F.O.- Ενισχυτής mosfet από τη Σλοβενία

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Κάποια SMPS επιτρέπουν μία μικρορύθμιση ±10% αλλά η Hypex αναφέρει ότι το output voltage είναι fixed..
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Θα προτιμούσα, πάντως, δυο First One Large στο κανάλι γεφυρωμένα λόγω της μεγάλης ισχύος.
Εκείνο όμως που φοβάμαι είναι μήπως χαλάσει ο ήχος.

Έχω διαβάσει ότι στην διάταξη γέφυρας ακυρώνονται οι άρτιες αρμονικές με αποτέλεσμα να σκληραίνει ο ήχος.
Ισχύει αυτό ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Εκείνο όμως που φοβάμαι είναι μήπως χαλάσει ο ήχος.
Ο Οβελίξ φοβάται μη του πέσει ο ουρανός στο κεφάλι.

Το πιο δύσκολο τελικά είναι κανείς να ξεπεράσει τους φόβους του..
 


Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
To ηχείο σου είναι κομματάκι δύσκολο.

Αν τον γεφυρώσεις και βλέπει μισό φορτίο ενώ το ηχείο είναι ήδη 4ωμο μήπως τα βρει σκούρα;
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Ο Οβελίξ φοβάται μη του πέσει ο ουρανός στο κεφάλι.

Το πιο δύσκολο τελικά είναι κανείς να ξεπεράσει τους φόβους του..

Κι όμως , ο Οβελίξ φοβόταν μη του πέσει κανά Μενίρ στο κεφάλι. Ο Βερσιζεντορίξ η Αρχηγός φοβόταν μη του πέσει ο ουρανός στο κεφάλι.

Οσο για τούς φόβους , δεν έχεις άδικο.
Εσυ μπορεί να φοβάσαι μη σούρθει κανά MAGGIE στο κεφάλι , ή μελοντικά κανά πωστολέν αυτό που έχει ο geomiat και φέρνει ο χατζητέτοιος , ? δε μουρχεται με τίποτα το όνομα του γαμοηχείου. Ξέρεις πάντως πιο εννοώ.
 




Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Μα τον Τουτάτη και Μπελισάμα (το θεό του off topic) ήταν γενικός φόβος των Γαλατών αυτός θαρρώ, χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί εχουν περάσει αρκετά χρονια.

Και ο Αστερίξ το είχε πει και του το λέγανε συχνά (θυμάμαι συγκεκριμένα δύο στιγμιότυπα με Πανοραμίξ και Μοναρχίξ) πριν αναχωρήσει για για την εκάστοτε περιπέτεια.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Μα τον Τουτάτη και Μπελισάμα (το θεό του off topic) ήταν γενικός φόβος των Γαλατών αυτός θαρρώ, χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί εχουν περάσει αρκετά χρονια.

Και ο Αστερίξ το είχε πει και του το λέγανε συχνά (θυμάμαι συγκεκριμένα δύο στιγμιότυπα με Πανοραμίξ και Μοναρχίξ) πριν αναχωρήσει για για την εκάστοτε περιπέτεια.
Ορθώς.
 





Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Θέλω να κάνω μια ερώτηση στον Back κυρίως (επειδή έχει την εμπειρία και των δύο modules) αλλά και οποιαδήποτε άλλη άποψη καλοδεχούμενη. Επειδή φτιάχνω το Linkwitz LX521.4, θα ήταν καλλίτερα τα F.O. με τα SMPS τροφοδοτικά της Hypex? ή τα UcD400 (ή UcD180) και με ποιά και πόσα SMPS? η ερώτηση γίνεται γιατί τα F.O. είναι πολύ καλά modules.

Η χωροταξία θα είναι απο ένα module σε κάθε γούφερ και μιντ και ενα module ανα ηχείο στα τουίτερς. Θα είναι σε μονομπλοκ δηλαδή από 1 DLCP για κροσόβερ και από 5 modules για ενίσχυση σε καθε μονομπλοκ.
 

Μηνύματα
92
Reaction score
49
Θέλω να κάνω μια ερώτηση στον Back κυρίως (επειδή έχει την εμπειρία και των δύο modules) αλλά και οποιαδήποτε άλλη άποψη καλοδεχούμενη. Επειδή φτιάχνω το Linkwitz LX521.4, θα ήταν καλλίτερα τα F.O. με τα SMPS τροφοδοτικά της Hypex? ή τα UcD400 (ή UcD180) και με ποιά και πόσα SMPS? η ερώτηση γίνεται γιατί τα F.O. είναι πολύ καλά modules.

