To σαλόνι του SurfDrifter

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874
Εχει μια πρασινιλα.....
Το κόκκινο φαινόταν σαν πορτοκαλί....
Αϊ στο καλό τους για τζιβισί....γι αυτό δεν τους γούσταρα,δεν είναι για γαύρους....τώρα κατάλαβα γιατί τον σούταρε στα γρήγορα ο loggeo:D
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Μάλλον σε νανούρισε εκείνη τελικά...:p
Πόσες φορες εχει γινει αυτο, πραγματικα!

Λοιπον, ερωτησεις για τους κατεχοντες. Στο factory menu εχει ενα υποτυπωδες CMS, καθως και ρυθμισεις για καθε ένα Color Temp preset.
Για παραδειγμα στο 6500Κ, εχει ρυθμισεις Red Gain 0, Green Gain -124, Blue Gain -123. Πάτησα ενα factory reset, αλλα αυτα δεν επηρεαστηκαν.

Κανονικα ετσι ειναι σε ολους; Ρωταω, διοτι, out-of-the-box ο pj δεν παιζει σωστα.

Επισης εβαζα custom gamma 2.6, ενω το αποτελεσμα ηταν κοντα στο 2.1 με 1.9. Περιεργο...

Εκανα την πρωτη μου ρυθμιση με gamma 2.22, αλλα μου βγηκε Benq, οποτε εκανα μια δευτερη με στοχο 2.35 και κάποιες αλλες ρυθμισεις στο brightness, contrast, lens aper και γενικα κατεληξα με 96,5% τα χρώματα να ειναι μεταξυ 0.0-1.0 και τα υπολοιπα μεταξυ 1.0-2.0.

Παρολα αυτα κατεβασα χειροκινητα το brightness 2-3 μοναδες και ανεβασα 2-3 το κοντραστ και βελτιωθηκε η εικονα.
Γενικα ρυθμισα με flashing bars να βλεπω την 17 μπαρα, αλλα αυτο κανει γκρι την εικονα. Αν "θυσιασω" την 17, τότε ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα.

Επισης το εβαλα σε superwhite το hdmi mode, διοτι στο standard, δεν αναβοσβηνε καμια μπαρα κατω απο το 235, ενω με το super white μου δινει δυνατότητα να ανεβάσω παραπάνω το κοντραστ, ετσι ώστε να αναβοσβηνουν απο το 235 και κάτω.
Ειναι σωστο αυτο;

Προσπαθω να καταλαβω πως μπορω να παρω τις μαξιμουμ των δυνατοτήτων.

Π.χ. Το Lens Aperture που να ειναι και τι επηρεαζει γενικότερα;
Το sharpness που το προτεινετε;

Εχω διαβασμα για τις διακοπες....
 





Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Επισης εβαζα custom gamma 2.6, ενω το αποτελεσμα ηταν κοντα στο 2.1 με 1.9. Περιεργο...
ειναι ενα θεμα το οποιο το εχουν ολα τα LCDοειδη...


Εχω διαβασμα για τις διακοπες....
θελεις διαβασμα και πολυ μαλιστα αποτι βλεπω.....:D
....στο τελος ομως θα αισθανεσαι υπεροχα με την δημιουργια σου
 






Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
εμφανης διαφορα στην εικονα και στην αισθητικη του χωρου

πως το βλεπεις ....θα την βγαλεις τον χειμωνα στο σπιτι ;:D

να παρεις μια 3μετρη firehawk και να ησυχασεις αφου θα παιζεις σε χωρους με ανοιχτοχρωμες επιφανειες..
Ολες οι γκρι οθονες δημιουργουν αυξηση αντιθεσης και εχουν μικροτερη γωνια θεασης...

πρεπει να παρεις μια γκρι η οποια δεν πρεπει να πεφτει κατω απο 1 κερδος....διαλεξε και παρε..
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.306
Reaction score
5.356
Τώρα θα δείξεις αν έχεις σκισμένο το γατί. Άφησέ το έτσι. :D
γιατι αν δε το αφησεις θα σε πει κλασσικα.... κοτα! :p:p τον εμαθα υστερα απο τοσες φορες!!! :D:D:D

γαμηστερο το βλεπω.. ευγε again!! για να δουμε κ απο κοντα ομως! ;)
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Λοιποοοον.

