Αγορά προενισχυτη


Μηνύματα
1.116
Reaction score
88
Mια παρενθεση για την παθητικη προενισχυση. Η παθητικη προενισχυση δεν ειναι πανακεια λυση. Ουσιαστικα μιλαμε για attenuator στην ταση εξοδου της πηγης, δεν διασφαλιζεται η σωστη οδηγηση του τελικου παρα μονο υπο καταλληλες προυποθεσεις ευαισθησιας εισοδου του τελικου.
Σωστος !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.472
Σωστος !
Κατα καιρους υπαρχουν θεματα συζητησης και διαφωνιας στην hifi κοινοτητα. Παλαιοτερα belt drive vs direct drive, λαμπες, vinyl vs cd, μετα ενεργα ηχεια vs παθητικά, τωρα AD-DA conversion+DSP vs against. Και παει λεγοντας. Ατελειωτες συζητησεις και παθιασμενες επιχειρηματολογιες. Απο μετρησεις ή προσωιπικές ακουστικές εμπειρίες. Ενα απο τα προσφατα θεματα διαφωνίας στο διαδικτυο και στον αγγλοφωνο περιοδικό τυπο ειναι και η αναγκη χρησης προενισχυσης vs οχι.

Οι υπερμαχοι της προενισχυσης εχουν την επιχειρηματολογια που αναφερθηκε απο τον tyler στο post#20, αλλα υπαρχει και η αποψη οτι οι συγχρονες πηγες (disc players, DACs κτλ) ΔΕΝ χρειαζονται προενισχυση για να οδηγησουν τους συγχρονους τελικους ενισχυτες. Τα επιχειρηματα αυτα τεκμηριωνονται με οδηγιες για output voltage, input sensitivity των ενισχυτων, υπολογισμους μεγιστου μηκους των interconnects σε σχεση με το capacitance τους, και αλλα πολλα. Δεν μπορω λογω περιορισμενων γνωσεων να κανω αυτη τη συζητηση μαζι σας σε βαθος (δεν σκαμπαζω που λενε:idk:), αλλα σας διαβεβαιω πως εχει ηδη γινει μεταξυ "ειδικών" και ειναι ευκολα προσβασιμη στο διαδικτυο.

Για να δωσω ενα παραδειγμα, εχει γινει κουβεντα για το γνωστο σε ολους oppo 105, και κατα ποσο ειναι απαραιτητη η χρηση προενισχυτη με αυτο ή ειναι καλυτερα να συνδεθει κατευθειαν στον τελικο (χωρις ουτε analog attenuator- passive amp)

Δεν παιρνω θεση, γιατι δεν ειμαι βαθυς γνωστης. Ειναι ομως μια επιλογη που συζητιεται ΠΟΛΥ στις μερες μας, με τους υποστηρικτές και τους πολεμιους της. Εμενα με πεισανε , πως καλο ειναι να εχουμε οσο το δυνατον λιγοτερα κυκλωματα στην διαδρομη του σηματος και πως σημερα με τα τεχνικα χαρακτηριστικά των πηγων δεν χρειαζεται η προενισχυση, και απο προσωπικη εμπειρια καταργωντας τον προενισχυτή μου ειμαι πιο ευτυχης (και σε blind A/B testing, αν αυτο μετραει...).

