Ο γιαλός ειναι στραβός;

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
μακαρι να μπορουσα και γω να το κανω...ακουω αργα ομως μουσικη...που να τρεχω στους δρομους 1 2 και 3 η ωρα το ξημερωμα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Μιχάλη την άλλη φορα μήπως να μετρήσουμε το ρεύμα?
[DOUBLEPOST=1443896546][/DOUBLEPOST]
Εγώ πάντως έχω μετρήσει με το πολύμετρο το ρεύμα αρκετές φορές και το πιο χαμηλό ρεύμα που μέτρησα, στην περιοχή του περιφερειακού στο ύψος Ευόσμου, ήταν 208 Volt.
Για μένα φταίει το ρεύμα, είναι πολύ ασταθές.
μακαρι να μπορουσα και γω να το κανω...ακουω αργα ομως μουσικη...που να τρεχω στους δρομους 1 2 και 3 η ωρα το ξημερωμα...
Και εγώ....σε αυτή την περίπτωση που τυχαίνει να ειναι βράδυ θα πάω για ύπνο!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Το θέμα με το ρεύμα μας έχει απασχολήσει αρκετά εδώ μέσα κατά το παρελθόν. Ups, σταθεροποιητές, πολύπριζα, καλώδια, όλα τα έχομε εξετάσει και συμπέρασμα δεν βγάλαμε, εκτός του γενικού βέβαια κανόνα ότι για να γίνει κάτι, χρειάζεται χρήμα, πολύ χρήμα.
Π.χ ναι ίσως βελτιώνεται η κατάσταση με ένα ups, ΑΛΛΑ αυτό πρέπει να διαθέτει πχ ισχυρή μπαταρία διότι κατά την χρήση θα παίρνουμε ρεύμα αποκλειστικά από αυτήν κλπ, κλπ. .... και κόστος? πάνω από 1.000 ευρουδάκια....μόνο για αυτήν την περίπτωση.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
μήπως λειτουργεί κανά πλυντήριο στο σπίτι εκείνες τις ώρες;
Κάτι τέτοια με απασχολούν ! Την επόμενη φορά που θα συμβεί θα αρχίσω να ψάχνω απο πάνω μέχρι κάτω να δω αν λειτουργούν πλυντήρια-φούρνος-οτιδήποτε τραβάει πολυ ρεύμα.

Αν κρίνω και απο αλλα ηλεκτρολογικά πχ θέσεις μπριζων, το οτι ειναι κακοβιδωμενες στον τοίχο, τις άσχετες θέσεις που έχουν μπει οι μπριζες τηλεφώνου, δεν φαίνεται να ειναι σωστά μελετημένο-κατασκευασμένο το σπίτι απο ηλεκτρολογικής απόψεως (το πήρα τελειωμένο και στα βιαστικά ενώ εμένα εξωτερικο).

Τέλος έχω την υποψία πως και οι λαμπες (φωτισμού, όχι απο τις "άλλες") καίγονται πιο συχνά απο οτι θα αναμενόταν.

Απο την άλλη βέβαια μπορεί και να ειναι η ιδέα μου.

Αλλα 1000 ευρώ για ups που λέει ο Vakis2000 δεν δίνω για ενα πρόβλημα που δεν εμφανίζεται και τόσο συχνά. Έχω αλλα που προηγούνται (πχ SVS sub sb-2000), για να μην πω για την εφορία που πληρώνω αυτή την εποχή.
 

S

sk4t4

Guest
Αν ειναι προβλημα πτωσης τασης,πραγμα που το μετρας επι τοπου μ ενα ψηφιακο πολυμετρο το οποιο κοστιζει λιγο,τοτε παιρνεις ενα σταθεροποιητη και ησυχαζεις.Αν ομως ειναι προβλημα ποιοτητας ρευματος,κοιταξε μηπως ξερεις καποιον που μπορει να σου δανεισει το φιλτρο η φιλτρο-πολυπριζο του για ενα μηνα ωστε να εισαι σιγουρος,και μετα πορευεσαι αναλογως.Παντως τα καλωδια ρευματος απο μονα τους δε θα σου λυσουν το προβλημα.
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
πλυντήρια κουζίνες κλπ , δεν ειναι μονο οτο τραβουν ενέργεια, αλλα βαζουν και "σκουπίδια" στο δίκτυο..

επισης οι λαμπες οικονομίας δημιουργουν "θορυβο"
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Σωστά! Τι να κάνουν και τα καημένα τα καλώδια όταν αυτά ξεκινούν από την πρίζα και φτάνουν στα μηχανήματά μας. Και μέχρι την πρίζα από την παραγωγή, τι γίνεται?? Μάλλον κοροϊδεύουμε τον εαυτόν μας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
πλυντήρια κουζίνες κλπ , δεν ειναι μονο οτο τραβουν ενέργεια, αλλα βαζουν και "σκουπίδια" στο δίκτυο..

επισης οι λαμπες οικονομίας δημιουργουν "θορυβο"
Εννοείς οι LED?
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Εννοεί τις CCFL, φθορίου.
Μη μου λέτε τέτοια ρε παιδιά τωρα πρέπει να ξεβιδωσω όλες τις λαμπες του σπιτιού και να τις ελεγχω μια -μια>:(

Εύκολα πάντως καταλήγεις με ψυχαναγκαστική νεύρωση με όλα αυτά, έτσι?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Καταναλωσεις επαγωγικες δηλαδή κινητήρες ειναι το προβλημα και οχι τα ωμικα φορτία φουρνοι, λάμπες.
Δες για πλυντήριο και ανελκυστήρα...ή κανένα φωτοτυπικό 8-):D
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
πλυντήριο αποροφητηρας κλιματιστικό μιξερακια μπλεντερακια λάμπες φθορίου ίσως και το τροφοδοτικό του υπολογιστή δημιουργούν σκουπίδια στο υπόλοιπο δίκτυο.
κουζίνες θερμοσίφωνα κτλπ προκαλούν πτώση τάσης . Η λύση είναι dedicated σπίτι με ένα κερί :D:D:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top