audio spectrum artemis V2 - V4

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Καλησπέρα.Γνωρίζει κάποιος διαφορές ανάμεσα στα audio spectrum v2 και v4.Ευχαριστώ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το V4 είναι 2,5 δρόμων αντί για 2 που V2. Δηλαδή διαφορετική φιλοσοφία στο τρόπο διαχωρισμού. Απόρροια του παραπάνω είναι να έχει και αυξημένη ευαισθησία.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
αυτό είναι σίγουρο που λες?το ρωτάω γιατί όταν σύνδεσα, σε μια περίοδο πειραματισμού,μόνο κάτω γούφερ να παίζει απευθείας (για να εκμεταλλευτώ τα λίτρα τις μεγάλης καμπίνας) με ενεργό κρος στις χαμηλές(από 120hz και κάτω) και το υπόλοιπο σετ με το παθητικό τους κρος έχασα αρκετά σε μεσαίες....και υπέθεσα ότι ήταν λόγω των 2.5 δρόμων...
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Ευχαριστώ για τ
Το V4 είναι 2,5 δρόμων αντί για 2 που V2. Δηλαδή διαφορετική φιλοσοφία στο τρόπο διαχωρισμού. Απόρροια του παραπάνω είναι να έχει και αυξημένη
Το V4 είναι 2,5 δρόμων αντί για 2 που V2. Δηλαδή διαφορετική φιλοσοφία στο τρόπο διαχωρισμού. Απόρροια του παραπάνω είναι να έχει και αυξημένη ευαισθησία.
Ευχαριστώ για την απάντηση.Στην εξωτερική εμφάνιση πως ξεχωρίζουν;;
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
αυτό είναι σίγουρο που λες?το ρωτάω γιατί όταν σύνδεσα, σε μια περίοδο πειραματισμού,μόνο κάτω γούφερ να παίζει απευθείας (για να εκμεταλλευτώ τα λίτρα τις μεγάλης καμπίνας) με ενεργό κρος στις χαμηλές(από 120hz και κάτω) και το υπόλοιπο σετ με το παθητικό τους κρος έχασα αρκετά σε μεσαίες....και υπέθεσα ότι ήταν λόγω των 2.5 δρόμων...
Αυτό που έκανες ήταν τραγικό λάθος σε όλα του!
Αρχικά η καμπίνα της Άρτεμης είναι χωρισμένη στα δύο και το κάθε woofer <<βλέπει>> το δικό του χώρο.
Ακόμα και αν ήταν ενιαία η καμπίνα...
Όταν έχουμε υπολογίσει λίτρα για δύο μεγάφωνα και στον ίδιο όγκο βάζουμε ένα το αποτέλεσμα είναι χειρότερο στο χαμηλό και η καταστροφή του μεγαφώνου εύκολη υπόθεση.

Για το κροσόβερ τώρα...
Με αυτό που έκανες άλλαξες την μιγαδική αντίσταση που <<βλέπει>> το κροσόβερ και από 4 Ωμ που ήταν, με τα δύο woofer παράλληλα, την έκανες 8.
Λογικό και επόμενο ένα μεγάλο μέρος της μεσαίας περιοχής (από 2,2 KHz~4 KHz για τη περίπτωση της Άρτεμης) να πάει περίπατο.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Πέρα από το ότι είναι 2,5 δρόμων αντί για 2, έχει δύο ξεχωριστά crossover και το tweeter του είναι ίδιο με αυτό του Ερμή. Ψάχνεις να αγοράσεις??
 

Μηνύματα
112
Reaction score
31
Θα με ενδιέφερε η αναβάθμιση από τα studio 4 που ήδη έχω σε Artemis.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Γνωρίζει κανένας τις συχνότητες διαχωρισμού των cross από Artemis v2(2 δρόμων) και v4(2.5)?Τα χρειάζομαι για πειραματισμό σε ενεργά(έχω την έκδοση v2)
οι μονάδες να υποθέσω με εξαίρεση το τουίτερ είναι ίδιες?
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Μην τα πειράξεις.

Δεν πρόκειται να κάνεις κάτι καλύτερο απο το κούρδισμα του Πετρόπουλου.

Πολύ ρεύμα και προσοχή στο στήσιμο.

Με τον parasound 1000a κουνούσαν τα έπιπλα στο χώρο μου.

Δεν έχω το χαμηλό τους με 10 ίντες atc που έχω πλέων.

Επιλέων με δυο monoblock Meridian ενος φίλου,παθητικό προ και marantz cd 17 είναι μακράν απο τα καλύτερα ακούσματα που έχω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Δεν αντιλέγω σε αυτό που λες,αλλά ο λόγος που θα το κάνω είναι καθαρά για πειραματισμό και να μου φύγει η περιέργεια των ενεργών που τόσοι και τόσοι ευαγγελίζονται εδώ μέσα,ίσως να τα κάνω και μια μετατροπή σε 2.5 δρόμων(v4)
Υ.Γ. τις συχνότητες διαχωρισμού τις θέλω για αυτό ακριβώς,για να δοκιμάσω τις ίδιες αρχικά σε ενεργά και ίσως να παίξω λίγο +- αν δω διαφορά
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Γνωρίζει κανένας τις συχνότητες διαχωρισμού των cross από Artemis v2(2 δρόμων) και v4(2.5)?Τα χρειάζομαι για πειραματισμό σε ενεργά(έχω την έκδοση v2)
οι μονάδες να υποθέσω με εξαίρεση το τουίτερ είναι ίδιες?
UP!!!:D:D:D:lolsign::lolsign::lolsign:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top