Pioneer vs yamaha

Μηνύματα
189
Reaction score
331
Απο εικονα....αυτη τη στιγμη ειμαι με μια 50 αρα πλασμα lg....μαλλον θα παω σε 60...και κοιταζω και για projector.....απο πηγες media player και blue ray player τις pioneer το 320
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρουν οι τελευταίες εξελίξεις αλλά θέλει ένα πραγματικό εργαλείο σε καλή τιμή (από προσωπική εμπειρία - τον συστήνω ανεπιφύλακτα αν ενδιαφέρεστε για δυναμικά και μουσικότητα , επίσης τα watt που αναφέρονται στα χαρακτηριστικά του είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, -( ο νοών, νοεί το) ) :

http://www.avsite.gr/forum/threads/yamaha-rx-v-2600-thx-7-1ch.139542/
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Οκ αυτά παθαίνει κανείς με τον αυτόματο ορθογράφο, η ευκολία βλέπετε...
Τέλος πάντων.

Σχετικά με τον 2600 τώρα.

Μιας και χρησιμοποιώ τελικό είπα κάποια στιγμή να παροπλίσω τον 2600 μου και να τον αντικαταστήσω με κάτι νεώτερο (υποδεέστερο βέβαια, αφού την ισχύ και την ποιότητα στον ήχο, την παρέχει ο τελικός) και εν προκειμένω ο 767 πάλι της yamaha.

Τον χρησιμοποίησα για κάποιο χρονικό διάστημα στο σύστημα και τον έχω τώρα στο πατάρι, στην θέση του 2600 . Η μόνη ευκολία που είχε ο νεότερος,σχετικά με τις δυνατότητες του 2600 (πάντα προσωπικά και σε αποκλειστικά 5ντακάναλη χρήση) ήταν η επιστροφή ήχου σε hdmi σύνδεση, η οποία όμως για κάποιο λόγο - μάλλον λόγω panasonic tv, παρουσίαζε συνεχώς προβλήματα.
Σε όλους τους άλλους τομείς, δεν υπήρχε σύγκριση (παραμετροποίηση, ηχητική ποιότητα, αληθοφάνεια, διάσταση κλπ).

Κελαηδάει λοιπόν αυτή την στιγμή ο 2600 και ας είναι τόσο "αρχαίος"...
 

Μηνύματα
7.233
Reaction score
4.613
ONKYO........δεν τους εχω εμπιστοσυνη, κακο και ακριβο service......πολλα κουσουρια και ακριβες τιμες.....
Από περιέργεια ...
Έχεις ακούσει ονκυο σωστά στημένο ?
Ακριβό service σε τι ?
Διότι έχω πάρει 3 φορές ονκυο και η ελληνική αντιπροσωπεία ήταν άψογη όταν την ήθελα και ήταν και δωρεάν !
Και μάλιστα ήταν και εκτός εγγύηση . Εσυ τι εμπειρία έχεις με ονκυο ?
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
φιλε μου χρονια επαγγελματιας πωλητης, αντιμετωπισα πολλα προβληματα με την audiogroup, απο ηχο καλος, ειχαμε πολλα σετ στημενα μαζι με ηχεια bose, μεχρι που τους βγαλαμε απο το μαγαζι, για τον λογο αυτο συρικνωθηκε η αντιπροσωπεια αυτη στην ελλαδα,
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Απο εικονα....αυτη τη στιγμη ειμαι με μια 50 αρα πλασμα lg....μαλλον θα παω σε 60...και κοιταζω και για projector.....απο πηγες media player και blue ray player τις pioneer το 320
δεν αναφερεις ποιο media player εχεις, αλλα το BD θελει αναβαθμιση ή συμπηρωμα με 3D player.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Από περιέργεια ...
Έχεις ακούσει ονκυο σωστά στημένο ?
Ακριβό service σε τι ?
Διότι έχω πάρει 3 φορές ονκυο και η ελληνική αντιπροσωπεία ήταν άψογη όταν την ήθελα και ήταν και δωρεάν !
Και μάλιστα ήταν και εκτός εγγύηση . Εσυ τι εμπειρία έχεις με ονκυο ?
Εχω στησει παρα πολλα Homecinema φιλε μου, ολες τις γνωστες εταιριες.
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Φιλε theodore73 ευχομαι να καταληξεις σε καποια επιλογη και να εχεις οπτικοακουστικες απολαυσεις.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Για XLR καλωδια δες αυτη την περιπτωση, ειναι πολυ καλη, καλωδια ασημι-χαλκος με αριστες κριτικες και σε πολυ καλη τιμη
http://bettercables.com/collections...serpent-balanced-xlr-audio-interconnect-cable
μπορεις να τα βρεις και στο amazon.com , στελνει ελλαδα
Καλό Βράδυ,

