Το καλύτερο καλώδιο ηχείων


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απάντηση: Το καλύτερο καλώδιο ηχείων!

και με τυφλο και με ατυφλο ολα τα καλωδια που εχω κατα καιρους ακουσει-δοκιμασει σε ολα τα συστηματα που εχω στησει ακουγονται. οποιουδηποτε ειδους καλωδια. δεν ειχα φανταστει οτι τα καλωδια συμμετεχουν. νομιζα οτι απλα μεταφερουν. τελευταια τα παρομοιαζω με το οδοστρωμα των δρομων. εντελως απλοικα. αλλα υλικα αλλη τριβη. η αντισταση και η εμπεδηση ακουγονται. ψαχνω αλλα δεν βρισκω ακρη. ακομα. τελευταια μαλιστα εχω αρχισει να ακουω και το τραπεζακι. κουναω το τραπεζακι μπρος πισω και ανεβοκατεβαινει η σκηνη. γμτ με κεφαλαια γραμματα. καθε βοηθεια δεκτη.
Η διαφορα που κανει η μετακινηση του τραπεζιου εχει την εξηγηση της οπως και οι διαφορες που κανουν τα καλωδια εχουν την δικη τους :)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
η ανακλαση του ηχου πανω στο τραπεζακι εχει της δικης της επιδραση
αν την θες καλωδιακα - μονο σαν εμπειρια
ακους μεγαλες σειρες purist
οτι πιο γρυλος στο ανεβασμα σκηνης.......
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το καλυτερο ηχειο ειναι το καθολου ηχειο
αλλα επειδη πρεπει να υπαρχει καλωδιο γιατι δεν μπορουμε να συνδεσουμε ενισχυτη
σε ηχεια ,,,κουμπωνουμε ενα καλωδιακι και κανουμε την δουλεια μας..
σε αυτο τον κοσμο δεν ειναι ολα ιδανικα
δυστυχως........
 


I

iason

Guest
Βest system , no system :geek:
Μπορεί να το λές χαριτολογώντας αλλά εμένα φίλε μου μέ έχει προβληματίσει αρκετές φορές !!!! Νά τα δώσω ολα μια κλωτσιά να υσηχάσω μια και καλή.Μιά παίζουν καλά μετα από μέρες παλι( κάτι φταίει ).8-)
Τώρα θα μου πεις με κατι πρεπει να ασχολείσαι ,Ε εε!!!!:dontmentionit:
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μπορεί να το λές χαριτολογώντας αλλά εμένα φίλε μου μέ έχει προβληματίσει αρκετές φορές !!!! Νά τα δώσω ολα μια κλωτσιά να υσηχάσω μια και καλή.Μιά παίζουν καλά μετα από μέρες παλι( κάτι φταίει ).8-)
Τώρα θα μου πεις με κατι πρεπει να ασχολείσαι ,Ε εε!!!!:dontmentionit:
Δεν εισαι ο μονος Ιασωνα.Εχε ομως κατι υπ'οψιν,εαν το συστημα καποιες φορες παιζει καλα και αλλες οχι,τις φορες που δεν σου αρεσει τοσο,δεν φταιει το συστημα(νοουμενου βεβαια οτι δεν χαλασε η αλλαξε κατι απο την φορα που επαιζε καλυτερα),αλλα αλλοι παραγοντες .
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αντιγράφω από το πρωτο ποστ του ΚΚ:
"Είναι μακράν προτιμότερο να είναι το καλώδιο σύνδεσης των ηχείων κατά το δυνατόν κοντό, διότι αυτό μεταφέρει ηλεκτρική ισχύ (και τάση, και ρεύμα). Όλα τα καλώδια interconnect μπορούν να είναι αρκετά μακριά, αφού μεταφέρουν μόνο σηματοδότηση."
Εδω (http://www.empiricalaudio.com/computer-audio/audio-faqs/short-versus-long-cables )ομως λεει ακριβως το αντιθετο (προς το τελος):
"Regardless of the cost of interconnect and speaker cables, it is always better to make the interconnects shorter and the speaker cable longer."

Κωσταααα....
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
H Kenwood στο κορυφαίο της σετ προενισχυτή - μονοφωνικών τελικών L07C - L07M έδινε μαζί στην συσκευασία 12μετρα interconects για την σύνδεση προενισχυτή - τελικών και καλώδιο μήκους μόλις 1 μ. για την σύνδεση τελικού με ηχείο. Ζητώντας να τοποθετούνται οι τελικοί πλάϊ στο κάθε ηχείο και να συνδέονται μόνο με αυτό το καλώδιο μόλις ενός μέτρου, όπως φαίνεται και στο manual:

https://www.dropbox.com/s/3l9asea3skou1l4/hfe_kenwood_l-07c_l-07m.pdf?dl=0

Σίγουρα κάτι ήξεραν παραπάνω αυτοί. Και μάλιστα από το 1977 !!!




