Ηχεια home cinema...

Μηνύματα
189
Reaction score
331
Θα θελα να μου προτεινετε μια πενταδα ηχειων η χρηση τους θα ειναι 80% cinema κ 20 music...αυτα που ειχα ηταν τα klipsch rf62 rf52 rc52....αρκετα ευχαριστημενος αλλα θα θελα να ακουσω γνωμες για κατι αλλο ο χωρος ακροασης ειναι 30 τμ..ευχαριστω
 


Μηνύματα
189
Reaction score
331
Τα klipsch μου αρεσαν παρα πολυ τα πουλησα λογο αναγκης πριν ενα χρονο κ τωρα το ξαναφτιαχνω απο την αρχη...γυρω στα 2500 για αρχη....
 



Μηνύματα
870
Reaction score
238
Φτιαξε/φροντισε το χωρο σου αν γινεται..."φτηνα" ηχεια θα παιζουν καλυτερα απο διπλασια κ τριπλασιας τιμης...για ταινιες επιβαλεται και κανει τεραστια διαφορα. Baffle wall για τα τρια μπροστινα ειναι το ιδανικο χωρις καν ηχοπερατη οθονη(και απο κατω κ πλαι τα ηχεια ειναι μια χαρα)

Βασικα αν δε φροντιστει ο χωρος οτι χρημαρα κ να δωσεις για ηχεια δε θα ακουσεις σωστα...ειδικα αν ακουσεις οπως θα επρεπε να ειναι θα ειχες αυπνιες :ρ απο την αλλη ζεις μια χαρα και χωρις δεν δινουν ολοι την ιδια βαρυτητα

Εγω θα ανταλλασα με μισης αξιας μηχανηματα για καλυτερο χωρο...
 


Μηνύματα
189
Reaction score
331
Σκεφτομαι για τα klipsch rf 82 rc 62 τωρα για surround να παω σε διπολα η μονοπολα....;; Εχω και μια προταση για τα b&w dm 604 s3 αλλα δεν ξερω μετα απο τα klipsch που ειχα πως θα ακουστουν αυτα...
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
χαχαχα googlares το baffle wall και τρομαξες? ;ρ
[DOUBLEPOST=1442270164][/DOUBLEPOST]για home cinema τα rf82 rc62 ειναι παρα πολυ καλα (ειχα το rc62 rf 52 - τα 52 ηταν λιγα....)
πως και κλιπς ακους σε μεγαλη ενταση, για αυτο ειναι οτι πρεπει, αν θες να ακους εως -10 -12 μπορεις να πας και σε άλλα, ενισχυτη εχεις δυνατο έτσι κι αλλιως
 

Μηνύματα
189
Reaction score
331
Χαχαχα με εστειλες με τα bafle wall χαχα...
[DOUBLEPOST=1442270504][/DOUBLEPOST]Μου αρεσει ο ηχως τον klipsch..σκεφτομαι κ τα b&w αλλα δεν ξερω......
 

Μηνύματα
870
Reaction score
238
εγω θα φτιαξω κατι σαν "κλειστη" βιβιοθηκη ουσιαστικα ενιαια επιφανεια που θα καλυπτει το 70% ενος 4μετρου τοιχου και θα εξεχει λιγοτερο απο 35 εκατοστα. λιγο real esteate απιστευτα αποτελεσματα ειδικα στα 80-500Ηζ +
[DOUBLEPOST=1442270616][/DOUBLEPOST]ενας φιλος εκανα κατι τετοιο και μου εβαλε τα γυαλια με γιαμαχα του 200 ευρώ το ηχείο ns f515 ns c515 πηρα και ενα μικροφωνο προσφατα γιατι δε πιστευα στα αυτια μου...και τωρα σχεδιαζω το δικο μου και η ιδεα αρεσε και στη γυναικα γιατι θα κρυφτουν πραματα!
[DOUBLEPOST=1442270698][/DOUBLEPOST]για μουσικη μαλλον ειναι καλυτερα αλλα ταινιες εχουν διαφορα τα κλιπς ειδικα αν ακους δυνατουτσικα...σε τι ενταση ακους δεν ειπες? και τι αποσταση?
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Μπορείς και να κοιτάξεις και σε μεταχειρισμένα ηχεία. Υπάρχουν κάποια σε πολύ καλές τιμές.
Πχ τα focal αυτά, εξαιρετικά ηχεία.
 






Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Κανένα πρόβλημα από εμένα .
Στο κάτω κάτω εσύ ξέρεις καλύτερα από εμένα τι θα κάνεις και πως θα το κάνεις .
Αλλά από τα κλιπς έως στα κρύσταλλα οντιο υπάρχει χαώδη διάφορα ...
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
τα crystal audio ειναι καλυτερα....

και επειδη εχω και τον 83 θα ελεγα σουπερ συνδιασμος..

θα ακους και πιο δυνατα μιας και το ηχειο ειναι καλυτερο

μην ακους τον makis pol δεν ξερει τι του γινεται :D
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top