Γνωρίζετε αν τα παραπάνω καλώδια είναι καλύτερα από τα Kimber Tonik Balanced ???
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Προσωπικά είμαι υπέρ της Yamaha.
Ο λόγος? Υπάρχει κάποια υπόνοια για ποιοτικότερη στερεοφωνική ακρόαση σχετικά με τον ανταγωνισμό.
Όχι μόνο μπαμ - μπουμ δηλαδή..
Δεν είναι υπόνοια αλλά βεβαιότητα. Εάν θέλεις να ακούς και μουσική από το ίδιο σύστημα χωρίς να χρειαστείς να στήσεις ένα δεύτερο δικάναλο σύστημα, οι ενισχυτές της σειράς Aventage της Yamaha είναι μονόδρομος.
 


Μηνύματα
681
Reaction score
255
Καλό Βράδυ,

Γνωρίζετε αν τα παραπάνω καλώδια είναι καλύτερα από τα Kimber Tonik Balanced ???
Κι αυτο πολυ καλο καλωδιο, οπου υπαρχει ασημι μαζι με χαλκο, το ηχητικο αποτελεσμα ειναι καλυτερο, εχεις καλυτερο ηχο στα πριμα και στα μπασα.
Για να δουμε ποιο ειναι καλυτερο απο αλλο, θα πρεπει να εχουμε στημενα διπλα διπλα δυο ομοια συστηματα με τα δυο αυτα καλωδια στο καθε ενα, ωστε να μπορεσουμε να βγαλουμε συμπερασμα.....δαπανηρο τεστ...
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.999
Reaction score
8.045
Σχετικά με τους av ενισχυτές εξακολουθώ να θεωρώ ότι κάπου έχει ξεφύγει το θέμα, για εμπορικούς κυρίως λόγους.
Το έχουμε βρει μόδα. Κάθε χρόνο ανανεώνουν οι εταιρείες τα μοντέλα τους και έτσι αναγκάζουν τον χρήστη να νομίζει ότι πρέπει και αυτός να ακολουθήσει το ρεύμα, άρα και να τα σκάσει.

Γιατί δεν συμβαίνει αυτό και με τους ενισχυτές stereo ή hi end ή όπως θέλετε πέστε τους?
Τι είναι ένας ενισχυτής av? Είναι ένα ενισχυτής ΗΧΟΥ περισσοτέρων τω δύο καναλιών.
Προς τι λοιπόν οι υπόλοιπες ευκολίες τύπου ... διαβάζει το νέο μοντέλο αρχεία mkv ή mp3 ή έχει ανάλυση εικόνας 4κ κλπ.
Μα υπάρχει σήμερα σύστημα home cinema χωρίς ένα player, του οποίου ο σκοπός του είναι αυτός ακριβώς: να διαβάσει όλα τα αρχεία μουσικής εικόνας κλπ?
Στο σύστημά μου πχ την στιγμή αυτή είναι συνδεδεμένα: Τo ps3, το Dune καθώς και ένα καλό htpc.
Τι λοιπόν θα μου προσφέρει ένα τελευταίο μοντέλο? Όταν ο 2600 έχει πολύ καλό ήχο ( άντε για τα υπόλοιπα εκτός των δύο κύριων καναλιών), όταν έχει άριστη διαχείριση και παραμετροποίηση (για αυτούς που ξέρουν) έως και 7 καναλιών (αλήθεια πόσοι από εμάς έχουν την ανάγκη περισσοτέρων ή έχουν τοποθετήσει κανάλια οροφής κλπ), αλλά και σωστή (πατροπαράδοτη) διαχείριση ήχου για έναν δεύτερο χώρο?
Ίσως πάλι κάποιος θα μου αναφέρει ναι αλλά δεν παίζει 4κ ε και ? μήπως η panasonic μου παίζει? που λοιπόν θα δω την διαφορά. Εκτός και αν πετάξω την κακομοίρα την panasonic και μαζί με αυτήν και τα 2500 χιλιάρικα που έσκασα για την αγορά της.....

