ.
Κάνε τον κόπο να ψάξεις στο διαδίκτυο φωτογραφίες του εσωτερικού καθώς και του κυκλώματος διαχωρισμού από ηχεία του ιδίου κατασκευαστή που ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες τιμής.
Μέρα με τη νύχτα και η εσωτερική κατασκευή και τα υλικά.
 



Μηνύματα
280
Reaction score
113
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Πέτρο. Όχι βέβαια στο ότι κάνω μεγάλο λάθος!!!!!!!!

Απλά ένα φτηνό ηχείο ή ενισχυτικό δεν γίνεται ακριβό αλλάζοντας κάποια υλικά και μάλιστα στη τύχη. Αν ήταν έτσι θα το είχε κάνει ο κατασκευαστής από μόνος του (και όχι βέβαια βασιζόμενος στη τύχη) και θα πούλαγε το συγκεκριμένο ηχείο πιο ακριβά.

Ένα φτηνό ηχείο ή ενισχυτικό βγάζει φτηνό ήχο γιατί είναι όλα του τα εξαρτήματα φτηνά. Φτηνά μεγάφωνα με ακριβό κροσόβερ, γιατί; Καλύτερα να αλλάξουμε πρώτα τα μεγάφωνα με πιο ακριβά και μετά βλέπουμε για το κροσόβερ!
 




PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ένα φτηνό ηχείο ή ενισχυτικό βγάζει φτηνό ήχο γιατί είναι όλα του τα εξαρτήματα φτηνά. Φτηνά μεγάφωνα με ακριβό κροσόβερ, γιατί; Καλύτερα να αλλάξουμε πρώτα τα μεγάφωνα με πιο ακριβά και μετά βλέπουμε για το κροσόβερ!
Να πούμε εδώ πως δεν γίνεται απλά να αλλαχθούν οι μονάδες σε ένα ηχείο, αφού ουσιαστικά καταστρέφεται ηχητικά.
Ποιος μίλησε για τύχη? Η λέξη τύχη δεν έχει καμία θέση σε ένα τέτοιο εγχείρημα.
Για το θέμα βελτίωσης ενός ηχείου έχω καλύψει κάθε παράμετρο εδώ...
http://www.avsite.gr/forum/threads/Βελτίωση-ηχείου.145138/
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Για να μην είμαστε σνομπ:
Τζικονομο, όπως σε ενα σπίτι με παλιά κουφώματα, αυτά με το μονό τζάμι, αν βάλεις σύγχρονα πλαστικά κουφώματα με διπλό τζάμι, σταματάει να μπαζει και γίνεται ανθρώπινο, έτσι κ αν βάλεις
σωστά υλικά στο κρος κελαηδούν τα μεγάφωνα, φυσικά μέχρι κει που μπορούν, αλλά καμία σχέση με πρίν.
Κι όπως σωστά σε είπε ο πιτερμενης, κάνεις μεγάλο λάθος. Καλύτερο να μην έχεις προσωπική άποψη για τίποτα όσον αφορά κάτι που δε γνωρίζεις. Ρωτάς και πας μέχρι κει που αντέχει η τσέπη σου.
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Το έχω διαβάσει το θέμα σου για βελτίωση ηχείων και είναι πραγματικά θαυμάσιο. Δεν καταλαβαίνω βέβαια σε τι διαφωνούμε, αλλά δεν πειράζει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Οι απόψεις τύπου "ξέρει ο κατασκευής και δε το πειραζω γιατί θα χαλάσει ο χαρακτηρας του ηχειου κλπ" έχουν την ίδια βαρύτητα με απόψεις του τύπου "ξέρει ο εργολάβος, δεν αλλαζω τα ξύλινα κουφώματα με το μονό τζάμι, κι αν σπάσει κανένα τζάμι πρέπει να βρω ίδιας πρασινιλας παλιό τζάμι να μη χαλάσει η ηχομόνωση του σπιτιού".
Κουραφεξαλα
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Έχω προσωπική άποψη γιατί το έχω παίξει αυτό το παιγνίδι με ακριβά ηχεία και με οικτρά αποτελέσματα. Βέβαια τελικά τα επανέφερα στην αρχική τους κατάσταση……………….
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αγαπητέ Τζικόνομο νομίζω πως την απάντηση την έδωσες πριν μόνος σου, γράφοντας τη λέξη <<τύχη>>.
Προφανώς άλλαζες ότι έβλεπες μπροστά σου, με μόνο σκεπτικό αυτό που θα μπει να είναι ακριβότερο ή να έχουν πει καλά λόγια στο διαδίκτυο.
Συμβαίνουν συχνά αυτά τα φαινόμενα.
Έχω δει <<βελτιωμένο>> ενισχυτή με ποιοτικούς πυκνωτές στο κύκλωμα προστασίας!!!
Θα συμφωνήσω βέβαια με αυτό που λέει και ο Κώστας.
Αυτά τα περί <<άποψης του κατασκευαστή>>, <<μουσικότητας>>, <<αλλοιωμένες χροιές>> και τα σχετικά δεν ισχύουν όταν γίνει αυτό που πρέπει και όπως πρέπει και τα θεωρώ πλέον γραφικά.
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Έχεις δίκιο EAR. Όπως είπα πριν το έχω παίξει το παιγνίδι αυτό και γι αυτό συμφωνώ απόλυτα με το θέμα του Πέτρου για βελτίωση ηχείων, ειδικά στο σημείο που αναλύει το αν αξίζει τον κόπο και το χρήμα. Δεν συμφωνώ όμως με τα συμπεράσματα. Πιστεύω ότι δεν αξίζει ούτε το κόπο ούτε το χρήμα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Αντικειμενικά, αξίζει και τον κόπο, και το χρήμα. Διότι, με τον ίδιο κόπο και με το ίδιο χρήμα, δε μπορείς να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. Με πολύ περισσότερο χρόνο ή με πολύ περισσότερο χρήμα, μπορείς. Τες ΠΑ, το ζαλισαμε.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Καλησπέρα.
Αφου υπάρχει θέμα με τα αντίστοιχα ηχεία , είπα να μην ανοίξω καινούριο θέμα.
Ένας φίλος έπαθε ζημιά σε ένα woofer λόγω παιδικης περιέργειάς . Θα ανεβάσω φωτογραφία. Η ερώτηση μου είναι αν φτιάχνετε ή πρέπει να ψάξει για καινούριο.
image-0-02-05-a5eb93ec920c3f14df98831a878d8f8148d9029dbeb5bdfd3235590cb1b657e6-V.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Φτιάχνεται βέβαια, αλλά δε ξέρω αν χρειάζεται να ασχοληθεί με το θέμα.
Θέλει να ξεκολλήσει το νταστ καπ και να κολληθεί ένα νέο καπάκι.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
αυτο το νταστ καπ , κανει οτι λεει το ονομα του ? εμποδιζει τη σκονη να μπει στο πηνιο (τι ειναι τελος παντων εκει μεσα ?)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top