Aγορά ηχείων..έως 1200 €..

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Πήρα επιτέλους απόφαση να αλλάξω τα ηχεία μου..Τα μέχρι τώρα ηχεία ήταν τα Β&W 684.
Ο ενισχυτής μου ο Rotel RA-1520 και η πηγή μου το Αudiolab 8200CD από το οποίο παίζει το laptop..
O χώρος μου 6x4m.Τα ηχεία βρίσκονται τοποθετημένα ακριβώς στο κέντρο της μεγάλης πλευράς του σαλονιού και η απόσταση ακρόασης είναι 3-3,5 μέτρα..
Μουσικές προτιμήσεις, περισσότερο Rock,blues αλλά και ηλεκτρονική μουσική..

Προς το παρόν βλέπω τα Kef R300 τα οποία είναι βάσεως αλλά και τα δαπέδου R500..
Από Monitor Audio βλέπω τα Silver 2 τα οποία με το 8'' woofer όπως βλέπω κατεβαίνουν αρκετά χαμηλά και ίσως με καλύψουν..
Από B&W πιστεύετε οτι πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο?Έχω την εντύπωση οτι αν πάω στην σειρά CM δεν θα δω μεγάλες διαφορές..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..:)
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
για καινουρια μιλαμε? διοτι αν κανεις ενα ρεπεραζ στις αγγελιες ολο και κατι θα βρεις..

παντως απο αυτα που αναφερεις φιλε μου μαλλον το πας για υποβά και οχι αναβάθμιση
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
επισης θεωρω οτι αν δωσεις τα 1200 σε ενισχυτή, θα ηταν καλυτερη η αποφαση...

θα πρεπει να ξεκινήσεις με το ερώτημα...τι ειναι αυτο που δεν σου αρεσει κ θελεις να το αλλάξεις...
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Ευχαριστω για την αμεση απαντηση..Τον ενισχυτη τον αγορασα πριν ενα εξαμηνο και ειδα μεγαλη διαφορα στα ακουσματα μου απο τον Marantz pm8003 που ειχα..Πιο δυναμικος..ειχα και παλαιοτερα Rotel και μου αρεσε ο χαρακτηρας του..Οσο αφορα τα ηχεια θελω κατι με περισσοτερο χαμηλο και μεγαλυτερο ευρος σκηνης..Ισως αυτο δεν το βρηκα στη σειρα 600 γτ προφανως οπως λενε πολλοι η σειρα ειναι περισσοτερο για ht χρηση..
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Συμφωνώ με τον DimitrisTop.

Νομίζω ότι πρέπει να στήσεις καλύτερα το σύστημα που έχεις. Ο χώρος σου 6x4 είναι μια χαρά και αν τα μηχανήματα που έχεις είναι ταιριαστά μεταξύ τους νομίζω ότι θα παίξουν πολύ καλά. Για αρχή νομίζω ότι πρέπει να "γυρίσεις" τη τοποθέτηση που έχεις κατά 90 μοίρες. Παίζουν πολύ καλύτερα αν τα βάλεις στη στενή πλευρά του δωματίου. Απαραίτητο εργαλείο κατά τη γνώμη μου είναι το CDτης XLO: “XLO reference recordings–Test and burn in CD”. Αγόρασέ το, σίγουρα θα σου χρειαστεί.

Όσο για το χαμηλό, εκείνο που ενδιαφέρει περισσότερο κατά τη γνώμη μου είναι να έχεις περιγραφικό χαμηλό. Με τα ηχεία που έχεις πιστεύω ότι η ποσότητα δεν σου λείπει.

Όσο για το εύρος σκηνής, φτιάχνεται και αυτό, αλλά θέλει δουλειά!

Αν θες βοήθεια στο στήσιμο πολύ ευχαρίστως, αλλά από το τηλέφωνο γιατί έχω πολλά να σου πω (Γιώργος 2108972950)
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Γιώργο καλησπέρα..Την αλλαγή θέσης την είχα δοκιμάσει με τα προηγούμενα ηχεία που είχα τα πιο μικρά 685 και όντως ήταν καλύτερα τα πράγματα,ίσως από όλες τις απόψεις..Δυστυχώς όμως αν μπούν στην μικρή πλευρά,όπως κάθομαι στον καναπέ μου θα έχω τα ηχεία από την αριστερή πλευρά μου....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Γιώργο καλησπέρα..Την αλλαγή θέσης την είχα δοκιμάσει με τα προηγούμενα ηχεία που είχα τα πιο μικρά 685 και όντως ήταν καλύτερα τα πράγματα,ίσως από όλες τις απόψεις..Δυστυχώς όμως αν μπούν στην μικρή πλευρά,όπως κάθομαι στον καναπέ μου θα έχω τα ηχεία από την αριστερή πλευρά μου....
Βάλε μια φωτό του χώρου
 