Προφανως και αυτο δεν θα ισχυει σε ολους τους συνδυασμους πηγων-ενισχυτων-interconnects και γιαυτο υπαρχουν και οι οδηγιες που προανεφερα...Σιγουρα λοιπον αγαπητε tyler δεν ειναι πανακεια. ΕΙναι ομως μια επιλογη, η οποια μπορει να δοκιμαστει χωρις κοστος ( αντε κανενα 200αρι μεγιστο). Και σε γλιτωνει απο ενα σκασμο λεφτα.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.681
Reaction score
2.728
αλλα υπαρχει και η αποψη οτι οι συγχρονες πηγες (disc players, DACs κτλ) ΔΕΝ χρειαζονται προενισχυση για να οδηγησουν τους συγχρονους τελικους ενισχυτες. Τα επιχειρηματα αυτα τεκμηριωνονται με οδηγιες για output voltage, input sensitivity των ενισχυτων, υπολογισμους μεγιστου μηκους των interconnects σε σχεση με το capacitance τους, και αλλα πολλα...
Η πρωτη σου προταση ειναι κατι γενικολογο, παρακατω γινεσαι πιο συγκεκριμμενος κ η περιγραφη σου συναδει με αυτο που εγω λεω "προυποθεσεις" οδηγησης και αυτες εξεταζονται κατα περισταση. Η εννοια του παθητικου προενισχυτη δεν ηρθε τωρα στο προσκηνιο, υπαρχει χρονια. Οι σημερινοι τελικοι δεν ειναι ολοι εξ΄ορισμου πανευαισθητοι, οι σημερινες πηγες δεν εχουν αλλαξει σε σχεση με τις παλιες, και μιλω γιαυτες που εχουν μια σταθερη εξοδο, και οχι για πηγες με προενισχυτικο σταδιο οπου υπαρχει gain stage. (Το Οppo που αναφερεις εχει μεταβλητη εξοδο). Oι προυποθεσεις οδηγησης που υπηρχαν παλια υπαρχουν και σημερα και τις ανεφερες. Θα φερω δυο παραδειγματα τελικων, ενα συγχρονο, τα μονομπλοκ ucd της CI Audio. Με ευαισθησια εισοδου 1.5V καταλαβαινεις οτι με εναν παθητικο προενισχυτη και μια πηγη τυπικης σταθμης εξοδου 2V, οι τελικοι οδηγουνται. Πριν 12 χρονια υπηρχε ο Creek Destiny ο τελικος, ο οποιος ειχε ευαισθησια κατω απο Volt, ο οποιος φωναζε για παθητικη προενισχυση μιας και οι περισσοτεροι ενεργοι προ υπεροδηγουσαν το συγκεκριμμενο μηχανημα.
Πολλες φορες εχω ακουσει συστηματα οπου ενας παθητικος παιζει με εναν τελικο. Οταν πραγματικα πληρουνται οι τεχνικες προυποθεσεις και οντως τον οδηγει, ολα ΟΚ. Οταν ομως δεν συμβαινει αυτο, τοτε η υποοδηγηση ειναι ακουστη, το αποτελεσμα ειναι αδυναμο, λεπτοηχο κλπ κλπ. Υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι δοκιμαζουν παθητικο προ και ακομα και εαν η ευαισθησια εισοδου και τα volt που θελει ο τελικος δεν πληρουν τις προυποθεσεις, επιλεγουν τα πλεονεκτηματα του προ κ ζουν με τα μειονεκτηματα. Αυτο ομως ειναι μια υποκειμενικη επιλογη την οποια μπορει να κανει ο καθενας. Το θεμα οδηγησης ή μη, ειναι αντικειμενικό ειναι θεμα συμφωνιας τεχνικων χαρακτηριστικων, και ειναι κατι που ακουγεται, γι' αυτο εκανα κ την παρεμβαση παραπανω, για να εφιστησω την προσοχη. Και βεβαια η λυση παθητικων προ σαφως και μπορει να δοκιμαστει, γιατι στο τελος τελος η αποφαση του καθενος μπορει να παρακαμπτει τα αντικειμενικα κριτηρια και να ειναι εντελως υποκειμενικη, προσωπικη.
:drinks:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.472
Η πρωτη σου προταση ειναι κατι γενικολογο, παρακατω γινεσαι πιο συγκεκριμμενος κ η περιγραφη σου συναδει με αυτο που εγω λεω "προυποθεσεις" οδηγησης και αυτες εξεταζονται κατα περισταση. Η εννοια του παθητικου προενισχυτη δεν ηρθε τωρα στο προσκηνιο, υπαρχει χρονια. Οι σημερινοι τελικοι δεν ειναι ολοι εξ΄ορισμου πανευαισθητοι, οι σημερινες πηγες δεν εχουν αλλαξει σε σχεση με τις παλιες, και μιλω γιαυτες που εχουν μια σταθερη εξοδο, και οχι για πηγες με προενισχυτικο σταδιο οπου υπαρχει gain stage. (Το Οppo που αναφερεις εχει μεταβλητη εξοδο). Oι προυποθεσεις οδηγησης που υπηρχαν παλια υπαρχουν και σημερα και τις ανεφερες. Θα φερω δυο παραδειγματα τελικων, ενα συγχρονο, τα μονομπλοκ ucd της CI Audio. Με ευαισθησια εισοδου 1.5V καταλαβαινεις οτι με εναν παθητικο προενισχυτη και μια πηγη τυπικης σταθμης εξοδου 2V, οι τελικοι οδηγουνται. Πριν 12 χρονια υπηρχε ο Creek Destiny ο τελικος, ο οποιος ειχε ευαισθησια κατω απο Volt, ο οποιος φωναζε για παθητικη προενισχυση μιας και οι περισσοτεροι ενεργοι προ υπεροδηγουσαν το συγκεκριμμενο μηχανημα.
Πολλες φορες εχω ακουσει συστηματα οπου ενας παθητικος παιζει με εναν τελικο. Οταν πραγματικα πληρουνται οι τεχνικες προυποθεσεις και οντως τον οδηγει, ολα ΟΚ. Οταν ομως δεν συμβαινει αυτο, τοτε η υποοδηγηση ειναι ακουστη, το αποτελεσμα ειναι αδυναμο, λεπτοηχο κλπ κλπ. Υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι δοκιμαζουν παθητικο προ και ακομα και εαν η ευαισθησια εισοδου και τα volt που θελει ο τελικος δεν πληρουν τις προυποθεσεις, επιλεγουν τα πλεονεκτηματα του προ κ ζουν με τα μειονεκτηματα. Αυτο ομως ειναι μια υποκειμενικη επιλογη την οποια μπορει να κανει ο καθενας. Το θεμα οδηγησης ή μη, ειναι αντικειμενικό ειναι θεμα συμφωνιας τεχνικων χαρακτηριστικων, και ειναι κατι που ακουγεται, γι' αυτο εκανα κ την παρεμβαση παραπανω, για να εφιστησω την προσοχη. Και βεβαια η λυση παθητικων προ σαφως και μπορει να δοκιμαστει, γιατι στο τελος τελος η αποφαση του καθενος μπορει να παρακαμπτει τα αντικειμενικα κριτηρια και να ειναι εντελως υποκειμενικη, προσωπικη.
:drinks:
Νομίζω ότι υπάρχει συναίνεση - για να χρησιμοποιήσω επίκαιρη ορολογία :drinks:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Με μια μικρή παρατήρηση.
Οι παθητικοί ειναι η ποτενσιομετρα η αντιστάσεις η μετασχηματιστές.
Η Τρίτη υλοποίηση ειναι κάτι το τελείως διαφορετικό με λυμένα ουσιαστικά τα προβλήματα ηλεκτρονικού ματσαρισματος ενώ παρέχει και πολλά πλεονεκτήματα. Φυσικά απαιτεί ικανή πηγή.
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Με μια μικρή παρατήρηση.
Οι παθητικοί ειναι η ποτενσιομετρα η αντιστάσεις η μετασχηματιστές.
Η Τρίτη υλοποίηση ειναι κάτι το τελείως διαφορετικό με λυμένα ουσιαστικά τα προβλήματα ηλεκτρονικού ματσαρισματος ενώ παρέχει και πολλά πλεονεκτήματα. Φυσικά απαιτεί ικανή πηγή.

