αναβαθμιση ηχειων σε citroen saxo

Μηνύματα
146
Reaction score
111
καλησπερα παιδια. εχω ενα citroen saxo του 2000. οταν το πηρα(μικρο παιδακι και ασχετο τοτε) ειχα παει σε ενα μαγαζι και μου βαλαν καλα πραγματα τοτε. ειχα βαλει μια πηγη sony την οποια προσφατα αλλαξα, και η πηγη που εχω ειναι τωρα η kenwood kdc 130y.
Tα ηχεια που ειχα βαλει, ηταν μπροστα τα 13αρια alpine scs-1356 (με ξεχωριστο τουιτερ, component δεν λεγονται αυτα?). 150 watt ηταν , 2 δρομων. και πισω μου ειχε κοψει ο μαγκας την εταζερα και μου εβαλε ηχεια τριων δρομων, 6χ9ιντσες 180βατ. ηταν τα sony xplod xs-f6930

περασαν πολλα χρονια απο τοτε, δεν εχω ιδιαιτερο παραπονο απο τον ηχο αλλα εχουν αρχισει κατι τριξηματα στα μπασα κτλ και ωρες βρες με χαλαει και ας εχω κοψει απο την πηγη ολα τα μπασα...
φανταζομαι τα εχουν φτυσει τα ηχεια λογικο δεν ειναι?

δεν θελω να μπω στην διαδικασια ενισχυτη και σαμπγουφερ, θελω να δωσω βια 140 ευρω μπρος πισω για ηχεια (τα μπροστα διαιρουμενα) τα οποια να αντεχουν λιγο πιο πολυ τα μπασα. ξερω οτι χωρις ενισχυτη τα ηχεια δεν θα εκμεταλευονται πληρως τις δυνατοτητες τους. αλλα και παλι θελω να παρω αξιοπρεπη ηχειακια που θα κανουν τη δουλεια τους καλυτερα απο αυτα που εχω. τι διαολο, 15 χρονια περασαν δεν θα ειναι πλεον τα ηχεια πολυυυ καλυτερα?

στα χαρακτηριστικα κοιταγα τις συχνοτητες αποκρισης. τα μπροστα εχω διαβασει οτι ειναι τα π[ιο σημαντικα. οποτε περαν απο τις συχνοτητες (αν ξεκινανε απο τα 40 hz δεν θα παιζουν καλυτερα τα μπασα?) πρεπει να κοιτα ξω και το σενσιτιβιτι μιας και δεν θα εχω ενισχυτη? απο ποια τιμη και πανω να προτιμισω?90db? και στα ποσα βατ να παιξω για τα μπροστα? ημουν στα 150 για τα μπροστα και στα 180 για τα πισω. να παω στα 250?

καποια που κοιταγα ειναι αυτα
μπροστινα
Pioneer TS-G133CI 2 Δρόμων 13cm - 250W (εχουν 87 δβ ευαισθησια)
http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=909857

ALPINE SXE-1350S (90δβ ευαισθησια)
http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=905595

Kenwood KFC-E130P (91δβ ευαισθησια αλλα ξεφευγει λιγο η τιμη)
http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=906380

πισω ηχεια

Pioneer TS-G6932i 2 Δρόμων 6" x 9" - 300W
http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=907793

MacAudio APM 69.3
http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=74181


Kenwood KFC-M6934A Οβάλ 360W
http://www.pancarshop.gr/index.php?target=products&product_id=906053




εχετε να προτινετε καποια καλυτερα?
ευχαριστω πολυ

υγ, αν νομιζετε πως δεν εχει νοημα η αναβαθμιση, πλιζ πειτε το και θα αραξω με αυτα. αν παιζει να δω σημαντικη διαφορα απο αυτα τα ηχεια 15αετιας(ασχετα που στην εποχη τους ηταν μια χαρα πιστευω) πλιζ πειτε. ευχαριστω
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Καλως ήρθες στο φόρουμ του AvSite.