Παρατηρώ παραπάνω κάτι τιμές.. τρελές. 2500 , 2800 κλπ.
Μα με αυτά τα ποσά αγοράζετε τελικό stereo που πραγματικά θα έχει καλό ήχο και ένα προσιτό μοντέλο av (το οποίο είναι ευκολότερα ανανεώσιμο) για τα απαραίτητα και καθαρίζετε μια για πάντα.

Ούτως ή άλλως και τα 2500 να σκάσουμε, σε δύο χρονάκια θα έχει βγει το 5κ ή το 12 και θα είναι "παλιό μοντέλο".
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Γιατί δεν συμβαίνει αυτό και με τους ενισχυτές stereo ή hi end ή όπως θέλετε πέστε τους?
Πολύ απλά γιατί είναι μόνο stereo.
Τι είναι ένας ενισχυτής av? Είναι ένα ενισχυτής ΗΧΟΥ περισσοτέρων τω δύο καναλιών.
Είναι ένας προενισχυτής που αποκωδικοποιεί τα φορμά ήχου συν ένας πολυκάναλος τελικός. Για δώσε σε ένα παλιό AV ήχο 7.1 DTS-MA, και πες μου τι θα παίξει.

Μα με αυτά τα ποσά αγοράζετε τελικό stereo που πραγματικά θα έχει καλό ήχο και ένα προσιτό μοντέλο av (το οποίο είναι ευκολότερα ανανεώσιμο) για τα απαραίτητα και καθαρίζετε μια για πάντα.
Κάτι ξεχνάς...
  • Τα περισσότερα προσιτά μοντέλα AV δεν έχουν έξοδο για τελικά στάδια.
  • Την περισσότερη πληροφορία στο home cinema την "κουβαλάει" το κεντρικό κανάλι.
  • Αν αργότερα θελήσεις να στήσεις hc με Dolby Atmos ή DTS-X πώς θα το κάνεις;
 

Μηνύματα
681
Reaction score
255
Το marketing, σου δημιουργει (χαρην της εξελιξης.......) ψευτικες αναγκες, για να σου τα ξαναπαρει.....
τοσες και τοσες φορες εγινε εως τωρα.........η βιομηχανια και οι εταιριες κατασκευαζουν προιοντα για ολα τα πορτοφολια......δεν μπορουν να εχουν ολοι ενα home theater 7.1, 9.1 ή 11.1, οπως καποιοι δεν θελουν να μεινουν στο 5.1 αφου μπορουνε να εχουν περισσοτερα ηχεια στον χωρο τους. Στο κοντινο μελλον τα ηχητικα φορμα θα παιζουν με 64 ή και 128 καναλια ηχου..!!!! ποσοι θα μπορουνε να στησουν ενα τετοιο συστημα......ελαχιστοι...θα υπαρχει ομως. Οσο για την εικονα γινεται κατι αντιστοιχο, φορτωσανε αχρηστα gadget ( τα περισσοτερα ) τα οποια πληρωνει ομως ο καταναλωτης. Το hardware πρεπει να συμβαδιζει με το software. Αυτη τη στιγμη μια τηλεοραση 4Κ ειναι φτηνη....τι να την κανεις ομως. οταν δεν υπαρχουν ακομη 4Κ native players και ταινιες BD 4K.......θα μου πεις ερχονται το 2016........ναι αλλα........
Ειμαστε σε μεταβατικη περιοδο και δεν πρεπει να παρασυρομαστε απο τις εξελιξεις......διαφορετικα θα πληρωσεις πολλα για να εισαι παντα μπροστα......οποιος εχει υπομονη βγαινει κερδισμενος.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Πρέπει να κυκλοφορούν ακόμα κάτι καλοί προβολείς CRT. Πιο δύσκολα θα βρεθεί και κάνας AV με Dolby surround....:D
 

Μηνύματα
189
Reaction score
331
Για αυτο και εγω βρηκα σε πολυ καλη τιμη τον lx83 και σε αριστη κατασταση και σε δυο μερες θα τον εχω ...να βγαλουμε το χειμωνα...τωρα ειμαι σε αναζητηση ηχειων klipsch κατα προτιμηση....!!
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.178
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top