την τρίτη λύση που αναφέρει ο Νίκος την είχα φέρει σπίτι μου και όντως απετέλεσε την καλύτερη προ συντροφιά έβερ για τις αρκούδες μου, με τα μονομπλοκ της Ζιντάκ και το sony scd 5400 es ,,,,
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Ypsilon.
Τέλος.
Πας στα παιδιά στην Παιανία, τον ακούς και τον παίρνεις.
μιλησα με τα παιδια σημερα,
δυστυχως λογω αλλαγης σε πολλα πραγματα δεν υπαρχει η δυνατοτητα να κανουν αυτα που εκαναν για την Ελληνικη αγορα.
Αρα η προταση μου δεν συμβαδίζει με το ζητουμενο κόστος, ζητω συγγνωμη για την αναστατωση...
 

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Γιώργο, δεν είχες έναν Manley 300B προενισχυτή?? Ε άμα των έδωσες πάρτον πίσω, έχει νομίζω τον ήχο που θέλεις.
 


loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
E καλά βρε φίλε, αυτός ήταν ο Νο1 υποψήφιος για τον τελικό σου και εαν βασιστώ στα λόγια του φίλου Geopolitis είναι top class!

Καλές ακροάσεις λοιπόν!!
 

Μηνύματα
1.116
Reaction score
88
E καλά βρε φίλε, αυτός ήταν ο Νο1 υποψήφιος για τον τελικό σου και εαν βασιστώ στα λόγια του φίλου Geopolitis είναι top class!

Καλές ακροάσεις λοιπόν!!
Ευχαριστω ,να σαι καλα !
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.376
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top