Μηνύματα
280
Reaction score
113
Καταλαβαίνω τι εννοείς, το είχα περάσει και εγώ πριν χρόνια!
Δεν αρκεί να μεταφέρεις μόνο τα ηχεία και το ρακ, χρειάζεται ανακατάταξη όλος ο χώρος.
Εξαρτάται σε τι δίνεις προτεραιότητα. Για να είσαι όμως εδώ σημαίνει ότι η μουσική και ο ήχος έχουν σημαντική θέση στη ζωή σου……!
Πιστεύω πως αν θελήσεις να τη κάνεις σωστά αυτή την αλλαγή θα τα καταφέρεις.
Όπως βλέπω από τις φωτογραφίες γίνεται. Ίσως σου περισσέψει κάτι……… αλλά δεν πειράζει. Αυτό το στρογγυλό τραπέζι δεν το βλέπω καλά……………!!!!
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Το αιωνιο προβλημα σε αυτους τους χωρους, αν στησεις στην "σωστη" πλευρα, πλεπει να "κλεισεις" τη μπαλκονοπορτα και να θυσιασεις την ευκολη προσβαση στο μπαλκονι.
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Ακριβώς αυτό εννοώ Tyler. Η αντίστοιχη μπαλκονόπορτα στο σαλόνι μου έχει σφραγιστεί!!! εδώ και πολύ καιρό. Άμα θέλω βέβαια τη χρησιμοποιώ, αλλά δεν θέλω!
Νομίζω πως τελικά το ίδιο θα συμβεί αργά ή γρήγορα και στο σπίτι του Φώτη. Καλύτερα γρήγορα!!!!
 

Μηνύματα
280
Reaction score
113
Και κάτι άλλο σημαντικό. Το μαρμάρινο δάπεδο είναι εχθρός της μουσικής. Και εγώ μάρμαρο έχω στο δάπεδο, αλλά και ένα τεράστιο χαλί στρωμένο χειμώνα καλοκαίρι.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Μεγάλο πρόβλημα.Γιώργο και το τραπεζάκι εκείνο να φύγει, ο καναπές δεν γίνεται να γυρίσει αλλιώς..Άσε που σε λίγο καιρό πρέπει να μπεί κανονική τραπεζαρία σε αντικατάσταση του στρογγυλού τραπεζιού...Και τα μπαλκόνια μου χωρίζονται,οπότε η μπαλκονόπορτα είναι μονόδρομος...
 


Μηνύματα
280
Reaction score
113
Καταλαβαίνω. Αλλά νομίζω ότι πρέπει να λέμε τα πράγματα όπως είναι. Έτσι όπως έχεις στημένο το σύστημά σου δεν πρόκειται να δεις άσπρη μέρα.
Η λύση που βλέπω, όσο γίνεται από τις φωτογραφίες, είναι να πάρεις ένα μικρό ρακ για τα στερεοφωνικά και να το βάλεις μπροστά στο παράθυρο στη μέση και τα ηχεία δεξιά και αριστερά. Έτσι θα μπορείς να ανοίξεις και να βγεις στο μπαλκόνι όποτε θες. Να γυρίσεις τους καναπέδες πάντα σε γωνία ώστε από τον ένα καναπέ να βλέπεις τα στερεοφωνικά και από τον άλλο τη τηλεόραση. Να βολέψεις μια συμμαζεμένη τραπεζαρία στη πλάτη του καναπέ που βλέπει τα στερεοφωνικά. Υπάρχουν τραπέζια που κλείνουν τα φύλα τους οπότε όταν δεν τα χρειάζεσαι γίνονται πολύ μικρά.
Πάντως να ξέρεις ότι προς το παρόν το πρόβλημά σου δεν είναι τα ηχεία.
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δεν ειναι μονο θεωρητικα αλλα και πρακτικα, εντονοτερα τα φαινομενα ακυρωσεων και ενισχυσεων συχνοτητων, με επιπτωση παντου, οπως θολωμα στην εικονα και εντονα μπουμαρισματα ...
 

Μηνύματα
414
Reaction score
66
Μόλις τελείωσα από την δοκιμή...Μιλάμε για βασανιστήρια μέσα στη ζέστη!!χαχαχα!!Λοιπόν κύριοι το εύρος σκηνής άνοιξε και ήρθε εκεί που ήθελα..Δυστυχώς όμως το χαμηλό το έχασα τελείως..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.524
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top