Σπιτι τελικά βρηκα! Πώς να στησω HC εκεί μέσα;

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Εκει που λέτε Δευτερα πρωι εχω συμφωνήσει με έναν για ένα σπιτι 175τμ, χωρις κοινόχρηστα με 600€ ενοικιο και πλέον έτοιμος για νέα σχέδια για ΗC, τρώω πάλι άκυρο και τελικα συμφωνήθηκε να πάμε στο πατρικό της γυναικας μου, το ΑΡΓΟΤΕΡΟ σε ένα χρόνο. To σπίτι είναι 102,5 τμ. και επείδη ειναι μικρο, (και έγω έχω μεγάλα όνειρα), θα πρέπει να φτιαχτει μέσα στο σαλόνι και μάλιστα, έχω ήδη πει ότι το σαλόνι θα είναι χόουμσινεματοβαρές, εφόσον θα πάμε σε διαμέρισμα στον δευτερο όροφο.

Θα ήθελα λοιπον να κάνουμε το εξης σε αυτο το thread (ανεξαρτήτου σειρας)

1) Να λέμε καμια λ@λ@κια να περνάει η ώρα
2) Να μαζεψω ιδέες για την πιο καλή υλοποίηση Atmos/DTS:X 7.2.4, με γνώμονα την ποιότητα ήχου/εικόνας
αλλα, την μικρότερη δυνατη παρέμβαση στον χώρο
3) Την αισθητική του χώρου και ουσιαστικά δημιουργια πολυχώρου στο σαλόνι. (θα εξηγήσω αργότερα περι αυτου.

Σαν πρώτη σκέψη, έχω κάνει αυτο το σχέδιο, στο περίπου, τεμαχίζοντας το ηδη υπάρχον σαλόνι σε 2 επιμέρους χώρους που ειναι μεν ενιαιοι (με δυνατότητα να κλέινει ενδιάμεσα με συρόμενη πόρτα), αλλά διοφορετικοι λειτουργίκα.

saloni_draft.jpg


Ο ρόζ χώρος είναι ο καθαρός χώρος του σαλονιού. Ο αριστερός τοίχος είναι μεγαλύτερος κατα δεκα εκατοστα σε σχέση με τον δεξιά.

Αυτο που σκεφτόμουν είναι στον "μικρό" χωρο να βάλω το παρόν συνθετό με την τηλεόραση (δείτε το νημα που έχω για το σαλόνι μου) μαζί με έναν μικρό καναπέ και ένα μικρό τραπεζάκι. Καναπές γωνία δεν μπαινει, ασχέτως αν το σχεδιασα έτσι. Επείτα θα βάλω δυο τοιχους του ενός μέτρου εκαστος, ετσι ώστε να μπορεί να μπει μέσα σε αυτους τους τοίχους μια συρόμενη πόρτα και να κλεινει τον χώρο.

Όσον αφορά τον Home Cinema χώρο, θα παιξει ψευδοροφή/γυψοσανίδα/πάτωμα και λογικά τοίχο αριστερα δεξιά των 10cm για ηχομόνωση αλλά και για δημιουργία εντοιχισμένων ραφιών/ντουλαπιών, πίσω απο τα απορροφητικά πάνελς, καθώς και θα ηθελα τα surround ηχεία να είναι εντοιχισμένα, αν είναι δυνατόν. Τα surround back λίγο δυσκολο για in-wall μιας και θα ειναι κουφιος ο τοιχος απο πισω, γιατι θα έχει την συρόμενη πόρτα.

Τα atmos θα είναι in-ceiling σε ηχομονωμένη ψευδοροφή με πανελς/κρυφο φωτισμο, κλπ.
Θα βάλω 2 sub, λογικά στις θέσεις που φαίνονται στο σχέδιο. Θα έχει rack με τα μηχανήματα στο πανω αριστερο μέρος του HC.

Oθόνη θα ήθελα σταθερή, αλλα θα την κάνω και αυτη in-ceiling scope γυρω στο 1.25-1.30 υψός.
Πηρα τιμη για Αdeo Bitensione που εχει δυο οθόνες με 16:9 και scope (θα την επαιρνα σε CIH), αλλα πολυ ακριβη δυστυχώς, πάνω απο 4500€, οποτε θα πάω σε μονη scope.

Eδω τι προτεινετε; Acoustic Transparent για να βάλω το κεντρικό πίσω απο την οθόνη ή κανονική και το ηχειο απο κάτω;

Aυτη είναι η σκέψη που έχω.
Αν θα μπορούσε να υπάρχει και σχέδιο για ενιαιο χώρο, να μην τον κόψω στη μέση δηλαδη, ωστε να ειναι κατα τη διαρκεια της ημέρας, ένα λειτουργικό σαλόνι και κατα τη νυχτα να μετατρέπεται σε Home Cinema, θα ήταν ιδανικό.