Μπαίνω κατευθείαν στο ερώτημα σου.
Αλλαγές μεγαφώνων δεν κάνουμε όταν δεν έχουν κάποιο πρόβλημα και είμαστε ευχαριστημένοι με το ηχητικό τους αποτέλεσμα,
Τα περι watt @ ευασθησίας δεν σε απασχολεί και τόσο όταν η κατηγορία κόστους είναι στα 140Ε για όλα. Τα πολλά watt δεν δηλώνουν ότι θα αναπαράγουν ήχο πιο δυνατά, η ευαισθυσία όμως ναί. Ωστόσο όσο ανεβαίνει η ευαισθησία (λαμβάνοντας ως ακροατής περισσότερη ακουστότητα) τόσο χαμηλώνει η ποιότητα του ήχου. Τα 90dB είναι η μέση λύση.
Επίσης οι 40 κύκλοι (Hz) δεν δηλώνουν ότι θα παίξει περισσότερο μπάσο διότι η ισχύς που δίνει η πηγή είναι σχετικά μικρή και οι 40 κύκλοι που δηλώνει ο κατασκευαστής δεν γνωρίζουμε τη δυνατότητα ισχύος σε αυτή τη συχνότητα, ίσως αντάχει και σε μόλις 5 Watt.

Οπότε διάλεξε κάποια σετ που σου αρέσουν ηχητικά και προτίμησε επώνυμες μάρκες λόγω αξιοπιστίας.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
σε ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες συμβουλες σου. επαιζα με τις πολλες ρυθμισεις που ειχε η πηγη και εστρωσε αρκετα το πραγμα. ομως τα μπροστα ηχεια παρολο που ειναι μια χαρα, τριζουν αρκετα συχνα απο τα μπασα (τα οποια και γενικα εχει κατεβασει απο το εκουαλαιζερ). αυτο παιζει ναναι και λογω πολυκαιρισμενου ηχειου μπροστα? μηπως να αλλαξω μονο τα μπροστα ηχεια? αν αλλαξω μονο τα μπροστα και παρω διαιρουμενα μπορω να ανεβω και να δωσω και καμια 80αρα ευρω. το θεμα ειναι να μην μπουκωνιουν τα μπροστα απο το μπασο. σε 13αρια ηχεια υπαρχει κατι αξιοπρεπες που θα εχει το επιθυμητο αποτελεσμα? ευχαριστω
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Για να γίνω πιο αντιληπτός και θέλοντας να σε βοηθήσω θα σου πω ότι τα watt δεν καθορίζουν μπάσα και ακουστότητα(dB). Η επιφάνει ενός μεγαφώνου 13 εκατοστών βιδωμένο σε λαμαρίνα και σε τυχαία λίτρα πόρτας δεν μπορεί να σου προσφέρει αυτό που ζητάς. Οι χαμηλές συχνότητες ευδοκιμούν από μεγαλύτερης επιφάνειας κώνου μεγαφώνου.

Η επιλογή διαιρούμενου είναι προς το καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα όσον αφορά τις υψηλές συχνότητες!
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
οποτε για το συγκεκριμενο αμαξι να κατσω οπως ειμαι. (εκτος και αν βφω στο ιντερνετ καμια μοντα να εχουν κανει και να βαλουν 16αρι πχ ηχειο στην πορτα). σε ευχαριστω πολυ φιλε μου
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Όχι, μην τρυπάς το αμάξι για 16,5 εκατοστών μεγάφωνο, το αμάξι δεν σου δίνει αρκετό βάθος, οπότε θα πρέπει να αγοράσεις ακριβό και ρηχό ως προς το βάθος.

Να προτιμάς αγορές από Ελλάδα, αν το ψάξεις λίγο θα βρεις πολύ καλύτερες τιμές!
 


Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Το τρίξιμο είναι απο το μεγάφωνο, απο την προσαρμογή του στην πόρτα η απο την πόρτα αυτή καθεαυτή;
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
απο το μεγαφωνο. προφγανως ειναι πολλα τα μπασα και δεν μπορει να τα αναπαραγει και κανει αυτο το τριξιμο
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Δώσε περισσότερο fader στα πίσω μεγάφωνα ώστε να μειωθεί λίγο η εμπρός ισχύς. Το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστούν αλλαγή.
Επίσης να προσέξεις να μην αγοράσεις με κώνο από χαρτί διότι θα έχεις πρόβλημα υγρασίας και σταγονιδίων νερού από βροχή, η πλύσιμο.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
ω σε ευχαριστω, δεν το ειχα σκεφτει. αν αλλαξω μονο τα μπροστα πρεπει να προσεξω καποια συγκεκριμενα πραγματα, πχ να εχει φασμα που να πιανει απο χαμηλα χερτς πχ 40? βεβαια αν με την αλλαγη του φαντερ βελτιωθει η κατασταση, μπορει και να μην προβω σε καμια αλλη ενεργεια
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top