Τι ηχεία και ενισχυτικά έχουμε;












Μηνύματα
82
Reaction score
76
Σα φοιτητής στις Σέρρες, μάζεψα ό,τι είχα και δεν είχα και είχα φτιάξει ένα καλό για τις δυνατότητές μου σύστημα με:
Kenwood KA-4040R ενισχυτή (τον βρήκα φθηνό και καλό - μεταχειρισμένο και έτσι ξεκίνησε το πράγμα)

Αφού είχα τον ενισχυτή κάμποσο καιρό και τον κοιτούσα μάζεψα λίγα λεφτά ακόμα και πήρα καινούρια αυτή τη φορά τα:
Kenwood DPF-2030 CD player
και
Sony SS-MF315 ηχεία


Αργότερα και για να συμπληρώσω το σετ πήρα και τον
Kenwood KTF-2010 δέκτη

Ένα πολύ καλό για τα λεφτά του σύστημα σε απόδοση και καθαρότητα.

Μετά από κάποιο διάστημα μετοίκισα στη Θεσσαλονίκη όπου δεν κατάφερα να στήσω ξανά τα μηχανήματά μου λόγω έλλειψης χώρου συν του ότι ο ενισχυτής είχε ξεκινήσει να μου κάνει ένα ελαφρύ ξύσιμο και θάμπωμα/φίμωμα στην έξοδο του ήχου. Οπότε τα έβαλα όλα σε ένα πατάρι.

Ένα χρόνο αργότερα αφού τελείωσα και με πτυχία κλπ ήρθε η ώρα για επιστροφή στις ρίζες.
Εκεί έγινε ένα πολύ κακό judgment - evaluation της κατάστασης που θα το μετανιώνω μέχρι ν'αποθάνω..
Άφησα τον ενισχυτή σ' εκείνο το πατάρι.. Δεν έχω ιδέα τώρα που περνάνε τα χρόνια τι μ..κία μ' έπιασε και τον μισοάφησα - μισοξέχασα.. Ίσως εκείνο το ξύσιμο με είχε ψιλοχαλάσει (κάτι που είμαι σίγουρος επισκευαζόταν εύκολα..). Πάντως ο επόμενος στο σπίτι θα πρέπει να έτριβε τα μάτια του..

Έτσι ξεκίνησε η κατρακύλα. Ερχόμενος Αθήνα άρχισα να διώχνω και τα υπόλοιπα αφού δεν είχα κάποιον καλό ενισχυτή και επίσης δεν είχα χώρο (και πάλι μετανιώνω). Έτσι έδωσα τα ηχεία, το cd player και έναν πολυκάναλο sony που είχα αποκτήσει ενδιάμεσα για να βλέπω ταινίες (καλό αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο).


Έτσι με την πλήρη υποβάθμιση, το σήμερα με βρίσκει με έναν Koda AV-1300 value for money μεν, εντελώς αδιάφορο δε, με 2 έτσι κι έτσι ηχεία EX-686S και τον kenwood δέκτη..

Η απόφασή μου είναι αφού μου αρέσει ο ήχος και αφού γνώρισα και το λίγο καλύτερο, σιγά σιγά να φτιάξω κάτι αξιοπρεπές πάλι, διώχνοντας όλα αυτά τα μεσοβέζικα.

Φυσικά τα οικονομικά είναι πολύ σφιχτά γενικά και τώρα με τον μπέμπη, ακόμα σφιχτότερα αλλά κάποια καλά entry θα τα μαζέψω κάποια στιγμή πού θα πάει..

Συμπέρασμα μετά από ένα πολύ γερό off-topic, το set-up με τα kenwood και τα sony ηχεία ήταν πολύ καλό για τα δικά μου αυτιά πάντα. Αξιοπρεπέστατο θα το χαρακτήριζα..

Τα Koda τώρα.. Είναι πολύ καλά για κάποιον που θέλει κάτι να "γρατσουνάει" που λέγανε και οι παλιοί, χωρίς να τον ενδιαφέρει η ποιότητα αλλά αυτό μάλλον είναι ευρέως γνωστό.

Ελπίζω να μη σας ζάλισα (πολύ),

Φ.
 




Μηνύματα
283
Reaction score
113
CD Player: Audio Note CD 4.1
Pre: Cary Audio SLP98 Line
Power: Cary Audio 805C monoblock
Speakers: Lowther EX4 Drive Units 15 Ohm, MauHorn XI enclosures
Cables: All standard cables
 

Attachments



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Καλό απόγευμα.

Πολύ καλός συνδυασμός!

Εύκολα, Αναλογικός ποιοτικός ήχος.

Απορία: Τα ηχεία έχουν μεγάλη κλήση προς τα μέσα. Υπάρχει κάποιος λόγος?
 
Last edited:

Μηνύματα
283
Reaction score
113
Ευχαριστώ.
Τα ηχεία δεν έχουν καμία κλήση, ούτε προς τα πίσω, ούτε ως προς το κάθετο άξονα.
Μάλλον η φωτογραφία δίνει αυτή την αίσθηση.
 

Μηνύματα
283
Reaction score
113
Α!!! τώρα κατάλαβα τι εννοείς.
Ναι, τα ηχεία είναι τοποθετημένα με γωνία 45 μοιρών σε σχέση με τις γωνίες του δωματίου.
Αυτό συστήνει η Lowtherγια τα ηχεία της και σας διαβεβαιώνω ότι είναι η μαγική λύση για τη τοποθέτηση αυτών των ηχείων. Στη συνέχεια παίζοντας με την απόσταση των ηχείων από τη γωνία παίρνεις τη στερεοφωνική εικόνα που πρέπει. Τέλος δίνοντας μια μικρή κλίση προς τα πίσω (αν χρειάζεται), γίνεται το fine tuning.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.175
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top