Ηχομονωση δωματιου

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Γεια σας παιδια! Νεο μελος εδω!
Δεν ξερω αμα ειναι εφικτο αυτο που θελω.Λοιπον,γινεται να κανω ηχομονωση στο δωματιο μου? Μενω στον 2ο οροφο μιας 3οροφης πολυκατοικιας.Θελω να μην περναει ο ηχος απο το δωματιο μου στα αλλα δωματια τους σπιτιου και εξω απο το σπιτι(πχ. οταν δυναμωνω τη μουσικη).Επισης θελω να μην περναει ο ηχος απο τον δρομο και τους γειτονες μεσα στο δωματιο μου.Δλδ να μην ενοχλω και να μην ενοχλουμε :)
Ειναι εφικτο αυτο,αλλα σε 'λογικη τιμη' ? Ξερω οτι για να γινει ηχομονωση σε ενα δωματιο μπορει να χρειαστουν και εκατονταδες ή χιλιαδες ευρω,γινεται ομως δουλεια χωρις να υπερβουμε τα 200Ε ?
Διαβασα μερικα αρθρα οπου λενε μερικοι να κρεμασεις μια βελουδινη χοντρη κουρτινα σε ολους τους τοιχους.Θα βοηθησει αμα βαλω αυτη τη χοντρη κουρτινα μονο στη μπαλκονοπορτα αλλα να την περασω δυο φορες?? Θα μπλοκαρει καθολου τους ηχους απο και προς το δωματιο?
Κατι αλλο που διαβασα,λενε μερικοι οτι θελουν να κανουν μονωση και στη πορτα του δωματιου τους.Λενε να βαλουν καποιο λαστιχο γυρο απο τη πορτα ετσι ωστε να μην περνανε οι ηχοι απο τις σχησμες αλλα και καποια αλλα 'μονωτικα υλικα' μπρος και πισω της πορτας.Βοηθαει καθολου αυτο?
Δεν θελω να τρυπαω και να καταστρεφω τους τοιχους...
Ευχαριστω εκ των προτερων :)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλώς ήρθες!

Με κουρτίνες δε γίνεται δουλειά παρά μόνο στις υψηλές συχνότητες. Όχι στις συχνότητες του δρόμου.
Με λάστιχα στις πόρτες κάτι γίνεται για ορισμένο εύρος μεσαίων συχνοτήτων.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλώς ήρθες!

Με κουρτίνες δε γίνεται δουλειά παρά μόνο στις υψηλές συχνότητες. Όχι στις συχνότητες του δρόμου.
Με λάστιχα στις πόρτες κάτι γίνεται για ορισμένο εύρος μεσαίων συχνοτήτων.
Δλδ τσαμπα θα πεταξω λεφτα για τις κουρτινες?
Γνωριζεις τι αλλο μπορω να βαλω πανω στη πορτα εκτος απο το λαστιχο?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Φύλλα μολύβδου.
Αστο φίλε, με 200€ δε κάνεις ούτε τρύπα στο νερό..
 




TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.074
Με 200 ευρώ παίρνεις ακουστικά μούρλια.
Το λάστιχο στις πόρτες να το βάλεις έτσι κι αλλιώς, αλλά να μην ξεχάσεις να βάλεις κι από κάτω, όχι μόνο γύρω-γύρω στην κάσα!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.378
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top