70's Progressive Rock





cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Wapassou - Chatiment from LP "Wapassou" (1974) Prodisc Strasbourg Records


Από την αγαπημενη μου Γαλλικη σκηνη, οι Wapassou εδώ στο πρωτο τους, πιο πολύ ψυχεδελικο παρα progressive album, λιγο αγουρο, δειχνει πλεον τα χρονια του, αλλα με υψηλη ποιοτητα και πολύ, μα πολύ, θελκτικο. Εβγαλαν 3 ακομη albums, μια τριλογια, όλα πολύ καλα, με πολύπλοκες prog συνθεσεις, πριν αρχισουν κατά την δεκαετια του 80 να φθειρονται και να πανε προς neo-prog χλαπατσες.
MIXA δευρον εξω, κοματι ταμαμ για σενα ερωτιαρη μου εσυ :p, σου-ρχομαι
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.579
Wapassou - Chatiment from LP "Wapassou" (1974) Prodisc Strasbourg Records

MIXA δευρον εξω, κοματι ταμαμ για σενα ερωτιαρη μου εσυ :p, σου-ρχομαι
Ω θενξ cosm. Oντως το "στυλ" μου.

DICKENS - GENOCIDE (1969)

..και κατι απο μενα για τον φιλο cosm.:)
..απο τα πολυ αγαπημενα μου Γαλλοφωνα.

 




cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Μύγδαλα...:lol::roflmao::lol::roflmao: Ρε π@π@ρ@ Στάθη, εχω λιώσει λεμε, δεν μου' μεινε αντερο, άκου Greece....:lol::lol::lol::lol:ναςαι καλα έλιωσαααααα.:roflmao:
Απ'το πολυ γέλιο, ξέχασα νΑ σε επιπληξω, σύγχρονοι ειναι ρε συ, τι το έβαλες στα 70's. Αμ τι νόμιζες θα σ'αφηνα ετςι? :lolsign: άρα έχουμε και λεμε, Greece....2010's....:laugh:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απ'το πολυ γέλιο, ξέχασα νΑ σε επιπληξω, σύγχρονοι ειναι ρε συ, τι το έβαλες στα 70's. Αμ τι νόμιζες θα σ'αφηνα ετςι? :lolsign: άρα έχουμε και λεμε, Greece....2010's....:laugh:
Ρε συ experimental avantgarde έλιωσα κι εγώ :lolsign:
Για τις ρίζες πήγαινε το πόστ με τα sitar!
:drinks:
 



cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Thin Lizzy - The Friendly Ranger at Clontarf Castl / Honesty Is No Excuse ftrom LP "Thin Lizzy" (1971) Decca Records


Άλλη λατρεια οι Thin Lizzy, που δυστυχως ο περισσοτερος κοσμος τους ξερει από τα albums τους στην Vertigo. Πριν πανε όμως εκει, εβγαλαν 3 αριστουργηματικα albums στην Decca, ότι πιο ντελικατο, ευαισθητο και ιδιοσυγκρασιακο εβγαλε η Ιρλανδια. Εδώ από το ντεμπουτο τους το 1971. Σκιζουν καρδιες με ανεση, ο Bell μιλαει με την κιθαρα λες και χωριζει μαζι της και προσπαθει να την μεταπεισει, ο δε Downey εχει κουρδισει τα τυμπανα εκπληκτικα ακούγονται σαν άλλο οργανο δινοντας απιστευτο ογκο. Ο Lynott, αστα...
 

cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
Rust Underground- Think Big from LP "Come With Me" (1969) Hor Zu Records


Το τελειο underground κοματι από πλευρας παραγωγης, o Creepy John Thomas http://www.avsite.gr/forum/threads/albums-που-πρέπει-οπωσδήποτε-να-έχουμε-στη-δισκοθήκη-μας.139121/page-57#post-1962932, ενωνει δυναμεις με 2 Βρετανους που συναντησε στην Γερμανια και ηχογραφουν αυτό το αριστουργηματικο και πολύ απολαυστικο album στην Hor Zu το 1969.
 
Last edited:







Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top