CRT κανένας άλλος;

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Τα νούμερα αυτά είναι σχεδόν αληθινά.

Είναι όμως με ίριδα ενεργοποιημένη.
Μόνον εάν το δω θα το πιστέψω! γιατί από μαύρο ξέρω! απλά θα βάλω το χέρι μου μπροστά από τον φακό, την στιγμή που δεν θα δείχνει εικόνα!!! :D:D:D
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
η τεχνολογια led (στους dlp) σβηνει οπως στους crt οποτε την πατησες αν δεις led....θα νομιζεις οτι εχει μαυρο και θα βλεπεις τελεια..:D
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
η τεχνολογια led (στους dlp) σβηνει οπως στους crt οποτε την πατησες αν δεις led....θα νομιζεις οτι εχει μαυρο και θα βλεπεις τελεια..:D
Βρε! δεν λέμε για led, για JVC μιλάμε! για τους led ξέρω, αλλά πιστεύω οτι θα τους προλάβουν οι laser!
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
Μετά από καιρό ειπα να δω και αυτό το thread και συνδέθηκα πάλι.
Λοιπόν, αγορασα όπως ειπα 2ο Barco Cine 7 για να κάνω τράμπα το focus block και focus board.
Αγόρασα από τον curt και focus block και focus board. και ας ειχα focus board από τον πρώτο 7άρι.
Έτσι και μου έρθουν θα έχω μεν 2ο 7άρι λειτουργικό, απλά οι λάμπες έχουν μύκητες από τη κάπνα. Λάμπες έχω βρει (κατάσταση R8-G7-B8) σε καλη τιμή , απλά θα τις πάρω σε 1 μήνα ακριβώς από τώρα.
Στην τελικη θα εχω και 2ο Cine 7 σε τέλεια κατάσταση :D
είμαι υπό σκέψη αν θα κάνω και 3D με 2 προβολεις. :p Έστω 720p.
 



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ο JVC στήθηκε! αλλά έχει δουλειά ακόμα, θέλει ένα κομμάτι αλουμίνιο 20Χ20 να καλύψει εν μέρη τις σιδερένιες γωνίες (θα το φτιάξω μόνος μου), θέλω αντάπτορα για το καλώδιο DVI to HDMI που να στρίβει (γιατι εξέχει πολύ), αλλά με τις κάρτες δεν μπορώ να αγοράσω (κάνει 9, 90 $!) και λίγο οριζοντίωση στην τοποθέτηση! από την απόσταση που τον έβαλα, καλύπτει (ευτυχώς) τις 107' με full zoom, για την οθόνη που τον θέλω, θα τραβηχτή πίσω 30cm, εάν και όταν..........

Εδώ ο αντάπτορας
http://www.comprehensivecable.com/a...e-swivel-hdmi-male-to-dvi-d-jack-adapter.html

ΥΓ. Ξέχασα να πω ότι μου κάνει παράξενο το ότι παίζει μόνον Passthrough με τον scaler! ενώ ο OPTOMA έπαιζε κανονικά!
 

Attachments

Last edited:




MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
η εικόνα του CRT είναι ανεκτίμητη αξία :D
Σε αυτό δεν έχεις άδικο! αλλά ο δικός μου SONY G70, έφτασε πιά τα όριά του 19000 ώρες στις λάμπες, και βλάβες σε, μια πλακέτα, και τροφοδοτικό, και πιθανόν και σε δεύτερη πλακέτα! οπότε έστησα τον πλησιέστερο (και σε μερικά καλύτερο), σε εικόνα, JVC!
 




MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Εδώ το θέμα είναι για CRT κύριοι...:p
Η αποκαθήλωση ενός CRT, και η αντικατάστασή του, από έναν ''κοινό'' ψηφιακό, είναι ένα σημαντικό γεγονός
απο μόνο του κύριοι, παρακαλώ σεβαστείτε την στιγμή! εγώ κράτησα και ενός λεπτού σιγή!!! :D:D:D
 


Μηνύματα
159
Reaction score
47
Είμαι στη δυσάρεστη θέση να πω ότι ο 7άρης τάπαιξε,
κουνιόταν η εικόνα, άλλαξα πυκνωτές στο Input board, δεν μου έκανε startup. Από τον ρεζέρβα τράμπαρα το input board, άλλαξα και εκεί τους πυκνωτές του, βάζω πάνω, πάει να ξεκινήσει, ανάβουν οι λάμπες αλλά στο φώσφορο τίποτα.
Θα δω από τον Ζέρβα η τον Curt αν έχουν άλλη RGB input κάρτα..
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Κατέβασέ τον, δυστυχώς ήρθε η ώρα!!! πάντως με τον JVC, έχω μια καλή σχέση! αρχίζω και τον απολαμβάνω,
τώρα βέβαια ποτέ δεν είχα έναν 9άρη Sony, που ανεβάζει εικόνα 2Κ, και που πολύ θα ήθελα να είχα! ο ένας που πουλιόταν, απλά ήταν πολύ ακριβός για μένα!!! (παρά λίγο να είχα κρεμασμένο το όνειρο)!!!!!!!!!!:D
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
(εντάξει κράξτε με ελεύθερα..)
Στο πρώτο RGB input board : τα σύνδεσα όλα τα καλώδια, δεν άναβε το power supply. Θα την στείλω στον Curt να μου δώσει άλλη.
Στο δεύτερο RGB input board : δεν είχα συνδέσει τον temperature sensor.. ο ηλίθιος !!! τώρα έχω εικόνα.
Θα συνδέσω το PC και αν δω ότι όλα πάνε καλά θα κρεμαστεί και πάλι :D
Αθάνατα CRT. Ότι και να τους κάνεις, θα δουλέψουν :p
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top