Ας ξεκινήσουμε!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
Τα κρυφά και τα ντεμί είναι μανίκι αλλά και το αποκλειστικό δεν γίνεται.
Ελα μια βόλτα από το σπίτι για καφέ ένα πρωί να δεις πως είναι ένας μιξ χώρος χωρίς κρυφά όλα φανερά και σταθερά και μετά σκέφτεσαι τι μπορείς να κρατήσεις και τι να πετάξεις.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
στα πλαίσια του "1": μια χαρά τα 100 τετραγωνικά, ζεσταίνεται και εύκολα!
Που να τα ζεστάνεις τα 170 μέτρα ρε φιλαράκιιιιι

ΥΓ:δεν έχω ιδέα απο χομσινεμάδια, καλή συνέχεια!
 


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Εγώ προτείνω να το κανείς ενιαίο. Με έξυπνες λύσεις μπορείς να πετύχεις αυτό που θέλεις,αρκεί να το σχεδιάσεις έξυπνα και σωστά μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια.
 




Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Εμένα πριν 3 χρόνια μου κόστισε το Σαλονι γυρω στα 20 χιλιαρικακια για να κάνω αυτό που θες .
Το αποτέλεσμα ειναι κορυφαίο αισθητικά στις 3 πλευρές του δωματίου .
Στην 4η , που ειναι τα μηχανήματα οτι και αν έχω κάνει πάντα υπάρχουν αντιφάσεις σε αυτούς που με επισκέπτονται .

Ένα μπορω να σου δώσω μια συμβουλή άκουσε με προσεκτικά .
Μην κανεις τίποτα στο Σαλονι σου .
Ούτε ράδιο που λέει ο λόγος .
Καπαρωσε ένα δωμάτιο στο σπιτι σου ας ειναι και 14 τετραγωνικά και κανε το οπως γουστάρεις .
Ξεκαθάρισε όμως σε όλους οτι θα το βάψεις οπως θες , οτι χρώμα θες , και χωροταξικά θα τα βάλεις όλα , οτι θες οπως θες με τα καλώδια να κρέμονται παντού και δεν θα μπαίνει μέσα κανεις εαν δεν είσαι παρών .
Γενικά θα τα παρουσιάσεις οσο χειρότερα γίνεται ώστε να μην έχεις κανένα πρόβλημα να το κανεις οπως εσυ πραγματικα χρειάζεσαι .

Έτσι θα μπορείς να δεις , να ακούσεις οτι θες οπότε θες .
Ταπεινή συμβουλή μου .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Εμένα πριν 3 χρόνια μου κόστισε το Σαλονι γυρω στα 20 χιλιαρικακια για να κάνω αυτό που θες .
Το αποτέλεσμα ειναι κορυφαίο αισθητικά στις 3 πλευρές του δωματίου .
Στην 4η , που ειναι τα μηχανήματα οτι και αν έχω κάνει πάντα υπάρχουν αντιφάσεις σε αυτούς που με επισκέπτονται .

Ένα μπορω να σου δώσω μια συμβουλή άκουσε με προσεκτικά .
Μην κανεις τίποτα στο Σαλονι σου .
Ούτε ράδιο που λέει ο λόγος .
Καπαρωσε ένα δωμάτιο στο σπιτι σου ας ειναι και 14 τετραγωνικά και κανε το οπως γουστάρεις .
Ξεκαθάρισε όμως σε όλους οτι θα το βάψεις οπως θες , οτι χρώμα θες , και χωροταξικά θα τα βάλεις όλα , οτι θες οπως θες με τα καλώδια να κρέμονται παντού και δεν θα μπαίνει μέσα κανεις εαν δεν είσαι παρών .
Γενικά θα τα παρουσιάσεις οσο χειρότερα γίνεται ώστε να μην έχεις κανένα πρόβλημα να το κανεις οπως εσυ πραγματικα χρειάζεσαι .

Έτσι θα μπορείς να δεις , να ακούσεις οτι θες οπότε θες .
Ταπεινή συμβουλή μου .
Αυτο που φαίνεται ως καλή ιδέα δεν ισχύει για όλες τις οικογένειες. Κάθε μια έχει τις ισορροπίες της.

Το αποκλειστικό δωμάτιο έχει τα προφανή του πλεονεκτήματα, απο την άλλη όμως υπάρχει ο κίνδυνος της απομόνωσης και τις δημιουργίας "αποστασεων" εκεί που δεν υπήρχαν.

Μια ειλικρινής συζήτηση με ΤΗΝ υπεύθυνη ειναι απαραίτητη. Και βέβαια ο καθένας μας μπορεί να έχει μια ρεαλιστική εκτίμηση ισορροπιών εκ των προτέρων. Μπορεί η σύζυγος να εκτιμάει εξίσου το AV και να ειναι διατεθειμένη να συζητήσει για παρεμβάσεις στο σαλόνι. Ή μπορεί να μην θέλει να εξαφανίζεται ο άντρας για ώρες στο ξεχωριστό δωμάτιο, και να προτιμάει να σκοντάφτει πάνω στα subwoofer για να το πετύχει. Ή αντιθέτως, να πιστεύει οτι ειναι το σαλόνι ΤΗΣ και δεν υπάρχει κανένα περιθώριο διαπραγμάτευσης.

