Windows 10


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Θα το μελετήσουμε το θέμα πρώτα και θα δούμε πότε, το δίκτυο δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση εάν έχει ήδη ρυθμιστεί σωστά.


*προσοχή......
Μιας και ανέφερε ο Γιάννης το δίκτυο πρέπει να επισημάνω κάτι πολύ σημαντικό.
Τα modem-router που δίνουν οι πάροχοι διαδικτύου δεν έχουν την απαιτούμενη ισχύ για να διαχειριστούν πολλές δικτυακές συσκευές, συνήθως μέχρι 5-8 τις αντέχουν με περισσότερες έχουν σοβαρά προβλήματα.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.747
Reaction score
83.530
Θα το μελετήσουμε το θέμα πρώτα και θα δούμε πότε, το δίκτυο δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση εάν έχει ήδη ρυθμιστεί σωστά.


*προσοχή......
Μιας και ανέφερε ο Γιάννης το δίκτυο πρέπει να επισημάνω κάτι πολύ σημαντικό.
Τα modem-router που δίνουν οι πάροχοι διαδικτύου δεν έχουν την απαιτούμενη ισχύ για να διαχειριστούν πολλές δικτυακές συσκευές, συνήθως μέχρι 5-8 τις αντέχουν με περισσότερες έχουν σοβαρά προβλήματα.

Με λίγα λόγια, Γιάννη, έχε έτοιμη καμιά 500άρα για αρχή. :D
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.643
Reaction score
94.601
Καλά, κάτσε να περάσει κανένας χρόνος, και θα δούμε εάν και τότε θα τα βάλουμε!!! :roflmao:
Windows millennium έχεις ακόμα;:p
 



MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Ρε Ηλία, αυτό πρέπει να 'χει και HDMI! :o

:D
Αυτό έχει! η οθόνη μου δεν έχει!!! :D εάν εννοείς να το συνδέσω με τον προβολέα, όχι, γιατί θέλω 15μ καλώδιο!
και δεν με βολεύει! έχω το DUNE και τρέχω τα πάντα όλα! :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Για πείτε, όσοι κάνατε clean install, ποιο key χρησιμοποιήσατε; Των Windows 7/8 που είχατε;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Αν έχεις κάνει upgrade στο συγκεκριμένο PC δεν βάζεις κανένα key κατά το clean install, υπάρχει αποθηκευμένο στον Microsoft Account, μόλις κάνεις log-in τα Win 10 θα ενεργοποιηθούν αυτόματα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
Ώπα, ώπα, μισό λεπτό. Για ποιο λόγο να κάνω clean install σε PC το οποίο έχει γίνει upgraded;
 

Μηνύματα
235
Reaction score
110
Ώπα, ώπα, μισό λεπτό. Για ποιο λόγο να κάνω clean install σε PC το οποίο έχει γίνει upgraded;
Για αυτόν:
Καλημέρα.
Με κρύα καρδιά, είν' αλήθεια, έκανα κι εγώ την αναβάθμιση. Απογοήτευση! Τα πάντα αργά. Σαν το Τζακ Ντάνιελς ένα πράμα...

Ώσπου πήρα την απόφαση να κάνω clean install, όπως πολλοί προέτρεπαν. Ε, λοιπόν τα πάντα τρέχουν σα γάργαρο νεράκι σε καταπράσινο λιβάδι!!!

Tο laptop πλέον είναι σαν καινούργιο!!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.965
Reaction score
20.486
ΟΚ, ευχαριστώ για την "πάσα" - κι εξηγούμαι: Το ίδιο θέμα που περιγράφεις (τα πάντα αργά κτλ) αντιμετώπισα κι εγώ τις πρώτες 3-4 μέρες που έκανα upgrade τον βασικό μου (και σύγχρονο) Η/Υ. Την 5η μέρα (κι αφού είχε κάνει κάποια updates, αν και δεν θεωρώ ότι έχει σημασία αυτό το γεγονός), δούλευαν όλα "ρολόι". Μου θύμισε το μωρό που μαθαίνει να περπατάει και κάνει 2-3 βήματα στην αρχή και μετά από κάποιο καιρό τρέχει και δεν σταματάει.