Έρχεται αναβάθμιση, κατα πάσα πιθανότητα, αρκεί να μην μου πάρουν το γλειφιτζουρι απο το χέρι.
Μετα απο πολυ σκέψη, αποφάσισα να πάρω έναν pj που να μην μου κοστίσει ένα χέρι κι ένα πόδι και να με κρατήσει μέχρι να πάω σε 4Κ αργότερα, όταν θα είναι πιο οικονομικοί.

Οποτε παράτησα σχέδια για Lumagen Pro/21x3 και JVC x5000 και αποφάσισα να πάρω έναν RS49 να ξεμπερδεύω.
To μονο που μένει είναι να εκτελεστει το εμβασμα αυριο πρωι κανονικα (απο την τραπεζα με διαβεβαιωσαν πως δεν υπάρχει θεμα).

Ο ιταλός, βέβαια μου άρχισε τα κλασσικα, "ειναι τελευταιο κομμάτι, ποτε περιμένεις να τα πάρω τα λεφτα, κλπ", οποτε κρατάω τα δαχτυλα σταυρωμένα να πάνε όλα καλα

Ένα πραγμα με ανησυχει και αυτό ειναι πως θα προτιμουσα τον X500, διότι θα τον κρέμαγα στο ταβάνι και δεν θα επαιρνε χαμπάρι κανείς. Σκεφτομαι να πάρω τους μαρκαδόρους των παιδιων (τους υδατοδιαλυτους φυσικα) και να το βάψω μαυρο το χρυσο δαχτυλιδι ή καμια μονωτική ταινία μαυρη

Ήδη απο προχθες, κατήργησα το Lens Cover στον Χ3 λέγοντας πως ειναι καλυτερα ανοιχτό για να μην φθείρονται τα μηχανικα μέρη, οποτε απο τον σκόπελο, τη γλυτώσαμε!

Οποτε αν πάνε όλα καλα, μπαίνει αγγελια ο Χ3 και ξεκιναω νεο νημα με "RS49 απορίες"!
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.537
Reaction score
30.919
Αν υπηρχαν @@ αναβαθμισης θα επρεπε να σου αφαιρεσουμε το ενα @ για να σε ηρεμησουμε λιγο :D
 


Μηνύματα
357
Reaction score
290
Οποτε αν πάνε όλα καλα, μπαίνει αγγελια ο Χ3 και ξεκιναω νεο νημα με "RS49 απορίες"!
Απο Χ3 σε Χ500? Τα καλά τα δικά μου θα πάθεις. Ετοιμάσου να ξαναγορασεις πάνες αλλά για σένα για όταν τον ανάψεις..
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Απο Χ3 σε Χ500? Τα καλά τα δικά μου θα πάθεις. Ετοιμάσου να ξαναγορασεις πάνες αλλά για σένα για όταν τον ανάψεις..
Η τιμή ήταν too good για καινουργιο μηχάνημα με 2 χρόνια εγγυηση. Μακάρι να μην υπάρξει θέμα με το εμβασμα και τον Ιταλο.

Ανταλλάζεις...δαχτυλίδια; Να σου δώσω το χρυσο, να μου δώσεις το μαυρο; :D Φοβάμαι τη γυναίκα μου!

Αλλα για πες! Τι θα δώ διαφορετικό; Ετσι να φτιάχνομαι;

ΆρΕσΣαρανταεννιά σα να λέμε X500; Πόσο χαμηλά έπεσες. :D
Eσένα πρέπει να σε χρήσουμε εκτος διαγωνιστικής διαδικασίας, ως επίτιμο troll της δεκαετίας!
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Έχετε αναρωτηθεί τι θα γίνει αν σπάσει ο δι@ολος το ποδάρι του και μπει καμιά γυναίκα (σας) εδώ μέσα;
Το νου σας!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.479
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top