JVC DLA X-5000,7000,9000


Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Νομίζω ότι η JVC έβγαλε στην αγορά μια νέα σειρά μεταβατική, πριν το μεγάλο βήμα.
Νομίζω ότι τα 1, 3, 5, 6 είναι από τις πιο σηματνικές διαφορές.
Δεν μπορώ να καταλάβω, εαν αυτό ισχύει πραγματικά, την απουσία μετατροπής 2D to 3D.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Ένα πρώτο σχόλιο κι από εμένα:

Πριν 1-2 χρόνια αυτά τα μοντέλα θα αποτελούσαν ονείρωξη (εφόσον η ονομαστική φωτεινότητα τους στέκει). Η δυνατότητα να καλυφθούν πολλές ίντσες με αρκετό φως και μεγάλα νούμερα on/off απουσίαζε και φυσικά είναι ευπρόσδεκτη.
Ωστόσο, θα περίμενε κανείς κάποια πράγματα παραπάνω απ' την jvc. Φυσικά αναφέρομαι σε native 4k μοντέλο και -γιατί όχι-σε μια laser υλοποίηση.
Για να είμαι ειλικρινής η απουσία 4k panel δεν με πειράζει και τόσο, εφόσον πληρούνται οι υπόλοιπες προϋποθέσεις του uhd blu ray. Δηλαδή hdmi 2.0a με hdcp 2.2, υποστήριξη hdr (high dynamic range) και συμβατότητα με dci color gamut.
Κι αν για τα 2 πρώτα υπάρχει βεβαιότητα για την παρουσία τους, για το τρίτο θα πρέπει να δούμε.
Προσωπικά θεωρώ ότι εδώ θα εξαργυρωθούν τα παραπάνω lumens των φετινών μοντέλων (όπως και για το hdr). Δεδομένου ότι λογικά θα χρησιμοποιηθούν χρωματικά φίλτρα για να φτάσουμε στο dci, είναι επόμενο να απαιτηθεί extra φωτεινότητα.
 




Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Επειδη δεν πολυξέρω, είναι σημαντικό το γεγονός πως το contrast σε σχέση με τα προηγουμενα μοντέλα ειναι λίγο πεσμένο; Θα φαίνεται στο μάτι πολύ;

Αυτό να υποθέσω οφείλεται στην αύξηση της φωτεινότητας;
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Γιατί να βγάλη native 4k, όταν θέλουμε ακόμα 2 χρόνια, για ταινίες, players, και δισκάκια 4κ?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.598
Reaction score
94.490
Γιατί υπάρχουν και τα PC.
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Δεν υπάρχει επαρκές υλικό 4Κ για να δικαιολογήσει την ύπαρξη native 4K projectors και στον τομέα του gaming που γνωρίζει μεγάλη άνθηση το 4Κ μόνο οι DLP μπορούν να αντεπεξέλθουν, οι υπόλοιπες τεχνολογίες απλά δεν μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό ανανέωσης που μπορούν να δώσουν οι σύγχρονες κάρτες γραφικών.
Όπως έχω ξαναγράψει σε άλλο θέμα το 4Κ είναι μούφα, η πραγματική επανάσταση θα έρθει με το 8Κ@120fps.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
για να μην βγαλει 4κ η jvc σημαινει οτι εχετε ακομα 1 χρονο τουλαχιστον για να μαζεψετε :D λεφτα

Επειδη δεν πολυξέρω, είναι σημαντικό το γεγονός πως το contrast σε σχέση με τα προηγουμενα μοντέλα ειναι λίγο πεσμένο; Θα φαίνεται στο μάτι πολύ;
δεν αλλαξε το κοντραστ σε ολους ....μονο στον μικρο...

και στους τρεις θα ειναι ορατη η διαφορα...ειδικοτερα στον μικρο..
δλδ χειροτερο κοντραστ και στους τρεις...

Αυτό να υποθέσω οφείλεται στην αύξηση της φωτεινότητας;
ναι
 
Last edited:

Μηνύματα
159
Reaction score
47
κάτι που ήθελα να βγεί από την jvc είναι ένας dla με laser η led, αλλά θα περιμένω πολύ ακόμη :p
 





Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Ναι, αλλά ποιο μοντέλο;;)
Εσύ από dla-x7000 και πάνω,συνηθισμένος στο υψηλό ον-οφ,προσωπικά και με τον dla-x5000 θα είμαι σούπερ....μόνο στο ansi υστερούν ακόμη από sxrd/dlp που κι αυτό με 300:1 είναι μια χαρά-άλλωστε για να το απολαύσεις θες εντελώς σκοτεινό δωμάτιο-....για όσους βαριούνται να διαβάσουν ο '5000' με την ίριδα στη μέση αποδίδει 30.000 on/off native contrast και 1250 Lumens,με την ίριδα κλειστή 40.000:1 και more than 700 Lumens....τι να λέμε τώρα συν τα υπόλοιπα καλούδια έτοιμα για την 4Κ εποχή...can't wait!!!
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top