Δεν λέω, ήταν τραυματική εμπειρία το να έχω έναν Η/Υ ο οποίος να είναι πιο αργός από το replay, μετά το upgrade στα καλύτερα - κατά γενική ομολογία - Windows (αν ψάξεις τα posts μου σε προηγούμενες σελίδες, μέχρι και roll back σε Windows 7 σκεφτόμουν να κάνω), αλλά με λίγη υπομονή, το θέμα ξεπεράστηκε. Άρα, ναι, αναιρώ - βάσει προσωπικής εμπειρίας πλέον - τα όσα είχα πει στα προηγούμενα posts, δεν έκανα roll back κι είμαι πλήρως ευχαριστημένος από την ταχύτητα και την απόκριση του Η/Υ μου.

Οπότε, για να επανέλθω στο αρχικό ερώτημα: Εάν κάποιος δεν θέλει να κάνει upgrade και κάνει clean install εξ αρχής, ποιο key θα πρέπει να χρησιμοποιήσει;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
1. Ο σίγουρος και άμεσος τρόπος είναι αυτός που έγραψα, πρώτα upgrade και μετά clean install.
2. Ξεκινάς την διαδικασία του upgrade εντός του λειτουργικού συστήματος που έχει δικαίωμα να πάρει την δωρεάν άδεια χρήσης των Win 10 και στην ερώτηση : choose what to keep? επιλέγεις Nothing
3. Αν στο PC που θες να βάλεις Win 10 έχεις ήδη ενεργοποιημένα Win 7/8/8.1
Κάνεις κανονικά clean install από USB flash στον ίδιο ή άλλο δίσκο, μέσω του hardware id τα Windows θα ενεργοποιηθούν αυτόματα σε λίγες μέρες.
4. Επώνυμο PC desktop/laptop με OEM Win 8/8.1, το key είναι ενσωματωμένο στο UEFI, ενεργοποιείται αυτόματα.
5. Win 7/8/8.1 με retail άδεια χρήσης και μεταφορά της σε νέο PC ή ταυτόχρονη αλλαγή πολλών εξαρτημάτων, π.χ. μητρική και επεξεργαστής.
Πρέπει να γίνει εγκατάσταση και ενεργοποίηση των Win 7/8/8.1 πριν γίνει upgrade ή clean install σε Win 10.

περισσότερες πληροφορίες εδώ κι εδώ
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Πρώτο μήνυμα που σας γράφω από windows 10......
Όλα καλά.....μπήκαν σε ένα pc βέβαια ελάχιστα φορτωμένο από προγράμματα....
Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μου ακύρωσε το office και τώρα πρέπει να αγοραστεί ......
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Εγώ διαβάζω μόνο προβληματάκια! για τα οποία ''είμαι πολύ γέρος γι' αυτά'' όπως λέει γνωστή ατάκα στο ''Φονικό Όπλο''! :D
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.643
Reaction score
94.601
Εγώ διαβάζω μόνο προβληματάκια! για τα οποία ''είμαι πολύ γέρος γι' αυτά'' όπως λέει γνωστή ατάκα στο ''Φονικό Όπλο''! :D
Άλλαξε το CRT σου monitor. :p
 

Μηνύματα
3.300
Reaction score
1.935
Δεν ήταν αγορασμένο;
Το συγκεκριμένο μηχάνημα δούλευε με windows 7 profesional και το είχα παρει απο την δουλειά μου. Είχε τα πάντα περασμένα επάνω μαμά....το άνοιγες και ξεκίναγε την εγκατάσταση.
Άλλα προγράμματα, όπως το powerdvd και το Adobe pdf full εκδοση που είχε παίζουν κανονικά...........
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.652
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top