ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ?

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Σημερα ειπα να δοκιμασω μετα απο κανα πενταμηνο ναι παιξω ενα δισκο βινυλιου στο πικαπ (Roksan Radium 5). Φοραει μια κεφαλη ZYX R-50. Βαζω λοιπον τον δισκο και η κεφαλη κανει πατιναζ! Σε 2΄΄ φτανει στο τελος. Μπα θα θελει καθαρισμα ο δισκος λeω. Καθαριζω τον δισκο και την κεφαλη, αλλα μια απο τα ιδια. Δοκιμαζω αλλους 2-3 δισκους και το σκηνικο επαναλαμβανεται.

Θεωρω οτι η κεφαλη δεν εχει κανει τις απαιτουμενες ωρες για να τα εφτυσε. Ποτε οσο επαιζε δεν μου ειχε δημιουργηθει η παραμικρη υποψια οτι η κεφαλη ειναι στα προθυρα αλλαγης. Τι λετε?
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Τσέκαρε βάρος ανάγνωσης και anti skating αν είναι σωστά.
Το πικαπ το είχες ρυθμίσει εσυ ή κάποιος άλλος το έκανε για σένα;
Αν δεν ξέρεις να το ρυθμίσεις ή φοβάσαι να το πειράξεις καλύτερα φώναξε κάποιον άλλον με εμπειρία στο θέμα.
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Καποιος πηγε να καθαρίσει το πικάπιον ταυτο και χάλασε το βάρος ανάγνωσης ή σου έσπασε εντελώς την βελόνα !
Συνήθως γυναικεία χέρια ή μικρά ανηψάκια παιδάκια κτλ ...
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Παιδια δεν μπαινουν στο δωματιο δια ροπαλου. Η βελονα φαινεται, να προεξεχει, δηλαδη υπαρχει, αλλα λες να απεκτησε ευλυγισια? Θα ξαναδοκιμασω. Το βαριδι ειναι πισω μερια στον βραχιονα, κομματακι δυσκολο να πειραχτηκε.
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστεί νέες ρυθμίσεις.
Φέρε μισή γύρα δεξιόστροφα το βαρίδι και δες εάν αλλάξει κάτι.
Λογικά δεν υπάρχει το απαιτούμενο tracking force για να ισορροπεί σωστά, όσο αφορά την σωστή ανάγνωση και παραμονή της βελόνας στο αυλάκι.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Μοιαζει να ειναι σπασμενη, Σα να ειναι πιο μικρο το στελεχος. Επισης βαζω το δαχτυλο κατω απο την κεφαλη με το πικαπ να μην δουλευει και αφηνω τον βραχιονα, το στελεχος παω προς τα πανω. Δεν ειναι εκεινο το σκληρο και ακαμπτο που γυρναει πανω απο το βινυλιο.

Τωρα τι γινεται? Παω για καινουρια κεφαλη η κατι αλλο? Δεν ειναι καιροι για πεντακοσαρικα.
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
Ναι μάλλον σπασμένη είναι, αν είναι MC δεν μπορείς να κανείς πολλά πράγματα, αν είναι ΜΜ τότε η εταιρεία θα διαθέτει ανταλλακτική
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.282
δωσε φωτο να δουμε τι παιζει.
οταν τη χτυπας με το δαχτυλο, τη βελονα , ακουγεται ηχος? η τιποτα?
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
ε ο φωτογραφος τι αλλο θα ζητησει?
Και μετα θα μου πει πας για αλλαγη ...φωτογραφικης μηχανης!!!
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Γιαννη οταν την ακουμπαει στο δαχτυλο, η οταν ακουμπαει στο βινυλιο (την ωρα που γλυστραει) ακουγεται ηχος.
Πηγα να βγαλω και φωτογραφια και διαπιστωσα οτι η μπαταρια ειναι αδεια, την εβαλα τωρα να φορτισει, αλλα θα κανει καποια ωρα μεχρι να γινει μαχιμη.
 

Μηνύματα
1.173
Reaction score
186
Αν είσαι Αθήνα στείλε μου pm να έρθω να σε βοηθήσω και να σου πω τι πραγματικά συμβαίνει
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Μηχάνημα που με χρηση ανα 5μηνο βγάζει προβλήματα, είναι για πέταμα. Εδώ το κινητό που δουλεύει κάθε μέρα, αν βγάλει ένα πρόβλημα το πετάμε..
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Αν είσαι Αθήνα στείλε μου pm να έρθω να σε βοηθήσω και να σου πω τι πραγματικά συμβαίνει
Απο Αθηνα ειμαι ...περαστικος μια φορα ανα 5 χρονια!

Μου ματαξιανε το πικαπ γμτ. Αυτος ο ΕΑΡ φταιει! Απο τοτε που αλλαξε την προηγουμενη κεφαλη ολο ¨τι δουλεια σου εκανα, ουτε ζυγαρια με το ματι και δες πως παιζει¨ Μπα την αλλη φορα θα παω στον Κογια, αυτος ειναι πιο σοβαρος!
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.933
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top