Ακόμα και η ύπαρξη παιδιών, η ηλικία, η άποψη τους αν ειναι μεγαλύτερα ειναι σημαντικοί παράγοντες.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Συμφωνώ απόλυτα με αυτα που λες , αλλα δυστηχως δεν γίνεται αλλιώς .
Ειδικά εαν θέλει να βάλει 2 σαμπ , ατμος , ντιφιουζερ , μπάσοπαγίδες δίκτυα , νας , δίσκους , κλπ κλπ.
Ασε που είμαι σίγουρος οτι ακόμα και τώρα η γυναίκα του θα του λέει χαμηλώσε διότι κοιμούνται τα παιδιά ...
Η γυναίκα μου πάντως το εχει μετανιώσει που δεν έφτιαξα τον χώρο που τις είχα υποδείξει οπως ήθελα ...
Βέβαια τώρα ειναι αργά ...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.198
εν τέλει ένας καλός γκόμενος νομίζω ότι λύνει όλα τα προβλήματα, τόσα λεφτά χώνουμε για να τα στήσουμε στην (επαναλαμβανόμενη κάθε τόσο) προίκα θα κολλήσουμε; :p :laugh::laugh::laugh:
 

Μηνύματα
871
Reaction score
238
Prive δαγκωτο αν ειναι 4χ4.5+...
Και να συμφωνησει η γυναικα ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα αλλαξει γνωμη καποια στιγμη...σε μισο σε δυο χρονια?!και επειδη μιλαμε για καλο χομε σινεμα απο οτι καταλαβαινω...απλα δε γινεται σε σαλονι...σκουρο ταβανι σε σαλονι ειναι κηδεια ή καραγκιοζιλικια αν μπαινοβγαινουν!(οπως εχω ακουσει απο διαφορους:ρ για το 1.5μ μπροστα απο την οθονη που εχω εγω με πατεντα...και ενα επιπλο με καθρεφτη που σκεπαζω:ρ τψρα ειναι σκουρο πρασινο!) επιπλα δεν ειναι σιγουρο οτι μπορουν να παμε εκει που θες κλπ ειναιωπροβληματικη η κατασταση σε σαλονι αν εχεις μεγαλα σχεδια! Και αν εχεις καλα μηχανηματα χαραμιζονται.πολυ χειροτερα μηχανηματα ακουγονται πολυ καλυτερα σε σωστο χωρο...το εχω ψαξει ακουσει τελευταια κ κλαιω! Αλλα αυτα ειναι για περιεργους οπως εγω και εχω την υποψια οτι ο φξλος μας ειναι πολυ και εξελιχθηκε πολυ γρηγορα η περιπτωση του:D
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
το σιγουρο για μενα θα ηταν να φυγει ο τοιχος απο τη μεση...
θα αλλαζαν πολλα δεδομενα
και ετσι οπως το βλεπω, θα το εστηνα στα 390 και οχι στα ..320...κ με 5,2
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Παιδια, δεν υπαρχει δωματιο εξτρα. Τρια υπνοδωματια εχει μικρα σχετικα, οποτε μην το συζηταμε το θεμα θεωρητικα για τα οφελη του dedicated.
Απλα δεν υπαρχει δυνατότητα.

@DimitrisTop. Αν αναφερεσαι στον τοιχο με τη συρομενη πορτα, δεν υπαρχει. Σκεψη ειναι. Στα 3,90 ειναι μεγαλη αποσταση απο οθονη που μπαινει στον χωρο. Θελω γυρω στο 1.20-1.30 υψος οθόνης, οποτε σκεπτομενος και το 4K, δεν θελω να παω πιο μακρυα απο 3.00-3.20 αποσταση θεασης.

@makis.pol τα 20Κ περιλαμβανουν τα μηχανηματα, ή μονο τον χώρο; Το θεμα ειναι πως γενικα το διλλημα ειναι ενοικιο και μεγαλο σπιτι, αλλα χωρις δυνατοτητες επεμβασης, ή να παω στο ιδιοκτητο που εχουμε και να προσπαθησω να τετραγωνίσω τον τοιχο.

Επισης εγω προσωπικα χεστηκα για το τι θα πει ο καθε καλεσμενος για το αν τον ενοχλουν τα μηχανηματα κλπ. Σιγα μην κατσω να φτιαξω το σπιτι με γνωμονα τι θα πει ο καλεσμενος, μια φορα στο τοσο που θα ερθει καποιος.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
αν υπολογισεις τους 40+ ποντους απο πισω τοιχο μεχρι τα ματια και τους 20 ποντους απο τοιχο με πανι, εισαι ακριβως εκει που θελεις για το 4κ

επισης ειναι καλυτερα το ιδιοκτητο...ουτε συζητηση...δεν ειναι και γκαρσονιερα !
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ο τοιχος που θα μπει η οθονη τι πλατος εχει ?

ααααα 3.9μ τωρα το ειδα..:D
 
Last edited:





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.606
Μηνύματα
2.867.583
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top