Η χωροταξία θα είναι απο ένα module σε κάθε γούφερ και μιντ και ενα module ανα ηχείο στα τουίτερς. Θα είναι σε μονομπλοκ δηλαδή από 1 DLCP για κροσόβερ και από 5 modules για ενίσχυση σε καθε μονομπλοκ.
Απο οτι ξερω το καθε module F.O ανεβαζει μεγαλες θερμοκραισιες οποτε θα χρειαζεσαι και μεγαλες ψυκτρες οποτε δεν θα σε βολεψει πιστευω, εκτος και τα βαλεις σε ξεχωριστα κουτια..
Αν θες κοιτα και τα sonora coldamps μαζι με τροφοδοτικο hypex.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Ακουστική εκτίμηση δεν μπορώ να προσφέρω γιατί δεν έχω ακούσει τον First One ή τα ncore. Για τα υπόλοιπα:

Τα προτεινόμενα, από τον ίδιο τον Lazy Cat, τροφοδοτικά είναι τα Hypex 1200SMPS. Εάν μας απασχολεί η θερμοκρασία μπορείς να δεις εδώ τι προτείνεται: Μειώνεις το bias κατά 50% μειώνοντας ανάλογα τη θερμοκρασία, χωρίς ακουστικές επιπτώσεις.

Ένα SMPS μπορεί να τροφοδοτήσει μέχρι 4 modules. Max.

Eάν τα First One σου φαίνονται φθηνότερα έναντι των Class D σκέψου ότι τα χρήματα που θα εξοικονομήσεις θα πάνε σε αγορά κουτιού με εξωτερικές ψύκτρες. Από την άλλη, στα ίδια χρήματα θα κυμανθείς με τα UcD ενώ λέγεται ότι οι First One κοντράρουν τους ncore το κόστος των οποίων ξεφεύγει εφόσον μιλάμε για πολλά κανάλια.

....από την άλλη, και εφόσον κατάλαβα σωστά, υποστηρίζεις ότι επιθυμείς να φτιάξεις τα LX521.4. Αυτά είναι ενεργά 4-δρομα που σημαίνει τουλάχιστον 4+4 ενισχυτές ανά ηχείο. Πώς ακριβώς θα χρησιμοποιήσεις 3 modules;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Θέλω να κάνω μια ερώτηση στον Back κυρίως (επειδή έχει την εμπειρία και των δύο modules) αλλά και οποιαδήποτε άλλη άποψη καλοδεχούμενη. Επειδή φτιάχνω το Linkwitz LX521.4, θα ήταν καλλίτερα τα F.O. με τα SMPS τροφοδοτικά της Hypex? ή τα UcD400 (ή UcD180) και με ποιά και πόσα SMPS? η ερώτηση γίνεται γιατί τα F.O. είναι πολύ καλά modules.

Η χωροταξία θα είναι απο ένα module σε κάθε γούφερ και μιντ και ενα module ανα ηχείο στα τουίτερς. Θα είναι σε μονομπλοκ δηλαδή από 1 DLCP για κροσόβερ και από 5 modules για ενίσχυση σε καθε μονομπλοκ.
τα F.O. εχουν σημαντικα καλυτερο ηχο απο τα ucd και οριακα καλυτερο απο τα ncore.στα ncore ομως το κοστος ειναι πολυ μεγαλο για τοσα καναλια.
τα F.O ανεβαζουν τρελες θερμοκρασιας αφου η πολωση ειναι αρκετα ψηλα και ακομα και με 50% μειωση οι ψυκτρες που θα χρειαστεις ειναι τεραστιες για 5 modules.
εγω εχω 3 ανα ηχειο και εχω μεγαλη ψυκτρα 20χ25χ5 ανα καναλι και υποβοηθουμενη απο ανεμιστηρα.
βεβαια ο ανεμιστηρας ειναι 12cm και δουλευη στις 300 σαλ οποτε δεν κανη καθολου θορυβο.

αν πας σε class d σου προτεινω τα coldamp sonora s450 που ειναι λιγο καλυτερα απο τα ucd και λιγο χειροτερα απο τα ncore με λογικο κοστος.

τελος η αλλη λυση ειναι να βαλης τα F.O στα μιντ τουιτερ και τα coldamp στα υπολοιπα λυση που ειχα εφαρμοση και εγω για πολυ καιρο αλλα μετα χρειαστικα τα coldamp για δυο sub οποτε τα αντικατεστησα
με F,O αφου υπηρχναν ηδη οι ψυκτρε και οι ανεμιστηρες και ηταν και φτηνοτερα και δεν ειχα καμια
διαφορα στον ηχο.

για smps ολα τα παραπανω module δουλευουν αψογα με το hypex smps1200a400 με επιφυλαξη αν μπορη να δουλεψη 5 module αν και το θεωρω υπερβολη και νομιζω οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα module ανα δυο woofer και ενα για το midwoofer χωρις να χασης τιποτα.

οσο για το dlcp εγω χρησιμοποιω αυτο εδω.

http://www.audiotec-fischer.de/lng/en/helix/products/processor/helix-dsp.html

και τωρα εχει βγη και το

http://www.audiotec-fischer.de/lng/en/helix/products/processor/helix-dsp-pro.html

ο ηχος του απλου με κοστος μονο 350 ευρω δε φανταζεσαι με τι συγκρινεται.

δε θα γραψω γιατι δεν εχω ορεξη για καυγαδες.

το pro ειναι ακομα καλυτερο αλλα δεν ειχε βγη ακομα και δεν μπορουσα να περιμενω.

αυτα τα ολιγα για την υποθεση ενεργο ηχειο
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top