 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Σίγουρα κάτι ήξεραν παραπάνω αυτοί. Και μάλιστα από το 1977 !!!
Ναι ήξεραν ότι οι ενισχυτές τους ταλαντώνουν μόλις "δουν" λίγη παραπάνω χωρητικότητα ή αυτεπαγωγή προερχόμενη από το συνδετικό καλώδιο.
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Οχι, δεν είχαν ποτέ τέτοια προβλήματα οι Kenwood, το αντίθετο μάλιστα...
 



Μηνύματα
319
Reaction score
56
Εχω κανά δυο μερες που διαβάζω περι διπλοκαλωδιωσης.
Παρότι 15 χρονια ακούω με διπλοκαλωδιωμένα ηχεια δε έκατσα ποτε να δω το εαν υπαρχουν διάφορες με την απλή συνδεσμολογία. Δεν εχω το χρόνο και δε με απασχολεί και ιδιαίτερα.

Εδω και κανά χρόνο μετα κόπων, βασάνων και συζύγου θέλοντος κατάφερα να αποκτήσω μεταχειριςμενα τα 802d τα οποία οταν μπήκαν στη θεση των 804n συνδέθηκαν με την υπάρχουσα διπλοκαλωδιωση.
Έφτασε ο καιρός και συζύγου θέλοντος παλι βρέθηκε ενα ζευγάρι electrocompaniet aw-180.
Και εδώ ερχεται η απορία μου, καθότι παντελώς άσχετος με ολα αυτα,
Εχει λογική κ Κογια η οποιασδήποτε άλλος γνωρίζει να συνδεθούν οι aw 180 με διπλοκαλωδιωση καθότι εχουν 2 ζεύγαρια εξόδους με τα ηχεια ή πρακτικά δεν εχει σημασια;

Και κατι ακομα οταν στα χαρακτηριστικά του καθε ενισχυτή αναφέρετε οτι βγάζει πχ 200 w στα 8Ω και 400 στα 4Ω και 800 στα 2Ω αυτο μπορει κάποιος να το κανει λίγο πιο κατανοητό;
Εαν αυτα που ρωτάω εχουν απαντηθεί η φαινονται απλα σε κάποιους συγχωρέστε με.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Εχει λογική κ Κογια η οποιασδήποτε άλλος γνωρίζει να συνδεθούν οι aw 180 με διπλοκαλωδιωση καθότι εχουν 2 ζεύγαρια εξόδους με τα ηχεια ή πρακτικά δεν εχει σημασια;
Εξαρτάται από την οπτική γωνία του παρατηρητού. Από τεχνικής (επιστημονικής) πλευράς, και αφ’ ης στιγμής είσαι ευτυχής κάτοχος μονομπλόκ τελικών, και υπό την προϋπόθεση βεβαίως πως αυτό είναι χωροτακτικώς εφικτόν, η λογική λέει πως πρέπει να βάλεις καθέναν από τους τελικούς πίσω από το αντίστοιχο ηχείο, πλάτη με πλάτη, και να τον συνδέσεις μ’ αυτό με καλώδιο μήκους 10 εκατοστών, (οπότε το interconnect σύνδεσης του τελικού με τον προ θα είναι αναλόγως μακρύ). Από οικονομικής και ψυχοσωματικής πλευράς, η λογική λέει πως κάποιος πρέπει να σου πουλήσει και 2x3=6m καλώδιο ηχείου, δηλαδή 12 μέτρα για διπλοκαλωδίωση, κατά το δυνατόν ακριβό, για να τζιράρει το μαγαζί και να κινηθεί η αγορά, αλλά και για να αισθάνεσαι αρκούντως έντονον το pride of ownership, βλέποντας –και δείχνοντας στον επισκέπτη- τους τελικούς, οι οποίοι επιπροσθέτως πρέπει να είναι ογκώδεις και ασήκωτοι.

Πάμε τώρα στον κοντό ψαλμό.

1. Πήγαινε σε ένα κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού και πάρε δυό μέτρα καλώδιο πορτατίφ («δύο επί μηδέν εβδομήντα πέντε πλακέ»).

2. Πάρε το καλώδιο του αριστερού ηχείου και βάλτο στο δεξί κανάλι, συνδέοντας το δεξί ηχείο με διπλοκαλωδίωση.

