PHILIPS MICRO THEATER MCD708 ΣΥΝΔΕΣΗ ME TV PANASONIC VIERA TX-P42GT60E και PS3

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Γεια χαρά. Μήπως μπορει να με βοηθησει κάποιος για το πώς θα συνδεσω ένα PHILIPS DVD MICRO THEATER MCD708 με την TV PANASONIC VIERA TX-P42GT60E και το PLAYSTATION 3; Αυτο που θέλω ειναι να ακουω απο τα ηχεια ό,τι παιζεται στην τηλεοραση, είτε καναλια, είτε παιχνιδι του PS3, είτε CD,DVD απο το Micro theater.
Δεν ειμαι ιδιιτερα σχετική οποτε μάλλον χρειαζομαι μια κατανοητη για αρχαριους απαντηση.
Ευχαριστώ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Ο ενισχυτής είναι φτιαγμένος για άλλες εποχές, οπότε έχει μόνο αναλογικές εισόδους απο πίσω.
Η TV είναι σύγχρονη και δεν έχει αναλογικές εξόδους, μόνο SCART που μάλλον θα είναι πολύπλοκος τρόπος.

Η απλούστερη απ' ότι βλέπω λύση, είναι να αγοράσετε ένα καλώδιο "mini jack σε 2 RCA" στο κατάλληλο μήκος.
Θα συνδεθεί στην έξοδο headphone της TV απο τη mini jack πλευρά, και στα AUX IN 1 ή 2 του ενισχυτή απο την άλλη.
Για να λειτουργήσει σωστά, θα ρυθμίσετε την ένταση του headphone της TV τόσο ώστε να ακούγεται απο τον ενισχυτή περίπου στην ίδια ένταση με το DVD playback.
Τα καλώδια αυτά συνήθως κοστίζουν 5-10€ σε 0.50-1 μέτρο αλλά σε μερικά μαγαζιά μπορεί να είναι πολύ ακριβότερα οπότε προσέξτε.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Ο ενισχυτής είναι φτιαγμένος για άλλες εποχές, οπότε έχει μόνο αναλογικές εισόδους απο πίσω.
Η TV είναι σύγχρονη και δεν έχει αναλογικές εξόδους, μόνο SCART που μάλλον θα είναι πολύπλοκος τρόπος.

Η απλούστερη απ' ότι βλέπω λύση, είναι να αγοράσετε ένα καλώδιο "mini jack σε 2 RCA" στο κατάλληλο μήκος.
Θα συνδεθεί στην έξοδο headphone της TV απο τη mini jack πλευρά, και στα AUX IN 1 ή 2 του ενισχυτή απο την άλλη.
Για να λειτουργήσει σωστά, θα ρυθμίσετε την ένταση του headphone της TV τόσο ώστε να ακούγεται απο τον ενισχυτή περίπου στην ίδια ένταση με το DVD playback.
Τα καλώδια αυτά συνήθως κοστίζουν 5-10€ σε 0.50-1 μέτρο αλλά σε μερικά μαγαζιά μπορεί να είναι πολύ ακριβότερα οπότε προσέξτε.
[DOUBLEPOST=1443552467][/DOUBLEPOST]Mitsy my friend, απόλυτα κατανοητα αυτα που μου εγραψες. Δουλεψε μια χαρά.
Σ ευχαριστω πολυ πολυ
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.473
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top