Τι είναι αυτό???

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Έχω ένα Ιταλικό εξαεριστηράκι O.ERRE IN μπάνιου και θέλω να του φυτέψω ένα διακοπτάκι να μη δουλεύει συνέχεια όταν ανοίγω τα φώτα στο μπάνιο. Δεν είναι δύσκολο αλλά, ανοίγοντας το, είδα αυτό το κόκκινο πραγματάκι (στην φωτογραφία τέρμα δεξιά) και δεν ξέρω τι είναι.

Από την κλέμα έχει παράλληλη σύνδεση με
1. Το μοτέρ
2. Το λαμπάκι και
3. Το κόκκινο πραγματάκι που δεν ξέρω τι είναι και τι κάνει...

Μήπως ξέρει κανένας?


upload_2015-10-3_22-48-26.png
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
pull cord ισως.
κρεμας ένα κορδονι που το ανοιγοκλεινει
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Το κόκκινο μαραφετι δίνει κίνηση στις περσίδες και ανοιγο-κλεινουν με το ξεκίνημα του εξαερισμού .
Έχει σαν λειτουργεία να σφραγίζει τον έξω χώρο με τον εσωτερικό μυρωδιές κυρίως αλλά και εντομα .
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Το κόκκινο μαραφετι δίνει κίνηση στις περσίδες και ανοιγο-κλεινουν με το ξεκίνημα του εξαερισμού .
Έχει σαν λειτουργεία να σφραγίζει τον έξω χώρο με τον εσωτερικό μυρωδιές κυρίως αλλά και εντομα .
Αυτό θα έλεγα κι εγώ.
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Το κόκκινο μαραφετι δίνει κίνηση στις περσίδες και ανοιγο-κλεινουν με το ξεκίνημα του εξαερισμού .
Έχει σαν λειτουργεία να σφραγίζει τον έξω χώρο με τον εσωτερικό μυρωδιές κυρίως αλλά και εντομα .
Νομίζω έχεις δίκιο. Θα το τεστάρω (να δώ αν κουνιέται τίποτα όταν παίρνει τάση).
Eίναι παράλληλα συνδεδεμένο με τομοτερ και το ενδεικτικό λαμπάκι άρα δεν είναι για κορδόνι.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
πλυντήριο αποροφητηρας κλιματιστικό μιξερακια μπλεντερακια λάμπες φθορίου ίσως και το τροφοδοτικό του υπολογιστή δημιουργούν σκουπίδια στο υπόλοιπο δίκτυο.
κουζίνες θερμοσίφωνα κτλπ προκαλούν πτώση τάσης . Η λύση είναι dedicated σπίτι με ένα κερί :D:D:D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.409
Reaction score
74.715
πλυντήριο αποροφητηρας κλιματιστικό μιξερακια μπλεντερακια λάμπες φθορίου ίσως και το τροφοδοτικό του υπολογιστή δημιουργούν σκουπίδια στο υπόλοιπο δίκτυο.
κουζίνες θερμοσίφωνα κτλπ προκαλούν πτώση τάσης . Η λύση είναι dedicated σπίτι με ένα κερί :D:D:D
Καλέ σε λάθος μέρος το έβαλες. :p
 



Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Το κόκκινο μαραφετι δίνει κίνηση στις περσίδες και ανοιγο-κλεινουν με το ξεκίνημα του εξαερισμού .
Έχει σαν λειτουργεία να σφραγίζει τον έξω χώρο με τον εσωτερικό μυρωδιές κυρίως αλλά και εντομα .
Ευχαριστώ kogni. Το έφτιαξα και λειτουργεί σωστά (ο μάστορας το είχε αφήσει εκτός και το ανεμιστηράκι δούλευε με κλειστές τις περσίδες!). Του φύτεψα και ένα διακοπτάκι να λειτουργεί μόνο όταν θέλω και όχι με το που ανάβω το φώς του μπάνιου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.989
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top