3. Κόψε 10-15 πόντους από το πορτατιφοκαλώδιο, και μ’ αυτό το κομμάτι σύνδεσε το αριστερό ηχείο με τον τελικό του.

4. Μιας και αποκλείεται ο προενισχυτής να έχει διακόπτη mono, παίξε σχετικά δυνατά ένα κομμάτι με σχετικά λίγο «διαχωρισμό» και αξιοπρεπή ποιότητα ήχου, ας πούμε αυτό, και βάλε τη γυναίκα σου να βρει στα τυφλά ποιο από τα ηχεία παίζει χειρότερα, χωρίς να γνωρίζει τον τρόπο σύνδεσής των.

Συνέχεια μακρού ψαλμού: Ακόμη κι αν αντικειμενικά –κι εσύ ο ίδιος- διαπιστώσεις πως δεν υπάρχει διαφορά, ή ότι το ηχείο με το πορτατιφοκαλώδιο παίζει ίσως και καλύτερα, μην εφαρμόσεις αυτή τη σύνδεση μόνιμα. Κάνε τη σύνδεση που σ’ αρέσει, αυτή που σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, πιο ευτυχισμένος. Η ακοή είναι πράγμα υποκειμενικό, αλλά η ύπαρξη των εμμονών και των ψυχαναγκασμών που κατατρέχουν καθέναν από εμάς είναι αντικειμενική. Υπάρχουν και είναι εδώ και πρέπει να τα διαχειριστούμε, κατά νοοτροπίαν (εύκολο) και κατά βούλησιν (δύσκολο).
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Τελικα αγαπητε Κωστα, που επιμενεις χρονια για χρησιμοποιηση "ηλεκτρολογικων" καλωδιων ως ηχειων, εχει κανει καποιος (εσυ δεν λογιζεσαι λογω πιθανου ... πειθαναγκασμου!) την συγκριτικη δοκιμη για να δουμε τι συμπερασμα εβγαλε (ητοι πως την "ακουσε"; ). Δεν διαβασα τοσο καιρο κατι...
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
μαλλον ο κωστας λεει πως οταν προκειται να κανουμε τη συνδεση με μονομπλοκ πισω απο καθε ηχειο , που πρακτικα σημαινει 20-30 ποντους καλωδιο , δεν ειναι απαραιτητο να δωσουμε μια περιουσια (ή μιση), για την ποιοτητα των καλωδιων αυτων...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
μαλλον ο κωστας λεει πως οταν προκειται να κανουμε τη συνδεση με μονομπλοκ πισω απο καθε ηχειο , που πρακτικα σημαινει 20-30 ποντους καλωδιο , δεν ειναι απαραιτητο να δωσουμε μια περιουσια (ή μιση), για την ποιοτητα των καλωδιων αυτων...
Καθότι σπουδαιότερη βελτίωση ως προς καλώδια υψηλού σήματος δεν αποτελεί η αντικατάστασή τους ,αλλά η δραματική μείωση του μήκους...;)
... την συγκριτικη δοκιμη για να δουμε τι συμπερασμα εβγαλε (ητοι πως την "ακουσε"; ). Δεν διαβασα τοσο καιρο κατι...
Επειδή κάθε ανάλογη διαδικασία θα είχε λόγο διάδοσης για τους υπολοίπους μονάχα εφόσον οι προτιμήσεις όλων συμφωνούσαν,κάτι το οποίο είναι αντικειμενικώς αδύνατον,όπως εκθέτει και το απόσπασμα από τις εντυπώσεις κάποιου χομπίστα:
...
Επειδή τα αποτελέσματα είναι καθαρά υποκειμενικά και υπεισέρχονται σε αυτά πολλοί παράγοντες όπως : ο χώρος μας, τα μηχανήματα μας, τα ηχεία μας, τα interconnects μας, οι γνώσεις μας και πάνω από όλα τα ΑΥΤΙΑ μας, δεν θα ήθελα να παρερμηνευτούν από υποψήφιους αγοραστές ή να παρερμηνευτεί η άποψη μου αλλά και πόσον μάλλον να δεχτώ κριτική για την κριτική μου.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
οσο για τα καλωδια ,κατηργησα σημερα τη διπλοκαλωδιωση και για βρσχυκυκλωτηρες εφαρμοσα τη συμβουλη του ιδρυτη της klipsch ...του klipsch, ο οποιος οταν ρωτηθηκε τι καλωδια ηχειων χρησιμοποιει απαντησε "το καλωδιο απο ενα πορτατιφ της γυναικας μου...."
οριστε ... εγω τα 'λεγα απο το '13 ....:o
γουελ καμ μπακ Costas Coyias :thumbsup:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top